P9_TA(2024)0154 - Środki tymczasowej liberalizacji handlu będące uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Ukrainą - Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 13 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony (COM(2024)0050 - C9-0021/2024 - 2024/0028(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

P9_TA(2024)0154

Środki tymczasowej liberalizacji handlu będące uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Ukrainą Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 13 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony (COM(2024)0050 - C9-0°21/2024 - 2024/0028(COD)) 1  (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)

(C/2024/6577)

(Dz.U.UE C z dnia 12 listopada 2024 r.)

Poprawki 23 i 26 Wniosek dotyczący rozporządzenia Motyw 11

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
(11) Z zastrzeżeniem przeprowadzenia przez Komisję oceny w kontekście regularnego monitorowaniu skutków niniejszego rozporządzenia oraz zainicjowanej w odpowiedzi na właściwie umotywowany wniosek państwa członkowskiego bądź z własnej inicjatywy Komisji, konieczne jest zapewnienie możliwości zastosowania wszelkich niezbędnych środków w odniesieniu do przywozu wszelkich produktów objętych zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia, który to przywóz ma negatywny wpływ na unijny rynek lub rynek co najmniej jednego państwa członkowskiego w odniesieniu do produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących. Szczególnie niepewna jest sytuacja na rynkach drobiu, jaj i cukru, co może odbić się na unijnych producentach rolnych, gdyby przywóz z Ukrainy jeszcze wzrósł. Należy wprowadzić automatyczne zabezpieczenie w odniesieniu do jaj, drobiu i produktów cukrowniczych, które to zabezpieczenie zostanie uruchomione, jeżeli ilości przywożone zgodnie z niniejszym rozporządzeniem przekroczą średnią arytmetyczną ilości przywiezionych w 2022 i 2023 r. (11) Z zastrzeżeniem przeprowadzenia przez Komisję oceny w kontekście regularnego monitorowaniu skutków niniejszego rozporządzenia oraz zainicjowanej w odpowiedzi na właściwie umotywowany wniosek państwa członkowskiego bądź z własnej inicjatywy Komisji, konieczne jest zapewnienie możliwości zastosowania wszelkich niezbędnych środków w odniesieniu do przywozu wszelkich produktów objętych zakresem stosowania niniejszego rozporządzenia, który to przywóz ma negatywny wpływ na unijny rynek lub rynek co najmniej jednego państwa członkowskiego w odniesieniu do produktów podobnych lub bezpośrednio konkurujących. Szczególnie niepewna jest sytuacja na rynkach zbóż, drobiu, jaj, cukru i miodu, co może odbić się na unijnych producentach rolnych, gdyby przywóz z Ukrainy jeszcze wzrósł. Należy wprowadzić automatyczne zabezpieczenie w odniesieniu do pszenicy, jęczmienia, owsa, kukurydzy, jaj, drobiu, produktów cukrowniczych i produktów z miodu, które to zabezpieczenie zostanie uruchomione, jeżeli ilości przywożone zgodnie z niniejszym rozporządzeniem przekroczą średnią arytmetyczną ilości przywiezionych w 2021, 2022 i 2023 r.

Poprawki 24 i 28

Wniosek dotyczący rozporządzenia

Artykuł 4 - ustęp 7

Tekst proponowany przez Komisję Poprawka
7. Jeżeli w okresie od dnia 6 czerwca do dnia 31 grudnia 2024 r. łączna wielkość przywozu jaj, drobiu albo cukru od dnia 1 stycznia 2024 r. osiągnie odpowiednią średnią arytmetyczną wielkości przywozu odnotowanejw 2022 i 2023 r., Komisja w terminie 21 dni i po poinformowaniu Komitetu ds. Środków Ochronnych ustanowionego w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/478: 7. Jeżeli w okresie od dnia 6 czerwca do dnia 31 grudnia 2024 r. łączna wielkość przywozu pszenicy zwyczajnej, mąki pszennej i granulek z pszenicy, jęczmienia, mąki jęczmiennej i granulek z jęczmienia, owsa, kukurydzy, mąki kukurydzianej i granulek z kukurydzy, kaszy i mączki jęczmiennej, ziaren zbóż poddanych innej obróbce, miodu, jaj, drobiu albo cukru od dnia 1 stycznia 2024 r. osiągnie odpowiednią średnią arytmetyczną wielkości przywozu odnotowanej w 2021, 2022 i 2023 r., Komisja w terminie 14 dni i po poinformowaniu Komitetu ds. Środków Ochronnych ustanowionego w art. 3 ust. 1 rozporządzenia (UE) 2015/478:
a) ponownie wprowadza w odniesieniu do tego produktu odpowiedni kontyngent taryfowy, zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b), do dnia 31 grudnia 2024 r. oraz a) ponownie wprowadza w odniesieniu do tego produktu odpowiedni kontyngent taryfowy, zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b), do dnia 31 grudnia 2024 r. oraz
b) wprowadza od dnia 1 stycznia 2025 r. kontyngent taryfowy równy pięciu dwunastych tej średniej arytmetycznej albo odpowiadający mu kontyngent taryfowy zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b), w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa. b) wprowadza od dnia 1 stycznia 2025 r. kontyngent taryfowy równy pięciu dwunastych tej średniej arytmetycznej albo odpowiadający mu kontyngent taryfowy zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b), w zależności od tego, która z tych wartości jest wyższa.
Jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 5 czerwca 2025 r. łączna wielkość przywozu jaj, drobiu albo cukru od dnia 1 stycznia 2025 r. osiągnie pięć dwunastych odpowiedniej średniejarytmetycznejwielkości przywozu odnotowanej w 2022 i 2023 r., Komisja w terminie 21 dni i po poinformowaniu Komitetu ds. Środków Ochronnych przywraca w odniesieniu do tego produktu odnośny kontyngent taryfowy zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b). Jeżeli w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 5 czerwca 2025 r. łączna wielkość przywozu pszenicy zwyczajnej, mąki pszennej i granulek z pszenicy, jęczmienia, mąki jęczmiennej i granulek z jęczmienia, owsa, kukurydzy, mąki kukurydzianej i granulek z kukurydzy, kaszy i mączki jęczmiennej, ziaren zbóż poddanych innej obróbce, miodu, jaj, drobiu albo cukru od dnia 1 stycznia 2025 r. osiągnie pięć dwunastych odpowiedniejśredniejarytmetycznejwielkości przywozu odnotowanej w 2021, 2022 i 2023 r., Komisja w terminie 14 dni i po poinformowaniu Komitetu ds. Środków Ochronnych przywraca w odniesieniu do tego produktu odnośny kontyngent taryfowy zawieszony na mocy art. 1 ust. 1 lit. b).
Do celów niniejszego ustępu terminy: jaja, drób i cukier odnoszą się do wszystkich produktów objętych kontyngentami taryfowymi w dodatku do załącznika I-A do układu o stowarzyszeniu w odniesieniu do, odpowiednio, jaj i albumin, mięsa drobiowego i przetworów z mięsa drobiowego oraz cukrów, a średnią arytmetyczną oblicza się, dzieląc sumę wielkości przywozu w 2022 r. i 2023 r. przez dwa. Do celów niniejszego ustępu terminy: pszenica zwyczajna, mąka pszenna i granulki z pszenicy, jęczmień, mąka jęczmienna i granulki jęczmienne, owies, kukurydza, mąka kukurydziana i granulki z kukurydzy, kasza i mączka jęczmienna, ziarna zbóż poddane innej obróbce, miód, jaja, drób i cukier odnoszą się do wszystkich produktów objętych kontyngentami taryfowymi w dodatku do załącznika I-A do Układu o stowarzyszeniu w odniesieniu do, odpowiednio, pszenicy zwyczajnej, mąki pszennej i granulek z pszenicy, jęczmienia, mąki jęczmiennej i granulek z jęczmienia, owsa, kukurydzy, mąki kukurydzianej i granulek z kukurydzy, kaszy i mączki jęczmiennej, ziaren zbóż poddanych innej obróbce, jaj i albumin, mięsa drobiowego i przetworów z mięsa drobiowego oraz cukrów, a średnią arytmetyczną oblicza się, dzieląc sumę wielkości przywozu w 2021 r., 2022 r. i 2023 r. przez trzy.
1 Sprawa została odesłana do komisji właściwej w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych na podstawie art. 59 ust. 4 akapit czwarty Regulaminu (A9-0077/2024).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2024.6577

Rodzaj: Informacja
Tytuł: P9_TA(2024)0154 - Środki tymczasowej liberalizacji handlu będące uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między UE i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej a Ukrainą - Poprawki przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 13 marca 2024 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony (COM(2024)0050 - C9-0021/2024 - 2024/0028(COD)) (Zwykła procedura ustawodawcza: pierwsze czytanie)
Data aktu: 12/11/2024
Data ogłoszenia: 12/11/2024