Regulamin Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.

REGULAMIN
Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych

AGENCJA DOSTAW EUROPEJSKIEJ WSPÓLNOTY ENERGII ATOMOWEJ,

uwzględniając postanowienia Traktatu, w szczególności jego art. 60 akapit 6,

po konsultacji z Komitetem Konsultacyjnym Agencji,

uwzględniając decyzję Komisji Euratomu z dnia 5 maja 1960 r. ustalającą datę podjęcia obowiązków przez Agencję Dostaw i zatwierdzającą niniejszy regulamin, w szczególności art. 3 i 4 tej decyzji dotyczące warunków wejścia w życie niniejszego regulaminu,

a także mając na uwadze, co następuje:

w celu wykonywania swych funkcji zgodnie z zasadami wymienionymi w art. 52 Traktatu, Agencja powinna, w zakresie każdego produktu, na podstawie zgłoszeń dotyczących przewidywanego zapotrzebowania użytkownikównbsp;i przewidywanych możliwości dostaw producentów, mieć pełne rozeznanie sytuacji rynkowej;

sposób równoważenia podaży i popytu należy ustalać z zachowaniem warunków pozwalających sprostać różnym sytuacjom w zakresie zaopatrzenia;

wprowadzenie w życie sposobu równoważenia podaży i popytu obejmuje środki o charakterze przejściowym ułatwiające jego stopniowe stosowanie,

PRZYJMUJE NINIEJSZY REGULAMIN:

Artykuł  1

Na żądanie Agencji, użytkownicy zgłaszają Agencji, na okres określony zgodnie z art. 3, swoje przewidywane zapotrzebowanie na rudy, materiały źródłowe i specjalne materiały rozszczepialne oraz na podstawie zawartych już umów, ich plany odbioru.

W zgłoszeniach należy podać następujące specyfikacje:

1. nazwę produktu;

2. rodzaj i skład chemiczny i fizyczny oraz inne odpowiednie specyfikacje;

3. ilość (w jednostkach systemu metrycznego);

4. miejsce pochodzenia;

5. użycie;

6. harmonogram dostaw;

7. cenę niewiążącą.

Artykuł  2

Na żądanie Agencji, producenci zgłaszają Agencji, na okres określony zgodnie z art. 3, swoje początkowe zapasy, wielkość przewidywanej produkcji oraz na podstawie zawartych już umów, plany dostaw.

W zgłoszeniach należy podać następujące specyfikacje:

1. nazwę produktu;

2. rodzaj i skład chemiczny i fizyczny oraz inne odpowiednie specyfikacje;

3. ilość (w jednostkach systemu metrycznego);

4. miejsce pochodzenia;

5. harmonogram dostaw;

6. cenę niewiążącą.

Artykuł  3

Po uzyskaniu opinii Komitetu Konsultacyjnego, Agencja ustala i ogłasza w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich, w jakim terminie i na jaki okres użytkownicy i producenci dokonują zgłoszeń wymienionych w art. 1 i 2.

Artykuł  4

Po otrzymaniu zgłoszeń określonych w art. 1 i 2 niniejszego regulaminu, Agencja przekazuje, pismem okólnym, użytkownikom i producentom dane ogólne i tendencje rynkowe, a także, jeśli to ma miejsce, możliwości dostaw i rynki zbytu w państwach trzecich.

Artykuł  5

Jeśli w przypadku określonego produktu, Komisja stwierdzi, w szczególności z inicjatywy Agencji, po wysłuchaniu Komitetu Konsultacyjnego, że sytuacja na rynku wykazuje wyraźny nadmiar podaży w stosunku do popytu, to może ona zwrócić się do Agencji, w drodze odpowiedniej dyrektywy, o zastosowanie procedury uproszczonej, określonej poniżej:

a) na podstawie danych uzyskanych ze zgłoszeń dokonanych zgodnie z art. 1 i 2 niniejszego regulaminu, Agencja, po otrzymaniu opinii Komitetu Konsultacyjnego, określa warunki ogólne, którym muszą odpowiadać umowy o dostawę dotyczące tego produktu;

b) o tych warunkach ogólnych powiadamiani są zainteresowani, którzy są wówczas uprawnieni do prowadzenia bezpośrednich negocjacji i podpisywania umów;

c) umowy przekazywane są Agencji i uważa się je za zawarte przez Agencję, jeśli w ciągu ośmiu dni licząc od daty otrzymania umów, Agencja nie prześle zainteresowanym sprzeciwu.

Procedury przewidzianej w niniejszym artykule nie stosuje się do umów o dostawę dotyczących specjalnych materiałów rozszczepialnych.

Artykuł  5a 1

Jeśli chodzi o rudy i materiały źródłowe,

a) użytkownicy są upoważnieni do bezpośrednich kontaktów z producentami oraz swobodnego negocjowania kontraktu na dostawę z wybranym przez siebie producentem;

b) użytkownicy przekażą Agencji informacje uzyskane przez nich bezpośrednio od producentów w zakresie:

i) liczby otrzymanych ofert,

ii) oferowanych ilości,

iii) przedziału cen ofertowych;

c) kontrakt na dostawy zawiera przynajmniej następujące informacje:

1. wskazanie umawiających się stron;

2. ilości surowców objętych dostawą;

3. roczny kalendarz terminów dostawy;

4. rodzaj surowców objętych dostawą;

5. państwo pochodzenia surowców objętych dostawą. Jeśli dostawca nie jest w stanie podać tej informacji z chwilą wejścia w życie kontraktu, przedstawia użytkownikowi i Agencji zobowiązanie stwierdzające, iż o państwie pochodzenia każdej części dostawy poinformuje na piśmie użytkownika i Agencję w późniejszym terminie;

6. cenę i warunki płatności;

7. czas obowiązywania kontraktu;

d) dla celów zawarcia kontraktu, należy go przedłożyć Agencji do podpisu w terminie 10 dni;

e) jeśli kontrakt na dostawę nie zawiera żadnych uregulowań dotyczących sposobu wykorzystania surowców, użytkownik przedkłada Agencji pisemne oświadczenie w tej sprawie;

f) Agencja musi wypowiedzieć swoje zdanie albo zawierając kontrakt, albo odmawiając zawarcia kontraktu, w terminie 10 dni roboczych od daty jego otrzymania;

g) powiadomienie o odmowie zawarcia kontraktu przekazuje się zainteresowanym stronom w formie umotywowanej decyzji. Zgodnie z przepisami art. VIII ust. 3 Statutu Agencji Dostaw Euratomu(1) decyzja może być przekazana Komisji;

h) w przypadku unieważnienia kontraktu na dostawę należy o tym powiadomić Agencję;

i) wszelkie zmiany do kontraktu na dostawę wymagają podpisu Agencji, zgodnie z procedurą kontraktu pierwotnego.

Artykuł  6

Równoważenia podaży i popytu, z wyjątkiem przewidzianym w art. 5, dokonuje się zgodnie z następującą procedurą:

Użytkownicy zgłaszają Agencji w terminach i na okresy przez nią ustalone, ich zapotrzebowanie na dostawy rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.

Po otrzymaniu zgłoszeń, Agencja ustala drogą przetargu, podając wszelkie potrzebne specyfikacje, terminy przedstawienia ofert przez producentów ze Wspólnoty oraz okresy, na które należy te oferty przedstawić.

Uważa się, że producenci ze Wspólnoty przedstawiający swoje oferty dopełnili obowiązku spoczywającego na nich zgodnie z art. 57 ust. 2 akapit 2 Traktatu. Po otrzymaniu tych ofert, Agencja decyduje czy i w jakich ilościach korzysta ze swego prawa do dokonania wyboru.

Agencja informuje użytkowników o ofertach i o wielkości zapotrzebowania, które otrzymała oraz podaje zainteresowanym warunki, na jakich może być zrealizowane ich zapotrzebowanie, a także warunki zawierania umów.

Artykuł  7 2

Niezależnie od procedur ustanowionych w art. 5, 5ai 6 niniejszego rozporządzenia użytkownicy mogą, w dowolnym terminie, składać do Agencji wnioski lub zamówienia. Zamówienia takie należy zrealizować na warunkach najbardziej korzystnych w kontekście dostaw dostępnych na rynku.

Artykuł  8

Niniejszy regulamin wchodzi w życie dnia 1 czerwca 1960 r., ze wszystkimi przepisami odnoszącymi się do umów dotyczących dostaw specjalnych materiałów rozszczepialnych.

W zakresie umów dotyczących dostaw rud i materiałów źródłowych, stosowanie art. 5 i 6 odracza się na sześć miesięcy począwszy od tej daty i wchodzi ono w życie w dniu 1 grudnia 1960 r. W okresie tym, umowy przewidziane w niniejszym akapicie podlegają uprzedniemu zatwierdzeniu przez Komisję, zgodnie z art. 222 Traktatu.

Sporządzono w Brukseli, dnia 5 maja 1960 r.
W imieniu Agencji Dostaw Euratomu
F. SPAAK
Dyrektor Generalny

______

(1) Dz.U. 17 z 6.12.1958, str. 537/58.

1 Art. 5a dodany przez art. 1 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1975 r. (Dz.U.UE.L.75.193.37) zmieniającego nin. regulamin z dniem 25 lipca 1975 r.
2 Art. 7 zmieniony przez art. 2 rozporządzenia z dnia 15 lipca 1975 r. (Dz.U.UE.L.75.193.37) zmieniającego nin. regulamin z dniem 25 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.L.1960.32.777

Rodzaj: Regulamin
Tytuł: Regulamin Agencji Dostaw Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej określający sposób równoważenia podaży i popytu rud, materiałów źródłowych i specjalnych materiałów rozszczepialnych.
Data aktu: 05/05/1960
Data ogłoszenia: 11/05/1960
Data wejścia w życie: 01/12/1960, 01/05/2004, 01/06/1960