Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie ustanowienia i funkcjonowania europejskiego pojedynczego punktu dostępu (CON/2022/20)

OPINIA EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO
z dnia 7 czerwca 2022 r.
w sprawie ustanowienia i funkcjonowania europejskiego pojedynczego punktu dostępu (CON/2022/20)
(2022/C 307/03)

Wprowadzenie i podstawa prawna

W dniu 25 listopada 2021 r. Komisja Europejska opublikowała pakiet ustawodawczy 1  (zwany dalej "projektem"), w którym zaproponowała utworzenie europejskiego pojedynczego punktu dostępu (ESAP) zapewniającego scentralizowany dostęp do publicznie dostępnych informacji mających znaczenie dla usług finansowych, rynków kapitałowych i zrównoważonego rozwoju, zgodnie z założeniami planu działania na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych przyjętego przez Komisję we wrześniu 2020 r. Europejski Bank Centralny (EBC) uważa, że projekt należy do zakresu jego kompetencji, w związku z czym zdecydował się skorzystać z prawa do wydania opinii przewidzianego w art. 127 ust. 4 zdanie drugie oraz art. 282 ust. 5 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Kompetencje EBC do wydania opinii wynikają z art. 127 ust. 4 i art. 282 ust. 5 Traktatu, jako że projekt zawiera przepisy mające wpływ na zadania EBC związane ze zbieraniem informacji statystycznych zgodnie z art. 5 Statutu Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego (zwanego dalej "Statutem ESBC") oraz z przyczynianiem się Europejskiego Systemu Banków Centralnych (ESBC) do należytego wykonywania polityk przez właściwe organy w odniesieniu do stabilności systemu finansowego zgodnie z art. 127 ust. 5 Traktatu oraz art. 3 ust. 3 Statutu ESBC.

Rada Prezesów wydała niniejszą opinię zgodnie z art. 17 ust. 5 zdanie pierwsze Regulaminu Europejskiego Banku Centralnego.

1. Uwagi ogólne

1.1. EBC postrzega ustanowienie ESAP jako ważny krok na drodze do ukończenia tworzenia unii rynków kapitałowych i z zadowoleniem przyjmuje cel projektu, jakim jest zapewnienie scentralizowanego ogólnounijnego dostępu do publicznych informacji finansowych i niefinansowych na temat unijnych podmiotów i papierów wartościowych, w tym dotyczących zrównoważonego rozwoju, w sposób niedyskryminacyjny i skuteczny. Informacje dostępne za pośrednictwem ESAP ułatwią inwestorom identyfikację odpowiednich firm i projektów w wymiarze transgranicz- nym i mogą potencjalnie zwiększyć widoczność podmiotów poszukujących finansowania, w tym małych i średnich przedsiębiorstw oraz spółek będących częścią mniejszych krajowych rynków kapitałowych. ESAP, jeżeli zostanie dobrze zaprojektowany i wdrożony, umożliwi zatem skuteczniejszą alokację kapitału w całej Unii, przyczyniając się do dalszego rozwoju i integracji rynków kapitałowych. Głębsza integracja rynków kapitałowych jest konieczna z kilku powodów. Po pierwsze, mobilizują one zasoby niezbędne do ułatwienia uczestnikom rynku dostępu do zie-

lonego finansowania i do finansowania przejścia na gospodarkę cyfrową. Po drugie, można oczekiwać, że integracja europejskich rynków kapitałowych poprawi transmisję jednolitej polityki pieniężnej do wszystkich części strefy euro. Po trzecie, głębsze i dobrze zintegrowane rynki kapitałowe sprawią, że system finansowy stanie się bardziej odporny. Transgraniczne finansowanie i inwestycje ulepszają podział ryzyka w całej Unii, a tym samym zwiększają odporność gospodarek państw członkowskich na wstrząsy. W związku z tym EBC ponownie podkreśla 2  znaczenie szybkiego przyjęcia i wdrożenia inicjatyw w ramach planu działania Komisji na rzecz tworzenia unii rynków kapitałowych z 2020 r.

1.2. ESAP ma również znaczenie dla EBC, ponieważ jego ustanowienie nie tylko zwiększyłoby dostęp ESBC do publicznych informacji finansowych i niefinansowych - dostęp bezpłatny, natychmiastowy i bezpośredni na potrzeby wykonywania jego zadań - ale również pomogłoby przezwyciężyć niektóre z głównych przeszkód związanych z potrzebą głębszej analizy statystycznej i ekonomicznej informacji i zbiorów danych wynikających z różnych dyrektyw i rozporządzeń Unii. Należą do nich: (i) fakt, że informacje rzadko są ujawniane na poziomie centralnym oraz nie są uzupełniane odpowiednimi metadanymi; (ii) brak wspólnych standardów, interoperacyjnych formatów i funkcji technicznych umożliwiających ujawnianie i pobieranie informacji w ustrukturyzowanym układzie nadającym się do odczytu maszynowego; (iii) stosowanie różnych identyfikatorów dla tego samego podmiotu w różnych dyrektywach i rozporządzeniach Unii; oraz (iv) brak interfejsu użytkownika umożliwiającego szybkie wyszukiwanie i przetwarzanie danych lub ograniczenia takiego interfejsu. Rozwiązanie tych kwestii poprzez ustanowienie ESAP, a także poprzez wykonawcze standardy techniczne, ułatwi gromadzenie danych i zwiększy ich dostępność do celów statystycznych, a ostatecznie ich wykorzystanie i wymianę (zwłaszcza z innymi instytucjami Unii) zgodnie z mającymi zastosowanie ramami prawnymi. Usprawni również pracę operacyjną i analityczną EBC, a tym samym będzie wspierać jego proces decyzyjny.

1.3. Ponadto EBC z zadowoleniem przyjmuje włączenie informacji na temat zrównoważonego rozwoju do danych finansowych i niefinansowych 3 . Takie włączenie i ustanowienie takiego kompleksowego źródła danych zawierającego wszystkie kluczowe informacje na temat podmiotu, w tym dotyczące jego profilu zrównoważonego rozwoju, przyniosłoby korzyści nie tylko inwestorom - jednocześnie promując wzrost rynków zielonego kapitału i tworzenie zielonej unii rynków kapitałowych - ale także wszystkim prywatnym i publicznym podmiotom zainteresowanym sprawozdawczością finansową i sprawozdawczością w zakresie zrównoważonego rozwoju. Z punktu widzenia EBC większa dostępność porównywalnych informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem, wynikająca w szczególności z projektu dyrektywy w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju 4 , wspierałaby i ułatwiała podejmowanie świadomych decyzji i ich wdrażanie w stosunku do ram polityki pieniężnej, nadzoru ostrożnościowego nad instytucjami kredytowymi oraz wkładu w sprawne prowadzenie polityki przez właściwe organy w odniesieniu do stabilności systemu finansowego. W szczególności uwzględnienie w ESAP informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju stanowiłoby wsparcie dla realizacji planu działania EBC mającego na celu włączenie kwestii związanych ze zmianami klimatu do ram polityki pieniężnej 5 .

2. Uwagi szczegółowe

2.1. Identyfikator podmiotu prawnego

2.1.1. EBC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że w celu zapewnienia, aby informacje dostarczane do ESAP nie były przedmiotem nieuzasadnionych zmian, w proponowanym pakiecie przewidziano, że informacje przekazywane przez podmioty powinny być opatrzone kwalifikowaną pieczęć elektroniczną, która może zawierać identyfikator podmiotu prawnego (LEI), o ile jest dostępny, jako obowiązkowy atrybut wspomnianego certyfikatu, który powinien być udostępniany użytkownikom 6 .

2.1.2. EBC z zadowoleniem przyjąłby obowiązek stosowania kodu LEI jako atrybutu obowiązkowego w całej Unii, o statusie wyższym niż jakikolwiek inny identyfikator ogólny dla podmiotów podlegających różnym unijnym dyrektywom i rozporządzeniom, ponieważ ułatwiłoby to nie tylko identyfikację tych podmiotów, ale także dokładność, wyszukiwanie, odzyskiwanie, wykorzystywanie i interoperacyjność informacji dostarczanych do ESAP.

2.1.3. W przypadku braku kodu LEI EBC zaleca zwrócenie uwagi organów gromadzących dane, których dotyczą odpowiednie dyrektywy i rozporządzenia 7 , na alternatywne sposoby skutecznego zapewnienia jednoznacznej identyfikacji odpowiednich podmiotów. W szczególności obejmują one odniesienie do zbioru identyfikatorów krajowych i branżowych powszechnie stosowanych, a tym samym powszechnie dostępnych w państwach członkowskich, publikowanego i utrzymywanego przez EBC 8 . Jednocześnie takie odniesienie mogłoby również zachęcić organy gromadzące dane do uwzględniania identyfikatorów dostępnych w ramach innych unijnych inicjatyw dotyczących rejestrów przedsiębiorstw 9 .

2.1.4. Ponadto wymogi dotyczące ważnego kodu LEI są określone w normie 17442 Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) dotyczącej LEI 10 . Zgodnie z tymi standardami ważny kod LEI składa się z 20 znaków rejestrujących zbiór określonych atrybutów, z których dwa ostatnie składają się z cyfr kontrolnych, obliczonych na podstawie konkretnego schematu. Nie istnieje zatem harmonizacja LEI na poziomie Unii, zapewniająca jednolity sposób identyfikacji wszystkich informacji, które mogą być ujawniane lub zgłaszane przez dany podmiot.

2.1.5. Projekt nie rozwiązuje problemów wynikających z braku LEI jako atrybutu obowiązkowego dla podmiotów w całej Unii i przekazuje kompetencje do opracowania projektu wykonawczych standardów technicznych określających LEI podmiotów, które przekazały informacje, odpowiedniemu organowi gromadzącemu dane. EBC dostrzega elastyczność, jaką takie przekazanie kompetencji może zapewnić. EBC uważa jednak, że do czasu dokładniejszego zdefiniowania kodu LEI użyteczność ESAP będzie ograniczona i w projekcie należy wyjaśnić, że podmioty dostarczające informacje powinny korzystać z określonego kodu LEI 11  lub, w przypadku jego braku, z innych środków zapewniających jednoznaczną identyfikację.

2.2. Jakość danych

2.2.1. Przewidziane w projekcie zasady dotyczące jakości danych 12  ograniczają się do automatycznej walidacji dokonywanej przez organy gromadzące dane i Europejski Urząd Nadzoru nad Giełdami i Papierami Wartościowymi (ESMA) w odniesieniu do informacji dostarczanych przez podmioty w celu weryfikacji (i) zgodności z wymaganym formatem; (ii) możliwości dostępu do wymaganych metadanych i ich kompletności; (iii) opatrzenia danych kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną; oraz (iv) tego, czy informacje nie są w sposób oczywisty niewłaściwe, nie stanowią nadużycia lub wyraźnie nie wykraczają poza odpowiedni zakres. Oprócz tych automatycznych walidacji dokładność informacji dostarczanych do ESAP nie jest poddawana żadnej kontroli jakości przez organy gromadzące dane ani przez ESMA, co potencjalnie umożliwia włączenie do ESAP danych niedokładnych i niewiarygodnych.

2.2.2. Ponadto z projektu nie wynika jasno, czy zasady dotyczące jakości danych, które mogą mieć zastosowanie do różnych ujawnień na podstawie aktów prawnych, o których mowa w projekcie, miałyby również zastosowanie do przekazywania takich ujawnionych danych organom gromadzącym dane w celu udostępnienia ich za pośrednictwem ESAP.

2.2.3. Brak jakichkolwiek regulacji minimalizujących ryzyko wystąpienia nieścisłości może obniżyć wiarygodność informacji dostępnych za pośrednictwem ESAP, podważając zaufanie opinii publicznej do tej platformy, a tym samym utrudniając realizację celu ESAP, jakim jest wspieranie dalszej integracji unijnych usług finansowych i rynków kapitałowych poprzez oferowanie w całej Unii dostępu do porównywalnych i wiarygodnych informacji.

2.2.4. EBC dostrzega dynamiczny charakter projektu oraz fakt, że z czasem przewiduje się jego dalszy rozwój, tak aby zachować równowagę pomiędzy możliwością realizacji projektu a jego użytecznością. Uwzględnienie możliwości przyszłego rozwinięcia zasad dotyczących jakości danych zapewniłoby ESAP poziom wiarygodności wystarczający do osiągnięcia celu, jakim jest stworzenie ogólnounijnego źródła porównywalnych i dokładnych informacji. W związku z tym, podobnie jak w przypadku strategii stosowanej w odniesieniu do stopniowego wprowadzania funkcji ESAP, powinno się przewidzieć opracowanie w projekcie zasad dotyczących jakości danych i jasnego zarządzania danymi, odnosząc się również do kwestii terminowości, ochrony i integralności danych, przy założeniu późniejszego wejścia takich zasad w życie. Podejście takie umożliwiłoby również zgromadzenie wystarczających informacji i wystarczającego doświadczenia w związku z ESAP w celu opracowania i wdrożenia w miarę upływu czasu kontroli jakości opartych na odpowiednich zasadach. Aspekt ten mógłby zostać uwzględniony już podczas opracowywania projektów wykonawczych standardów technicznych.

2.3. Zasady zapewniania zgodności

2.3.1. EBC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że podmioty mają obowiązek zapewnić dokładność informacji, które przekazują organom gromadzącym dane 13 . W projekcie nie przewidziano jednak żadnych skutków prawnych w przypadku nieprzekazania przez podmioty dokładnych informacji. W związku z tym, chociaż przepis ten właściwie wskazuje, że ani organy gromadzące dane, ani ESMA, jako organ zarządzający ESAP, nie ponoszą odpowiedzialności za dokładność informacji zawartych w ESAP, nie przewidziano wyraźnej ochrony użytkowników ESAP przed potencjalnymi stratami lub szkodami, które mogą wynikać z wykorzystania przez nich nieprawidłowych lub niekompletnych informacji pochodzących z ESAP.

2.3.2. Ponadto w projekcie nie sprecyzowano, czy zasady zapewniania zgodności, które mogą mieć zastosowanie do różnych ujawnień na podstawie aktów prawnych, o których mowa w projekcie 14 , miałyby również zastosowanie do przekazywania takich ujawnionych danych organom gromadzącym dane w celu udostępnienia ich za pośrednictwem ESAP.

2.3.3. Jasne i wyraźne zasady odpowiedzialności podmiotów przekazujących informacje organom gromadzącym dane zapewniłyby przestrzeganie przez te podmioty obowiązku przekazywania dokładnych informacji. Poprawiłoby to jakość danych dostępnych w ESAP, przyczyniając się do jego użyteczności i wiarygodności. W rezultacie wzrosłoby zaufanie użytkowników do informacji zawartych w ESAP, co przyczyniłoby się do skutecznej realizacji celu, jakim jest stworzenie pojedynczego ogólnounijnego źródła porównywalnych i dokładnych informacji.

2.4. Zakres danych

2.4.1. EBC z zadowoleniem przyjmuje fakt, że ESAP koncentruje się na informacjach, które podmioty są już zobowiązane ujawniać, oraz że nie wprowadza dodatkowych wymogów w zakresie ujawniania informacji lub sprawozdawczości. Ponadto, poprzez zwiększenie dostępu do istniejących informacji, ESAP będzie sprzyjał szerszemu wykorzystaniu danych oraz maksymalizacji korzyści wynikających z wysiłków sprawozdawczych spółek. Biorąc pod uwagę bardziej ograniczony zakres danych dostępnych za pośrednictwem ESAP w porównaniu z pełnymi wymogami ujawniania informacji wynikającymi z aktów prawnych, o których mowa w projekcie 15 , EBC zaleca stosowanie zautomatyzowanego systemu rozpowszechniania danych wymaganych na potrzeby ESAP. Z punktu widzenia sprawozdawczości można to osiągnąć w oparciu o uprzednio zdefiniowane zasady mapowania, podobne do tych zawartych w projekcie Komisji dotyczącym sposobów ujawniania informacji dotyczących małych i niezłożonych instytucji 16 , lecz mające zastosowanie do wszystkich podmiotów.

2.4.2. W ESAP informacje zaczęłyby być gromadzone po jego ustanowieniu, natomiast w projekcie nie przewiduje się gromadzenia danych historycznych opublikowanych przed jego ustanowieniem. Od początku istnienia ESAP możliwe byłoby stworzenie szeregu czasowego dla zbiorów danych finansowych i danych dotyczących zrównoważonego rozwoju, które były już gromadzone i publikowane przez wiele lat przed utworzeniem ESAP. EBC zachęca do uwzględnienia takich danych historycznych w odniesieniu do zbiorów danych, które są dostępne i dla których jest to wykonalne, ponieważ informacje takie byłyby przydatne dla inwestorów i organów zainteresowanych analizą tendencji i zmian w zakresie danych finansowych i danych dotyczących zrównoważonego rozwoju.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem dnia 7 czerwca 2022 r.

1 Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego europejski pojedynczy punkt dostępu zapewniający scentralizowany dostęp do publicznie dostępnych informacji mających znaczenie dla usług finansowych, rynków kapitałowych i zrównoważonego rozwoju, COM(2021) 723 final (zwany dalej "projektem rozporządzenia w sprawie ESAP"); wniosek dotyczący rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego niektóre rozporządzenia w odniesieniu do ustanowienia i funkcjonowania pojedynczego punktu dostępu, COM(2021) 725 final; oraz wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej niektóre dyrektywy w odniesieniu do ustanowienia i funkcjonowania pojedynczego punktu dostępu, COM(2021) 724 final.
2 Zob. pkt 1.4 opinii Europejskiego Banku Centralnego CON/2021/27 z dnia 7 września 2021 r. w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (Dz.U. C 446 z 3.11.2021, s. 2). Opinie EBC są dostępne na stronie internetowej EUR-Lex. Zob. post na blogu autorstwa wiceprezesa EBC Luisa de Guindos oraz członków Zarządu EBC Fabia Panetty i Isabel Schnabel pt. "Europe needs a fully-fledged capital markets union - now more than ever" [Europa potrzebuje w pełni rozwiniętej unii rynków kapitałowych - teraz bardziej niż kiedykolwiek], dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu. Zob. także wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde pt. "Towards a green capital markets union for Europe" [W kierunku unii rynków ekologicznych dla Europy], dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu
3 Zob. pkt 1.4 opinii CON/2021/27.
4 Wniosek dotyczący dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę 2013/34/UE, dyrektywę 2004/109/WE, dyrektywę 2006/43/WE oraz rozporządzenie (UE) nr 537/2014 w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, COM(2021) 189 final.
5 Zob. komunikat prasowy EBC z dnia 8 lipca 2021 r. pt. "EBC przedstawia plan działań na rzecz włączenia problematyki zmiany klimatu do swojej strategii polityki pieniężnej" dostępny na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu
6 Zob. motyw 15 projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
7 Zob. załącznik do projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
8 Zob. materiały referencyjne opublikowane przez EBC w kontekście systemu zbierania danych dotyczących kredytów bankowych AnaCredit dostępne na stronie internetowej EBC pod adresem www.ecb.europa.eu
9 Zob. system integracji rejestrów przedsiębiorstw (BRIS) oparty na dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie niektórych aspektów prawa spółek (Dz.U. L 169 z 30.6.2017, s. 46) i rozporządzeniu wykonawczym Komisji (UE) 2021/1042 z dnia 18 czerwca 2021 r. ustanawiającym zasady stosowania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1132 w odniesieniu do specyfikacji technicznych i procedur dotyczących systemu integracji rejestrów oraz uchylającym rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/2244 (Dz.U. L 225 z 25.6.2021, s. 7), lub europejskie ramy dla statystycznych rejestrów przedsiębiorstw oparte o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2152 z dnia 27 listopada 2019 r. w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej uchylające 10 aktów prawnych w dziedzinie statystyki gospodarczej (Dz.U. L 327 z 17.12.2019, s. 1) oraz rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2020/1197 z dnia 30 lipca 2020 r. ustanawiające specyfikacje techniczne i ustalenia na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2152 w sprawie europejskiej statystyki gospodarczej uchylającego 10 aktów prawnych w dziedzinie statystyki gospodarczej (Dz.U. L 271 z 18.8.2020, s. 1).
10 Zob. rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 z dnia 23 lipca 2014 r. w sprawie usprawnienia rozrachunku papierów wartościowych w Unii Europejskiej i w sprawie centralnych depozytów papierów wartościowych, zmieniające dyrektywy 98/26/WE i 2014/65/UE oraz rozporządzenie (UE) nr 236/2012 (Dz.U. L 257 z 28.8.2014, s. 1); art. 11 ust. 7 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2017/394 z dnia 11 listopada 2016 r. ustanawiającego wykonawcze standardy techniczne w zakresie standardowych formularzy, szablonów i procedur na potrzeby udzielania zezwoleń, przeprowadzania przeglądu i oceny centralnych depozytów papierów wartościowych, współpracy między organami państwa członkowskiego pochodzenia a organami przyjmującego państwa członkowskiego, konsultacji między organami uczestniczącymi w procesie udzielania zezwoleń na świadczenie bankowych usług pomocniczych, udzielania dostępu do centralnych depozytów papierów wartościowych oraz w zakresie formatu dokumentacji, którą centralne depozyty papierów wartościowych są zobowiązane przechowywać zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 909/2014 (Dz.U. L 65 z 10.3.2017 r., s. 145); oraz pkt 1.10 załącznika do projektu rozporządzenia w sprawie ESAP. Zob. także rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego (Dz.U. L 169 z 30.6.2017, s. 8); załącznik do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2018/708 z dnia 17 kwietnia 2018 r. ustanawiającego wykonawcze standardy techniczne w odniesieniu do formatu stosowanego przez zarządzających funduszami rynku pieniężnego przy przekazywaniu właściwym organom informacji zgodnie z art. 37 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 (Dz.U. L z 119, 15 maja 2018, s. 5); oraz pkt 1.16 załącznika do projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
11 Zob. pkt 2.4 akapit szósty opinii Europejskiego Banku Centralnego CON/2014/49 z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zgłaszania transakcji finansowania papierów wartościowych oraz przejrzystości tych transakcji (Dz.U. C 336 z 26.9.2014, s. 5); pkt 2.2 opinii Europejskiego Banku Centralnego CON/2016/15 z dnia 17 marca 2016 r. w sprawie projektu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie prospektu emisyjnego publikowanego w związku z ofertą publiczną lub dopuszczeniem do obrotu papierów wartościowych (Dz.U. C 195 z 2.6.2016 r., s. 1); pkt 2.1 opinii Europejskiego Banku Centralnego CON/2016/44 z dnia 12 września 2016 r. w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 345/2013 w sprawie europejskich funduszy venture capital oraz rozporządzenie (UE) nr 346/2013 w sprawie europejskich funduszy na rzecz przedsiębiorczości społecznej (Dz.U. C 394 z 26.10.2016 r., s. 2); oraz pkt 2.5.3 opinii CON/2021/27.
12 Zob. art. 5 ust. 1 lit. b) oraz art. 5 ust. 2 i art. 10 ust. 1 projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
13 Zob. art. 5 ust. 4 projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
14 Zob. załącznik do projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
15 Zob. załącznik do projektu rozporządzenia w sprawie ESAP.
16 Proponowany art. 1 pkt 182 wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 575/2013 w odniesieniu do wymogów dotyczących ryzyka kredytowego, ryzyka związanego z korektą wyceny kredytowej, ryzyka operacyjnego, ryzyka rynkowego oraz poziomu wyjściowego, COM(2021) 664 final.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2022.307.3

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Banku Centralnego z dnia 7 czerwca 2022 r. w sprawie ustanowienia i funkcjonowania europejskiego pojedynczego punktu dostępu (CON/2022/20)
Data aktu: 07/06/2022
Data ogłoszenia: 12/08/2022