Decyzja 2002/813/WE ustanawiająca, zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, formularz syntezy zgłoszenia dotyczącego zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych do celów innych niż ich wprowadzanie do obrotu

DECYZJA RADY
z dnia 3 października 2002 r.
ustanawiająca, zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, formularz syntezy zgłoszenia dotyczącego zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych do celów innych niż ich wprowadzanie do obrotu

(2002/813/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 18 października 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 marca 2001 r. w sprawie zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów zmodyfikowanych genetycznie i uchylającą dyrektywę Rady 90/220/EWG(1), w szczególności jej art. 11 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z częścią B dyrektywy 2001/18/WE, należy przedłożyć właściwemu organowi krajowemu wcześniejsze zgłoszenie o planowanym uwolnieniu organizmu genetycznie zmodyfikowanego (zwanego dalej GMO), lub kombinacji takich organizmów do celów innych niż wprowadzanie do obrotu.

(2) W ramach ustalonych dyrektywą 2001/18/WE w celu wymiany informacji między właściwymi organami a Komisją, organ musi przesłać syntezę, zgodne ze szczególnym formularzem, tego zgłoszenia do Komisji, która następnie musi przesłać kopie do innych Państw Członkowskich.

(3) Formularz ten powinien stanowić odbicie potrzeby umożliwienia możliwie najpełniejszej wymiany istotnych informacji, przedstawionych w znormalizowany i łatwo zrozumiały sposób, bez uszczerbku dla faktu, że tak przedstawione informacje nie mogą służyć za podstawę do oceny ryzyka dla środowiska.

(4) Komitet ustanowiony na mocy art. 30 ust. 2 dyrektywy 2001/18/WE był konsultowany w dniu 12 czerwca 2002 r. i nie wydał opinii dotyczącej propozycji Komisji do decyzji,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Do celów syntezy, w celu przekazania do Komisji zgłoszeń otrzymanych na podstawie art. 6 dyrektywy 2001/18/WE, właściwy organ krajowy wyznaczony przez Państwo Członkowskie na podstawie tej dyrektywy stosuje formularz syntezy zgłoszenia ustanowiony w załączniku do niniejszej decyzji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 3 października 2002 r.

W imieniu Rady
F. HANSEN
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 106 z 17.4.2001, str. 1.

ZAŁĄCZNIK 1

FORMULARZ SYNTEZY ZGŁOSZENIA DO CELÓW ZAMIERZONEGO UWOLNIENIA GMO LUB KOMBINACJI GMO DO CELÓW INNYCH NIŻ WPROWADZANIE DO OBROTU

WPROWADZENIE

Formularz syntezy zgłoszenia do celów zamierzonego uwolnienia GMO lub kombinacji GMO został ustalony do celów i zgodnie z procedurami przewidzianymi w art. 11 dyrektywy 2001/18/WE.

Należy uwzględnić fakt, że formularz ten nie jest zaprojektowany dla umieszczenia wszystkich informacji wymaganych do celów przeprowadzania oceny ryzyka dla środowiska naturalnego.

Miejsce przewidziane po każdym pytaniu nie stanowi wskazań co do długości informacji wymaganych do celów formularza syntezy zgłoszenia.

Formularz syntezy zgłoszenia składa się z części 1 i części 2.

Część 1 stosuje się do produktów składających się z lub zawierających organizmy genetycznie zmodyfikowane inne niż rośliny wyższe i zawiera następujące sekcje:

A Informacje ogólne

B Informacje odnoszące się do organizmów biorcy lub rodzicielskich, z których GMO zostało pozyskane

C Informacje odnoszące się do modyfikacji genetycznej

D Informacje dotyczące organizmu(-ów), z których został pozyskany insert

E Informacje odnoszące się do organizmu genetycznie zmodyfikowanego

F Informacje odnoszące się do uwolnienia

G Wzajemne oddziaływania GMO ze środowiskiem i potencjalny wpływ na środowisko

H Informacje odnoszące się do monitorowania

I Informacje dotyczące postępowania po uwolnieniu i z odpadami

J Informacje o planach reakcji na zagrożenie

Jednakże informacje zamieszczone w części 1 powinny odzwierciedlać (w skróconej formie) informacje przedłożone do właściwego organu zgodnie z art. 6 i 7 dyrektywy 2001/18/WE zgodnie z warunkami określonymi we wstępie do załącznika IIIA.

Część 2 stosuje się do produktów składających się z lub zawierających genetycznie zmodyfikowane rośliny wyższe. Termin "rośliny wyższe" oznacza rośliny należące do grup taksonomicznych nagonasiennych (Gymnospermae) i okrytonasiennych (Angiospermae). Część 2 zawiera następujące sekcje:

A Informacje ogólne

B Informacje dotyczące genetycznie zmodyfikowanej rośliny wyższej

C Informacje odnoszące się do uwolnienia doświadczalnego

D Podsumowanie potencjalnego wpływu na środowisko naturalne uwolnienia roślin zmodyfikowanych genetycznie (GMP)

E Krótki opis wszystkich środków podjętych dla zarządzania ryzykiem

F Podsumowanie odnoszące się do planowanych prób polowych mających na celu zdobycie nowych danych o wpływie uwolnienia na środowisko i zdrowie ludzkie.

Jednakże informacje zamieszczone w części 2 powinny odpowiednio odzwierciedlać (w skróconej formie) informacje przedłożone do właściwego organu zgodnie z art. 6 i 7 dyrektywy 2001/18/WE zgodnie warunkami określonymi we wstępie do załącznika IIIB.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

CZĘŚĆ  1

CZĘŚĆ  2

1 Załącznik:

-zmieniony przez art. 20 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia do Unii Europejskiej Republiki Czeskiej, Republiki Estońskiej, Republiki Cypryjskiej, Republiki Łotewskiej, Republiki Litewskiej, Republiki Węgierskiej, Republiki Malty, Rzeczypospolitej Polskiej, Republiki Słowenii i Republiki Słowackiej oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.UE.L.03.236.33) z dniem 1 maja 2004 r.

- zmieniony przez art. 1 ust. 2 rozporządzenia nr 1791/2006 z dnia 20 listopada 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.363.1) zmieniającego nin. decyzję z dniem 1 stycznia 2007 r.

Zmiany nie zostały naniesione na tekst.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.280.62

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/813/WE ustanawiająca, zgodnie z dyrektywą 2001/18/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, formularz syntezy zgłoszenia dotyczącego zamierzonego uwalniania do środowiska organizmów genetycznie zmodyfikowanych do celów innych niż ich wprowadzanie do obrotu
Data aktu: 03/10/2002
Data ogłoszenia: 18/10/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 10/10/2002