Pakistan-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa o współpracy handlowej. Bruksela.1976.06.01.

UMOWA O WSPÓŁPRACY HANDLOWEJ
między Europejską Wspólnotą Gospodarczą a Islamską Republiką Pakistanu

RADA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

z jednej strony,

RZĄD ISLAMSKIEJ REPUBLIKI PAKISTANU,

z drugiej strony,

UWZGLĘDNIAJĄC przyjazne stosunki i historyczne więzi między Państwami Członkowskimi Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a Islamską Republiką Pakistanu oraz ich wspólne dążenie do umocnienia i poszerzenia swych stosunków handlowych i gospodarczych;

ZAINSPIROWANI zdecydowaną wolą umocnienia, pogłębienia oraz zróżnicowania swych stosunków handlowych i gospodarczych w oparciu o zwiększone korzyści i wzajemne zyski;

DOSTRZEGAJĄC w nowoczesnej polityce handlowej ważny instrument wspierania międzynarodowej współpracy gospodarczej;

POTWIERDZAJĄC ich wspólną wolę przyczynienia się do nowej fazy międzynarodowej współpracy gospodarczej i do ułatwienia rozwoju swych zasobów ludzkich i materialnych w oparciu o wolność, równość i sprawiedliwość;

POSTANOWILI zawrzeć Umowę o Współpracy Handlowej i w tym celu powołali jako swych pełnomocników:

RADĘ WSPÓLNOT EUROPEJSKICH:

RZĄD ISLAMSKIEJ REPUBLIKI PAKISTANU:

KTÓRE, po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za należyte i sporządzone we właściwej formie,

UZGODNIŁY, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Umawiające się Strony są zdecydowane rozwijać swą wymianę handlową w oparciu o zwiększone zyski i wzajemne korzyści, tak aby przyczynić się do własnego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz aby poprawić bilans ich wzajemnej wymiany handlu na najwyższym możliwym poziomie.

Artykuł  2

Umawiające się Strony przyznają sobie wzajemnie klauzulę najwyższego uprzywilejowania zgodnie z postanowieniami Układu Ogólnego w sprawie Taryf Celnych i Handlu.

Artykuł  3

Umawiające się Strony przyznają sobie nawzajem najwyższy poziom liberalizacji przywozu i wywozu, który stosują wobec państw trzecich w ogólności i dokładają wszelkich starań, by zapewnić maksymalne udogodnienia zgodne z prowadzoną polityką i zobowiązaniami związanymi z produktami będącymi przedmiotem zainteresowania drugiej strony.

Artykuł  4

Umawiające się Strony podejmują się wspierać rozwój i zróżnicowanie wzajemnego handlu na możliwie najwyższym poziomie. Strony podejmują odpowiednie kroki do osiągnięcia tych rezultatów, w tym szczególne środki, istotne dla charakteru i potencjału ich wzajemnego handlu.

Artykuł  5

Umawiające się Strony rozwijają współpracę gospodarczą związaną z handlem, w dziedzinach stanowiących przedmiot wspólnego zainteresowania oraz zgodnie z rozwojem własnej polityki gospodarczej.

Artykuł  6

Dla wsparcia praktycznej realizacji artykułów 4 i 5 Umawiające się Strony uzgadniają umacnianie kontaktów i współpracy między swoimi organizacjami gospodarczymi oraz wspieranie instytucji, które zostały lub mogą zostać utworzone w tym celu.

Artykuł  7

Umawiające się Strony dołożą wszelkich starań, by zwiększyć współpracę w sprawach handlowych i związanych z nimi kwestiach gospodarczych w państwach trzecich, jeżeli działania takie leżą w ich wzajemnym interesie.

Artykuł  8
1.
Ustanawia się Wspólną Komisję składającą się z reprezentantów Wspólnoty i Pakistanu. Komisja zbiera się na sesję raz do roku. Dodatkowe sesje mogą zostać zwołane za obopólną zgodą oraz na prośbę jednej z Umawiających się Stron.
2.
Wspólna Komisja przyjmuje własny regulamin wewnętrzny i program pracy.
3.
Wspólna Komisja może tworzyć wyspecjalizowane podkomisje do pomocy w wykonywaniu własnych zadań.
Artykuł  9

Wspólna Komisja zapewnia właściwe funkcjonowanie niniejszej Umowy oraz opracowuje i zaleca praktyczne środki dla osiągnięcia własnych celów. Bada wszelkie trudności, jakie mogą utrudnić rozwój i zróżnicowanie handlu między Umawiającymi się Stronami.

Artykuł  10

Wspólna Komisja w szczególności:

a) bada i poszukuje sposoby przezwyciężania barier handlowych, w szczególności istniejących barier pozataryfowych i quasi-taryfowych w różnych sektorach handlu, biorąc pod uwagę pracę wykonaną w tej dziedzinie przez właściwe organizacje międzynarodowe;

b) podejmuje starania w celu zachęcenia do rozwijania współpracy handlowej i gospodarczej między Umawiającymi się Stronami, w zakresie, w jakim służy to rozwijaniu i zróżnicowaniu ich handlu;

c) ułatwia wymianę informacji oraz wspiera kontakty we wszystkich sprawach mających wpływ na perspektywy współpracy w dziedzinie gospodarki między Umawiającymi się Stronami na wzajemnie korzystnych warunkach oraz na stworzenie korzystnych warunków dla takiej współpracy.

Artykuł  11

Wspólna Komisja zapewnia również właściwe funkcjonowanie wszelkich umów sektorowych między Umawiającymi się Stronami i w tym celu wykonuje obowiązki powierzone wspólnym organom, które zostały lub mogą zostać utworzone na mocy takich umów.

Artykuł  12

Postanowienia niniejszej Umowy zastępują postanowienia umów zawartych między Państwami Członkowskimi Wspólnoty a Pakistanem w takim stopniu, w jakim te ostatnie są niezgodne bądź identyczne z nimi.

Artykuł  13

Załączniki do niniejszej Umowy stanowią jej integralną część.

Artykuł  14

Niniejsza Umowa ma zastosowanie do terytoriów, na których stosuje się Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą, na warunkach ustanowionych we wspomnianym Traktacie, oraz do terytorium, na którym jest stosowana Konstytucja Islamskiej Republiki Pakistanu.

Artykuł  15
1.
Niniejsza Umowa wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po dacie, w której Umawiające się Strony notyfikują sobie wzajemnie o zakończeniu procedur niezbędnych do tego celu.
2.
Niniejsza Umowa jest zawarta na okres pięciu lat i przedłuża się na kolejny rok, jeśli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed datą jej wygaśnięcia.
3.
Jeśli obie Umawiające się Strony tak postanowią, niniejsza Umowa może jednakże zostać zmieniona w każdym czasie, na skutek uwzględnienia sytuacji pojawiających się w sferze gospodarczej oraz kształtowania się polityki gospodarczej obu stron.
Artykuł  16

Niniejsza Umowa jest sporządzona w dwóch egzemplarzach w językach angielskim, duńskim, francuskim, niderlandzkim, niemieckim oraz włoskim, przy czym każdy z tekstów jest na równi autentyczny.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

Wspólna deklaracja w sprawie funkcjonowania Wspólnej Komisji

1. Przedstawiciele Umawiających się Stron we Wspólnej Komisji przekażą uzgodnione zalecenia swoim właściwym władzom, w celu rozważenia i podjęcia odpowiednich działań jak najszybciej i jak najskuteczniej. W przypadku gdy Wspólna Komisja nie będzie w stanie sformułować zalecenia w sprawach uważanych przez Umawiające się Strony za pilne lub ważne, wówczas przekazuje ona stanowiska obu stron właściwym władzom w celu bliższego rozpatrzenia.

2. Wspólna Komisja przy formułowaniu propozycji i zaleceń powinna mieć wzgląd na plany rozwoju Islamskiej Republiki Pakistanu oraz na postęp polityki gospodarczej, przemysłowej, społecznej, ochrony środowiska, polityki naukowej Wspólnoty, jak również na poziom rozwoju gospodarczego Umawiających się Stron.

3. Wspólna Komisja będzie badać możliwości formułowania oraz będzie formułować zalecenia w celu efektywnego wykorzystania wszystkich dostępnych instrumentów, obok taryf celnych, klauzuli najwyższego uprzywilejowania i z ogólnego systemu preferencji celnych, by wspierać handel w zakresie pozycji towarowych interesujących Islamską Republikę Pakistanu.

ZAŁĄCZNIK  II

Deklaracja Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w sprawie dostosowania taryf oraz innych środków ułatwiających handel

1. W dniu 1 lipca 1971 roku Wspólnota wprowadziła autonomicznie Powszechny System Preferencji na podstawie rezolucji 21 (II) drugiej Konferencji ONZ do spraw handlu i rozwoju z 1968 roku Wspólnota jest gotowa, w ramach swoich starań na rzecz poprawy tego systemu, uwzględnić interesy Islamskiej Republiki Pakistanu w poszerzaniu i umacnianiu jej stosunków handlowych ze Wspólnotą.

2. Wspólnota jest również gotowa zbadać na forum Wspólnej Komisji możliwości dalszego dostosowania taryf w celu wspierania rozwoju handlu z Pakistanem.

3. Mając na uwadze kluczowe znaczenie wywozu produktów bawełnianych oraz ryżu Basmati dla rozwoju gospodarczego Pakistanu, Wspólnota jest gotowa zbadać na forum Wspólnej Komisji sytuację handlu Pakistanu ze Wspólnotą w zakresie tych produktów i zbadać możliwości ułatwienia tego handlu, w tym o ile dotyczy produktów bawełnianych w możliwym zakresie dopuszczonym przez obecną Umowę między Umawiającymi się Stronami oraz ich wielostronne zobowiązania.

4. Wspólnota zakłada, że Islamska Republika Pakistanu będzie również gotowa do przedyskutowania na forum Wspólnej Komisji propozycji Wspólnoty, jeśli takie istnieją, dotyczących spraw odnoszących się do dostosowania taryf Islamskiej Republiki Pakistanu, a zmierzających do rozwoju handlu między Umawiającymi się Stronami, przy uwzględnieniu potrzeb rozwojowych Pakistanu.

ZAŁĄCZNIK  III

Deklaracja Islamskiej Republiki Pakistanu w sprawie dostosowania taryf i innych środków dla ułatwienia handlu

1. Islamska Republika Pakistanu przyjmuje do wiadomości, że Wspólnota jest gotowa, w ramach swoich dążeń do poprawy niniejszego Powszechnego Systemu Preferencji, wziąć pod uwagę interesy Islamskiej Republiki Pakistanu w rozszerzaniu i umacnianiu jej stosunków handlowych ze Wspólnotą. W związku z tym Islamska Republika Pakistanu określi obszary, w których Powszechny System Preferencji Wspólnoty może zostać ulepszony, w szczególności w kontekście postanowień wspólnej deklaracji intencji.

2. Islamska Republika Pakistanu również przyjmuje do wiadomości, że Wspólnota jest gotowa do zbadania na forum Wspólnej Komisji możliwości dostosowania taryf w celu wspierania i rozwoju handlu z Pakistanem. W związku z tym Islamska Republika Pakistanu może przedstawić Wspólnocie do rozważenia na forum Wspólnej Komisji wykaz produktów, w odniesieniu do których są pożądane ulgi celne.

3. Islamska Republika Pakistanu następnie przyjmuje do wiadomości, że Wspólnota jest gotowa do zbadania na forum Wspólnej Komisji sytuacji handlu Pakistanu ze Wspólnotą w zakresie produktów bawełnianych oraz ryżu Basmati i do zbadania możliwości ułatwienia tego handlu, w odniesieniu do produktów bawełnianych w zakresie dopuszczonym przez obecne umowy między Umawiającymi się Stronami oraz ich wielostronnymi zobowiązaniami.

4. Islamska Republika Pakistanu będzie również gotowa do przedyskutowania na forum Wspólnej Komisji propozycji, jeśli takie istnieją, dotyczących spraw odnoszących się do dostosowania taryf Islamskiej Republiki Pakistanu w celu rozwoju handlu między Umawiającymi się Stronami, przy uwzględnieniu potrzeb rozwojowych Pakistanu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1976.168.2

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Pakistan-Europejska Wspólnota Gospodarcza. Umowa o współpracy handlowej. Bruksela.1976.06.01.
Data aktu: 01/06/1976
Data ogłoszenia: 28/06/1976
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 01/07/1976