(2019/C 83/13)(Dz.U.UE C z dnia 5 marca 2019 r.)
Niniejszy wniosek o zatwierdzenie zmiany nieznacznej został zatwierdzony przez Komisję Europejską zgodnie z art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 1 .
Wniosek o zatwierdzenie tej zmiany nieznacznej jest podany do wiadomości publicznej w bazie danych DOOR Komisji.
JEDNOLITY DOKUMENT
"ANGLESEY SEA SALT"/"HALEN MÔN"
Nr UE: PDO-GB-0105-01068-AM01 - 26.3.2018
ChNP (X) ChOG ()
"Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" to nazwa soli w płatkach zbieranej w cieśninie Menai oddzielającej od lądu wyspę Anglesey w Północnej Walii. Występuje w formie krystalicznych, białych, płaskich płatków, zawierających ponad 30 mikroelementów, bez dodatków. Zaklasyfikowane płatki mają szerokość nie większą niż 2 cm. Ze względu na zawartość minerałów "Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" wyraźnie wyróżnia się wyglądem, konsystencją, smakiem i pozostawianym w ustach posmakiem. Sól ma skoncentrowany słony smak i chrupką konsystencję wynikającą z naturalnej zawartości wapnia i magnezu, które pozostają w niej po szczególnym procesie płukania, nadającym "Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" jej białą barwę i wyraźny smak bez śladu goryczy, która może być wynikiem nadmiaru wapnia.
"Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości stosowanym surowcom - czystej wodzie morskiej oraz technice krystalizacji i płukania soli. "Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" to sól morska bez dodatków, zawierająca następujące naturalnie występujące mikroelementy i minerały:
Skład:
Chlorek sodu powyżej 90 % w/w
Woda poniżej 4 %
Ołów poniżej 2 mg/kg
Cyna poniżej 200 mg/kg
Arsen poniżej 0,5 mg/kg
Rtęć poniżej 0,1 mg/kg
Kadm poniżej 0,5 mg/kg
Miedź poniżej 2 mg/kg
Cynk ilości śladowe
Magnez co najmniej 0,2 %
Jod do 1 mg/kg
Wapń 0,08-0,15 %
Otrzymywane płatki soli występują w trzech odmianach; grubej, drobnej i mielonej.
Całość procesu produkcji i przetwarzania musi odbywać się na wyznaczonym obszarze w kontrolowanych warunkach w celu otrzymania jednorodnego produktu końcowego, co obejmuje:
Pierwsze świadectwa historyczne dotyczące produkcji soli na wyspie Anglesey pochodzą z czasów rzymskich, zaś jej największy rozwój przypada na początek XVIII w. Pozostałości salin znaleźć można w Holyhead na północy wyspy, na "Solnej Wyspie" ("Salt Island" lub "Ynys Halen" po walijsku), połączonej drogą z główną wyspą. Salt Island zawdzięcza swoją nazwę salinom, w których przetwarzano wodę morską w celu otrzymania soli. Zakłady te zostały zamknięte w XVIII w., kiedy zaczęto stosować sól kamienną do "wzmocnienia solanki", co uznano za fałszowanie soli.
Prąd Zatokowy niesie do cieśniny Menai czystą wodę, zaś na jej brzegach nie ma dużych miast ani zakładów przemysłu ciężkiego. Do tego dodać należy wyjątkowo dużą amplitudę pływu, dzięki któremu dwa razy na dobę wraz z przypływem do zatoki napływa świeża woda, pozwalająca na utrzymanie zrównoważonego poziomu mikroelementów i codzienną wymianę wody morskiej, nadając "Anglesey Sea Salt"/"Halen Môn" jej charakterystyczny smak i wygląd.
Właściwą intensywność smaku i odpowiedni wygląd soli osiąga się dzięki wiedzy eksperckiej i umiejętnościom wyszkolonych rzemieślników.
Odesłanie do publikacji specyfikacji
(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)
https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/730659/anglesey-sea-salt-spec-amended.pdf