Komisji Europejskiej w sprawie wielostronnych zasad mających na celu eliminowanie zakłócających subsydiów zagranicznych, wydane przy okazji przyjęcia rozporządzenia (UE) 2022/ 2560 1 (2022/C 491/03)
(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2022 r.)
W dniu 30 czerwca 2022 r. Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska osiągnęły porozumienie co do rozporządzenia w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny 2 . Rozporządzenie to jest uzupełnieniem istniejących europejskich i międzynarodowych zasad dotyczących subsydiów i kontroli nad nimi. Dotyczy zakłóceń wywołanych przez subsydia zagraniczne na unijnym rynku wewnętrznym.
Subsydia mogą mieć negatywny wpływ na handel międzynarodowy i prowadzić do zakłóceń konkurencji zarówno w sektorach tradycyjnych, jak i w nowych technologiach. W niektórych przypadkach skutkiem niekontrolowanych subsydiów może być przerost zdolności produkcyjnych szkodzący zdrowej dynamice rynku. UE potrzebuje nadal czerpać korzyści z międzynarodowych możliwości, a jednocześnie rozwijać narzędzia, aby sprostać nieuczciwym praktykom handlowym stosowanym zarówno w Unii, jak i poza nią 3 . Przedmiotowe rozporządzenie powinno przyczynić się do zwiększenia odporności unijnego rynku wewnętrznego, w szczególności jeżeli chodzi o ochronę tego rynku przed zakłóceniami wywoływanymi przez subsydia zagraniczne. W ten sposób Unia dołącza kolejny element do swojego zestawu narzędzi pomagającego osiągnąć cele otwartej strategicznej autonomii Unii.
Z myślą o eliminowaniu negatywnego wpływu subsydiów i uznając, że zasady WTO mogą nie być wystarczająco skuteczne w niwelowaniu niekorzystnych skutków ubocznych powodowanych ingerencją państwa w gospodarkę, Komisja Europejska jest nadal zdecydowana dalej zwiększać skuteczność wielostronnych ram dotyczących subsydiów i usilnie dążyć do stworzenia ram prawnych, które będą efektywnie eliminować zakłócenia w handlu i zakłócenia konkurencji i wprowadzą równe warunki działania 4 . W szczególności Komisja jest zaangażowana na rzecz modernizacji zasad dotyczących subsydiów przemysłowych w celu promowania należytego funkcjonowania Porozumienia WTO w sprawie subsydiów i środków wyrównawczych (ASCM) oraz zapewniania przestrzegania tego porozumienia. W tym kontekście Komisja Europejska przypomina o trójstronnej współpracy, którą rozwija obecnie z Japonią i Stanami Zjednoczonymi.
Zasady dotyczące subsydiów są ustanowione w szczególności w ASCM, które zakazuje niektórych subsydiów i działań, po to by niwelować niekorzystne skutki subsydiów w kontekście handlu towarowego. W Unii zasady te - w zakresie, w jakim dotyczą przeciwdziałania subsydiowaniu - są wdrażane rozporządzeniem (UE) 2016/1037 w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej 5 . Zakres stosowania rozporządzenia (UE) 2016/1037 jest określony zakresem ASCM.
Rozporządzenie w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny jest zgodne z międzynarodowymi zobowiązaniami Unii, w tym w szczególności z zobowiązaniami wynikającymi z ASCM. Komisja Europejska zapewni, aby wszelkie działania podejmowane w ramach stosowania przedmiotowego rozporządzenia były spójne z jej międzynarodowymi zobowiązaniami.
Komisja zamierza w pełni wykorzystać to nowe rozporządzenie, aby wyeliminować zakłócenia wywołane przez subsydia zagraniczne na rynku wewnętrznym.
1 Dz.U. L 331 z 23.12.2022, s. 1.
2 Komisja Europejska, Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie subsydiów zagranicznych zakłócających rynek wewnętrzny (COM(2021) 0223).
3 Komunikat Komisji z 18 lutego 2021 r. pt. "Przegląd polityki handlowej - otwarta, zrównoważona i asertywna polityka handlowa" (COM(2021) 0066).
4 Komunikat Komisji z 18 lutego 2021 r. pt. "Przegląd polityki handlowej - otwarta, zrównoważona i asertywna polityka handlowa" (COM(2021) 0066).
5 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/1037 z dnia 8 czerwca 2016 r. w sprawie ochrony przed przywozem towarów subsydiowanych z krajów niebędących członkami Unii Europejskiej (Dz.U. L 176 z 30.6.2016, s. 55).