Rozporządzenie 3719/81 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 357/79 w sprawie badań statystycznych dotyczących obszarów uprawy winorośli

ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 3719/81
z dnia 21 grudnia 1981 r.
zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 357/79 w sprawie badań statystycznych dotyczących obszarów uprawy winorośli

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, w szczególności jego art. 43,

uwzględniając wniosek Komisji(1),

uwzględniając opinię Zgromadzenia(2),

a także mając na uwadze, co następuje:

na podstawie art. 22 Aktu Przystąpienia z 1979 r. należy dokonać pewnych zmian w rozporządzeniu Rady (EWG) nr 357/79 z dnia 5 lutego 1979 r. w sprawie badań statystycznych dotyczących obszarów uprawy winorośli(3), zmienionym rozporządzeniem (EWG) nr 1992/80(4), zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w załączniku II do wymienionego Aktu;

artykuł 1 ust. 1 rozporządzenia (EWG) nr 357/79 stanowi, że zainteresowane Państwa Członkowskie przeprowadzają raz na 10 lat podstawowe badania statystyczne obszarów przeznaczonych pod uprawę winorośli oraz corocznych badań pośrednich; w konsekwencji nieprzewidzianych trudności niemożliwe było ukończenie w ustalonym okresie pierwszego podstawowego badania obszaru przeznaczonego pod uprawę winorośli w jednym z Państw Członkowskich; w związku z powyższym podjęto decyzję o przyznaniu wyżej wymienionemu Państwu Członkowskiemu zezwolenia na przedłużenie ustalonego okresu jednego roku; wyżej wymienione przedłużenie terminu okazało się być niewystarczające z powodu kolejnych komplikacji natury legislacyjnej; w związku z powyższym zaleca się zezwolenie temu Państwu Członkowskiemu na odroczenie na kolejny rok terminów ukończenia badań oraz przekazania wyników Komisji;

Wspólnota powinna ponieść część wydatków poniesionych przez Grecję na pierwsze podstawowe badania przeprowadzone przez to Państwo Członkowskie,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1

W rozporządzeniu (EWG) nr 357/79 wprowadza się następujące zmiany:

1. W art. 1 ust. 1 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Jednakże pierwsze badanie podstawowe we Włoszech może zostać ukończone do dnia 31 października 1982 r. i odnosi się do sytuacji po karczowaniu i sadzeniu roślin w roku uprawy winorośli 1981/1982. Pierwsze badanie pośrednie w wymienionym Państwie Członkowskim przeprowadza się w 1984 r. i odnosi się do zmian w latach uprawy winorośli 1982/1983 oraz 1983/1984".

2. W art. 1 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Rok uprawy winorośli ustalany jest na podstawie art. 5 ust. 4 rozporządzenia (EWG) nr 337/79."

3. W art. 4 ust. 3 po tiret pierwszym dodaje się tiret w brzmieniu:

"- w Grecji: wykaz regionów uprawy winorośli wymienionych w załączniku do niniejszego rozporządzenia,".

4. W art. 5 ust. 4 akapit drugi otrzymuje brzmienie:

"Jednakże Włochy mogą przedłożyć szczegółowy opis przed dniem 30 czerwca 1983 r."

5. W art. 6 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zainteresowane Państwa Członkowskie przedkładają Komisji za każdy rok uprawy winorośli średni plon z hektara wyrażony w hektolitrach na hektar moszczu winnego lub wina, lub w decytonach na hektar wyprodukowanych winogron, z mocą od roku uprawy winorośli 1979/1980, a w przypadku Włoch i Grecji z mocą od roku uprawy winorośli 1982/1983, z obszarów przeznaczonych pod uprawę odmian winnych, w podziale według klasy plonów określonych w ust. 2".

6. W art. 6 ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Zainteresowane Państwa Członkowskie powiadamiają Komisję, za każdy rok uprawy winorośli, w podziale według jednostek geograficznych, o prognozach średniej naturalnej zawartości alkoholu wyrażonej jako % vol. lub oOeschle świeżych winogron, moszczu winnego lub win, wyprodukowanych, począwszy od roku uprawy winorośli 1979/1980, a w przypadku Włoch i Grecji, począwszy od roku uprawy winorośli 1982/1983, z obszarów przeznaczonych pod uprawę winorośli odmian winnych zwykle przeznaczonych do produkcji:

- win o kontrolowanej jakości, posiadających geograficzne oznaczenie miejsca pochodzenia,

- innych win:

- łącznie z winami obowiązkowo przeznaczonymi do produkcji niektórych napojów spirytusowych otrzymywanych z wina z poświadczonym oznaczeniem miejsca pochodzenia."

7. W art. 6 ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Roczne informacje określone w ust. 1 i 5 przekazywane są przed dniem 1 kwietnia następującym po każdym roku uprawy winorośli. Informacje dotyczące klas plonów, określonych w ust. 2, przedkładane są w okresie ustanowionym w art. 4 ust. 1. Prognozy dotyczące przyszłych tendencji w średnich plonach na hektar, określonych w ust. 3 przedkładane są:

- po raz pierwszy, przed dniem 1 października 1981 r., a w przypadku Włoch i Grecji przed dniem 1 października 1984 r.;

- począwszy od wyżej wymienionej daty, raz na pięć lat przed dniem 1 kwietnia, z wyjątkiem drugiej prognozy dla Włoch i Grecji, która zostanie przedłożona po dwóch latach."

8. W art. 8 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Przedstawiciel Komisji przedkłada projekt środków, jakie mają zostać przyjęte. Komitet przedstawia swoja opinię na temat tego projektu w terminie ustalonym przez przewodniczącego w zależności od stopnia pilności sprawy. Opinię wydaje się większością 45 głosów, przy czym głosy Państw Członkowskich podlegają ważeniu ustanowionemu w art. 148 ust. 2 Traktatu. Przewodniczący nie bierze udziału w głosowaniu."

9. Artykuł 9 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 9

Niezbędne wydatki na podstawowe badania sytuacji po roku uprawy winorośli 1978/1979, a w przypadku Włoch i Grecji po roku uprawy winorośli 1981/1982 pokrywane są przez Wspólnotę do kwoty ryczałtowej, która zostanie określona."

10. W załączniku dodaje się tekst znajdujący się w załączniku do niniejszego rozporządzenia.

Artykuł  2

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie z dniem jego opublikowania w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1981 r.

W imieniu Rady
N. RIDLEY
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 261 z 13.10.1981, str. 6.

(2) Opinia wydana dnia 16 grudnia 1981 r. (dotychczas nieopublikowana w Dzienniku Urzędowym).

(3) Dz.U. L 54 z 5.3.1979, str. 124.

(4) Dz.U. L 195 z 29.7.1980, str. 10.

ZAŁĄCZNIK 

Wykaz regionów uprawy winorośli określonych w art. 4 ust. 3

GRECJA

1. Grecja Środkowa i Euboea

2. Peloponez

3. Wyspy Jońskie

4. Epir

5. Tesalia

6. Macedonia

7. Tracja

8. Wyspy Morza Egejskiego

9. Kreta

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1981.373.5

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 3719/81 zmieniające rozporządzenie (EWG) nr 357/79 w sprawie badań statystycznych dotyczących obszarów uprawy winorośli
Data aktu: 21/12/1981
Data ogłoszenia: 29/12/1981
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 29/12/1981