united kingdom
ukraine

Decyzja Rady z dnia 11 marca 2025 r. w sprawie powołania trzech przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska zastępców członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

DECYZJA RADY
z dnia 11 marca 2025 r.
w sprawie powołania trzech przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska zastępców członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności

(C/2025/1688)

(Dz.U.UE C z dnia 14 marca 2025 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając rozporządzenie (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności 1 , w szczególności jego art. 25 ust. 1,

uwzględniając kandydatury przedłożone Radzie przez Litwę, Niderlandy i Niemcy,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Nieodzowne jest zapewnienie niezależności, wysokich standardów naukowych, przejrzystości i sprawności działania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Niezbędne jest również zapewnienie współpracy EFSA z państwami członkowskimi.

(2) Rozporządzenie (WE) nr 178/2002 wymaga, aby każde państwo członkowskie wyznaczyło członka i zastępcę członka jako swoich przedstawicieli w zarządzie EFSA. Wyznaczeni w ten sposób członkowie i zastępcy członków mają być powoływani przez Radę na okres czterech lat, z możliwością przedłużenia, i mają prawo głosu.

(3) Decyzją z dnia 7 kwietnia 2022 r. 2  Rada powołała przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska członków i zastępców członków zarządu EFSA na okres od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 30 czerwca 2026 r.

(4) Pismem z dnia 31 lipca 2024 r. EFSA został poinformowany, że Dietrich RASSOW, zastępca członka zarządu z Niemiec, złożył rezygnację.

(5) Pismem z dnia 1 października 2024 r. EFSA został poinformowany, że Marie-Ange DELEN, zastępczyni członka zarządu z Niderlandów, złożyła rezygnację.

(6) Pismem z dnia 23 stycznia 2025 r. EFSA został poinformowany, że Deividas KLIUCINSKAS, zastępca członka zarządu z Litwy, złożył rezygnację.

(7) Należy zatem powołać trzech nowych przedstawicieli na okres pozostający do końca kadencji ich poprzedników.

(8) Przedstawiciele wyznaczeni przez Litwę, Niderlandy i Niemcy mają stosowne i szerokie doświadczenie i wiedzę

fachową w obszarze prawa i polityki dotyczących łańcucha żywnościowego, w tym oceny ryzyka, oraz w obszarze spraw dotyczących zarządzania, spraw administracyjnych, finansowych i prawnych. Ich powołanie zapewnia zatem w ramach zarządu EFSA najwyższe standardy kompetencji i najszerszy zakres dostępnego stosownego doświadczenia,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Następujące osoby zostają niniejszym powołane na stanowiska zastępców członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności do dnia 30 czerwca 2026 r.:

Katharina KLUGE (Niemcy),
Audrone MIKALAUSKIENE (Litwa),
Pascalle DE RUYTER (Niderlandy).
Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie z dniem jej przyjęcia.

Sporządzono w Brukseli dnia 11 marca 2025 r.

1Dz.U. L 31 z 1.2.2002, s. 1, ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2002/178/oj.
2 Decyzja Rady z dnia 7 kwietnia 2022 r. w sprawie powołania przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska członków

Zmiany w prawie

Sejm poparł część senackich poprawek do ustawy w sprawie powierzania pracy cudzoziemcom

Nie będzie podwyższenia kar dla pracodawców, przewidzianych w Kodeksie pracy, za wykroczenia przeciwko prawom pracowników. W czwartek Sejm przyjął poprawkę Senatu wykreślającą z ustawy poprawkę Lewicy. Posłowie zgodzili się też na to, by agencje pracy tymczasowej mogły zatrudniać cudzoziemców także na podstawie umów cywilnoprawnych, a nie tylko na umowę o pracę.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Sejm przyjął w czwartek większość poprawek redakcyjnych i doprecyzowujących, które Senat wprowadził do ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Przewiduje ona reformę urzędów pracy, w tym m.in. podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Grażyna J. Leśniak 20.03.2025
Posłowie wprowadzają zmiany w składce zdrowotnej

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Projekt po raz drugi wróci do komisji sejmowej.

Grażyna J. Leśniak 19.03.2025
Senatorowie nie zgodzili się na podniesienie kar grzywny dla pracodawców

Senat nie zgodził się w czwartek na zniesienie obowiązku zawierania umów o pracę z cudzoziemcami będącymi pracownikami tymczasowymi przez agencje pracy tymczasowej, ale umożliwił agencjom zawieranie umów cywilnoprawnych. Senatorowie zdecydowali natomiast o skreśleniu przepisu podnoszącego kary grzywny dla pracodawców przewidziane w kodeksie pracy. W głosowaniu przepadła też poprawka Lewicy podnosząca z 2 tys. zł do 10 tys. zł kary grzywny, jakie w postępowaniu mandatowym może nałożyć Państwowa Inspekcja Pracy.

Grażyna J. Leśniak 13.03.2025
Wyższe kary dla pracodawców zostaną – rząd przeciwny ich usuwaniu z ustawy o cudzoziemcach

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie zgodziło się na usunięcie z ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców przepisu podnoszącego w kodeksie pracy kary dla pracodawców. Senacka Komisja Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej zaakceptowała we wtorek jedynie poprawki Biura Legislacyjnego Senatu do tej ustawy. Nie można jednak wykluczyć, że na posiedzeniu Senatu inni senatorowie przejmą poprawki zgłaszane przez stronę pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 11.03.2025
Rząd zostawił przedsiębiorców na lodzie

Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu, ku zaskoczeniu zarówno przedsiębiorców, jak i części posłów koalicji rządzącej, Lewica w ostatniej chwili „dorzuciła” do ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom poprawki zaostrzające kary za naruszanie przepisów prawa pracy - m.in. umożliwiające orzeczenie kary ograniczenia wolności. Jednocześnie zignorowano postulaty organizacji pracodawców, mimo wcześniejszych zapewnień rządu o ich poparciu.

Grażyna J. Leśniak 27.02.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2025.1688

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja Rady z dnia 11 marca 2025 r. w sprawie powołania trzech przedstawicieli państw członkowskich na stanowiska zastępców członków zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności
Data aktu: 11/03/2025
Data ogłoszenia: 14/03/2025