Rozporządzenie 1054/73 w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników

ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (EWG) NR 1054/73
z dnia 18 kwietnia 1973 r.
w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą,

uwzględniając rozporządzenie Rady (EWG) nr 845/72(1) z dnia 24 kwietnia 1972 r. w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników, w szczególności jego art. 2 ust. 5,

a także mając na uwadze, co następuje:

rozporządzenie Rady (EWG) nr 922/72(2) z dnia 2 maja 1972 r., zmienione rozporządzeniem (EWG) nr 884/73(3), ustanawia ogólne zasady przyznawania pomocy dotyczącej jedwabników na lata hodowlane 1972/73 i 1973/74; Komisja jest odpowiedzialna za wydanie odpowiednich przepisów wykonawczych zastosowania pomocy na rok hodowlany 1973/74;

zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 845/72 i art. 2 ust. 3 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 pomoc przyznaje się wyłącznie na pojemniki jaj jedwabników, które zawierają minimalną ilość jaj i które wydały minimalną produkcję kokonów; należy zezwolić Państwom Członkowskim na określanie minimalnych ilości lecz przy uwzględnieniu zwykłych warunków produkcji we Wspólnocie;

art. 3 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 stanowi, że Państwa Członkowskie mają wprowadzić kontrolę zapewniającą, że produkt, w sprawie którego wnioskuje się o pomoc, spełnia wymagania dotyczące jej przyznania; dlatego wnioski o pomoc złożone przez hodowców muszą zawierać minimum informacji, koniecznych do celów tej kontroli;

należy ustanowić jednolite warunki wypłacania kwoty pomocy;

upoważniono Państwa Członkowskie do przyznawania pomocy wyłącznie hodowcom, którzy otrzymali pojemniki jaj jedwabników od zatwierdzonych jednostek i którzy dostarczyli wyprodukowane kokony zatwierdzonym jednostkom; w celu właściwego stosowania systemu pomocy należy określić warunki zatwierdzania takich jednostek;

w tym szczególnym przypadku w celu zapewnienia skuteczności systemu kontroli, o którym mowa powyżej, do wniosków o pomoc powinny zostać dołączone zaświadczenia wystawione przez te jednostki, a ich poprawność powinna zostać sprawdzona przez Państwa Członkowskie;

środki przewidziane w niniejszym rozporządzeniu są zgodne z opinią Komitetu Zarządzającego ds. Lnu i Konopi,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ROZPORZĄDZENIE:

Artykuł  1 1

Pomoc określoną w art. 2 rozporządzenia Rady (EWG) nr 845/72 przyznaje się na warunkach ustanowionych w poniższych artykułach w odniesieniu do jedwabników hodowanych we Wspólnocie.

Artykuł  2

Pomoc przyznaje się jedynie na pojemniki jaj jedwabników, które:

a) zawierają co najmniej 20.000 jaj jedwabników odpowiednich do wylęgania;

b) które wydały minimalną liczbę wyselekcjonowanych kokonów, posiadających właściwy wygląd zewnętrzny plojrzatych, w jednolitej barwie i rozmiarach, wolnych od skaz i rdzy, i nadających się do motania.

Minimalną produkcję, o której mowa w lit. b), określa zainteresowane Państwo Członkowskie i nie może być ona mniejsza niż 20 kg.

Artykuł 3
1. 2
Pomoc przyznaje się hodowcom jedwabników, którzy złożą wnioski najpóźniej do dnia 30 listopada każdego roku, z wyjątkiem przypadku siły wyższej.

Jednakże jeżeli wnioski składa się:

– nie później niż do dnia 31 grudnia tego samego roku, przyznaje się dwie trzecie pomocy,

– nie później niż do dnia 31 stycznia roku następnego, przyznaje się jedną trzecią pomocy,

Każdy hodowca może złożyć tylko jeden wniosek.

2.
Państwo Członkowskie wypłaca hodowcy kwotę pomocy w ciągu czterech miesięcy następujących po miesiącu, w którym złożono wniosek.
Artykuł  4
1.
Wniosek zawiera przynajmniej następujące dane:

– nazwisko, adres i podpis strony składającej wniosek,

– liczbę użytych pojemników jaj jedwabników i termin lub terminy, w których były one odebrane,

– ilość kokonów wyprodukowanych z tych jaj i termin lub terminy, w których kokony te dostarczono,

– miejsce przechowywania wyprodukowanych kokonów lub, jeżeli zostały one sprzedane i dostarczone, nazwę i adres pierwszego nabywcy.

2.
W przypadku zastosowania przepisów art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 wniosek jest dopuszczalny tylko wtedy, gdy towarzyszą mu świadectwa określone w art. 6 niniejszego rozporządzenia.
Artykuł  5
1.
Zgodnie z art. 2 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 922/72 można zatwierdzić jedynie taka publiczne lub prywatne jednostki prowadzące księgowość, z której wynika przynajmniej:

– liczba dostarczonych pojemników, nazwisko hodowcy, któremu zostały przekazane i termin wysyłki,

– ilość odebranych kokonów, nazwisko hodowcy, który je dostarcza i datę ich odebrania.

2.
Państwa Członkowskie poddają zatwierdzone jednostki kontroli, polegającej na sprawdzeniu, w szczególności zgodności pomiędzy danymi otrzymanymi z księgowości i danymi w świadectwach, o których mowa w art. 6.
Artykuł  6

Zatwierdzone jednostki wystawiają hodowcom:

– nie później niż 40 dni po wysyłce pojemników z jajami świadectwo, określające przynajmniej nazwisko i adres zainteresowanego hodowcy, liczbę dostarczonych pojemników, termin wysyłki i datę wystawienia świadectwa,

– nie później niż 40 dni po otrzymaniu kokonów świadectwo, określające przynajmniej nazwisko i adres zainteresowanego hodowcy, ilość otrzymanych kokonów, termin otrzymania i datę wystawienia świadectwa.

Artykuł  7

Niniejsze rozporządzenie wchodzi w życie następnego dnia po jego opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsze rozporządzenie wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich Państwach Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 18 kwietnia 1973 r.

W imieniu Komisji
François-Xavier ORTOLI
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. WE L 100 z 27.4.1972, str. 1.

(2) Dz.U. WE L 106 z 5.5.1972, str. 1.

(3) Dz.U. WE L 86 z 31.3.1973, str. 34.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 683/74 z dnia 27 marca 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.83.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1974 r.
2 Art. 3 ust. 1:

- zmieniony przez art. 2 rozporządzenia nr 683/74 z dnia 27 marca 1974 r. (Dz.U.UE.L.74.83.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 kwietnia 1974 r.

- zmieniony przez art. 1 rozporządzenia nr 3565/92 z dnia 10 grudnia 1992 r. (Dz.U.UE.L.92.362.10) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1992 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1973.105.4

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rozporządzenie 1054/73 w sprawie przepisów wykonawczych dotyczących przyznawania pomocy na hodowlę jedwabników
Data aktu: 18/04/1973
Data ogłoszenia: 20/04/1973
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 21/04/1973