KOMISJA EUROPEJSKA,uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,
a także mając na uwadze, co następuje:
(1) Artykuł 13 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej uznaje zwierzęta za istoty zdolne do odczuwania i nakłada na Unię i państwa członkowskie obowiązek pełnego uwzględniania wymagań w zakresie dobrostanu zwierząt przy formułowaniu i wykonywaniu unijnej polityki rolnej, rybołówstwa, transportu, rynku wewnętrznego, badań i rozwoju technologicznego oraz przestrzeni kosmicznej przy równoczesnym przestrzeganiu przepisów prawnych i administracyjnych państw członkowskich związanych w szczególności z obyczajami religijnymi, tradycjami kulturowymi i dziedzictwem regionalnym.
(2) Zgodnie z art. 11 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej instytucje utrzymują otwarty, przejrzysty i regularny dialog ze stowarzyszeniami przedstawicielskimi i społeczeństwem obywatelskim.
(3) Artykuł 26 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że Unia przyjmuje środki w celu ustanowienia lub zapewnienia funkcjonowania rynku wewnętrznego ze swobodnym przepływem towarów, osób, usług i kapitału.
(4) W art. 38 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej przewidziano, że Unia określa i realizuje wspólną politykę rolną.
(5) Artykuł 179 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi, że Unia ma na celu wzmacnianie swojej bazy naukowej i technologicznej przez utworzenie europejskiej przestrzeni badawczej. Zgodnie z art. 180 lit. b) rzeczonego Traktatu Unia promuje współpracę w dziedzinie unijnych badań, rozwoju technologicznego i demonstracji z państwami trzecimi i organizacjami międzynarodowymi.
(6) W 2011 r. Komisja powołała Grupę Ekspertów ds. Dobrostanu Zwierząt 1 , mającą za zadanie wsparcie i doradztwo na rzecz Komisji w zakresie prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt oraz ułatwienie wymiany informacji, doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie prawodawstwa dotyczącego dobrostanu zwierząt.
(7) Parlament Europejski 2 i Rada Unii Europejskiej 3 wezwały do utworzenia unijnej platformy ds. dobrostanu zwierząt w celu poprawy dialogu między zainteresowanymi stronami - wymiany doświadczeń, wiedzy specjalistycznej i opinii.
(8) W odpowiedzi na wnioski Parlamentu i Rady nowa grupa ekspertów -"Platforma ds. Dobrostanu Zwierząt" ("Platforma") - powinna wspomagać Komisję i przyczynić się do utrzymywania regularnego dialogu w unijnych kwestiach bezpośrednio związanych z dobrostanem zwierząt, takich jak egzekwowanie przepisów, wymiana wiedzy naukowej, innowacje, dobre praktyki/inicjatywy w zakresie dobrostanu zwierząt lub działania międzynarodowe w zakresie dobrostanu zwierząt. Platforma powinna również wspierać Komisję w kwestiach istotnych dla Unii, które mogą wiązać się z kwestiami dotyczącymi dobrostanu zwierząt, np. handlem, opornością na środki przeciwdrobnoustrojowe, bezpieczeństwem żywności, badaniami czy środowiskiem. Ponieważ Platforma będzie miała takie same zadania jak istniejąca już Grupa Ekspertów ds. Dobrostanu Zwierząt, utrzymanie istniejącej Grupy nie jest konieczne.
(9) Platforma powinna pracować z należytym uwzględnieniem działalności innych odnośnych grup dialogu lub sieci dotyczących dobrostanu zwierząt, takich jak grupy robocze i sieci Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności lub Regionalnej Platformy ds. Dobrostanu Zwierząt w Europie w ramach Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt.
(10) Platforma powinna składać się z przedstawicieli właściwych organów wszystkich państw członkowskich, organizacji biznesowych uczestniczących na szczeblu Unii Europejskiej w łańcuchu dostaw żywności oraz w utrzymywaniu zwierząt dla innych celów chowu, organizacji społeczeństwa obywatelskiego zaangażowanych na szczeblu Unii Europejskiej w kwestie dobrostanu zwierząt, a także kręgów akademickich i instytutów badawczych pracujących w dziedzinach nauki związanych z dobrostanem zwierząt. Członkostwo w Platformie powinno być również otwarte dla ekspertów z właściwych organów państw spoza UE, które są stronami Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także z międzynarodowych organizacji międzyrządowych.
(11) Należy ustanowić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków Platformy.
(12) Dane osobowe powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 4 .
(13) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia obowiązywania decyzji,
1 Grupa Ekspertów ds. Dobrostanu Zwierząt E02668.
2 Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie nowej strategii w zakresie dobrostanu zwierząt na lata 2016-2020 z dnia 24 listopada 2015 r. (2015/2957(RSP)).
3 3464. posiedzenie Rady (ds. Rolnictwa i Rybołówstwa) z dnia 17 maja 2016 r.
4 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
5 Np. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE), Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
6 Decyzja Komisji z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
7 Zob. art. 10 i art. 14 ust. 2 przepisów przekrojowych.
8 Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41.
9 Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53.
10 Dz.U. L 304 z 20.11.2010, s. 47.
11 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).
12 Art. 16:- zmieniony przez art. 1 decyzji z dnia 29 listopada 2019 r. (Dz.U.UE.C.2019.405.5) zmieniającej nin. decyzję z dniem 29 listopada 2019 r.
- zmieniony przez artykuł decyzji z dnia 7 maja 2021 r. (Dz.U.UE.C.2021.185.7) zmieniającej nin. decyzję z dniem 7 maja 2021 r.