Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1973/2002
z dnia 5 listopada 2002 r.
zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 133,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Na mocy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 (1) Rada przyjęła wspólne zasady ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej.

(2) Artykuł 6 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 ustanawia cztery wytyczne w zakresie kalkulacji świadczenia na rzecz odbiorcy, w tym wskaźnik rynkowy, według którego świadczenie jest obliczone. Rozsądne jest ustalenie w celu wyjaśnienia, jakimi zasadami należy się kierować w przypadku, gdy wskaźnik rynkowy nie istnieje w danym kraju. W takiej sytuacji wskaźnik powinien być ustalony poprzez dostosowanie warunków istniejących w danym kraju na podstawie istniejących czynników dostępnych w tym kraju. Gdy to nie ma zastosowania, ponieważ, między innymi, takie ceny lub koszty nie istnieją lub są nierealne, wówczas właściwy wskaźnik powinien zostać ustalony poprzez zastosowanie warunków istniejących na innych rynkach.

(3) Artykuł 4 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 stanowi, że niektóre subsydia w odniesieniu do środowiska, badań i rozwoju regionalnego nie podlegają środkom wyrównawczym. Ponadto art. 10 ust. 5 oraz ust. 6 wspomnianego rozporządzenia stanowi, że dochodzenia mogą zostać wszczęte w celu ustalenia, czy subsydia nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych oraz że dochodzenia nie zostaną wszczęte, jeśli odnoszą się do niektórych subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych. Odpowiednie postanowienia Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych wygasają dnia 31 grudnia 1999 r., chyba że członkowie WTO postanowią inaczej. Żadna taka decyzja nie została podjęta i dlatego odpowiednie postanowienia nie mają już zastosowania. Odpowiednio konieczna jest ocena, czy przepisy rozporządzenia (WE) nr 2026/97 dotyczące subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych, powinny zostać utrzymane. W tym zakresie główni partnerzy handlowi Wspólnoty nie stosują już tych przepisów przy dochodzeniach w sprawie środków wyrównawczych. Z uwagi na to oraz w celu zachowania równowagi między prawami i obowiązkami wynikającymi ze wspomnianego Porozumienia WTO uważa się za właściwe uchylenie przepisów rozporządzenia (WE) nr 2026/97 odnoszących się do subsydiów, które nie stanowią podstawy dla środków wyrównawczych.

(4) Artykuł 28 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 2026/97 określa, że w przypadku wykorzystania dostępnego stanu faktycznego wykorzystywane informacje mają zostać sprawdzone przez odniesienie do informacji pochodzących z pewnej liczby źródeł. Zostaje uznane za użyteczne określenie, że takie źródła mogą, gdzie sytuacja tego wymaga, również odnosić się do danych dotyczących rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych.

(5) Uznaje się za właściwe w interesie pewności prawnej, aby postanowić, że zmiany te mają zastosowanie jak najszybciej do wszystkich nowych dochodzeń,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (WE) nr 2026/97 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 6 lit. d) dodaje się tekst w brzmieniu:

"Jeżeli nie istnieją takie aktualne warunki rynkowe w stosunku do przedmiotowego produktu lub usługi w kraju dostawy lub nabycia, które mogą być stosowane jako właściwe wskaźniki, stosuje się następujące zasady:

i) warunki istniejące w przedmiotowym kraju zostają dostosowane na podstawie rzeczywistych kosztów, cen i innych czynników dostępnych w tym kraju poprzez właściwe kwoty, które odzwierciedlają normalne warunki rynkowe; lub

ii) w stosownych okolicznościach stosowane są warunki istniejące na rynku innego kraju lub na światowym rynku, które są dostępne dla odbiorców."

2. Uchyla się art. 4 i art. 10 ust. 5 i 6.

3. W art. 28 ust. 5 dodaje się zdanie w brzmieniu:

"Takie informacje mogą zawierać stosowne dane odnoszące się do rynku światowego lub innych rynków reprezentatywnych, gdzie sytuacja tego wymaga."

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do wszystkich dochodzeń wszczętych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 2026/97 po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich

Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 listopada 2002 r.

W imieniu Rady
T. PEDERSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 288 z 21.10.1997, str. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.305.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1973/2002 zmieniające rozporządzenie (WE) nr 2026/97 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Wspólnoty Europejskiej
Data aktu: 05/11/2002
Data ogłoszenia: 07/11/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 08/11/2002