Rozporządzenie 348/81 w sprawie wspólnych zasad przy przywozie wielorybów lub innych produktów otrzymywanych z waleni

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 348/81
z dnia 20 stycznia 1981 r.
w sprawie wspólnych zasad przy przywozie wielorybów lub innych produktów otrzymywanych z waleni

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 136/66/EWG z dnia 22 września 1966 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów(1), ostatnio zmienione przez rozporządzenie (EWG) nr 1917/80(2), w szczególności jego art. 3 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 827/68 z dnia 28 czerwca 1968 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku niektórych produktów wymienionych w załączniku II do Traktatu(3), ostatnio zmienione przez rozporządzenie (EWG) nr 1117/78(4), w szczególności jego art. 2 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji(5),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(6),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(7),

a także mając na uwadze, co następuje:

ochrona gatunku waleni wymaga środków, które ograniczą handel międzynarodowy; powinny to być środki podjęte na poziomie wspólnotowym oraz jednocześnie szanujące zobowiązania międzynarodowe Wspólnoty;

do czasu przyjęcia na poziomie Wspólnoty bardziej ogólnych środków dotyczących nadzoru nad handlem gatunkami dzikiej fauny i flory przywóz głównych produktów otrzymywanych z wielorybów lub innych waleni powinien podlegać, na początkowym etapie, pozwoleniom na przywóz, podczas gdy możliwość poszerzenia wykazu powyższych produktów jest również zastrzeżona; w celu wyjaśnienia sytuacji może okazać się pożyteczne odnotowanie, że do czasu takiego ewentualnego poszerzenia Państwa Członkowskie nadal są właściwe do podejmowania, zgodnie z Traktatem, środków dla ochrony gatunków w odniesieniu do przywozu produktów nieobjętych niniejszym rozporządzeniem; właściwe organy nie powinny wydawać takich zezwoleń, o ile nie upewnią się, że dane produkty nie będą wykorzystywane do celów handlowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Od dnia 1 stycznia 1982 r. wprowadzanie do Wspólnoty produktów wymienionych w Załączniku uzależnione jest od przedstawienia pozwolenia na przywóz. Pozwolenia takie nie będą wydawane w odniesieniu do produktów wykorzystywanych do celów handlowych.
2.
Państwa Członkowskie notyfikują Komisji przed dniem 1 lipca 1981 r. nazwy i adresy organów właściwych do wydawania pozwoleń na przywóz, określonych w ust. 1. Komisja niezwłocznie poinformuje o tym inne Państwa Członkowskie.
Artykuł  2
1.
Ustanawia się Komitet ds. Produktów Otrzymywanych z Waleni, zwany dalej "Komitetem", składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, z przedstawicielem Komisji jako przewodniczącym.

Komitet przyjmuje swój regulamin.

Może on badać wszelkie kwestie odnoszące się do stosowania niniejszego rozporządzenia, w tym kwestie kontroli, przekazywane mu przez jego przewodniczącego zarówno z jego własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

2.
W celu wykonania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się następującą procedurę:

a) 1 Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt przepisów, jakie mają zostać przyjęte. Komitet przedstawia opinię na temat projektu w terminie określonym przez przewodniczącego, mając na uwadze stopień pilności sprawy. Decyzje podejmowane są większością 62 głosów, głosy Państw Członkowskich są ważone zgodnie z art. 148 ust. 2 Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

b) Komisja przyjmuje proponowane przepisy, jeśli są one zgodne z opinią Komitetu.

c) Jeśli proponowane przepisy nie są zgodne z opinią Komitetu lub takiej opinii nie wydano, Komisja niezwłocznie przedkłada Radzie projekt dotyczący przepisów, które należy przyjąć. Rada stanowi większością kwalifikowaną. Jeśli w ciągu trzech miesięcy od przekazania projektu Radzie Rada nie podejmie decyzji, proponowane przepisy są przyjmowane przez Komisję.

Artykuł  3
1.
W możliwie najkrótszym czasie Komisja przedkłada Radzie sprawozdanie na temat tego, czy lista produktów w Załączniku do niniejszego rozporządzenia powinna zostać poszerzona, oraz na temat możliwości nadzoru przestrzegania jego przepisów, wraz z propozycjami, w zależności od sytuacji.
2.
Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, na wniosek Komisji może zdecydować o poszerzeniu wykazu określonego w ust. 1.
3.
W oczekiwaniu na taką decyzję Państwa Członkowskie mogą podjąć, zgodnie z Traktatem, środki dotyczące produktów otrzymywanych z wielorybów lub innych waleni nieobjętych niniejszym rozporządzeniem dla ochrony tych gatunków.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 stycznia 1981 r.

W imieniu Rady
Ch. A. van der KLAAUW
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(2) Dz.U. L 186 z 19.7.1980, str. 1.

(3) Dz.U. L 151 z 30.6.1968, str. 16.

(4) Dz.U. L 142 z 30.5.1978, str. 1.

(5) Dz.U. C 121 z 20.5.1980, str. 5.

(6) Dz.U. C 291 z 10.11.1980, str. 46.

(7) Dz.U. C 300 z 18.11.1980, str. 13.

ZAŁĄCZNIK

Nrpozycji WTC Oznaczenie towarów
ex 02.04 C Mięso i jadalne podroby mięsne z waleni, świeże, schłodzone lub mrożone
ex 02.06 C Mięso i jadalne podroby mięsne z waleni, solone, w solance, suszone lub wędzone
ex 05.09 Fiszbiny i podobne, nieprzerobione lub wstępnie przygotowane, lecz niepocięte według kształtu oraz sierść i opady z tych produktów
ex 05.15 B Mięso i podroby mięsne z waleni, nienadające się do spożycia przez ludzi
ex 15.04 Tłuszcze i oleje z waleni, rafinowane i nierafinowane
ex 15.08 Oleje z waleni, gotowane, utleniane, odwodnione, siarkowane, dmuchane lub polimeryzowane poprzez ogrzewanie w próżni lub w gazie obojętnym lub w inny sposób modyfikowane
ex 15.12 Oleje i tłuszcze z waleni, całkowicie lub częściowo utwardzone lub zestalone lub utwardzone w drodze innego procesu, rafinowane lub nierafinowane, lecz niepreparowane dodatkowo
15.15 A Spermacet, surowy, prasowany lub rafinowany, barwiony lub bezbarwny
ex 16.03 Wyciągi i soki z mięsa waleni
ex 23.01 A Mączki i pasze z mięsa i podrobów z waleni, nienadające się do spożycia przez ludzi
ex rozdział 41 Skóra, nasączona olejem, modyfikowana lub niemodyfikowana, z wielorybów lub z innych waleni
Wszystkie produkty wymienione poniżej, które były nasączane olejem, modyfikowanym i niemodyfikowanym, z wielorybów lub innych waleni lub które zostały wykonane ze skóry nasączanej takim olejem:
ex rozdział 42 Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprzęże; towary podróżne, torebki i podobne pojemniki
ex rozdział 43 Kożuchy i wyroby z nich
ex rozdział 64 Obuwie, kamasze i podobne; części takich artykułów
1 Art. 2 ust. 2 lit. a):

- zmieniona przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniona przez art. 29 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.04.90.864/29) z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1981.39.1

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 348/81 w sprawie wspólnych zasad przy przywozie wielorybów lub innych produktów otrzymywanych z waleni
Data aktu: 20/01/1981
Data ogłoszenia: 12/02/1981
Data wejścia w życie: 01/01/1982, 01/05/2004