Dyrektywa 1999/85/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych

DYREKTYWA RADY 1999/85/WE
z dnia 22 października 1999 r.
zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 93,

uwzględniając wniosek Komisji (1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego (2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomicznego-Społecznego (3),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 12 ust. 3 lit. a) dyrektywy Rady 77/388/EWG z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (4) stanowi, że Państwa Członkowskie mogą stosować jedną lub dwie obniżone stawki wyłącznie do dostaw towarów i usług z kategorii wymienionych w załączniku H do dyrektywy 77/388/EWG.

(2) Problem bezrobocia jest jednak tak poważny, że pragnące tego Państwa Członkowskie powinny mieć możność sprawdzenia w trybie eksperymentu, jakie działanie i skutek na tworzenie miejsc pracy może mieć obniżenie stawki podatku VAT od usług pracochłonnych, które nie są obecnie wymienione w załączniku H.

(3) Ta obniżona stawka podatku VAT może zmniejszyć skłonność określonych przedsiębiorstw do włączania się lub pozostawania w szarej strefie gospodarki.

(4) Wprowadzenie ograniczonego przedmiotowo obniżenia stawki podatku VAT mogłoby jednak wywrzeć negatywny wpływ na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego i na neutralność podatków; należy przewidzieć procedurę udzielania zezwoleń na pełny i jednoznacznie określony trzyletni okres oraz poddać zakres tego środka ścisłym warunkom, tak by pozostał on sprawdzalny i ograniczony.

(5) Wobec eksperymentalnej natury tego środka wprowadzające go Państwa Członkowskie i Komisja powinny dokonać szczegółowej oceny jego oddziaływania w zakresie tworzenia miejsc pracy oraz skuteczności.

(6) Środek powinien być ściśle ograniczony w czasie i wygasnąć najpóźniej do dnia 31 grudnia 2002 r.

(7) Wykonanie niniejszej dyrektywy nie wiąże się z żadnymi zmianami w przepisach Państw Członkowskich,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DYREKTYWĘ:

Artykuł  1

W dyrektywie 77/388/EWG wprowadza się następujące zmiany:

1) w art. 28 dodaje się ust. 6 w brzmieniu:

"6. Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Komisji, może zezwolić dowolnemu Państwu Członkowskiemu na stosowanie przez okres maksymalnie trzech lat od dnia 1 stycznia 2000 r. do dnia 31 grudnia 2002 r. obniżonych stawek, przewidzianych w art. 12 ust. 3 lit. a) akapit trzeci do usług zawartych w co najwyżej dwóch kategoriach wymienionych w załączniku K. W przypadkach wyjątkowych Państwo Członkowskie może otrzymać zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki do usług zawartych w trzech spośród wyżej wspomnianych kategorii.

Dane usługi muszą spełniać następujące wymagania:

a) muszą być pracochłonne;

b) muszą być w znacznej mierze świadczone bezpośrednio na rzecz konsumentów końcowych;

c) muszą mieć głównie charakter lokalny i nie powinny powodować zakłóceń konkurencji;

d) musi istnieć ścisły związek między spadkiem cen wynikającym z obniżenia stawki a przewidywanym wzrostem popytu i zatrudnienia.

Stosowanie obniżonej stawki nie może negatywnie wpływać na sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego.

Państwo Członkowskie pragnące wprowadzić środek przewidziany w akapicie pierwszym powiadamia o tym Komisję przed dniem 1 listopada 1999 r. i przekazuje jej przed tą datą wszystkie odnośne dane szczegółowe, w szczególności następujące:

a) zakres środka i szczegółowy opis objętych nim usług;

b) szczegółowe informacje wykazujące spełnienie wymagań ustanowionych w akapicie drugim i trzecim;

c) szczegółowe dane przedstawiające koszt planowanego środka dla budżetu.

Państwa Członkowskie, które uzyskają zezwolenie na stosowanie obniżonej stawki, wskazanej w akapicie pierwszym, sporządzają przed dniem 1 października 2002 r. szczegółowe sprawozdanie zawierające ogólną ocenę skuteczności środka, w szczególności w zakresie tworzenia miejsc pracy i skuteczności.

Przed dniem 31 grudnia 2002 r. Komisja przekazuje Radzie i Parlamentowi zbiorcze sprawozdanie oceniające, załączając w razie potrzeby propozycję właściwych środków pod kątem podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie stawek podatku VAT stosowanych do usług pracochłonnych;"

2) dodaje się nowy załącznik K w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej dyrektywy.

Artykuł  2

Niniejsza dyrektywa wchodzi w życie w dniu jej opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Artykuł  3

Niniejsza dyrektywa skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Luksemburgu, dnia 22 października 1999 r.
W imieniu Rady
S. MÖNKÄRE
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 102 z 13.4.1999, str. 10.

(2) Dz.U. C 279 z 1.10.1999, str. 105.

(3) Dz.U. C 209 z 22.7.1999, str. 20.

(4) Dz.U. L 145 z 13.6.1977, str. 1. Dyrektywa ostatnio zmieniona dyrektywą 1999/59/WE (Dz.U. L 162 z 26.6.1999, str. 63).

ZAŁĄCZNIK

"ZAŁĄCZNIK K

Wykaz usług określonych w art. 28 ust. 6

1. Drobne usługi naprawcze:

- rowery,

- buty i wyroby skórzane,

- odzież i wyroby włókiennicze użytku domowego (w tym poprawki i przeróbki).

2. Remonty i naprawy prywatnych lokali mieszkalnych, z wyłączeniem materiałów stanowiących znaczącą część wartości dostawy.

3. Mycie okien i sprzątanie w gospodarstwach domowych.

4. Usługi z dziedziny pomocy w gospodarstwach domowych (np. pomoc domowa, opieka nad dziećmi, osobami starszymi, chorymi lub niepełnosprawnymi).

5. Fryzjerstwo."

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1999.277.34

Rodzaj: Dyrektywa
Tytuł: Dyrektywa 1999/85/WE zmieniająca dyrektywę 77/388/EWG w odniesieniu do możliwości stosowania na zasadzie eksperymentu obniżonej stawki podatku VAT od usług pracochłonnych
Data aktu: 22/10/1999
Data ogłoszenia: 28/10/1999
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 28/10/1999