Sprawa T-50/19: Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2019 r. - Casual Dreams / EUIPO - López Fernández (Dayaday).

Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2019 r. - Casual Dreams / EUIPO - López Fernández (Dayaday)
(Sprawa T-50/19)

Język skargi: hiszpański

(2019/C 103/72)

(Dz.U.UE C z dnia 18 marca 2019 r.)

Strony

Strona skarżąca: Casual Dreams, SLU (Manresa, Hiszpania) (przedstawiciel: adwokat A. Tarí Lázaro)

Strona pozwana: Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO)

Druga strona w postępowaniu przed izbą odwoławczą: Miguel Ángel López Fernández (Fuensalida, Hiszpania)

Dane dotyczące postępowania przed EUIPO

Zgłaszający sporny znak towarowy: Druga strona w postępowaniu przed izbą odwoławczą

Sporny znak towarowy: Zgłoszenie graficznego unijnego znaku towarowego Dayaday - zgłoszenie nr 13 243 563

Postępowanie przed EUIPO: Postępowanie w sprawie sprzeciwu

Zaskarżona decyzja: Decyzja Piątej Izby Odwoławczej EUIPO z dnia 16 listopada 2018 r. w sprawie R 2097/2018-5

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

-
stwierdzenie częściowej nieważności decyzji Drugiej Izby Odwoławczej wydanej w dniu 27 listopada 2018 r. w sprawie R 2097/2018-5, którą oddalono częściowo odwołanie od decyzji Wydziału Sprzeciwów EUIPO nr B 2 469 545 z dnia 17 grudnia 2015 r.;
-
stwierdzenie częściowej nieważności zaskarżonej decyzji na podstawie art. 8 ust. 5 rozporządzenia w sprawie znaku towarowego Unii Europejskiej w zakresie, w jakim utrzymano w niej w mocy oddalenie sprzeciwu i odwołania w odniesieniu do towarów z klas 9, 16 i 24;
-
odrzucenie zgłoszenia unijnego znaku towarowego nr 13 243 563 dokonanego przez interwenienta w odniesieniu do następujących towarów:

klasa 9: "urządzenia optyczne, wzmacniacze i korektory; wzmacniacze optyczne; artykuły optyczne; urządzenia i przyrządy optyczne; szkło optyczne; obiektywy wymienne; soczewki antyrefleksyjne; soczewki z tworzywa sztucznego; soczewki [szkła] optyczne; soczewki optyczne; obiektywy; okulary przeciwsłoneczne; okulary korekcyjne; etui na okulary przeciwsłoneczne; soczewki korekcyjne [optyka]; szklane soczewki optyczne; oprawki do okularów i okularów przeciwsłonecznych; łańcuszki do okularów przeciwsłonecznych; szkła przeciwsłoneczne nakładane na okulary; paski do okularów przeciwsłonecznych; soczewki do okularów słonecznych; soczewki optyczne do okularów słonecznych; oprawki do okularów słonecznych; artykuły optyczne [okulary] korekcyjne; łańcuszki do binokli; sznureczki do binokli; soczewki do okularów; okulary optyczne; pojemniki do soczewek kontaktowych; etui przystosowane do szkieł kontaktowych; etui na okulary; futerały na obiektywy; pojemniczki na szkła kontaktowe; okulary [optyka]; okulary do czytania; okulary dla dzieci; okulary polaryzacyjne; oprawki do okularów; oprawki okularowe [puste]; zauszniki do okularów; osłony do okularów; uchwyty do okularów; okulary; okulary [optyka]; okulary korekcyjne; uchwyty do okularów; gogle zimowe; okulary dla rowerzystów; oprawki do okularów; łańcuszki do binokli; okulary ochronne do uprawiania sportu; etui na okulary; oprawki do okularów słonecznych; gogle zimowe; gogle do pływania; okulary ochronne do uprawiania sportu; okulary do uprawiania sportu";

klasa 16: "kleje do materiałów papierniczych lub do użytku domowego; dzieła sztuki oraz figurki z papieru i kartonu, modele architektoniczne; materiały piśmienne; spinacze do pieniędzy; kleje do artykułów papierniczych; worki i torby papierowe; kalendarze spotkań [agendy]; katalogi; pamiętniki ze skórzanymi okładkami; reklamy drukowane; ramki i stojaki do fotografii; materiały drukarskie i introligatorskie; artykuły do pisania i stemplowania; materiały szkoleniowe i instruktażowe; noże do papieru [akcesoria biurowe]; agendy; tacki biurkowe; materiały biurowe; artykuły biurowe [z wyjątkiem mebli]; materiały do pisania; artykuły papiernicze do pisania; artykuły biurowe; przybory szkolne [artykuły piśmienne]; podpórki do książek; tace na pióra i długopisy";

klasa 24: "tkaniny; zasłony; pokrowce i narzuty na meble; artykuły tekstylne do użytku w gospodarstwie domowym; domowe artykuły tekstylne wykonane z materiałów nietkanych; bielizna stołowa i pościelowa; wyroby tekstylne do wieszania na ścianach; elementy wystroju wnętrz wykonane z tkanin; nietkane artykuły tekstylne; fizeliny wykonane z materiałów nietkanych; podszewki z tkanin do kapeluszy, w belach; podszewki [tkaniny]; chusteczki do nosa z materiałów tekstylnych; chusteczki tekstylne; wyroby tekstylne nieujęte w innych klasach; chusteczki do nosa; tkaniny z lnu; tkaniny z flaneli; tkaniny do wyposażenia wnętrz; ściereczki toaletowe [do mycia się]; kuchenne ręczniki [tekstylne]; tkaniny nieujęte w innych klasach; fizelina; polar wykonany z polipropylenu; polar wykonany z poliestru; tekstylne podszewki do odzieży; fular [tkanina]; materiały tekstylne w belach z bawełny; syntetyczne tekstylia sprzedawane w belach; tkaniny tekstylne w belach; płótna; materiały na tkaniny dekoracyjne [elementy wystroju wnętrz]; materiały do produkcji odzieży; materiały na garnitury [tkaniny]; tekstylia do produkcji artykułów odzieżowych; tkaniny tekstylne do wyrobu domowych artykułów tekstylnych; tkaniny tekstylne do użytku w produkcji odzieży sportowej; tkaniny tekstylne do produkcji odzieży; tkanina do użytku w produkcji portfeli; tkaniny imitujące skóry zwierzęce; tkanina do produkcji odzieży wierzchniej dla kobiet; dżins [tkanina]; tkanina stosowana w urządzeniach ortopedycznych; tkaniny nieprzemakalne do użytku w produkcji spodni; tkaniny nieprzemakalne do użytku w produkcji kurtek; tkaniny nieprzemakalne do użytku w produkcji kapeluszy; tkaniny nieprzemakalne do użytku w produkcji rękawic; tkaniny do użytku jako podszewki do odzieży; tkaniny ubraniowe; tkaniny powlekane do zastosowania w produkcji towarów skórzanych; tkaniny powlekane do zastosowania w produkcji odzieży przeciwdeszczowej; materiały tekstylne tkane imitujące skórę; tekstylia odporne na wodę, ale przepuszczające wilgoć; materiały tekstylne w belach do produkcji ręczników";

-
obciążenie EUIPO kosztami postępowania, w tym kosztami poniesionymi przez stronę skarżącą w postępowaniu przed Izbą Odwoławczą EUIPO.

Podniesione zarzuty

-
Naruszenie art. 8 ust. 1 lit. b) i art. 8 ust. 5 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1001.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.103.55/2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa T-50/19: Skarga wniesiona w dniu 28 stycznia 2019 r. - Casual Dreams / EUIPO - López Fernández (Dayaday).
Data aktu: 18/03/2019
Data ogłoszenia: 18/03/2019