Oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie wielostronnych zasad mających na celu eliminowanie zakłócających subsydiów zagranicznych, wydane przy okazji przyjęcia rozporządzenia (UE) 2022/2560

Oświadczenie

Komisji Europejskiej w sprawie wielostronnych zasad mających na celu eliminowanie zakłócających subsydiów zagranicznych, wydane przy okazji przyjęcia rozporządzenia (UE) 2022/ 2560 1

(2022/C 491/03)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2022 r.)

W dniu 30 czerwca 2022 r. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie co do rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny 2 . Rozporządzenie to jest uzupełnieniem istniejących europejskich i międzynarodowych zasad dotyczących subsydiów i kontroli nad nimi. Dotyczy zakłóceń wywołanych przez subsydia zagraniczne na unijnym rynku wewnętrznym.

Subsydia mogą mieć negatywny wpływ na handel międzynarodowy i prowadzić do zakłóceń konkurencji zarówno w sektorach tradycyjnych, jak i w nowych technologiach. W niektórych przypadkach skutkiem niekontrolowanych subsydiów może być przerost zdolności produkcyjnych szkodzący zdrowej dynamice rynku. UE potrzebuje nadal czerpać korzyści z międzynarodowych możliwości, a jednocześnie rozwijać narzędzia, aby sprostać nieuczciwym praktykom handlowym stosowanym zarówno w Unii, jak i poza nią 3 . Przedmiotowe rozporządzenie powinno przyczynić się do zwiększenia odporności unijnego rynku wewnętrznego, w szczególności jeżeli chodzi o ochronę tego rynku przed zakłóceniami wywoływanymi przez subsydia zagraniczne. W ten sposób Unia dołącza kolejny element do swojego zestawu narzędzi pomagającego osiągnąć cele otwartej strategicznej autonomii Unii.

Z myślą o eliminowaniu negatywnego wpływu subsydiów i uznając, że zasady WTO mogą nie być wystarczająco skuteczne w niwelowaniu niekorzystnych skutków ubocznych powodowanych ingerencją państwa w gospodarkę, Komisja Europejska jest nadal zdecydowana dalej zwiększać skuteczność wielostronnych ram dotyczących subsydiów i usilnie dążyć do stworzenia ram prawnych, które będą efektywnie eliminować zakłócenia w handlu i zakłócenia konkurencji i wprowadzą równe warunki działania 4 . W szczególności Komisja jest zaangażowana na rzecz modernizacji zasad dotyczących subsydiów przemysłowych w celu promowania należytego funkcjonowania Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych (ASCM) oraz zapewniania przestrzegania tego porozumienia. W tym kontekście Komisja Europejska przypomina o trójstronnej współpracy, którą rozwija obecnie z Japonią i Stanami Zjednoczonymi.

Zasady dotyczące subsydiów są ustanowione w szczególności w ASCM, które zakazuje niektórych subsydiów i działań, po to by niwelować niekorzystne skutki subsydiów w kontekście handlu towarowego. W Unii zasady te - w zakresie, w jakim dotyczą przeciwdziałania subsydiowaniu - są wdrażane rozporządzeniem (UE) 2016/1037 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 5 . Zakres stosowania rozporządzenia (UE) 2016/1037 jest określony zakresem ASCM.

Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny jest zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Unii, w tym w szczególności z zobowiązaniami wynikającymi z ASCM. Komisja Europejska zapewni, aby wszelkie działania podejmowane w ramach stosowania przedmiotowego rozporządzenia były spójne z jej międzynarodowymi zobowiązaniami.

Komisja zamierza w pełni wykorzystać to nowe rozporządzenie, aby wyeliminować zakłócenia wywołane przez subsydia zagraniczne na rynku wewnętrznym.

1 Dz.U. L 331 z 23.12.2022, s. 1.
2 Komisja Europejska, Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (COM(2021) 0223).
3 Komunikat Komisji z 18 lutego 2021 r. pt. "Przegląd polityki handlowej - otwarta, zrównoważona i asertywna polityka handlowa" (COM(2021) 0066).
4 Komunikat Komisji z 18 lutego 2021 r. pt. "Przegląd polityki handlowej - otwarta, zrównoważona i asertywna polityka handlowa" (COM(2021) 0066).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1037 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej (Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 55).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.491.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Oświadczenie Komisji Europejskiej w sprawie wielostronnych zasad mających na celu eliminowanie zakłócających subsydiów zagranicznych, wydane przy okazji przyjęcia rozporządzenia (UE) 2022/2560
Data aktu: 23/12/2022
Data ogłoszenia: 23/12/2022