Rozporządzenie 348/81 w sprawie wspólnych zasad przy przywozie wielorybów lub innych produktów otrzymywanych z waleni

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 348/81
z dnia 20 stycznia 1981 r.
w sprawie wspólnych zasad przy przywozie wielorybów lub innych produktów otrzymywanych z waleni

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 235,

uwzględniając rozporządzenie Rady nr 136/66/EWG z dnia 22 września 1966 r. w sprawie ustanowienia wspólnej organizacji rynku olejów i tłuszczów(1), ostatnio zmienione przez rozporządzenie (EWG) nr 1917/80(2), w szczególności jego art. 3 ust. 1,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 827/68 z dnia 28 czerwca 1968 r. w sprawie wspólnej organizacji rynku niektórych produktów wymienionych w załączniku II do Traktatu(3), ostatnio zmienione przez rozporządzenie (EWG) nr 1117/78(4), w szczególności jego art. 2 ust. 1,

uwzględniając wniosek Komisji(5),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(6),

uwzględniając opinię Komitetu Ekonomiczno-Społecznego(7),

a także mając na uwadze, co następuje:

ochrona gatunku waleni wymaga środków, które ograniczą handel międzynarodowy; powinny to być środki podjęte na poziomie wspólnotowym oraz jednocześnie szanujące zobowiązania międzynarodowe Wspólnoty;

do czasu przyjęcia na poziomie Wspólnoty bardziej ogólnych środków dotyczących nadzoru nad handlem gatunkami dzikiej fauny i flory przywóz głównych produktów otrzymywanych z wielorybów lub innych waleni powinien podlegać, na początkowym etapie, pozwoleniom na przywóz, podczas gdy możliwość poszerzenia wykazu powyższych produktów jest również zastrzeżona; w celu wyjaśnienia sytuacji może okazać się pożyteczne odnotowanie, że do czasu takiego ewentualnego poszerzenia Państwa Członkowskie nadal są właściwe do podejmowania, zgodnie z Traktatem, środków dla ochrony gatunków w odniesieniu do przywozu produktów nieobjętych niniejszym rozporządzeniem; właściwe organy nie powinny wydawać takich zezwoleń, o ile nie upewnią się, że dane produkty nie będą wykorzystywane do celów handlowych,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1
1.
Od dnia 1 stycznia 1982 r. wprowadzanie do Wspólnoty produktów wymienionych w Załączniku uzależnione jest od przedstawienia pozwolenia na przywóz. Pozwolenia takie nie będą wydawane w odniesieniu do produktów wykorzystywanych do celów handlowych.
2.
Państwa Członkowskie notyfikują Komisji przed dniem 1 lipca 1981 r. nazwy i adresy organów właściwych do wydawania pozwoleń na przywóz, określonych w ust. 1. Komisja niezwłocznie poinformuje o tym inne Państwa Członkowskie.
Artykuł  2
1.
Ustanawia się Komitet ds. Produktów Otrzymywanych z Waleni, zwany dalej "Komitetem", składający się z przedstawicieli Państw Członkowskich, z przedstawicielem Komisji jako przewodniczącym.

Komitet przyjmuje swój regulamin.

Może on badać wszelkie kwestie odnoszące się do stosowania niniejszego rozporządzenia, w tym kwestie kontroli, przekazywane mu przez jego przewodniczącego zarówno z jego własnej inicjatywy lub na wniosek przedstawiciela Państwa Członkowskiego.

2.
W celu wykonania niniejszego rozporządzenia przyjmuje się następującą procedurę:

a) 1 Przedstawiciel Komisji przedkłada Komitetowi projekt przepisów, jakie mają zostać przyjęte. Komitet przedstawia opinię na temat projektu w terminie określonym przez przewodniczącego, mając na uwadze stopień pilności sprawy. Decyzje podejmowane są większością 62 głosów, głosy Państw Członkowskich są ważone zgodnie z art. 148 ust. 2 Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu.

b) Komisja przyjmuje proponowane przepisy, jeśli są one zgodne z opinią Komitetu.

c) Jeśli proponowane przepisy nie są zgodne z opinią Komitetu lub takiej opinii nie wydano, Komisja niezwłocznie przedkłada Radzie projekt dotyczący przepisów, które należy przyjąć. Rada stanowi większością kwalifikowaną. Jeśli w ciągu trzech miesięcy od przekazania projektu Radzie Rada nie podejmie decyzji, proponowane przepisy są przyjmowane przez Komisję.

Artykuł  3
1.
W możliwie najkrótszym czasie Komisja przedkłada Radzie sprawozdanie na temat tego, czy lista produktów w Załączniku do niniejszego rozporządzenia powinna zostać poszerzona, oraz na temat możliwości nadzoru przestrzegania jego przepisów, wraz z propozycjami, w zależności od sytuacji.
2.
Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, na wniosek Komisji może zdecydować o poszerzeniu wykazu określonego w ust. 1.
3.
W oczekiwaniu na taką decyzję Państwa Członkowskie mogą podjąć, zgodnie z Traktatem, środki dotyczące produktów otrzymywanych z wielorybów lub innych waleni nieobjętych niniejszym rozporządzeniem dla ochrony tych gatunków.
Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 20 stycznia 1981 r.

W imieniu Rady
Ch. A. van der KLAAUW
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. 172 z 30.9.1966, str. 3025/66.

(2) Dz.U. L 186 z 19.7.1980, str. 1.

(3) Dz.U. L 151 z 30.6.1968, str. 16.

(4) Dz.U. L 142 z 30.5.1978, str. 1.

(5) Dz.U. C 121 z 20.5.1980, str. 5.

(6) Dz.U. C 291 z 10.11.1980, str. 46.

(7) Dz.U. C 300 z 18.11.1980, str. 13.

ZAŁĄCZNIK

Nrpozycji WTC Oznaczenie towarów
ex 02.04 C Mięso i jadalne podroby mięsne z waleni, świeże, schłodzone lub mrożone
ex 02.06 C Mięso i jadalne podroby mięsne z waleni, solone, w solance, suszone lub wędzone
ex 05.09 Fiszbiny i podobne, nieprzerobione lub wstępnie przygotowane, lecz niepocięte według kształtu oraz sierść i opady z tych produktów
ex 05.15 B Mięso i podroby mięsne z waleni, nienadające się do spożycia przez ludzi
ex 15.04 Tłuszcze i oleje z waleni, rafinowane i nierafinowane
ex 15.08 Oleje z waleni, gotowane, utleniane, odwodnione, siarkowane, dmuchane lub polimeryzowane poprzez ogrzewanie w próżni lub w gazie obojętnym lub w inny sposób modyfikowane
ex 15.12 Oleje i tłuszcze z waleni, całkowicie lub częściowo utwardzone lub zestalone lub utwardzone w drodze innego procesu, rafinowane lub nierafinowane, lecz niepreparowane dodatkowo
15.15 A Spermacet, surowy, prasowany lub rafinowany, barwiony lub bezbarwny
ex 16.03 Wyciągi i soki z mięsa waleni
ex 23.01 A Mączki i pasze z mięsa i podrobów z waleni, nienadające się do spożycia przez ludzi
ex rozdział 41 Skóra, nasączona olejem, modyfikowana lub niemodyfikowana, z wielorybów lub z innych waleni
Wszystkie produkty wymienione poniżej, które były nasączane olejem, modyfikowanym i niemodyfikowanym, z wielorybów lub innych waleni lub które zostały wykonane ze skóry nasączanej takim olejem:
ex rozdział 42 Artykuły ze skóry; wyroby rymarskie i uprzęże; towary podróżne, torebki i podobne pojemniki
ex rozdział 43 Kożuchy i wyroby z nich
ex rozdział 64 Obuwie, kamasze i podobne; części takich artykułów
1 Art. 2 ust. 2 lit. a):

- zmieniona przez art. 26 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Królestwa Hiszpanii i Republiki Portugalskiej oraz dostosowań w Traktatach (Dz.U.04.90.864/23) z dniem 1 stycznia 1986 r.

- zmieniona przez art. 29 Aktu dotyczącego warunków przystąpienia Republiki Austrii, Republiki Finlandii i Królestwa Szwecji oraz dostosowań w Traktatach stanowiących podstawę Unii Europejskiej (Dz.U.04.90.864/29) z dniem 1 stycznia 1995 r.

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024