Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku w sprawie zmian zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.WNIOSEK O ZMIANĘ NA POZIOMIE UNII W SPECYFIKACJI PRODUKTU OZNACZONEGO CHRONIONĄ NAZWĄ POCHODZENIA LUB CHRONIONYM OZNACZENIEM GEOGRAFICZNYM, POCHODZĄCEGO Z PAŃSTWA CZŁONKOWSKIEGO
(Rozporządzenie (UE) 1151/2012)
"Dehesa de Extremadura"
Nr UE: PDO-ES-0076-AM01- 1.6.2023
ChNP (X) ChOG ()
1. Nazwa produktu
"Dehesa de Extremadura"
2. Grupa składająca wniosek i mająca uzasadniony interes
Consejo Regulador D.O.P Dehesa de Extremadura
Calle Cánovas del Castillo s/n 2a planta
06800 Mérida (Badajoz)
HISZPANIA
Tel. + 34 924330203
E-mail: info@dehesa-extremadura.com
Internet: www.dehesa-extremadura.com
Wniosek dotyczący zmiany specyfikacji produktu objętego ChNP "Dehesa de Extremadura" został uzgodniony na posiedzeniu plenarnym Rady Regulacyjnej (Consejo Regulador). Rada Regulacyjna ds. Oznaczeń Rolniczych w Estre- madurze działała w ramach swoich kompetencji, które obejmują "proponowanie zmian w specyfikacji produktu", zgodnie z art. 16 ust. 2 lit. g) ustawy nr 4/2010 z dnia 28 kwietnia 2010 r. w sprawie organów regulacyjnych ds. nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych odnoszących się do jakości rolno-spożywczej w Estremadurze i uwzględniając art. 52 ust. 1 ustawy 6/2015 z dnia 24 marca 2015 r. w sprawie rolnictwa w Estremadurze. Zgromadzenie Plenarne jest również kolegialnym organem zarządzającym Rady Regulacyjnej, której uprawnienia obejmują przyjmowanie tego wniosku zgodnie z art. 10 ust. 4 lit. f) obowiązującego rozporządzenia w sprawie ChNP "Dehesa de Extremadura" (dekretu 77/2018 z dnia 5 czerwca 2018 r.).
3. Państwo członkowskie, do którego należy obszar geograficzny
Hiszpania
4. Punkt w specyfikacji produktu, którego dotyczą zmiany
Nazwa produktu
Związek
Ograniczenia dotyczące wprowadzania do obrotu
5. Rodzaj zmian
Zatwierdzona zmiana, która ma zastosowanie wyłącznie do certyfikacji czystorasowych świń rasy iberyjskiej, odpowiada zmianom na poziomie Unii przewidzianym w art. 53 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012, zmienionego rozporządzeniem (UE) 2021/2117, co pozwala na sklasyfikowanie jej jako zmiany na poziomie Unii, ponieważ zmiany te pociągają za sobą "dalsze ograniczenia przy wprowadzaniu produktu do obrotu".
6. Zmiany
1. Związek
Zgodnie z pismem prezesa Rady Regulacyjnej (Consejo Regulador) proponowana "zmiana na poziomie Unii" ogranicza się do "procentu rasy surowca, z którego pochodzą produkty chronione", w celu ochrony "wyłącznie produktów z czystorasowych świń rasy iberyjskiej".
Pociąga to za sobą następujące zmiany:
Pkt B specyfikacji produktu (Opis produktu), tak aby "szynki i łopatki pochodziły wyłącznie od czystorasowych świń rasy iberyjskiej", co wyklucza możliwość pochodzenia od świń co najmniej 75 % rasy iberyjskiej. Zmiana ta wymaga dokonania innych zmian w tym samym ustępie i wyłącznie w tym celu. Na przykład wyeliminowanie obecnych czterech klas nazw handlowych i zastąpienie ich tylko dwiema klasami: Klasa I (szynki i łopatki z czystorasowych świń rasy iberyjskiej żywiących się żołędziami) i klasa II (szynki i łopatki z czystorasowych świń rasy iberyjskiej wypasanych i tuczonych paszą pochodzącą z pastwisk).
Podobnie, również w celu zagwarantowania, że szynki i łopatki pochodzą wyłącznie od czystorasowych świń rasy iberyjskiej, należy zmienić ustęp D lit. b) (Kontrole i certyfikacja), który odnosi się do odsetka rasy.
Streszczenie powodów, dla których zmiana jest konieczna
Zgodnie z pismem prezesa Rady Regulacyjnej (Consejo Regulador) proponowana "zmiana na poziomie Unii" ogranicza się do "procentu rasy surowca, z którego pochodzą produkty chronione", w celu ochrony "wyłącznie produktów z czystorasowych świń rasy iberyjskiej", a tym samym podnoszenia jakości produktu.
Zgodnie z proponowanymi zmianami w specyfikacji produktu należy odpowiednio zmienić pkt 3.2 (Opis produktu) i 3.3 (Pasza).