Rozporządzenie 2759/1999 ustalające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1268/1999 w sprawie wspólnotowych środków pomocowych na rzecz działań przedakcesyjnych w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (WE) NR 2759/1999
z dnia 22 grudnia 1999 r.
ustalające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1268/1999 w sprawie wspólnotowych środków pomocowych na rzecz działań przedakcesyjnych w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1268/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie wspólnotowych środków pomocowych na rzecz działań przedakcesyjnych w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym(1), w szczególności jego art. 9 ust. 2 i art. 12 ust. 1,

a także mając na uwadze co następuje:

(1) Przedakcesyjne środki Wspólnoty dla rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w krajach kandydujących Europy Środkowej i Wschodniej (zwane dalej "SAPARD") zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1268/1999 dotyczą w szczególności pomocy we wprowadzaniu w życie przez kraje kandydujące acquis communautaire w zakresie wspólnej polityki rolnej i polityk z nią związanych, a także w rozwiązywaniu priorytetowych i szczególnych problemów dostosowawczych w rolnictwie i na obszarach wiejskich w krajach kandydujących.

(2) Wsparcie przyznawane w zastosowaniu SAPARD powinno uwzględniać w szczególności jego wpływ na ochronę środowiska naturalnego i na stały rozwój gospodarczy danego kraju kandydującego oraz zasady polityki spójności; pomoc Wspólnoty nie powinna zastępować środków dostępnych w każdym kandydującym lecz uzupełniać lub uczestniczyć w odpowiednich działaniach krajowych.

(3) W tych ramach ogólną zasadą jest przyznanie pomocy zgodnie z obowiązującymi zasadami dla rozwoju obszarów wiejskich we Wspólnocie, w szczególności zgodnie z głównymi celami i instrumentami ustanowionymi rozporządzeniem Rady (WE) nr 1257/1999 z dnia 17 maja 1999 r. w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) zmieniające i uchylające niektóre rozporządzenia(2) oraz w rozporządzeniu Komisji (WE) nr 1750/1999(3) ustanawiająca szczegółowe zasady stosowania wymienionego wyżej rozporządzenia.

(4) Szczególne środki, określone w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 są zbliżone do środków, określonych w rozporządzeniu (WE) nr 1257/1999 i powinny być wprowadzane w życie przez kraje kandydujące w miarę możliwości zgodnie z zasadami wprowadzania w życie tych środków we Wspólnocie; należy odnieść się do warunków, które należy stosować wobec tych środków.

(5) Aby zaradzić niewydolności strukturalnej wpływającej na dostawy i wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, wynikającej z niewystarczającej organizacji producentów w krajach kandydujących, konieczne jest wsparcie zachęcające do tworzenia grup producentów; w tym celu należy przyznać wsparcie na przejściowy okres przedakcesyjny zgodnie z odpowiednimi zasadami wspólnotowymi, odchodząc od nich i uzupełniając, gdy jest to konieczne w stosunku do konkretnych sytuacji w krajach kandydujących.

(6) Inne środki wymienione w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 mogą kwalifikować się do uzyskania pomocy ze strony Wspólnoty, pod warunkiem że stanowią one część programu zatwierdzonego przez Komisję.

(7) Zasady kwalifikacji wydatków w ramach SAPARD powinny uwzględniać okres stosowania rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 a także wymóg dotyczący minimalnego okresu, w którym zobowiązania powinny pozostać zasadniczo bez zmian, aby osiągnęły swoje cele; poszczególne warunki kwalifikacji wydatków powinny być uzgodnione w ramach dwustronnych umów między Wspólnotą a różnymi krajami kandydującymi.

(8) Wprowadzanie w życie SAPARD powinno odbywać się zgodnie z wytycznymi w sprawie zarządzania ustanowionymi w rozporządzeniu Rady (WE) nr 1260/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiającym przepisy ogólne w sprawie funduszy strukturalnych(4); zgodnie z art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999, Komisja i kraj kandydujący wspólnie uzgadniają procedury dotyczące monitorowania wprowadzania w życie programu, jednakże konieczne jest zdefiniowanie wskaźników używanych w ramach tej procedury; w tym celu należy uwzględnić wskaźniki określone w rozporządzeniu (WE) nr 1260/1999.

(9) Wsparcie w ramach pomocy Wspólnoty dla środków przedakcesyjnych na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w krajach kandydujących Europy Środkowej i Wschodniej w okresie przedakcesyjnym wraz z pomocą Wspólnoty w ramach rozporządzenia Rady (WE) nr 1266/99 z dnia 21 czerwca 1999 r. ustanawiającego Instrument Przedakcesyjnej Polityki Strukturalnej(5) powinna być skoordynowana w ramach rozporządzenia Rady (WE) 1266/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie koordynacji pomocy dla państw ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w ramach strategii przedakcesyjnej i zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 3906/89(6).

(10) Środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu ds. Struktury Rolnej i Rozwoju Wsi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cel

Niniejsze rozporządzenie ustala zasady stosowania rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 z dnia 21 czerwca 1999 r. w sprawie wspólnotowych środków pomocowych na rzecz działań przedakcesyjnych w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym.

Artykuł  2

Inwestycje w gospodarstwach rolnych

1.
Wsparcie może zostać przyznane na inwestycje w rolnictwie zgodnie z warunkami przewidzianymi w tytule II rozdział I rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 z wyjątkiem art. 7 tego rozdziału.
2.
Wsparcie inwestycyjne przyznaje się gospodarstwom rolnym:

– które w czasie podejmowania decyzji spełniają minimalne normy krajowe w zakresie ochrony środowiska, higieny i ochrony zwierząt, i

– w których po zakończeniu realizacji inwestycji wykazana zostanie ich ekonomiczna żywotność.

Jednakże w przypadkach, w których nowe minimalne normy w zakresie ochrony środowiska, higieny i ochrony zwierząt zostały wprowadzone w czasie składania wniosku, decyzja o przyznaniu wsparcia uwarunkowana jest spełnieniem przez gospodarstwo tych nowych norm przed końcem realizacji inwestycji.

3.
Każdy kraj kandydujący wyznaczy limity całkowitej sumy inwestycji kwalifikujących się do uzyskania wsparcia oraz akceptowalne normy w zakresie umiejętności zawodowych i kompetencji rolnika w celu zakwalifikowania się do uzyskania wsparcia.
Artykuł  3

Poprawa przetwórstwa i wprowadzania do obrotu produktów rolnych i rybołówstwa

1. 1
Wsparcie może zostać przyznane na inwestycje przewidziane w art. 25 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 dotyczące poprawy przetwórstwa i wprowadzenia do obrotu produktów rolnych, w tym produktów rybołówstwa, wymienionych w załączniku I do Traktatu. Produkty rolne, z wyłączeniem produktów rybołówstwa, muszą pochodzić z krajów ubiegających się o członkostwo lub ze Wspólnoty. Inwestycje na poziomie detalicznym są wykluczone ze wsparcia.

Wsparcie jest udzielane osobom ostatecznie odpowiedzialnym za finansowanie inwestycji w przedsiębiorstwach spełniających warunki, o których mowa w pierwszym i drugim akapicie art. 2 ust. 2 niniejszego rozporządzenia.

Jednakże, jeżeli minimalne normy dotyczące ochrony środowiska, warunków higieny i dobrostanu zwierząt wynikające z dorobku Wspólnoty zostały wprowadzone w chwili otrzymania wniosku, decyzja o przyznaniu pomocy zależy od spełnienia przez przedsiębiorstwo tych nowych norm do czasu zakończenia inwestycji.

2. 2
Wydatki kwalifikujące się obejmują w szczególności:

a) budowę i zakup majątku nieruchomego, z wyjątkiem zakupu gruntów;

b) 3 nowe maszyny i sprzęt, w tym oprogramowanie komputerowe; jednakże na zasadzie jednostkowych przypadków, Komisja może uznać urządzenia używane za kwalifikujące się do wsparcia z zastrzeżeniem zachowania szczególnych środków zabezpieczenia dotyczących, w szczególności, pochodzenia i specyfikacji technicznych;

c) koszty ogólne, takie jak opłaty za usługi architektoniczne, inżynierskie i doradcze, badania wykonalności, zakup patentów i licencji, dodatkowe w stosunku do wydatków, określonych w lit. a) i b) i nie przekraczające 12 % tych wydatków.

Artykuł  4

Agro - środowisko

Wsparcie może zostać przyznane na działania przewidziane w tytule II rozdział VI rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 z uwzględnieniem warunków określonych w tym rozporządzeniu, o ile dotyczą one działań na poziomie pilotażowym.

Działania te mają na celu rozwój praktycznego doświadczenia we wprowadzaniu w życie środków agro - środowiskowych zarówno na szczeblu administracyjnym jak i na poziomie gospodarstwa.

Artykuł  5 4

Szkolenia

1.
Wsparcie na kształcenie zawodowe może zostać przyznane do celu przyczynienia się do podniesienia umiejętności i kwalifikacji zawodowych rolników i innych osób zaangażowanych w działania rolne oraz dotyczące leśnictwa oraz ich przekwalifikowanie. Ponadto, wsparcie można przyznać na kształcenie zawodowe innych osób potencjalnie zaangażowanych we wszelkie inne środki w programie, z wyjątkiem tych określonych w art. 2 tiret ostatnie rozporządzenia (WE) nr 1268/1999.
2.
Wsparcie na kształcenie zawodowe obejmuje także kursy instruktażowe lub szkolenia, które stanowią część standardowych programów lub systemów kształcenia na poziomie szkolnictwa ponadpodstawowego lub wyższego.
Artykuł  6

Grupy producentów

1.
Wsparcie może zostać przyznane na popieranie tworzenia grup producentów oraz ułatwianie ich funkcjonowania administracyjnego przez okres pierwszych pięciu lat od ich uznania.
2.
Niniejszy artykuł stosuje się do grup producentów, utworzonych do celów wspólnego dostosowania produkcji i wydajności rolników, którzy są członkami tych grup, do wymogów rynku oraz wspólnego wprowadzania ich towarów do obrotu, włącznie z koncentracją sprzedaży, przygotowaniem do sprzedaży i dostawami dla hurtowników, a także ustalania wspólnych zasad informacji dotyczących produkcji z uwzględnieniem przede wszystkim zbiorów i dostępności zapasów, które formalnie zostały uznane przez kraj kandydujący.
3.
Wsparcie przyznawane grupom producentów utworzonych po dniu 1 stycznia 2000 r. w ciągu pierwszych pięciu lat od dnia ich uznania przyznawane jest na koszty utworzenia organizacji producentów i jej koszty bieżące na stałym poziomie.
4. 5
Pomoc określona w ust. 3 ustalana jest dla każdej organizacji producentów na podstawie jej rocznej produkcji wprowadzonej do obrotu:

a) wynosi w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku odpowiednio 5 %, 5 %, 4 %, 3 % i 2 % wartości produkcji dopuszczonej do obrotu do sumy 10 00.000 EUR, i

b) wynosi w pierwszym, drugim, trzecim, czwartym i piątym roku odpowiednio 2,5 %, 2,5 %, 2,0 %, 1,5 % i 1,5 % wartości produkcji dopuszczonej do obrotu powyżej 1.000.000 EUR;

c) dla każdej organizacji producentów podlega pułapowi:

– 100.000 EUR w pierwszym roku,

– 100.000 EUR w drugim roku,

– 80.000 EUR w trzecim roku,

– 60.000 EUR w czwartym roku,

– 50.000 EUR w piątym roku,

i wypłacana jest w ratach rocznych.

Artykuł  7

Leśnictwo

1. 6
Wsparcie można przyznać na działania przewidziane w art. 29 i 30 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999 oraz z zastrzeżeniem warunków wymienionych w tych artykułach.

Jednakże wsparcie na odbudowanie potencjału produkcyjnego terenów leśnych można przyznać jedynie wtedy, gdy Komisja ustala, że bez względu na przyczynę wystąpiła nadzwyczajna klęska żywiołowa.

2.
Wsparcie przyznaje się na zalesianie gruntów rolnych pod warunkiem że zalesianie to jest dostosowane do warunków lokalnych i odpowiednie dla środowiska.

Wsparcie oprócz kosztów sadzenia może obejmować roczne opłaty do hektara zalesionych gruntów w celu pokrycia kosztów utrzymania w okresie do pięciu lat.

3.
Wsparcie na zalesianie gruntów rolnych dokonywane przez władze publiczne obejmuje wyłącznie koszty sadzenia.
4.
Wsparcie na zalesianie gruntów rolnych nie jest przyznawane na sadzenie choinek.
5.
W przypadku gatunków szybko rosnących uprawianych w krótkim okresie wsparcie na zalesianie obejmuje wyłącznie koszty sadzenia.
Artykuł  8 7

Zakwalifikowanie i intensywność pomocy

1.
Wydatki związane z działaniami w ramach środków opisanych w art. 2-7 niniejszego rozporządzenia i jakichkolwiek innych środków wymienionych w art. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 kwalifikują się do uzyskania wsparcia Wspólnoty, jedynie jeśli działania te stanowią część programu na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich zatwierdzonych zgodnie z art. 4 ust. 5 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999.
2. 8
Do uzyskania wsparcia ze strony Wspólnoty kwalifikują się jedynie wydatki pokrywane przez Agencję po dacie wydania przez Komisję decyzji przyznającej tej Agencji prawo do zarządzania finansami, albo po dacie(-ach) określonej(-ych) w tej decyzji. W projektach mających uzyskać wsparcie Wspólnoty wszystkie usługi, prace, maszyny i dostawy pochodzą ze Wspólnoty lub z krajów ubiegających się o członkostwo; wymóg ten umożliwia końcowemu beneficjentowi ustalenie, za pomocą dostępnych środków dowodowych, pochodzenia wkładu do umów na wykonanie prac czy usług, finansowanego na mocy niniejszego instrumentu.
3.
Jakakolwiek operacja zostaje zakwalifikowana, wyłącznie jeśli w ciągu pięciu lat od daty zezwolenia na płatność wydanego przez agencję płatniczą kraju kandydującego nie uległa ona zasadniczej zmianie:

a) wpływającej na jej charakter lub warunki wprowadzenia w życie, lub przysparzającej firmie lub instytucji publicznej nielegalnych korzyści; i

b) wynikającej ze zmiany charakteru własności w danej pozycji infrastruktury lub z zaprzestania działalności produkcyjnej, lub ze zmiany miejsca jej prowadzenia.

4. 9
Do celów stosowania art. 8 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 stosuje się następujące definicje:

a) "młodzi rolnicy" oznaczają rolników mających poniżej 40 roku życia w chwili podejmowania decyzji o przyznaniu wsparcia, posiadających właściwe kwalifikacje i przygotowanie zawodowe;

b) "obszary górskie" oznaczają obszary górskie według definicji w art. 18 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1257/1999;

c) "pomoc publiczna" oznacza wszelką taką pomoc udzielaną w ramach programu lub poza nim.

Artykuł  8a 10

Porozumienia finansowe

W odniesieniu do każdego programu, kwalifikujące się wydatki są zgodne z postanowieniami porozumienia finansowego określonego w art. 1 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 2222/2000(7) stosowanego miedzy Wspólnotą, a zainteresowanym krajem wnioskodawcą.

Artykuł  9

Organ zarządzający

Komisja zapewnia, by każdy kraj kandydujący powołał i zarządzał w możliwie jak najlepszy sposób organem zarządzającym, odpowiedzialnym za efektywne i poprawne zarządzanie programem.

Artykuł  10

Wskaźniki monitoringu

Szczególne wskaźniki fizyczne, środowiskowe i finansowe stosowane w monitorowaniu wprowadzania w życie programu uwzględniają elementy wymienione w art. 36 rozporządzenia (WE) nr 1260/1999.

Artykuł  11

Sprawozdania roczne i końcowe

Sprawozdania roczne, określone w art. 5 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 obejmują, oprócz elementów wymienionych w art. 37 rozporządzenia (WE) nr 1260/1999, fizyczne wskaźniki przypadające na środek.

Artykuł  12

Oceny

Kwalifikacja i oceny, określone w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1268/1999 przeprowadzane są z uwzględnieniem procedur oceny przewidzianych w tytule IV rozdział III rozporządzenia (WE) nr 1260/1999 i w rozdziale III sekcja 5 rozporządzenia (WE) nr 1750/1999.

Artykuł  13

Przepisy końcowe

Szczegółowe warunki wspierania i kwalifikacji wydatków w ramach niniejszego rozporządzenia, uwzględniające wytyczne Komisji dla Państw Członkowskich, zostaną ustanowione w umowach dwustronnych zawieranych między Komisją, w imieniu Wspólnoty Europejskiej, a każdym z krajów kandydujących.

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie siódmego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie stosuje się do wsparcia Wspólnoty począwszy od dnia 1 stycznia 2000 r.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 22 grudnia 1999 r.

W imieniu Komisji
Franz FISCHLER
Członek Komisji

______

(1) Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 87.

(2) Dz.U. L 160 z 26.6.1999, str. 80.

(3) Dz.U. L 214 z 13.8.1999, str. 31.

(4) Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 1.

(5) Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 73.

(6) Dz.U. L 161 z 26.6.1999, str. 68.

(7) Dz.U. L 253 z 7.10.2000, str. 5.

1 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 3 pkt 1 rozporządzenia nr 2356/2000 z dnia 24 października 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.272.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2000 r.

- zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2278/2004 z dnia 30 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.396.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 2005 r.

2 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 775/2003 z dnia 5 maja 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.112.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 maja 2003 r.
3 Art. 3 ust. 2 lit. b) zmieniona przez art. 3 pkt 2 rozporządzenia nr 2356/2000 z dnia 24 października 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.272.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2000 r.
4 Art. 5 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2251/2002 z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.343.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2002 r.
5 Art. 6 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia nr 2251/2001 z dnia 20 listopada 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.304.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2001 r.
6 Art. 7 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2251/2002 z dnia 17 grudnia 2002 r. (Dz.U.UE.L.02.343.8) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 grudnia 2002 r.
7 Art. 8 zmieniony przez art. 3 pkt 3 i 4 rozporządzenia nr 2356/2000 z dnia 24 października 2000 r. (Dz.U.UE.L.00.272.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 28 października 2000 r.
8 Art. 8 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2251/2001 z dnia 20 listopada 2001 r. (Dz.U.UE.L.01.304.6) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 listopada 2001 r.
9 Art. 8 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 2278/2004 z dnia 30 grudnia 2004 r. (Dz.U.UE.L.04.396.36) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 3 stycznia 2005 r.
10 Art. 8a dodany przez art. 1 pkt 2 rozporządzenia nr 775/2003 z dnia 5 maja 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.112.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 maja 2003 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.331.51

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 2759/1999 ustalające zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1268/1999 w sprawie wspólnotowych środków pomocowych na rzecz działań przedakcesyjnych w dziedzinie rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w państwach Europy Środkowej i Wschodniej ubiegających się o członkostwo w Unii Europejskiej w okresie przedakcesyjnym
Data aktu: 22/12/1999
Data ogłoszenia: 23/12/1999
Data wejścia w życie: 01/01/2000, 30/12/1999, 01/05/2004