Decyzja 2002/762/WE upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)

DECYZJA RADY
z dnia 19 września 2002 r.
upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)

(2002/762/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 września 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 61 lit. c), art. 67 ust. 1 oraz art. 300 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Międzynarodowa konwencja o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2001 r. (zwana dalej "Konwencją o olejach bunkrowych") została przyjęta 23 marca 2001 r. w celu zapewnienia odpowiedniego, niezwłocznego i efektywnego wynagrodzenia osób, które poniosły szkody na skutek wycieku oleju przewożonego jako paliwo w zasobnikach bunkrowych statków. Konwencja o olejach bunkrowych uzupełnia istotną lukę w prawie międzynarodowym regulującym odpowiedzialność za zanieczyszczenie morza.

(2) Artykuły 9 i 10 Konwencji o olejach bunkrowych odnoszą się do wspólnotowych aktów prawa pochodnego dotyczących jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych i ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych(2).

(3) Wspólnota posiada więc wyłączne kompetencje w stosunku do art. 9 i 10 Konwencji o olejach bunkrowych w stopniu, w jakim artykuły te odnoszą się do zasad ustanowionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 44/2001. Państwa Członkowskie zachowują swoje kompetencje w tych sprawach uregulowanych konwencją, które nie wpływają na prawo wspólnotowe.

(4) Zgodnie z Konwencją o olejach bunkrowych tylko suwerenne państwa mogą być jej stronami; w najbliższym czasie nie planuje się ponownego otwarcia negocjacji w celu uwzględnienia kompetencji Wspólnoty w tej kwestii. Dlatego też Wspólnota nie może podpisać bądź ratyfikować Konwencji o olejach bunkrowych ani do niej przystąpić; nie przewiduje się także, by było to możliwe w najbliższej przyszłości.

(5) Konwencja o olejach bunkrowych jest szczególnie istotna, zważywszy na interesy Wspólnoty i jej Państw Członkowskich, ponieważ przewiduje lepszą ochronę ofiar na podstawie międzynarodowych zasad odpowiedzialności za zanieczyszczenie morza, zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.

(6) Przepisy materialne systemu ustanowionego przez Konwencję o olejach bunkrowych podlegają kompetencjom Państw Członkowskich i jedynie przepisy dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych należą do wyłącznych kompetencji Wspólnoty. Zważywszy na przedmiot i cel Konwencji o olejach bunkrowych akceptacja tych przepisów Konwencji, które podlegają kompetencjom Wspólnoty, nie może być oddzielona od przepisów podlegających kompetencjom Państw Członkowskich.

(7) Rada powinna zatem upoważnić Państwa Członkowskie do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych w interesie Wspólnoty, na warunkach ustalonych w niniejszej decyzji.

(8) Państwa Członkowskie powinny dołożyć starań w celu podpisania Konwencji o olejach bunkrowych do 30 września 2002 roku oraz w celu zakończenia, w rozsądnym czasie, procedur ratyfikacji lub przystępowania do tej Konwencji w interesie Wspólnoty. Państwa Członkowskie powinny wymieniać informacje na temat przebiegu procedur ratyfikacji lub przystępowania w celu przygotowania depozytu ich dokumentów ratyfikacyjnych lub dokumentów przystąpienia do Konwencji.

(9) Zjednoczone Królestwo i Irlandia uczestniczą w przyjmowaniu i realizacji niniejszej decyzji.

(10) Zgodnie z art. 1 i 2 protokołu dotyczącego stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w przyjmowaniu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani zobowiązana do jej realizacji;

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Bez uszczerbku dla istniejących w tej kwestii kompetencji Wspólnoty Rada niniejszym upoważnia Państwa Członkowskie do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych w interesie Wspólnoty, na warunkach przewidzianych w poniższych artykułach.
2.
Tekst Konwencji o olejach bunkrowych jest załączony do niniejszej decyzji.
3.
W rozumieniu niniejszej decyzji termin "Państwo Członkowskie" oznacza wszystkie Państwa Członkowskie z wyjątkiem Danii.
Artykuł  2

W momencie podpisywania, ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji o olejach bunkrowych Państwa Członkowskie składają deklarację o następującej treści:

"Orzeczenia sądowe dotyczące kwestii uregulowanych niniejszą Konwencją wydane przez sąd (...)(1) będą uznawane i wykonywane w (...)(2), zgodnie z odpowiednimi wewnętrznymi przepisami wspólnotowymi w tej kwestii(*);

______

(1) Wszystkie Państwa Członkowskie, do których skierowana jest niniejsza decyzja, z wyjątkiem Państwa składającego deklarację i Danii.

(2) Państwo Członkowskie składające deklarację.

(*) Obecnie przepisy te są ustanowione przez rozporządzenie (WE) nr 44/2001."

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie dołożą starań w celu podpisania Konwencji o olejach bunkrowych do 30 września 2002 r.
2.
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne kroki w celu złożenia dokumentów ratyfikacyjnych lub dokumentów przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych do depozytu przy Sekretarzu Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w rozsądnym okresie czasu lub, w miarę możliwości, do 30 czerwca 2006 r.
3.
Do 30 czerwca 2004 r. Państwa Członkowskie informują Radę oraz Komisję o przewidywanej dacie zakończenia ich procedur ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji.
4.
Państwa Członkowskie starają się wymieniać informacje na temat przebiegu ich procesu ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji.
Artykuł  4

Przy podpisywaniu, ratyfikacji lub przystępowaniu do Konwencji o olejach bunkrowych Państwa Członkowskie informują pisemnie Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej, że takie podpisanie, ratyfikacja lub przystąpienie odbyły się zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  5

Przy najbliższej sposobności Państwa Członkowskie dołożą wszelkich starań, by zapewnić wprowadzenie do Konwencji poprawek, które dawałyby Wspólnocie możliwość stania się jej stroną.

Zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich,

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 września 2002 r.

W imieniu Rady
P. S. MØLLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 51 E z 26.2.2002, str. 371.

(2) Dz.U. L 12 z 16.1.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.256.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/762/WE upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)
Data aktu: 19/09/2002
Data ogłoszenia: 25/09/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/09/2002