Decyzja 96/391/WE ustanawiająca zbiór środków mających na celu stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym

DECYZJA RADY
z dnia 28 marca 1996 r.
ustanawiająca zbiór środków mających na celu stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym

(96/391/WE)

(Dz.U.UE L z dnia 29 czerwca 1996 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 129d akapit trzeci,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(2),

uwzględniając opinię Komitetu Regionów(3),

stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 189c Traktatu(4),

a także mając na uwadze, co następuje:

stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych stanowi część ogólnych kierunków środków w rozumieniu art. 129c Traktatu i jest przewidziane w decyzji nr 1254/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 czerwca 1996 r. ustanawiającej zbiór wytycznych dla transeuropejskich sieci energetycznych(5);

w celu dopełnienia wewnętrznego rynku energetycznego, środki te muszą zostać włączone do ogólnej strategii energetycznej, która nie tylko określa główne kryteria i cele Wspólnoty w tej dziedzinie, ale również określa bardziej szczegółowo warunki liberalizacji rynku produktów energetycznych;

ustanowienie i rozwój sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym musi pomóc w obniżeniu kosztów zaopatrzenia w energię, przyczyniając się w ten sposób do wyższej stopy wzrostu gospodarczego oraz większego zatrudnienia i zwiększenia konkurencyjności gospodarki europejskiej;

stworzenie bardziej korzystnych warunków musi mieć na celu głównie dostarczenie bodźca do współpracy technicznej między podmiotami odpowiedzialnymi za sieci oraz ułatwianie wykonywania procedur zatwierdzających stosowanych w odniesieniu do projektów sieci w Państwach Członkowskich w celu zmniejszenia opóźnień;

w celu przyspieszenia realizacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, określonych decyzją nr 1254/96/WE, niezbędne jest zapewnienie Wspólnocie możliwości wspierania wysiłków finansowych czynionych na rzecz tych projektów zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym ogólne zasady przyznawania wspólnotowej pomocy finansowej w dziedzinie sieci transeuropejskich;

inne instrumenty finansowe będące w dyspozycji Wspólnoty, takie jak fundusze strukturalne, Europejski Fundusz Inwestycyjny, wsparcie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz programy na rzecz państw trzecich, mogą wnosić wkład, w niektórych przypadkach decydujący, w realizację projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania, określonych decyzją nr 1254/96/WE,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Niniejsza decyzja określa działania, które należy podjąć w związku z tworzeniem bardziej korzystnych warunków dla realizacji projektów stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania w związku z transeuropejskimi sieciami energetycznymi oraz dla interoperacyjności tych sieci w skali całej Wspólnoty.

Artykuł  2
1.
W celu przyczynienia się do stworzenia bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych, Wspólnota przywiązuje największą wagę do następujących środków i wspiera je w miarę potrzeby:

– realizacja projektów współpracy technicznej między podmiotami odpowiedzialnymi za transeuropejskie sieci energetyczne zaangażowanymi w sprawne funkcjonowanie wzajemnych połączeń europejskich określonych w art. 2 decyzji nr 1254/96/WE,

– współpraca między Państwami Członkowskimi poprzez wzajemne konsultacje podejmowane w celu ułatwienia wykonywania procedur zatwierdzania projektów dotyczących transeuropejskich sieci energetycznych w celu zmniejszenia opóźnień.

2.
Komisja, w ścisłej współpracy z zainteresowanymi Państwami Członkowskimi, podejmuje wszelkie stosowne inicjatywy w celu wspierania koordynacji działalności określonej w ust. 1.
Artykuł  3

W celu przyczynienia się do stworzenia bardziej korzystnych warunków dla rozwoju transeuropejskich sieci energetycznych, Wspólnota:

1. może zapewniać wsparcie finansowe jako część działania dotyczącego transeuropejskich sieci energetycznych. Środki te są przyjmowane przez Komisję zgodnie z rozporządzeniem Rady ustanawiającym ogólne zasady przyznawania wspólnotowej pomocy finansowej w dziedzinie sieci transeuropejskich.

2. uwzględnia projekty stanowiące przedmiot wspólnego zainteresowania określone w decyzji nr 1254/96/WE przy zapewnianiu pomocy ze swoich funduszy, instrumentów i programów finansowych stosowanych w odniesieniu do tych sieci, zgodnie z warunkami ich własnych zasad i celów.

Artykuł  4

W wykonywaniu środków określonych w art. 2, Komisja wspomagana jest przez Komitet ustanowiony na podstawie art. 9 ust. 1 decyzji nr 1254/96/WE, zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 9 ust. 2 i 3 tej decyzji.

Artykuł  5

Komisja co dwa lata opracowuje sprawozdanie z wykonywania niniejszej decyzji, które przedkłada Parlamentowi Europejskiemu, Radzie, Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu oraz Komitetowi Regionów.

Artykuł  6

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 28 marca 1996 r.

W imieniu Rady
A. CLO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 72 z 10.3.1994, str. 15.

(2) Dz.U. C 195 z 18.7.1994, str. 33.

(3) Dz.U. C 217 z 6.8.1994, str. 26.

(4)Opinia Parlamentu Europejskiego z dnia 18 maja 1995 r. (Dz.U. C 151 z 19.6.1995, str. 232), wspólne stanowisko Rady z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz.U. C 216 z 21.8.1995, str. 38) i decyzja Parlamentu Europejskiego z dnia 26 października 1995 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(5) Dz.U. 161 z 29.6.1996, str. 147.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1996.161.154

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja 96/391/WE ustanawiająca zbiór środków mających na celu stworzenie bardziej korzystnych warunków dla rozwoju sieci transeuropejskich w sektorze energetycznym
Data aktu: 28/03/1996
Data ogłoszenia: 29/06/1996
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 15/07/1996