Rozporządzenie 1165/98 dotyczące krótkoterminowych statystyk

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1165/98
z dnia 19 maja 1998 r.
dotyczące krótkoterminowych statystyk

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 213,

uwzględniając projekt decyzji przedłożony przez Komisję(1),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(3),

uwzględniając opinię Europejskiego Instytutu Walutowego(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrektywa Rady 72/211/EWG z dnia 30 maja 1972 r. dotycząca skoordynowanych statystyk cyklu koniunkturalnego w przemyśle i drobnej wytwórczości(5) i dyrektywa Rady 78/166/EWG z dnia 13 lutego 1978 r. dotycząca skoordynowanych statystyk cyklu koniunkturalnego w budownictwie oraz w inżynierii lądowej i wodnej(6), które miały na celu dostarczenie zespołu spójnych statystyk, nie były w stanie uwzględnić zmian ekonomicznych i technicznych.

(2) Tymczasem Unia Europejska poczyniła dalszy postęp w kierunku integracji; nowe wytyczne i polityki gospodarcze, konkurencji, społeczne, ochrony środowiska i przedsiębiorczości wzywają do podejmowania inicjatyw i decyzji w oparciu o ważne dane statystyczne; informacje zawarte w istniejącej legislacji wspólnotowej lub dostępne w poszczególnych Państwach Członkowskich są częściowo nieadekwatne lub niewystarczająco porównywalne, by mogły stanowić rzetelną podstawę pracy Wspólnot.

(3) Przyszły Europejski Bank Centralny potrzebuje szybkich krótkoterminowych statystyk do celów oszacowania rozwoju gospodarczego w Państwach Członkowskich w kontekście jednolitej europejskiej polityki pieniężnej.

(4) W związku z zaspokajaniem potrzeb wspólnotowych w zakresie informacji dotyczących zbieżności gospodarczej niezbędna jest standaryzacja.

(5) Do celów przygotowywania sprawozdań dotyczących rozwoju gospodarczego w każdym Państwie Członkowskim Unii w ramach polityki gospodarczej Unii konieczne jest posiadanie rzetelnych i szybkich danych statystycznych;

(6) Przedsiębiorstwa i ich stowarzyszenia zawodowe potrzebują takich informacji w celu zrozumienia własnych rynków i poznania ich działania i dokonań w odniesieniu do ich sektorów, na poziomie krajowym i międzynarodowym.

(7) Tworzenie rachunków narodowych zgodnie z rozporządzeniem Rady (WE) nr 2223/96 z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie europejskiego systemu rachunków narodowych i regionalnych we Wspólnocie(7) wymaga opracowania porównywalnych, pełnych i rzetelnych źródeł statystycznych.

(8) Na mocy decyzji 92/326/EWG(8) Rada przyjęła dwuletni program (1992-1993) opracowania europejskich statystyk w sprawie usług; program ten obejmuje tworzenie zharmonizowanych statystyk na poziomie krajowym i regionalnym, w szczególności do celów dystrybucji.

(9) Zgodnie z zasadą pomocniczości tworzenie wspólnych norm statystycznych, pozwalające na przygotowanie zharmonizowanych statystyk, jest działaniem, które może być skutecznie przeprowadzone wyłącznie na poziomie wspólnotowym, jeżeli zostaną one zastosowane w każdym Państwie Członkowskim z upoważnienia organów i instytucji odpowiedzialnych za tworzenie oficjalnych statystyk.

(10) Najlepsza metoda ustalenia cyklu koniunkturalnego polega na tworzeniu statystyk, które są zgodne ze wspólnymi zasadami metodologicznymi oraz ze wspólnymi definicjami charakterystyki; jedynie opracowanie skoordynowanego tworzenia statystyk może umożliwić sporządzanie zharmonizowanych statystyk wiarygodnie, szybko, w sposób elastyczny oraz na poziomie szczegółowości odpowiadającym potrzebom Komisji i przedsiębiorstw.

(11) Dostosowanie sezonowe oraz obliczenie serii trendów cyklicznych dla danych krajowych są najlepiej przeprowadzane przez krajowe urzędy statystyczne; przekazanie do Komisji (Eurostat) sezonowo dostosowanych danych oraz serii trendów cyklicznych zwiększy spójność między danymi rozprowadzanymi w kraju oraz na poziomie międzynarodowym.

(12) Jednostki rodzaju działalności (JRD) odpowiadają jednemu lub więcej działom operacyjnym przedsiębiorstwa; aby JRD były dostrzegalne, system informacyjny przedsiębiorstwa musi mieć możliwość wykazania lub obliczenia dla każdej JRD co najmniej wartości produkcji, konsumpcji pośredniej, kosztów siły roboczej, nadwyżki operacyjnej i zatrudnienia oraz środków trwałych brutto; JRD objęta daną pozycją statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczych we Wspólnocie Europejskiej (NACE Rev.1) może produkować wyroby spoza jednorodnej grupy, z uwagi na związane z nimi drugorzędne działalności, których nie można oddzielnie zidentyfikować na podstawie dostępnych dokumentów księgowych; przedsiębiorstwo i JRD są tożsame, gdy niemożliwe jest dla przedsiębiorstwa wykazanie lub obliczenie informacji dotyczących wszystkich zmiennych wykazanych w tym wyszczególnieniu dla jednego lub więcej działów operacyjnych.

(13) Jakość danych statystycznych tworzonych w ramach wspólnotowego systemu musi być satysfakcjonująca, jakość ta, podobnie jak wiążące się z nią obciążenie, musi być porównywalna dla poszczególnych Państw Członkowskich, tym samym konieczne jest wspólne ustalenie kryteriów umożliwiających spełnienie takich wymagań; krótkoterminowe statystyki muszą być zgodne z wynikami przekazanymi na podstawie rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 58/97 z dnia 20 grudnia 1996 r. w sprawie statystyk strukturalnych dotyczących przedsiębiorstw(9).

(14) Rozporządzenie Rady (WE) nr 322/97 z dnia 17 lutego 1997 r. w sprawie statystyk Wspólnoty(10) stanowi ramy odniesienia dla przepisów niniejszego rozporządzenia, w szczególności tych, które obejmują dostęp do administracyjnych źródeł danych oraz poufność statystyczną.

(15) Niezbędne jest uproszczenie procedur administracyjnych dla przedsiębiorstw, w szczególności mniejszych przedsiębiorstw, włączając wspieranie nowych technologii w zakresie gromadzenia danych i tworzenia statystyk; wykorzystanie istniejących danych administracyjnych do celów statystycznych jest jednym ze środków mających na celu zmniejszenie obciążenia przedsiębiorstwa; jeżeli bezpośrednie zbieranie danych od przedsiębiorstw jest niezbędne do tworzenia statystyk, to metody i techniki muszą zapewniać rzetelność i aktualność danych, bez powodowania obciążenia zainteresowanych stron, w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, nieproporcjonalnego do wyników, jakich użytkownicy wspomnianych statystyk mogą zasadnie oczekiwać.

(16) Niezbędne jest posiadanie ram prawnych wspólnych dla statystyki przedsiębiorstw dla wszystkich rodzajów i dziedzin działalności gospodarczej, obejmujących również działalność i dziedziny, dla których statystyk jeszcze nie opracowano; zakres statystyk, jakie mają być tworzone, można zdefiniować poprzez odniesienie do rozporządzenia Rady (EWG) nr 696/93 z dnia 15 marca 1993 r. w sprawie jednostek statystycznych do celów obserwacji i analizy systemu produkcyjnego we Wspólnocie(11) oraz rozporządzenia Rady (EWG) nr 3037/90 z dnia 9 października 1990 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE Rev.1)(12).

(17) W celu umożliwienia dalszego wyjaśnienia zasad dotyczących zbierania i przetwarzania statystycznego danych oraz przetwarzania i przekazywania zmiennych konieczne jest przyznanie Komisji, wspomaganej przez Komitet ds. Programu Statystycznego, ustanowiony decyzją Rady 89/382/EWG, Euratom(13), uprawnień do przyjmowania środków w celu stosowanie niniejszego rozporządzenia.

(18) Przeprowadzone zostały konsultacje z Komitetem ds. Programu Statystycznego, zgodnie z art. 3 decyzji 89/382/EWG, Euratom,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

Cele ogólne

1.
Celem niniejszego rozporządzenia jest ustanowienie wspólnych ram dla przygotowywania krótkoterminowych statystyk Wspólnoty dotyczących cyklu koniunkturalnego.
2.
Statystyki zawierają informacje (zmienne) konieczne do zapewnienia jednolitej podstawy dla analizy krótkoterminowego rozwoju podaży i popytu, czynników produkcyjnych oraz cen.
Artykuł  2

Zakres

1. 1
Niniejsze rozporządzenie obejmuje wszystkie rodzaje działalności rynkowych w sekcjach od B do N oraz od P do S statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej we Wspólnocie Europejskiej (NACE Rev. 2).
2.
Jednostki statystyczne należące do rodzajów wyszczególnionych w sekcji I Załącznika do rozporządzenia (EWG) nr 696/93 i zaklasyfikowane do jednej z działalności, określonych w ust. 1, objęte są zakresem niniejszego rozporządzenia. Wykorzystanie poszczególnych jednostek do tworzenia statystyk zostało określone w załącznikach do niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  3

Załączniki

1.
Szczególne wymagania dotyczące zmiennych zostały opisane w załącznikach.
2.
Poniższe informacje zostały określone w każdym załączniku tam, gdzie jest to stosowne:
a)
szczególne działalności, dla których mają zostać tworzone statystyki;
b)
rodzaje jednostek statystycznych, jakie należy zastosować do zestawienia danych statystycznych;
c)
wykazy zmiennych;
d)
postać zmiennych;
e)
okres odniesienia zmiennych;
f)
poziom szczegółowości zmiennych;
g)
nieprzekraczalne terminy przesyłania danych;
h)
wykaz dobrowolnych badań pilotażowych;
i)
pierwszy okres odniesienia;
j)
długość okresu przejściowego, jaka może zostać przyznana.
Artykuł  4

Zbieranie danych

1.
Państwa Członkowskie zbierają dane niezbędne do tworzenia zmiennych wyszczególnionych w załącznikach.
2. 2
Państwa Członkowskie mogą uzyskać konieczne dane, wykorzystując połączenie różnych źródeł wyszczególnionych poniżej, stosując zasadę uproszczenia procedur administracyjnych:
a)
obowiązkowe badania statystyczne: jednostki prawne określone w rozporządzeniu (EWG) nr 696/93, do których należą lub z których składają się jednostki statystyczne wymagane przez Państwa Członkowskie, zobowiązane są do przedstawienia na czas dokładnych i pełnych informacji;
b)
inne właściwe źródła, włącznie z danymi administracyjnymi;
c)
właściwe procedury oceny statystycznej.
d) 3
uczestnictwo w europejskich systemach doboru prób koordynowanych przez Eurostat w celu opracowania europejskich danych szacunkowych.

Szczegółowe informacje dotyczące systemów, o których mowa w pierwszym akapicie zawarte są w załącznikach. Komisja przyjmuje środki służące ich zatwierdzaniu i wprowadzaniu w życie. Środki te mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

Europejskie systemy doboru prób są ustanawiane, jeżeli krajowe systemy doboru prób nie spełniają wymogów europejskich. Ponadto państwa członkowskie mogą zdecydować się na uczestnictwo w europejskich systemach doboru prób, jeżeli systemy takie umożliwiają znaczne obniżenie kosztów systemu statystycznego lub zmniejszenie obciążenia wynikającego z wymogów europejskich dla przedsiębiorstw. Aby móc uczestniczyć w europejskim systemie doboru prób, dane państwo członkowskie musi spełniać warunki dotyczące dostarczania odpowiednich zmiennych zgodnie z celem takiego systemu. Europejskie systemy doboru prób mogą dotyczyć warunków, poziomu szczegółowości oraz nieprzekraczalnych terminów przesyłania danych.

3.
Państwa Członkowskie i Komisja w zakresie swoich kompetencji wspierają warunki dla zwiększonego wykorzystania elektronicznego gromadzenia danych oraz automatycznego przetwarzania danych.
Artykuł  5

Okresowość

Wszystkie zmienne są opracowywane częściej niż raz w roku. Częstotliwość dla każdej zmiennej została określona w załącznikach.

Artykuł  6

Poziom szczegółowości

Zmienne są opracowywane zgodnie z obowiązującymi klasyfikacjami, na poziomie szczegółowości określonym w załącznikach.

Artykuł  7

Przetwarzanie

Państwa Członkowskie przetwarzają pełne dane, uzyskane zgodnie z art. 4 ust. 2, na porównywalne zmienne, zgodnie z zasadami ustanowionymi w załącznikach. Państwa Członkowskie biorą również pod uwagę wskazówki przewidziane w metodologicznym podręczniku doradczym określonym w art. 12.

Artykuł  8

Przesyłanie

Państwa Członkowskie przesyłają zmienne przewidziane w art. 7, włącznie z danymi poufnymi, do Eurostatu drogą elektroniczną lub innym właściwym sposobem w przeciągu czasu od końca okresu odniesienia, który został ustanowiony w załącznikach. W każdym wypadku zmienne są przekazywane Komisji (Eurostatowi) nie później niż w dniu ich rozprowadzenia przez organy krajowe.

Artykuł  9

Postępowanie z danymi poufnymi

Postępowanie z danymi poufnymi i przesyłanie danych tego rodzaju, jak przewiduje art. 8, prowadzone jest zgodnie z istniejącymi przepisami wspólnotowymi regulującymi poufność informacji statystycznych.

Artykuł  10

Jakość

1.
Państwa Członkowskie zapewniają, aby przesyłane zmienne odzwierciedlały populację jednostek. W tym celu dane, uzyskane zgodnie z art. 4 ust. 2, muszą obejmować tak dużo jednostek, jak jest to konieczne do zagwarantowania wystarczającego stopnia reprezentatywności.
2.
Jakość zmiennych jest mierzona przez każde Państwo Członkowskie według wspólnych kryteriów.
3. 4
Jakość zmiennych jest sprawdzana regularnie przez porównywanie ich z innymi informacjami statystycznymi; porównanie takie jest przeprowadzane przez każde Państwo Członkowskie i Komisję (Eurostat). Dodatkowo kontrolowana jest wewnętrzna spójność zmiennych.
4. 5
Ocena jakości prowadzona jest przez porównanie korzyści z dostępu do danych w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw, w szczególności małych firm. Do celów takiej oceny Państwa Członkowskie przekazują Komisji na jej żądanie niezbędne informacje, zgodnie ze wspólną metodologią europejską opracowaną przez Komisję w ścisłej współpracy z Państwami Członkowskimi.
Artykuł  11

Zmiana wag i rok bazowy

1.
W miarę potrzeby Państwa Członkowskie przyjmują przynajmniej co pięć lat system ważenia złożonych wskaźników. Wagi wykorzystane w przyjętych systemach ważenia zostają przekazane Komisji w ciągu trzech lat od końca nowego roku bazowego.
2.
Co pięć lat Państwa Członkowskie zmieniają bazę wskaźników, wykorzystując jako lata bazowe lata kończące się cyfrą 0 lub 5. Baza wszystkich wskaźników musi być zmieniona na nowy rok bazowy przed upływem trzech lat od zakończenia nowego roku bazowego.
Artykuł  12

Podręcznik metodologiczny

1. 6
Po konsultacji z Komitetem ds. Programu Statystycznego Komisja publikuje do dnia 11 lutego 2006 r. podręcznik zaleceń metodologicznych, wyjaśniający zasady wymienione w załącznikach oraz zawierający wskazówki dotyczące krótkoterminowych statystyk.
2.
Podręcznik jest weryfikowany w regularnych odstępach czasu.
Artykuł  13

Okres przejściowy i odstępstwa

1.
Okresy przejściowe mogą zostać przyznane, jednakże w wymiarze nieprzekraczającym pięciu lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
2.
W czasie trwania okresu przejściowego odstępstwa od przepisów niniejszego rozporządzenia mogą zostać zaakceptowane przez Komisję, w takim zakresie, w jakim krajowe systemy statystyczne wymagają zasadniczych dostosowań.
Artykuł  14

Sprawozdania

1.
Państwa Członkowskie przekazują Komisji na żądanie wszystkie istotne informacje w odniesieniu do wprowadzenia w życie niniejszego rozporządzenia w Państwach Członkowskich.
2. 7
Komisja w terminie do 11 sierpnia 2008 r. oraz ponownie co trzy lata w okresie późniejszym składa Parlamentowi Europejskiemu oraz Radzie sprawozdanie w sprawie statystyk tworzonych zgodnie z niniejszym rozporządzeniem, w szczególności ich przydatności i jakości, jak również zmiany wskaźników. W sprawozdaniu przedstawia się również porównanie zarówno kosztów systemu statystycznego i obciążenia przedsiębiorstw, jak również korzyści wynikających z niniejszego rozporządzenia. Sprawozdanie będzie również opisywać najlepsze praktyki w zakresie zmniejszenia obciążenia przedsiębiorstw oraz wskazuje sposoby zmniejszania tego obciążenia i obniżania kosztów.
Artykuł  15

Koordynacja w Państwach Członkowskich

W każdym Państwie Członkowskim jeden organ krajowy koordynuje:

1)
przekazywanie zmiennych (art. 8),
2)
pomiar jakości (art. 10),
3)
przekazywanie istotnych informacji (art. 14 ust. 1).
Artykuł  16

Badania pilotażowe

1. 8
Zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2 Komisja wszczyna serię dobrowolnych badań pilotażowych, jakie mają być przeprowadzone przez Państwa Członkowskie. Badania te są wyszczególnione w załącznikach.
2.
Badania pilotażowe przeprowadzane są w celu oceny przydatności oraz możliwości uzyskiwania danych, biorąc pod uwagę korzyści z dostępu do danych w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw.
3.
Komisja informuje Radę o wynikach badań pilotażowych.
Artykuł  17 9

Środki wykonawcze

Komisja określa środki mające na celu wprowadzenie w życie niniejszego rozporządzenia, w tym środki mające na celu dostosowanie do rozwoju ekonomicznego i technicznego w zakresie zbierania i statystycznego przetwarzania danych oraz przekazywania zmiennych. Podczas wykonywania powyższych zadań pod uwagę brana jest zasada, że korzyści płynące z danych środków muszą przeważyć nad ich kosztami, jak również zasada, że w porównaniu z pierwotnymi przepisami niniejszego rozporządzenia państwa członkowskie, ani przedsiębiorstwa nie angażują istotnych dodatkowych zasobów. W szczególności środki służące wprowadzeniu w życie niniejszego rozporządzenia obejmują:

a)
wykorzystanie poszczególnych jednostek (art. 2);
b)
aktualizację wykazu zmiennych (art. 3);
c)
definicje i właściwą postać przekazywanych zmiennych (art. 3);
d)
ustanowienie europejskich systemów doboru prób (art. 4);
e)
częstotliwość tworzenia statystyk (art. 5);
f)
poziomy rozbicia i łączenia, jakie mają być stosowane względem zmiennych (art. 6);
g)
nieprzekraczalne terminy przekazania (art. 8);
h)
kryteria dotyczące pomiaru jakości (art. 10);
i)
okresy przejściowe (art. 13 ust. 1);
j)
odstępstwa przyznane podczas okresów przejściowych (art. 13 ust. 2);
k)
wszczęcie badań pilotażowych (art. 16);
l)
pierwszy rok bazowy, jaki ma być zastosowany w przypadku szeregów czasowych w NACE Rev. 2;
m)
w przypadku szeregów czasowych przed 2009 r., jakie mają być przekazane zgodnie z NACE Rev. 2, poziom szczegółowości, formę, pierwszy okres odniesienia i okres odniesienia.

Środki, o których mowa w lit. j) i k) przyjmuje się zgodnie z procedurą, o której mowa w art. 18 ust. 2.

Środki, o których mowa w lit. a)-i) oraz l) i m), mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia, między innymi poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

Artykuł  18 10

Procedura komitetowa

1.
Komisja jest wspierana przez Komitet Programu Statystycznego ustanowiony na mocy decyzji Rady 89/382/EWG, Euratom(14).
2.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu, stosuje się art. 5 i 7 decyzji Rady 1999/468/WE(15), z uwzględnieniem jej art. 8.

Termin określony w art. 5 ust. 6 decyzji 1999/468/WE wynosi trzy miesiące.

3.
W przypadku odesłania do niniejszego ustępu, stosuje się art. 5a ust. 1-4 oraz art. 7 decyzji 1999/468/WE, z uwzględnieniem jej art. 8.
Artykuł  19

Przepisy uchylające

Dyrektywy 72/211/EWG oraz 78/166/EWG tracą moc.

Artykuł  20

Wejście w życie

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie dwudziestego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 19 maja 1998 r.

W imieniu Rady
G. BROWN
Przewodniczący
______

(1) Dz.U. C 267 z 3.9.1997, str. 1.

(2) Opinia wydana dnia 20 lutego 1998 r. (Dz.U. C 80 z 16.3.1998).

(3) Dz.U. C 19 z 21.1.1998, str. 125.

(4) Opinia wydana dnia 11 września 1997 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(5) Dz.U. L 128 z 3.6.1972, str. 28.

(6) Dz.U. L 52 z 23.2.1978, str. 17.

(7) Dz.U L 310 z 30.11.1996, str. 1.

(8) Dz.U. L 179 z 1.7.1992, str. 131.

(9) Dz.U. L 14 z 17.1.1997, str. 1.

(10) Dz.U. L 52 z 22.2.1997, str. 1.

(11) Dz.U. L 76 z 30.3.1993, str. 1.

(12) Dz.U. L 293 z 24.10.1990, str. 1. Rozporządzenie zmienione rozporządzeniem Komisji (EWG) nr 761/93 (Dz.U. L 83 z 3.4.1993, str. 1).

(13) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, str. 47.

(14) Dz.U. L 181 z 28.6.1989, s. 47.

(15) Dz.U. L 184 z 17.7.1999, s. 23.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  A

  11 PRZEMYSŁ

a) Zakres stosowania

Niniejszy załącznik stosuje się do wszystkich rodzajów działalności wyszczególnionych w sekcjach od B do E NACE Rev. 2 lub w danym przypadku do wszystkich produktów wyszczególnionych w sekcjach B-E CPA. Informacja nie jest wymagana dla grupowań 37, 38.1, 38.2 i 39 NACE Rev. 2. Komisja może uaktualnić wykaz rodzajów działalności. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

b) Jednostka obserwacji

1. Jeżeli ust. 2 nie przewiduje inaczej lub jeżeli nie podjęto innej decyzji, zgodnie z procedurą w ust. 3, jednostką obserwacji dla wszystkich zmiennych w niniejszym załączniku jest jednostka rodzaju działalności.

2. W przypadku przedsiębiorstw z niewielką liczbą pracowników najemnych przy działalności drugorzędnej jako jednostkę obserwacji można wykorzystać jednostkę lokalną lub przedsiębiorstwo.

3. Komisja może podjąć decyzję o zastosowaniu innych jednostek obserwacji. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

c) Wykaz zmiennych

1. Statystyki w niniejszym załączniku obejmują następujące zmienne:

Zmienna Nazwa
110 Produkcja
120 Obrót
121 Obrót krajowy
122 Obrót niekrajowy
210 Liczba pracowników najemnych
220 Przepracowane godziny
230 Wynagrodzenia i płace brutto
310 Ceny produkcji
311 Ceny produkcji rynku krajowego
312 Ceny produkcji rynku niekrajowego
340 Ceny importowe

2. Informacje dotyczące cen produkcji rynku niekrajowego (nr 312) i cen importowych (nr 340) mogą być podawane przy wykorzystaniu wartości jednostkowych dla produktów pochodzących z handlu zagranicznego lub innych źródeł jedynie wtedy, gdy nie prowadzi to do znaczącego obniżenia jakości w porównaniu do poszczególnych informacji dotyczących cen. Komisja ustala wymogi dla zapewnienia niezbędnej jakości danych. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. (skreślony).

4. Od początku pierwszego okresu odniesienia informacje dotyczące pracowników najemnych (nr 210) można podawać w przybliżeniu za pomocą liczby pracowników (nr 211). Takie przybliżenie jest dozwolone przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Okres ten podlega przedłużeniu na czas nie dłuższy niż kolejne pięć lat, chyba że Komisja postanowi inaczej. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

5. Wyraz "krajowy" oznacza obszar terytorialny danego Państwa Członkowskiego.

6. Informacja dotycząca produkcji (nr 110) nie jest wymagana dla działu 36 oraz grup 35.3 i 38.3 NACE Rev. 2.

7. Informacja dotycząca obrotu (nr 120, 121, 122) nie jest wymagana dla sekcji D i E NACE Rev. 2.

8. (skreślony).

9. Informacje dotyczące zmiennych nr 210, 220, 230 nie są wymagane dla grupy 38.3 NACE Rev. 2.

10. Informacje dotyczące cen produkcji lub cen importowych (nr 310, 311, 312 i 340) nie są wymagane dla następujących grup lub klas NACE Rev. 2 odpowiednio CPA: 07.21, 24.46, 25.4, 30.1, 30.3, 30.4 i 38.3. Dodatkowo informacje dotyczące cen importowych (nr 340) nie są wymagane w działach CPA 09, 18, 33 i 36. Komisja może uaktualnić wykaz rodzajów działalności. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

11. Zmienną dotyczącą cen importowych (nr 340) oblicza się na podstawie produktów CPA. Jednostki rodzaju działalności zajmujące się przywozem mogą być zaklasyfikowane poza działalnością objętą sekcjami B-D NACE Rev. 2.

d) Postać

1. Wszystkie zmienne, jeżeli są dostępne, należy przekazywać w postaci niewyrównanej.

2. Dodatkowo zmienną dotyczącą produkcji (nr 110) i zmienną dotyczącą przepracowanych godzin (nr 220) należy przekazywać w postaci wyrównanej dniami roboczymi.

W każdym przypadku gdy pozostałe zmienne pokazują wpływ dni roboczych, państwa członkowskie mogą również przekazywać takie zmienne w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Wykaz zmiennych, które należy przekazać w postaci wyrównanej dniami roboczymi może zostać zmodyfikowany przez Komisję. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Dodatkowo Państwa Członkowskie mogą przekazywać zmienne wyrównane sezonowo, jak również mogą przekazywać zmienne w postaci trendów cyklicznych. Jedynie w przypadkach, gdy dane nie są przekazywane w powyższych postaciach, Komisja (Eurostat) może opracować i opublikować serie wyrównane sezonowo oraz serie trendów cyklicznych dla tych zmiennych.

4. Zmienne nr 110, 310, 311, 312 oraz 340 należy przekazywać w postaci wskaźników. Wszystkie pozostałe zmienne należy przekazywać w postaci wskaźników lub liczb bezwzględnych.

e) Okres odniesienia

Stosuje się następujące okresy odniesienia:

Zmienna Okres odniesienia
110 miesiąc
120 miesiąc
121 miesiąc
122 miesiąc
210 co najmniej kwartał
220 co najmniej kwartał
230 co najmniej kwartał
310 miesiąc
311 miesiąc
312 lub 313 miesiąc
340 miesiąc

f) Poziom szczegółowości

1. Wszystkie zmienne, z wyjątkiem zmiennej dotyczącej ceny importowej (nr 340) należy przekazywać na poziomie jednoliterowym (sekcja) i dwucyfrowym (dział) NACE Rev.2. Zmienna 340 ma być przekazywana na poziomie jednoliterowym (sekcja) i dwucyfrowym (dział) CPA.

2. Dodatkowo w przypadku sekcji C NACE Rev. 2 wskaźnik produkcji (nr 110) oraz wskaźnik cen produkcji (nr 310, 311, 312) należy przekazywać na trzycyfrowym i czterocyfrowym poziomie NACE Rev.2. Wskaźniki produkcji i cen producenta przekazywane na trzycyfrowym i czterocyfrowym poziomie muszą reprezentować co najmniej 90 % całkowitej wartości dodanej dla każdego Państwa Członkowskiego z sekcji C NACE Rev.2 w danym roku bazowym Nie ma konieczności przekazywania tych zmiennych na powyższych poziomach szczegółowości przez te Państwa Członkowskie, których całkowita wartość dodana z sekcji C NACE Rev.2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 4 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej.

3. Zmienne przekazywane na trzycyfrowym i czterocyfrowym poziomie NACE Rev. 2. wykorzystywane są do opracowywania wskaźników zagregowanych na tych poziomach dla Wspólnoty jako całości oraz dla grupy Państw Członkowskich uczestniczących w jednej walucie. Wskaźniki te mogą być również rozprowadzane na trzycyfrowym i czterocyfrowym poziomie w przypadku pojedynczych Państw Członkowskich oraz grup Państw Członkowskich, jeśli zainteresowane Państwa Członkowskie wykazały, że dane posiadają wystarczającą jakość.

4. Dodatkowo wszystkie zmienne, z wyjątkiem zmiennych dotyczących obrotu (nr 120, 121, 122), należy przekazać dla przemysłu ogółem, zdefiniowanego jako NACE Rev. 2 sekcje B-E, i podstawowych grupowań przemysłowych (MIGs) zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 586/2001(1).

5. Zmienne dotyczące obrotu (nr 120, 121, 122) należy przekazać dla przemysłu ogółem zdefiniowanego jako NACE Rev. 2 sekcje B i C oraz MIGs z wyjątkiem głównego grupowania przemysłowego określonego dla działalności związanych z energią.

6. (skreślony).

7. Należy przekazać zmienną dotyczącą ceny importowej (nr 340) dla wszystkich wyrobów przemysłowych sekcje B-D CPA i GGP (Głównych Grup Przemysłowych) określonych zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 586/2001 zmienionym rozporządzeniem (WE) nr 656/2007 z grupy produktów CPA. Nie wymaga się przekazywania tej zmiennej przez państwa członkowskie, które nie przyjęły waluty euro.

8. W odniesieniu do zmiennej dotyczącej cen importowych (nr 340) Komisja może określić warunki stosowania europejskiego systemu doboru prób określonego w art. 4 ust. 2 akapit pierwszy lit. d). Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

9. Zmienne dotyczące rynków niekrajowych (nr 122 i 312) należy przekazywać zgodnie z podziałem na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro. To rozróżnienie należy stosować dla przemysłu ogółem określonego jako NACE Rev. 2 sekcje B-E, MIGs, na jednoliterowym (sekcja) i dwucyfrowym (dział) poziomie NACE Rev. 2. Nie wymaga się informacji dotyczącej NACE Rev. 2 D i E w przypadku zmiennej 122. Dodatkowo należy przekazać zmienną dotyczącą ceny importowej (nr 340) zgodnie z podziałem na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro. Należy stosować to rozróżnienie dla przemysłu ogółem określonego jako CPA sekcje B-E, MIGs, na jednoliterowym (sekcja) i dwucyfrowym (dział) poziomie CPA. W odniesieniu do podziału na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro, Komisja może określić warunki stosowania europejskiego systemu doboru prób określonego w art. 4 ust. 2 akapit pierwszy lit. d). Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3. Europejski system doboru prób może ograniczyć zakres zmiennej dotyczącej ceny importowej do importu produktów z państw spoza strefy euro. Podział na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro, dla zmiennych 122, 312 i 340 nie musi być stosowany przez państwa członkowskie, które nie przyjęły euro jako swojej waluty.

10. Państwa członkowskie, których wartość dodana z sekcji B, C, D i E NACE Rev. 2 (odpowiednio z sekcji B, C i D CPA dla cen importowych) w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 1 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej muszą przekazać dane jedynie dla przemysłu ogółem, głównych grup przemysłowych i poziomu sekcji NACE Rev. 2 lub poziomu sekcji CPA.

g) Nieprzekraczalne terminy przesyłania danych

1. Zmienne są przesłane przed upływem poniższych nieprzekraczalnych terminów po zakończeniu okresu odniesienia:

Zmienna Nieprzekraczalny termin
110 1 miesiąc i 10 dni kalendarzowych
120 2 miesiące
121 2 miesiące
122 2 miesiące
210 2 miesiące
220 3 miesiące
230 3 miesiące
310 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych
311 1 miesiąc i 5 dni kalendarzowych
312 1 miesiąc i 5 dni kalendarzowych
313 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych
340 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych

2. Nieprzekraczalny termin może wynieść dodatkowo 15 dni kalendarzowych więcej w przypadku poziomu grupy i klasy NACE Rev. 2 oraz grupy i klasy CPA. W przypadku Państw Członkowskich, których wartość dodana z sekcji B, C, D i E NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 3 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej, nieprzekraczalny termin może wynieść dodatkowo 15 dni kalendarzowych więcej dla danych dla przemysłu ogółem, MIGs i poziomu sekcji i działu NACE Rev. 2 lub poziomu sekcji i działu CPA.

h) Badania pilotażowe

Poniżej podano priorytety dotyczące badań pilotażowych:

1. ocena możliwości wcześniejszego przesyłania danych;

2. (skreślona).

3. (skreślona).

4. zebranie krótkoterminowych informacji dotyczących założenia i likwidacji przedsiębiorstw;

5. opracowanie miesięcznej informacji o zatrudnieniu;

6. zebranie danych dotyczących zapasów;

7. dostarczenie informacji dla większej liczby działalności, niż wyszczególniono w ust. 6-9 sekcji C;

8. zebranie krótkoterminowych informacji dotyczących inwestycji;

9. zebranie danych dotyczących portfela zamówień.

i) Pierwszy okres odniesienia

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne, jest styczeń 1998 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 1998 r. w przypadku danych kwartalnych.

Pierwszy okres odniesienia, za który należy przekazać zmienne dotyczące rynków niekrajowych podzielonych na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro, oznacza okres nie późniejszy niż styczeń 2005 r.

Pierwszy okres odniesienia, za który należy przekazać zmienną 340 oznacza okres nie późniejszy niż styczeń 2006 r., pod warunkiem że stosowany rok bazowy to najpóźniej rok 2005.

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne według NACE Rev. 2 jest styczeń 2009 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 2009 r. w przypadku danych kwartalnych.

j) Okres przejściowy

1. W przypadku zmiennej produkcji (nr 110), zmiennych dotyczących pracowników najemnych oraz przepracowanych godzin (nr 210 i 220), a także zmiennej dotyczącej cen produkcji rynku krajowego (nr 311), zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 1,8 może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż trzy lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Ten okres przejściowy może zostać przedłużony o kolejne dwa lata, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

2. W przypadku pozostałych zmiennych, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż pięć lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

3. W przypadku zmiennej 340 i podziału na strefę euro i strefę, która nie przyjęła euro, dla zmiennych 122, 312 i 340, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy kończący się dnia 11 sierpnia 2007 r.

4. W przypadku zmiany nieprzekraczalnych terminów przesyłania danych dla zmiennej 110 zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy kończący się 11 sierpnia 2007 r.

5. W przypadku zmiany nieprzekraczalnych terminów przesyłania danych dla zmiennej 210 zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy kończący się 11 sierpnia 2006 r.

______

(1) Dz.U. L 86 z 27.3.2001, str. 11.

ZAŁĄCZNIK  B

  12 BUDOWNICTWO

a) Zakres

Niniejszy załącznik dotyczy wszystkich rodzajów działalności wyszczególnionych w sekcji F NACE Rev. 2.

b) Jednostka obserwacji

1. Jeżeli ust. 2 lub ust. 3 nie przewidują inaczej lub jeżeli nie podjęto innej decyzji, zgodnie z procedurą w ust. 4, jednostką obserwacji dla wszystkich zmiennych w niniejszym załączniku jest jednostka rodzaju działalności.

2. W przypadku przedsiębiorstw z niewielką liczbą pracowników najemnych przy działalności drugorzędnej jako jednostkę obserwacji można wykorzystać jednostkę lokalną lub przedsiębiorstwo.

3. Gdzie stosowne, statystyki można uzyskać na podstawie informacji przedstawionych zgodnie z klasyfikacją budynków (CC).

4. Komisja może podjąć decyzję o zastosowaniu innych jednostek obserwacji. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

c) Lista zmiennych

1. Statystyki w niniejszym załączniku obejmują następujące zmienne:

Zmienna Nazwa
110 Produkcja
115 Produkcja budownictwa
116 Produkcja inżynierii lądowej i wodnej
130 (skreślona)
135 (skreślona)
136 (skreślona)
210 Liczba pracowników najemnych
220 Przepracowane godziny
230 Wynagrodzenia i płace brutto
320 Koszty budowlane
321 Koszty materiałowe
322 Koszt pracy
411 Pozwolenia na budowę: liczba lokali mieszkalnych
412 Pozwolenia na budowę: metry kwadratowe powierzchni użytkowej lub alternatywna miara wielkości

2. (skreślony).

3. Od początku pierwszego okresu odniesienia informacje dotyczące pracowników najemnych (nr 210) można podawać w przybliżeniu za pomocą liczby pracowników (nr 211). Takie przybliżenie jest dozwolone przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Okres ten podlega przedłużeniu na czas nie dłuższy niż kolejne pięć lat, chyba że Komisja postanowi inaczej. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

4. (skreślony).

5. Wyłącznie w przypadku gdy nie są dostępne zmienne dotyczące kosztów budownictwa (nr 320, 321, 322), można podawać je w przybliżeniu poprzez wykorzystanie zmiennej dotyczącej cen produkcji (nr 310). Zezwala się na stosowanie takiego rozwiązania do 11 sierpnia 2010 r.

6. Państwa Członkowskie przeprowadzają badania zlecone przez Komisję i ustalone w drodze konsultacji z Państwami Członkowskimi. Badania te są przeprowadzane z uwzględnieniem korzyści wynikających z gromadzenia danych w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw w celu:

a) oceny możliwości badania kwartalnych zmiennych dotyczących cen produkcji (nr 310) w budownictwie;

b) określenia odpowiedniej metodologii dla gromadzenia danych i obliczania wskaźników.

Nie później niż 11 sierpnia 2006 r. Komisja przedstawi propozycję definicji mającej zastosowanie do zmiennej dotyczącej cen produkcji.

Państwa Członkowskie przedstawią Komisji sprawozdanie dotyczące wyników badań nie później niż 11 sierpnia 2007 r.

Nie później niż dnia 11 sierpnia 2008 r. Komisja podejmie decyzję, czy należy powołać się na art. 17 lit. b), tak aby zastąpić zmienną dotyczącą kosztów budowlanych zmienną dotyczącą produkcji, począwszy od roku bazowego 2010. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

d) Postać

1. Wszystkie zmienne, jeżeli są dostępne, należy przekazywać w postaci niewyrównanej.

2. Dodatkowo zmienne dotyczące produkcji (nr 110, 115, 116) i zmienną dotyczącą przepracowanych godzin (nr 220) należy przekazywać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Jeżeli pozostałe zmienne pokazują wpływ dni roboczych, państwa członkowskie mogą również przekazywać takie zmienne w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Komisja może zmodyfikować wykaz zmiennych, które należy przekazać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Dodatkowo Państwa Członkowskie mogą przekazywać zmienne wyrównane sezonowo, jak również mogą przekazywać zmienne w postaci trendów cyklicznych. Jedynie w przypadkach, gdy dane nie są przekazywane w powyższych postaciach, Komisja (Eurostat) może opracować i opublikować serie wyrównane sezonowo oraz serie trendów cyklicznych dla tych zmiennych.

4. Zmienne nr 110, 115, 116, 320, 321 oraz 322 należy przekazywać w postaci wskaźników. Zmienne 411 i 412 należy przekazywać jako wartości bezwzględne. Wszystkie pozostałe zmienne należy przekazywać w postaci wskaźników lub liczb bezwzględnych.

e) Okres odniesienia

Okres odniesienia dla zmiennych 110, 115 i 116 wynosi jeden miesiąc. Okres odniesienia dla wszystkich pozostałych zmiennych ujętych w niniejszym Załączniku wynosi co najmniej jeden kwartał.

Te państwa członkowskie, których wartość dodana w sekcji F klasyfikacji NACE Rev. 2. w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 2 % sumy łącznej dla Wspólnoty Europejskiej, muszą dostarczyć jedynie zmienne 110, 115 oraz 116 z kwartalnym okresem odniesienia.

f) Poziom szczegółowości

1. Zmienne nr 110, 210, 220 i 230 należy przekazywać przynajmniej na poziomie sekcji NACE Rev. 2.

2. Zmienne dotyczące nowych zamówień (nr 130, 135 i 136) są wymagane jedynie dla grupy 41.2 i działu 42 NACE Rev. 2.

3. Zmienne kosztów budowlanych (nr 320, 321 oraz 322) są obowiązkowe wyłącznie w przypadku nowych budynków mieszkalnych z wyłączeniem budynków komunalnych.

4. Zmienna pozwoleń na budowę (nr 411) obejmuje wyłącznie nowe budynki mieszkalne (z wyłączeniem budynków komunalnych) i należy ją rozbić na:

i) budynki mieszkalne z jednym lokalem mieszkaniowym;

ii) budynki mieszkalne z dwoma lub więcej lokalami mieszkaniowymi.

5. Zmienna pozwoleń na budowę (nr 412) obejmuje wyłącznie budynki i należy ją rozbić na:

i) budynki mieszkalne z jednym lokalem mieszkaniowym;

ii) budynki mieszkalne z dwoma lub więcej lokalami mieszkaniowymi;

iii) budynki komunalne;

iv) budynki biurowe;

v) pozostałe budynki.

6. Państwa Członkowskie, których wartość dodana w sekcji F NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 1 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej przekazują jedynie dane dotyczące budownictwa ogółem (na poziomie sekcji NACE Rev. 2).

g) Nieprzekraczalne terminy przesyłania danych

1. Zmienne są przesyłane przed upływem poniższych nieprzekraczalnych terminów po zakończeniu okresu odniesienia:

Zmienna Nieprzekraczalny termin
110 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych
115 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych
116 1 miesiąc i 15 dni kalendarzowych
130 (skreślona)
135 (skreślona)
136 (skreślona)
210 2 miesiące
220 3 miesiące
230 3 miesiące
320 3 miesiące
321 3 miesiące
322 3 miesiące
411 3 miesiące
412 3 miesiące

2. Nieprzekraczalny termin może wynieść dodatkowo do 15 dni kalendarzowych w przypadku tych Państw Członkowskich, których całkowita wartość dodana w sekcji F NACE Rev. 2. w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 3 % wartości całkowitej dla Wspólnoty.

h) Badania pilotażowe

Poniżej podano priorytety dotyczące badań pilotażowych:

1. (skreślona).

2. rozbicie produkcji (nr 110) na nowe obiekty budowlane oraz naprawy i konserwację;

3. (skreślona).

4. rozbicie zmiennych nr 210, 220 i 230 na budownictwo oraz inżynierię lądową i wodną;

5. dostarczenie informacji dotyczących kosztów (nr 320, 321 oraz 322) związanych z innymi rodzajami budynków niż budynki mieszkalne, jak również z pracami naprawczymi i konserwacyjnymi;

6. rozbicie produkcji budownictwa (nr 115) na budynki mieszkalne i inne;

7. dostarczenie krótkoterminowych informacji dotyczących inwestycji;

8. dostarczenie krótkoterminowych informacji dotyczących założenia i likwidacji przedsiębiorstw.

i) Pierwszy okres odniesienia

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne, jest styczeń 1998 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 1998 r. w przypadku danych kwartalnych.

Pierwszy okres odniesienia, za który należy przekazać zmienne 110, 115 i 116 z miesięcznym okresem odniesienia, oznacza okres nie późniejszy niż styczeń 2005 r.

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne według NACE Rev. 2 jest styczeń 2009 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 2009 r. w przypadku danych kwartalnych.

j) Okres przejściowy

1. W przypadku zmiennej produkcji (nr 110) i zmiennych dotyczących pracowników najemnych oraz przepracowanych godzin (nr 210 i 220), zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż trzy lata od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Ten okres przejściowy może być przedłużony o kolejne dwa lata, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

2. W przypadku pozostałych zmiennych, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż pięć lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

3. Okres przejściowy kończący się 11 sierpnia 2007 r. może zostać przyznany w celu zmiany okresu odniesienia dla zmiennych 110, 115 i 116, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

4. Okres przejściowy kończący się 11 sierpnia 2007 r. może zostać przyznany w celu zmiany nieprzekraczalnych terminów przesyłania danych dla zmiennych 110, 115, 116 i 210, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

ZAŁĄCZNIK  C

  13 HANDEL DETALICZNY I NAPRAWY

a) Zakres

Niniejszy załącznik dotyczy rodzajów działalności wyszczególnionych w dziale 47 NACE Rev. 2.

b) Jednostka obserwacji

1. Jednostką obserwacji dla wszystkich zmiennych w niniejszym załączniku jest przedsiębiorstwo.

2. Komisja może podjąć decyzję o zastosowaniu innych jednostek obserwacji. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

c) Lista zmiennych

1. Statystyki w niniejszym załączniku obejmują następujące zmienne:

Zmienna Nazwa
120 Obrót
210 Liczba pracowników najemnych
220 Przepracowane godziny
230 Wynagrodzenia i płace brutto
330 Deflator sprzedaży

2. Zamiast deflatora sprzedaży (nr 330) można przedstawić informację dotyczącą wolumenu sprzedaży (nr 123).

3. Od początku pierwszego okresu odniesienia informacje dotyczące pracowników najemnych (nr 210) można podawać w przybliżeniu za pomocą liczby pracowników (nr 211). Takie przybliżenie jest dozwolone przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Okres ten podlega przedłużeniu na czas nie dłuższy niż kolejne pięć lat, chyba że Komisja postanowi inaczej. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

4. Państwa Członkowskie przeprowadzają badania zlecone przez Komisję i ustalone w drodze konsultacji z Państwami Członkowskimi. Badania te są przeprowadzane z uwzględnieniem korzyści wynikających z gromadzenia danych w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw w celu:

a) oceny możliwości przekazywania kwartalnej zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) w handlu detalicznym i naprawach;

b) oceny możliwości przekazywania kwartalnej zmiennej dotyczącej płac i wynagrodzeń brutto (nr 230) w handlu detalicznym i naprawach;

c) określenia odpowiedniej metodologii dla gromadzenia danych i obliczania wskaźników.

Państwa Członkowskie przedstawią Komisji sprawozdanie dotyczące wyników badań nie później niż 11 sierpnia 2007 r.

Nie później niż dnia 11 sierpnia 2008 r. Komisja podejmie decyzję, czy należy powołać się na art. 17 lit. b) w celu włączenia zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmiennej dotyczącej płac i wynagrodzeń brutto (nr 230), począwszy od roku bazowego 2010. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

d) Postać

1. Wszystkie zmienne, jeżeli są dostępne, należy przekazywać w postaci niewyrównanej.

2. Zmienną obrotu (nr 120) oraz zmienną wolumenu sprzedaży (nr 123) należy również przekazywać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Jeżeli pozostałe zmienne pokazują wpływ dni roboczych, państwa członkowskie mogą również przekazywać takie zmienne w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Komisja może zmodyfikować wykaz zmiennych, które należy przekazać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Dodatkowo Państwa Członkowskie mogą przekazywać zmienne dostosowane sezonowo, jak również mogą przekazywać zmienne w postaci trendów cyklicznych. Jedynie w przypadkach gdy dane nie są przekazywane w powyższych postaciach, Eurostat może przedstawić serie dostosowane sezonowo oraz serie trendów cyklicznych dla tych zmiennych.

4. Wszystkie zmienne należy przekazywać albo jako wskaźniki, albo w postaci liczb bezwzględnych.

e) Okres odniesienia

Stosuje się następujące okresy odniesienia:

Zmienna Nazwa
120 miesiąc
210 kwartał
220 kwartał
230 kwartał
330 lub 123 miesiąc

f) Poziom szczegółowości

1. Zmienną dotyczącą obrotu (nr 120) oraz deflatora sprzedaży bądź wolumenu sprzedaży (nr 330/123) należy przekazywać zgodnie z poziomami szczegółowości określonymi w ust. 2 i 3. Zmienną dotyczącą liczby pracowników najemnych (nr 210) należy przekazywać zgodnie z poziomami szczegółowości określonymi w ust. 4. Zmienną dotyczącą przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmienną dotyczącą wynagrodzeń i płac brutto (nr 230) należy przekazywać zgodnie z działem 47 NACE Rev. 2.

2. Poziom szczegółowości, przegrupowujący klasy i grupy NACE Rev.2:

Klasa 47.11;

Klasa 47.19;

Grupa 47.2;

Grupa 47.3;

suma klas (47.73, 47.74 i 47.75);

suma klas (47.51, 47.71 i 47.72);

suma klas (47.43, 47.52, 47.54, 47.59 i 47.63);

suma klas (47.41, 47.42, 47.53, 47.61, 47.62, 47.64, 47.65, 47.76, 47.77 i 47.78);

Klasa 47.91.

3. Łączne poziomy, przegrupowujące klasy i grupy NACE Rev.2:

suma klasy i grupy (47.11 i 47.2);

suma grup i klas (47.19, 47.4, 47.5, 47.6, 47.7, 47.8 i 47.9);

Dział 47

Dział 47 bez 47.3

4. Dział 47

Dział 47 bez 47.3

5. Państwa Członkowskie, których obrót dla działu 47 NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 1 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej, muszą przekazać zmienne dotyczące obrotu (120) oraz deflatora sprzedaży/wolumenu sprzedaży (nr 330/123), przy zachowaniu poziomów szczegółowości określonych w ust. 3.

g) Nieprzekraczalne terminy przesyłania danych

1. W przypadku obrotu (nr 120) oraz deflatora sprzedaży/wolumenu sprzedaży (nr 330/123) zmienne należy przesłać w terminie dwóch miesięcy, przy zachowaniu poziomów szczegółowości określonych w ust. 2 lit. f) niniejszego załącznika. Termin może wynieść dodatkowo 15 dni dla Państw Członkowskich, których obroty w dziale 47 NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentują mniej niż 3 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej,

2. W przypadku obrotu (nr 120) oraz deflatora sprzedaży/wolumenu sprzedaży (nr 330/123) zmienne należy przesłać w terminie miesiąca, przy zachowaniu poziomów szczegółowości określonych w lit. f) ust. 3 niniejszego załącznika. Państwa członkowskie mogą wybrać uczestnictwo w zmiennych dotyczących obrotu oraz deflatora sprzedaży/wolumenu nr 120 i 330/123 z wkładem zgodnym z przypisaniem do europejskiego systemu doboru prób zgodnie z art. 4 ust. 2 pierwszy akapit lit. d). Warunki przypisania określa Komisja. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Zmienną dotyczącą liczby pracowników najemnych (nr 210) należy przekazać w ciągu dwóch miesięcy od zakończenia okresu odniesienia. Termin może zostać przedłużony o piętnaście dni dla państw członkowskich, których obroty w dziale 47 NACE Rev. 2 w danym roku bazowym stanowią mniej niż 3 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej. Zmienną dotyczącą przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmienną dotyczącą wynagrodzeń i płac brutto (nr 230) należy przekazać w ciągu trzech miesięcy od zakończenia okresu odniesienia.

h) Badania pilotażowe

Poniżej podano priorytety dotyczące badań pilotażowych:

1. dostarczenie bardziej szczegółowego rozbicia działalności;

2. (skreślona).

3. zebranie informacji dotyczących liczby pracowników;

4. (skreślona).

5. zastosowanie jednostki wydzielonej ze względu na rodzaj działalności jako jednostki obserwacji;

6. zebranie krótkoterminowych informacji dotyczących założenia i likwidacji przedsiębiorstw.

i) Pierwszy okres odniesienia

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne, jest styczeń 1998 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 1998 r. w przypadku danych kwartalnych. Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne według NACE Rev. 2 jest styczeń 2009 r. w przypadku danych miesięcznych oraz pierwszy kwartał 2009 r. w przypadku danych kwartalnych.

Pierwszy okres odniesienia dla zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmiennej dotyczącej wynagrodzeń i płac brutto (nr 230) przypada nie później niż w pierwszym kwartale 2010 r., ze skutkiem od momentu wprowadzenia roku bazowego 2010 w roku 2013.

j) Okres przejściowy

1. W przypadku zmiennej dotyczącej pracowników najemnych (nr 210), zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż trzy lata. Ten okres przejściowy może zostać przedłużony o kolejne dwa lata, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

2. W przypadku zmiennej obrotu (nr 120), przy poziomie szczegółowości określonym w ust. 3 sekcji F, może zostać uznany okres przejściowy nie dłuższy niż dwa lata, zgodnie z procedurami ustanowionymi w art. 18 ust. 2.

3. W przypadku zmiennej obrotu (nr 120), przy poziomie szczegółowości określonym w ust. 2 i ust. 4 sekcji F oraz deflatora sprzedaży/wolumenu sprzedaży (nr 330/123), zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, może zostać przyznany okres przejściowy nie dłuższy niż pięć lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

4. Okres przejściowy kończący się nie później niż 11 sierpnia 2006 r. może zostać przyznany w celu zmiany nieprzekraczalnych terminów przesyłania danych dla zmiennej 210, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2.

ZAŁĄCZNIK  D

  14 POZOSTAŁE USŁUGI

a) Zakres

Niniejszy załącznik dotyczy wszystkich rodzajów działalności wyszczególnionych w działach 45 i 46 oraz sekcjach od H do N i od P do S NACE Rev. 2.

b) Jednostka obserwacji

1. Jednostką obserwacji dla wszystkich zmiennych w niniejszym załączniku jest przedsiębiorstwo.

2. Komisja może podjąć decyzję o zastosowaniu innych jednostek obserwacji. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

c) Lista zmiennych

1. Statystyki w niniejszym załączniku obejmują następujące zmienne:

Zmienna Nazwa
120 Obrót
210 Liczba pracowników najemnych
220 Przepracowane godziny
230 Wynagrodzenia i płace brutto
310 Ceny produkcji

2. Od początku pierwszego okresu odniesienia, informacje dotyczące pracowników najemnych (nr 210) można podawać w przybliżeniu za pomocą liczby pracowników (nr 211). Takie przybliżenie jest dozwolone przez okres pięciu lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Okres ten podlega przedłużeniu na czas nie dłuższy niż kolejne pięć lat, chyba że Komisja postanowi inaczej. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Zmienna dotycząca cen produkcji (nr 310) obejmuje usługi świadczone na rzecz klientów będących przedsiębiorstwami lub osobami reprezentującymi przedsiębiorstwa.

4. Państwa Członkowskie przeprowadzają badania zlecone przez Komisję i ustalone w drodze w konsultacji z Państwami Członkowskimi. Badania te są przeprowadzane z uwzględnieniem korzyści wynikających z gromadzenia danych w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw w celu:

a) oceny możliwości przekazywania kwartalnej zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) w pozostałych usługach;

b) oceny możliwości przekazywania kwartalnej zmiennej dotyczącej wynagrodzeń brutto (nr 230) w pozostałych usługach;

c) określenia odpowiedniej metodologii dla gromadzenia danych i obliczania wskaźników;

d) określenia odpowiedniego poziomu szczegółowości. Dane należy przedstawić według działalności gospodarczych określonych w sekcjach NACE Rev. 2 oraz agregatów niższego szczebla niewykraczających poza poziom działów NACE Rev. 2 (poziom dwucyfrowy) lub grupowań działów.

Państwa Członkowskie przedstawią Komisji sprawozdanie dotyczące wyników badań nie później niż 11 sierpnia 2007 r.

Nie później niż dnia 11 sierpnia 2008 r. Komisja podejmie decyzję, czy należy powołać się na art. 17 lit. b) w celu włączenia zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmiennej dotyczącej płac i wynagrodzeń brutto (nr 230), począwszy od roku bazowego 2010. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

d) Postać

1. Wszystkie zmienne, jeżeli są dostępne, należy przekazywać w postaci niewyrównanej.

2. Zmienną obrotu (nr 120) należy również przekazywać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Jeżeli pozostałe zmienne pokazują wpływ dni roboczych, państwa członkowskie mogą również przekazywać takie zmienne w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Komisja może zmodyfikować wykaz zmiennych, które należy przekazać w postaci wyrównanej dniami roboczymi. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

3. Dodatkowo Państwa Członkowskie mogą przekazywać zmienne dostosowane sezonowo, jak również mogą przekazywać zmienne w postaci trendów cyklicznych. Jedynie w przypadkach gdy dane nie są przekazywane w powyższych postaciach, Komisja (Eurostat) może przedstawić serie dostosowane sezonowo oraz serie trendów cyklicznych dla tych zmiennych.

4. Zmienną dotyczącą cen produkcji (nr 310) należy przekazywać w postaci wskaźników. Wszystkie pozostałe zmienne należy przekazywać w postaci wskaźników lub liczb bezwzględnych.

e) Okres odniesienia

Okres odniesienia w stosunku do wszystkich zmiennych ujętych w niniejszym załączniku wynosi kwartał.

Państwa Członkowskie przeprowadzają badania zlecone przez Komisję i ustalone w drodze konsultacji z Państwami Członkowskimi. Badania te są przeprowadzane z uwzględnieniem korzyści wynikających ze skróconego okresu odniesienia w stosunku do kosztów ich zebrania i obciążenia przedsiębiorstw w celu oceny możliwości skrócenia okresu odniesienia wynoszącego jeden kwartał dla zmiennej dotyczącej obrotu (nr 120) do okresu odniesienia wynoszącego jeden miesiąc.

Państwa Członkowskie przedstawią Komisji sprawozdanie dotyczące wyników badań nie później niż 11 sierpnia 2007 r.

Nie później niż dnia 11 sierpnia 2008 r. Komisja podejmie decyzję, czy należy powołać się na art. 17 lit. e) w związku z modyfikacją częstotliwości tworzenia zmiennej dotyczącej obrotu. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

f) Poziom szczegółowości

1. Zmienną dotyczącą obrotu (nr 120) należy przekazać zgodnie z następującymi grupowaniami NACE Rev. 2:

46 na poziomie trzycyfrowym;

45, 45.2, 49, 50, 51, 52, 53, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 71, 73, 74, 78, 79, 80, 81.2, 82;

suma (45.1, 45.3 i 45.4);

suma (55 i 56);

suma (69 i 70.2).

2. Zmienną dotyczącą liczby zatrudnionych (nr 210) należy przekazać zgodnie z następującymi grupowaniami NACE Rev. 2:

Działy 45, 46, 49, 50, 51, 52, 53, 58, 59, 60, 61, 62, 63;

suma (69, 70.2, 71, 73 i 74);

suma (55 i 56);

suma (78, 79, 80, 81.2 i 82).

Zmienną dotyczącą przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmienną dotyczącą wynagrodzeń i płac brutto (nr 230) należy przekazywać zgodnie z następującymi częściami NACE Rev. 2:

- działy 45 i 46,

- sekcje H, I i J,

- suma (69, 70.2, 71, 73 i 74),

- suma (78, 79, 80, 81.2 i 82).

3. W przypadku działów 45 i 46 NACE Rev. 2, zmienną dotyczącą obrotu powinny przekazywać jedynie na poziomie dwucyfrowym te Państwa Członkowskie, których obrót w tych działach NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 4 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej.

4. W przypadku sekcji H i J NACE Rev.2 zmienną dotyczącą liczby zatrudnionych (nr 210) powinny przekazywać jedynie na poziomie sekcji te państwa członkowskie, których całkowita wartość dodana w sekcji H i J NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 4 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej.

5. Zmienną dotyczącą cen produkcji (nr 310) należy przekazać zgodnie z następującymi działalnościami i grupowaniami NACE Rev. 2:

49.4, 51, 52.1, 52.24, 53.1, 53.2, 61, 62, 63.1, 63.9, 71, 73, 78, 80, 81.2;

suma (50.1 i 50.2);

suma (69.1, 69.2 i 70.2).

NACE Rev. 2 78 obejmuje całkowitą cenę rekrutacji i udostępniania pracowników.

6. Komisja może wprowadzić zmiany do wykazu działalności i grupowań nie później niż do dnia 11 sierpnia 2008 r. Środki te, mające na celu zmianę elementów innych niż istotne niniejszego rozporządzenia poprzez jego uzupełnienie, przyjmuje się zgodnie z procedurą regulacyjną połączoną z kontrolą, o której mowa w art. 18 ust. 3.

7. W przypadku działu 63 NACE Rev. 2, zmienną dotyczącą cen produkcji (nr 310) powinny przekazywać jedynie na poziomie dwucyfrowym te Państwa Członkowskie, których obrót w tych działach NACE Rev. 2 w danym roku bazowym reprezentuje mniej niż 4 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej.

g) Nieprzekraczalne terminy przesyłania danych

Zmienne są przekazywane po zakończeniu okresu odniesienia przed upływem poniższych nieprzekraczalnych terminów:

Zmienna Nieprzekraczalne terminy
120 2 miesiące
210 2 miesiące
220 3 miesiące
230 3 miesiące
310 3 miesiące

h) Badania pilotażowe

Poniżej podano priorytety dotyczące badań pilotażowych:

1. zebranie informacji dotyczących wynagrodzeń i płac;

2. zebranie informacji dotyczących deflatorów;

3. ocena możliwości i przydatności zebrania danych dotycząca:

i) zarządzanie działalnością holdingów NACE Rev. 2 grupy 64.2 i 70.1;

ii) działalności związanej z nieruchomościami NACE Rev. 2 dział 68;

iii) badań naukowych i prac rozwojowych NACE Rev. 2 dział 72;

iv) wynajem NACE Rev. 2 dział 77;

v) NACE Rev. 2 sekcje K, P, Q, R, S;

vi) NACE Rev.1 sekcje J, M, N oraz O;

4. opracowanie bardziej szczegółowego rozbicia;

5. ocena możliwości wcześniejszego przesyłania danych;

6. zebranie informacji dotyczących liczby pracowników;

7. zastosowanie jednostki wydzielonej ze względu na rodzaj działalności jako jednostki obserwacji;

8. zebranie krótkoterminowych informacji dotyczących założenia i likwidacji przedsiębiorstw.

i) Pierwszy okres odniesienia

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne, jest pierwszy kwartał 1998 r.

Pierwszy okres odniesienia, za który należy przekazać zmienną dotyczącą cen produkcji nr 310 oznacza okres nie późniejszy niż pierwszy kwartał 2006 r. W przypadku pierwszego okresu odniesienia można przyznać odstępstwo na kolejny rok zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, pod warunkiem że rok bazowy to najpóźniej rok 2006.

Pierwszym okresem odniesienia, za który należy przekazać wszystkie zmienne według NACE Rev. 2 jest pierwszy kwartał 2009 r.

Pierwszy okres odniesienia dla zmiennej dotyczącej przepracowanych godzin (nr 220) oraz zmiennej dotyczącej wynagrodzeń i płac brutto (nr 230) przypada nie później niż w pierwszym kwartale 2010 r. ze skutkiem od momentu wprowadzenia roku bazowego 2010 w roku 2013.

j) Okres przejściowy

Okres przejściowy kończący się nie później niż 11 sierpnia 2008 r. może zostać przyznany dla zmiennej nr 310, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2. W odniesieniu do wprowadzania w życie zmiennej nr 310 dla działów 52, 69, 70, 71, 73, 78, 80 i 81 NACE Rev. 2 można przyznać dalszy okres przejściowy wynoszący jeden rok, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2. Oprócz tych okresów przejściowych, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 18 ust. 2, Państwom Członkowskim, których obrót w ramach działalności NACE Rev. 2 określonych w lit. a) 'Zakres' w danym roku bazowym stanowi mniej niż 1 % wartości całkowitej dla Wspólnoty Europejskiej, można przyznać kolejny okres przejściowy wynoszący jeden rok.

1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 12 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1893/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U.UE.L.06.393.1) z dniem 1 stycznia 2008 r.
2 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.
3 Art. 4 ust. 2 lit. d) zmieniona przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.
4 Art. 10 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.
5 Art. 10 ust. 4 zmieniony przez art. 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.
6 Art. 12 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.
7 Art. 14 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.
8 Art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.
9 Art. 17 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.
10 Art. 18:

- zmieniony przez art. 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1882/2003 z dnia 29 września 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.284.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 listopada 2003 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

11 Załącznik A:

-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 12 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1893/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U.UE.L.06.393.1) z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 1178/2008 z dnia 28 listopada 2008 r. (Dz.U.UE.L.08.319.16) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Komisji nr 461/2012 z dnia 31 maja 2012 r. (Dz.U.UE.L.12.142.26) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 21 czerwca 2012 r.

12 Załącznik B:

-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 2 rozporządzeniaKomisji nr 1503/2006 z dnia 28 września 2006 r. (Dz.U.UE.L.06.281.15) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 listopada 2006 r.

- zmieniony przez art. 12 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1893/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U.UE.L.06.393.1) z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

13 Załącznik C:

-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 12 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1893/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U.UE.L.06.393.1) z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez rozporządzenie Komisji nr 329/2009 z dnia 22 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.103.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

14 Załącznik D:

-zmieniony przez art. 1 pkt 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1158/2005 z dnia 6 lipca 2005 r. (Dz.U.UE.L.05.191.1) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 sierpnia 2005 r.

- zmieniony przez art. 12 pkt 3 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1893/2006 z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie statystycznej klasyfikacji działalności gospodarczej NACE Rev. 2 i zmieniającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 3037/90 oraz niektóre rozporządzenia WE w sprawie określonych dziedzin statystycznych (Dz.U.UE.L.06.393.1) z dniem 1 stycznia 2008 r.

- zmieniony przez rozporządzenie Komisji nr 329/2009 z dnia 22 kwietnia 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.103.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 maja 2009 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 596/2009 z dnia 18 czerwca 2009 r. (Dz.U.UE.L.09.188.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 7 sierpnia 2009 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1998.162.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1165/98 dotyczące krótkoterminowych statystyk
Data aktu: 19/05/1998
Data ogłoszenia: 05/06/1998
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 25/06/1998