Decyzja 2002/762/WE upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)

DECYZJA RADY
z dnia 19 września 2002 r.
upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)

(2002/762/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 25 września 2002 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 61 lit. c), art. 67 ust. 1 oraz art. 300 ust. 2,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Międzynarodowa konwencja o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2001 r. (zwana dalej "Konwencją o olejach bunkrowych") została przyjęta 23 marca 2001 r. w celu zapewnienia odpowiedniego, niezwłocznego i efektywnego wynagrodzenia osób, które poniosły szkody na skutek wycieku oleju przewożonego jako paliwo w zasobnikach bunkrowych statków. Konwencja o olejach bunkrowych uzupełnia istotną lukę w prawie międzynarodowym regulującym odpowiedzialność za zanieczyszczenie morza.

(2) Artykuły 9 i 10 Konwencji o olejach bunkrowych odnoszą się do wspólnotowych aktów prawa pochodnego dotyczących jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych i ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych(2).

(3) Wspólnota posiada więc wyłączne kompetencje w stosunku do art. 9 i 10 Konwencji o olejach bunkrowych w stopniu, w jakim artykuły te odnoszą się do zasad ustanowionych w rozporządzeniu Rady (WE) nr 44/2001. Państwa Członkowskie zachowują swoje kompetencje w tych sprawach uregulowanych konwencją, które nie wpływają na prawo wspólnotowe.

(4) Zgodnie z Konwencją o olejach bunkrowych tylko suwerenne państwa mogą być jej stronami; w najbliższym czasie nie planuje się ponownego otwarcia negocjacji w celu uwzględnienia kompetencji Wspólnoty w tej kwestii. Dlatego też Wspólnota nie może podpisać bądź ratyfikować Konwencji o olejach bunkrowych ani do niej przystąpić; nie przewiduje się także, by było to możliwe w najbliższej przyszłości.

(5) Konwencja o olejach bunkrowych jest szczególnie istotna, zważywszy na interesy Wspólnoty i jej Państw Członkowskich, ponieważ przewiduje lepszą ochronę ofiar na podstawie międzynarodowych zasad odpowiedzialności za zanieczyszczenie morza, zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku.

(6) Przepisy materialne systemu ustanowionego przez Konwencję o olejach bunkrowych podlegają kompetencjom Państw Członkowskich i jedynie przepisy dotyczące jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń sądowych należą do wyłącznych kompetencji Wspólnoty. Zważywszy na przedmiot i cel Konwencji o olejach bunkrowych akceptacja tych przepisów Konwencji, które podlegają kompetencjom Wspólnoty, nie może być oddzielona od przepisów podlegających kompetencjom Państw Członkowskich.

(7) Rada powinna zatem upoważnić Państwa Członkowskie do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych w interesie Wspólnoty, na warunkach ustalonych w niniejszej decyzji.

(8) Państwa Członkowskie powinny dołożyć starań w celu podpisania Konwencji o olejach bunkrowych do 30 września 2002 roku oraz w celu zakończenia, w rozsądnym czasie, procedur ratyfikacji lub przystępowania do tej Konwencji w interesie Wspólnoty. Państwa Członkowskie powinny wymieniać informacje na temat przebiegu procedur ratyfikacji lub przystępowania w celu przygotowania depozytu ich dokumentów ratyfikacyjnych lub dokumentów przystąpienia do Konwencji.

(9) Zjednoczone Królestwo i Irlandia uczestniczą w przyjmowaniu i realizacji niniejszej decyzji.

(10) Zgodnie z art. 1 i 2 protokołu dotyczącego stanowiska Danii, załączonego do Traktatu o Unii Europejskiej oraz Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Dania nie uczestniczy w przyjmowaniu niniejszej decyzji i nie jest nią związana ani zobowiązana do jej realizacji;

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1
1.
Bez uszczerbku dla istniejących w tej kwestii kompetencji Wspólnoty Rada niniejszym upoważnia Państwa Członkowskie do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych w interesie Wspólnoty, na warunkach przewidzianych w poniższych artykułach.
2.
Tekst Konwencji o olejach bunkrowych jest załączony do niniejszej decyzji.
3.
W rozumieniu niniejszej decyzji termin "Państwo Członkowskie" oznacza wszystkie Państwa Członkowskie z wyjątkiem Danii.
Artykuł  2

W momencie podpisywania, ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji o olejach bunkrowych Państwa Członkowskie składają deklarację o następującej treści:

"Orzeczenia sądowe dotyczące kwestii uregulowanych niniejszą Konwencją wydane przez sąd (...)(1) będą uznawane i wykonywane w (...)(2), zgodnie z odpowiednimi wewnętrznymi przepisami wspólnotowymi w tej kwestii(*);

______

(1) Wszystkie Państwa Członkowskie, do których skierowana jest niniejsza decyzja, z wyjątkiem Państwa składającego deklarację i Danii.

(2) Państwo Członkowskie składające deklarację.

(*) Obecnie przepisy te są ustanowione przez rozporządzenie (WE) nr 44/2001."

Artykuł  3
1.
Państwa Członkowskie dołożą starań w celu podpisania Konwencji o olejach bunkrowych do 30 września 2002 r.
2.
Państwa Członkowskie podejmują wszelkie niezbędne kroki w celu złożenia dokumentów ratyfikacyjnych lub dokumentów przystąpienia do Konwencji o olejach bunkrowych do depozytu przy Sekretarzu Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) w rozsądnym okresie czasu lub, w miarę możliwości, do 30 czerwca 2006 r.
3.
Do 30 czerwca 2004 r. Państwa Członkowskie informują Radę oraz Komisję o przewidywanej dacie zakończenia ich procedur ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji.
4.
Państwa Członkowskie starają się wymieniać informacje na temat przebiegu ich procesu ratyfikacji lub przystępowania do Konwencji.
Artykuł  4

Przy podpisywaniu, ratyfikacji lub przystępowaniu do Konwencji o olejach bunkrowych Państwa Członkowskie informują pisemnie Sekretarza Generalnego Międzynarodowej Organizacji Morskiej, że takie podpisanie, ratyfikacja lub przystąpienie odbyły się zgodnie z niniejszą decyzją.

Artykuł  5

Przy najbliższej sposobności Państwa Członkowskie dołożą wszelkich starań, by zapewnić wprowadzenie do Konwencji poprawek, które dawałyby Wspólnocie możliwość stania się jej stroną.

Zgodnie z Traktatem ustanawiającym Wspólnotę Europejską niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich,

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 września 2002 r.

W imieniu Rady
P. S. MØLLER
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 51 E z 26.2.2002, str. 371.

(2) Dz.U. L 12 z 16.1.2001, str. 1.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.2002.256.7

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 2002/762/WE upoważniająca Państwa Członkowskie, w interesie Wspólnoty, do podpisania, ratyfikacji lub przystąpienia do Międzynarodowej konwencji o odpowiedzialności cywilnej za szkody spowodowane zanieczyszczeniem olejami bunkrowymi z 2000 r. (Konwencji o olejach bunkrowych)
Data aktu: 19/09/2002
Data ogłoszenia: 25/09/2002
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 20/09/2002