Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012
(2022/C 437/07)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych Komisji e-Ambrosia.

JEDNOLITY DOKUMENT

"Carne de Cantabria"

Nr UE: PGI-ES-0185-AM01 - 16.8.2021

ChNP () ChOG (X)

1. Nazwa

"Carne de Cantabria"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Hiszpania

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego

3.1. Typ produktu

Klasa 1.1. Mięso świeże (i podroby)

3.2. Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

Wołowina produkowana z wykorzystaniem tradycyjnych technik żywienia i zarządzania w Kantabrii.

Zwierzęta, z których pozyskuje się mięso, pochodzą z rodziny ras kantabryjskich (bydło o wklęsłych profilach mięśni, o umaszczeniu kasztanowatym): Tudanca, Monchina i Asturian; jak również ras Parda de Montaña, Limousin, Pirenaica, Charolais, Blonde d'Aquitaine, Fleckvieh i ich krzyżówek.

Z uwagi na sposób żywienia zwierząt, który opiera się na wypasie na rodzimych trawach na pastwiskach przeważnie wysokogórskich oraz na zielonce składającej się głównie z materiałów pochodzących z naturalnych pastwisk, mięso objęte ChOG ma po uboju i obróbce poubojowej następujące cechy:

a) Ternera blanca [cielęcina biała]: zwierzę poddawane ubojowi w wieku maksymalnie 8 miesięcy, mięso o barwie od bladoróżowej do różowej, z równomiernie rozłożonym perłowobiałym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami.

b) Ternera [cielęcina]: zwierzę poddawane ubojowi w wieku maksymalnie 12 miesięcy, mięso o barwie od bladoróżowej do różowej, z równomiernie rozłożonym perłowobiałym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami.

c) Añojo [mięso roczniaka rzeźnego]: zwierzę poddawane ubojowi w wieku od 12 do 24 miesięcy, mięso o barwie od różowej do bladoczerwonej, z perłowobiałym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami.

d) Novilha [mięso jałówki]: zwierzę poddawane ubojowi w wieku od 24 do 48 miesięcy, mięso o barwie od blado- czerwonej do czerwonej, z kremowym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami o marmurkowatej strukturze.

e) Buey [mięso młodego wołu]: kastrowany samiec poddawany ubojowi w wieku minimum 48 miesięcy, mięso o barwie od bladoczerwonej do czerwonej, z kremowym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami o marmur- kowatej strukturze.

f) Vaca [mięso krowy]: samica poddawana ubojowi w wieku minimum 48 miesięcy, mięso o barwie od bladoczerwo- nej do czerwonej, z kremowym tłuszczem i jędrnymi, lekko wilgotnymi mięśniami o marmurkowatej strukturze.

Klasyfikacja tusz objętych ChOG

Rodzaj Uformowanie tuszy Okrywa tłuszczowa
a) Ternera Blanca i Ternera

b) Añojo

c) Novilla

d) Buey i Vaca.

S.E.U.R. *

S.E.U.R. *

S.E.U.R.O.

S.E.U.R.O.

2-3 (niska okrywa tłuszczowa-średnia okrywa tłuszczowa)

2-3 (niska okrywa tłuszczowa-średnia okrywa tłuszczowa)

2-4 (niska okrywa tłuszczowa-wysoka okrywa tłuszczowa)

2-4 (niska okrywa tłuszczowa-wysoka okrywa tłuszczowa)

* W przypadku ras Monchina i Tudanca dopuszcza się uformowanie tuszy O i P ze względu na ich cechy morfologiczne.

Wartość pH musi być niższa niż 6. Tusze muszą być wietrzone przez co najmniej 24 godziny.

3.3. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

W miesiącach wzrostu roślin zwierzęta są wypasane zarówno na niskich łąkach, jak i na pastwiskach górskich. Zimą trzymane są w stajni. Jesienią i wczesną wiosną w ciągu dnia bydło jest wypasane na pastwiskach w pobliżu gospodarstw. W połowie maja bydło przeprowadza się wyżej, na pastwiska górskie.

Cielęta rodzą się zazwyczaj wczesną wiosną i pozostają z matkami przez 5-7 miesięcy; w tym czasie są odsądzane i karmione zielonką (są wypasane na zewnątrz albo karmione suszem paszowym w budynkach gospodarskich). Na etapie opasania pasza dla zwierząt jest uzupełniana dozwolonymi koncentratami. Mięso pozyskuje się z następujących rodzajów zwierząt:

Ternera Blanca i Ternera

Po odsadzeniu co najmniej 50 % pokarmu zwierząt musi stanowić zielonka produkowana w Kantabrii.

Dozwolone produkty i koncentraty naturalne należy stosować zarówno w żywieniu uzupełniającym, jak i w okresie opasania, który nie może być dłuższy niż cztery miesiące.

Añojo

Sposób żywienia i zarządzanie stadem są takie same jak w przypadku Ternera.

Okres opasania nie może być dłuższy niż cztery miesiące.

Novilla

W okresie ssania i po odsadzeniu sposób żywienia i zarządzanie stadem są takie same jak w przypadku Ternera.

W kolejnych okresach zwierzęta należy karmić zielonką lub paszą konserwowaną, w zależności od pory roku. Okres opasania nie może być dłuższy niż cztery miesiące.

Buey i Vaca.

Zwierzęta tych kategorii należy karmić zielonką albo paszą konserwowaną wyprodukowaną w Kantabrii.

Muszą być wypasane przez co najmniej dwa sezony, a okres opasania nie może być dłuższy niż cztery miesiące.

3.4. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Produkcja i przetwarzanie.

Zwierzęta przeznaczone do produkcji mięsa objętego ChOG muszą być urodzone, hodowane i tuczone na terytorium wspólnoty autonomicznej Kantabrii.

Również ubój, obróbka poubojowa i krojenie muszą odbywać się na terytorium autonomicznej wspólnoty Kantabrii.

3.5. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa -

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Wszystkie sztuki bydła przeznaczone do uboju muszą być odpowiednio identyfikowane. System identyfikacji musi być zgodny z którąkolwiek z metod określonych w obowiązujących przepisach.

Wszystkie tusze, które mają być objęte ChOG, muszą być oznaczone w sposób umożliwiający identyfikację i zagwarantowanie ich pochodzenia. Oznakowanie powinno znajdować się na zewnętrznej części dwóch półtusz i składać się z identyfikatora umieszczonego w taki sposób, aby każda część tuszy była doskonale identyfikowalna po jej oddzieleniu. Identyfikator musi zawierać logo ChOG i wszystkie informacje wymagane na mocy określonych przepisów.

Mięso pakowane musi być wysyłane w opakowaniach, które są odpowiednio uszczelnione i zabezpieczone przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi. Opakowania muszą być opatrzone numerowanymi etykietami lub etykietami dodatkowymi umieszczanymi w zakładach rozbioru mięsa przed wysyłką, zgodnie z przepisami ustanowionymi w tym zakresie.

Etykiety handlowe, unikalne dla każdego zarejestrowanego przedsiębiorstwa, muszą zostać złożone w Urzędzie ds. Jakości Żywności w Kantabrii (Oficina de Calidad Alimentaria - ODECA).

Muszą one zawierać sformułowanie Indicación Geográfica Protegida "Carne de Cantabria" [ChOG "Carne de Cantabria"].

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar geograficzny obejmuje całe terytorium wspólnoty autonomicznej Kantabrii.

5. Związek z obszarem geograficznym

Główny związek między "Carne de Cantabria" a obszarem geograficznym objętym ChOG stanowią szczególne cechy mięsa wynikające ze sposobu żywienia zwierząt i zarządzania stadami.

Trawy pastwiskowe i zielonka stosowane w żywieniu zwierząt oraz sezonowy chów stad mają wpływ na skład tekstury tłuszczowo-mięśniowej opisanej w odniesieniu do każdej kategorii zwierząt określonej w pkt 3.2.

Klimat i ukształtowanie terenu w regionie Kantabrii sprzyjają powstawaniu rozległych obszarów pastwisk, a tradycja chowu zwierząt gospodarskich jest silnie związana z tym terytorium.

Pastwiska obejmują naturalne zbiorowiska roślin zielnych, które są przystosowane do warunków klimatycznych i glebowych tego obszaru. Niektóre pastwiska są typowe dla regionów górskich, na innych zachodzi proces zastępowania lasu lub zarośli naturalnymi łąkami.

Na terenach nizinnych pastwiska przeważnie stanowią kombinację traw, roślin strączkowych i innych. Najczęściej występują tam następujące rośliny:

- kupkówka pospolita (Dactylis glomerata)

- kostrzewa (Festuca pratensis, F. rubra)

- życica trwała (Lolium perenne)

- koniczyna (Trifolium pratense, T. repens, T. incarnatum)

- komonica zwyczajna (Lotus corniculatus)

- lucerna chmielowa (Medicago lupulina)

- babka lancetowata (Plantago lanceolata, P. media)

- marchew zwyczajna (Dacus carota).

Klimat atlantycki (z obfitymi i częstymi opadami deszczu), efekt osłonowy gór (sprzyjający kondensacji i zapewniający stale umiarkowane temperatury) oraz właściwości gleby sprawiają, że Kantabria jest regionem doskonale nadającym się do wypasu, a więc idealnym do ekstensywnej hodowli bydła.

Rasy, z których można pozyskać mięso objęte ochroną, są doskonale dostosowane do obszaru produkcji, co zapewnia przyjazną dla środowiska równowagę produkcyjną między zwierzętami gospodarskimi a środowiskiem.

Zarządzanie inwentarzem żywym i sposób żywienia, który opiera się na wypasie w okresie wegetacji i konserwowanych paszach pochodzących głównie z naturalnych użytków zielonych w zimie, to elementy, które decydują o cechach produktu pod względem okrywy tłuszczowej i tkanki mięśniowej. Ta najwyższej jakości pasza jest lekkostrawna, co zapewnia wysoką przyswajalność i wartość odżywczą.

Bydło przeznaczone do produkcji "Carne de Cantabria" jest żywione przy użyciu technik i praktyk opartych na wykorzystaniu zasobów naturalnych w systemie ekstensywnego chowu zwierząt gospodarskich, zarówno w przypadku chowu osiadłego, jak i transhumancji.

Zapisy potwierdzające stosowanie tych praktyk od czasów starożytnych można znaleźć w wielu oficjalnych dokumentach dotyczących darowizn, ustaleń, umów, postępowań sądowych i dekretów związanych z gospodarowaniem pastwiskami. Istnieją udokumentowane zapisy pochodzące już z IX wieku, z których wynika, że rozległe obszary użytków zielonych w Kantabrii zostały przekazane przez klasztor Santa María del Yermo katedrze w Oviedo z przeznaczeniem na wypas bydła.

Kantabria słynie jako region chowu zwierząt gospodarskich, o czym świadczą również liczne targi bydła organizowane w lokalnych miastach od czasów średniowiecza. Do najstarszych z nich należą targi bydła w Potes, zatwierdzone w 1379 r. przez króla Jana I Kastylijskiego. Z kolei najważniejszym w regionie jest targ w Torrelavega, który został zatwierdzony 1 stycznia 1767 r. dekretem królewskim przez króla Karola III.

Mięso "Carne de Cantabria" niewątpliwie cieszy się renomą, co potwierdzono w przeprowadzonym niedawno badaniu, które wykazało, że jest ono znane 90,4 % mieszkańców regionu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

https://www.alimentosdecantabria.com/documents/3177683/13022902/3-+Pliego+definitivo+rev.03.pdf/8cc857bb-4f85-f04e-ee3f-5cd8affc38b0?t=1614082672359

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024