Zaproszenie do składania wniosków - GR/001/17 - Wsparcie dla działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód powodowanych podrabianiem i piractwem.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW
GR/001/17
Wsparcie dla działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód powodowanych podrabianiem i piractwem

(2017/C 244/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 lipca 2017 r.)

1.
Cele i opis

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest zwiększenie świadomości wartości własności intelektualnej oraz korzyści wynikających z jej ochrony, a także szkód powodowanych naruszaniem praw własności intelektualnej.

Chodzi o podniesienie poziomu wiedzy i budowanie szacunku dla własności intelektualnej wśród priorytetowych grup docelowych, co ostatecznie ma doprowadzić do zmian zachowania, tj. rezygnacji z zakupu podrobionych produktów i sięgania po treści cyfrowe pochodzące z nielegalnych źródeł.

Szczegółowe cele zaproszenia do składania wniosków:

1.
Podniesienie poziomu wiedzy na temat wartości własności intelektualnej jako narzędzia chroniącego kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość, poprzez przekazywanie konkretnej i obiektywnej wiedzy na temat własności intelektualnej oraz uświadamianie szkód, jakie powoduje łamanie praw własności intelektualnej.
2.
Zaangażowanie priorytetowych grup docelowych z wykorzystaniem efektu dźwigni oraz przekazywanie informacji na ten temat w sposób zgodny z oczekiwaniami odbiorców (niepouczająco, obiektywnie i neutralnie), co ma prowadzić do zmiany zachowań, zmniejszenia atrakcyjności podrabiania i piractwa i/lub ograniczenia możliwości działania fałszerzy i piratów.

Od rezultatów oczekuje się:

-
Dotarcia z przekazem dotyczącym własności intelektualnej i związanych z nią kwestii do obywateli UE, zwłaszcza priorytetowych grup docelowych, tj. dzieci w wieku szkolnym, młodego pokolenia i obywateli (15-30 lat) oraz decydentów politycznych i liderów opinii.
-
Zaangażowania odpowiednich środowisk opiniotwórczych i multiplikatorów, którzy są w stanie dotrzeć do grup docelowych w ramach jasno zdefiniowanego procesu.
-
Zapewnienia trwałości i skalowalności (elastyczność) wyników projektu, a ostatecznie doprowadzenia do zmian zachowania.
2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą spełniać następujące wymogi:

-
być osobą prawną, publiczną lub prywatną, na przykład:
-
organizacją non-profit, organizacją pozarządową,
-
organem publicznym działającym na szczeblu lokalnym, regionalnym lub krajowym,
-
fundacją uniwersytecką,
-
prywatną spółką,
-
być zarejestrowanym w jednym z 28 państw członkowskich i przedstawić wydane przez odpowiedni organ kraju rejestracji dowody potwierdzające, że wnioskujący podmiot został prawidłowo ustanowiony i jest zarejestrowany od ponad dwóch lat.

Za niekwalifikujące się zostaną uznane podmioty publiczne, które otrzymują fundusze lub wsparcie od EUIPO w ramach innych środków finansowania, takich jak programy współpracy, w ramach których realizowane są cele zdefiniowane w niniejszym zaproszeniu (np. krajowe i regionalne urzędy ds. własności intelektualnej lub organizacje międzynarodowe).

W przypadku współpracy z partnerami stowarzyszonymi, niezależnie od ich roli w projekcie, każdy z partnerów musi spełniać kryteria kwalifikowalności obowiązujące w stosunku do wnioskodawcy i podpisać list intencyjny.

Wniosek może być skoordynowany i złożony w imieniu wszystkich uczestników przez jednego z nich, będącego prawnym przedstawicielem organizacji występującej jako wnioskodawca.

Osoby fizyczne nie mogą ubiegać się o dotację.

3.
Kwalifikujące się działania

Maksymalny czas trwania (okres kwalifikowalności) wynosi 12 miesięcy od daty podpisania umowy w sprawie udzielenia dotacji. Okres ten można wydłużyć maksymalnie o 6 dodatkowych miesięcy.

Konkretne sektory lub zagadnienia, których muszą dotyczyć działania, to własność intelektualna oraz kwestie związane z naruszającym prawa własności intelektualnej procederem podrabiania i piractwa.

Działania muszą być prowadzone w jednym lub kilku państwach członkowskich UE.

Uwzględnione zostaną jedynie działania wymienione w poniższych trzech częściach, z uwzględnieniem specyficznych typów zdefiniowanych działań. Dany podmiot może wnioskować o dofinansowanie działań w ramach kilku części i otrzymać dotacje na realizację projektów odnoszących się do różnych części:

Część 1: Dotarcie z przekazem do dzieci poprzez zajęcia edukacyjne prowadzone w szkołach

Część 2: Dotarcie z przekazem do młodego pokolenia i obywateli

Część 3: Dotarcie z przekazem do decydentów i liderów opinii poprzez konferencje i fora

Rozpoczynając realizację działania, beneficjent musi przedstawić ilościowe i jakościowe oszacowanie wyników, aby zapewnić osiągnięcie przyjętych celów. Rzeczywista wartość zostanie podana po zrealizowaniu działania.

Za niekwalifikujące się uznano następujące typy działań:

-
projekty polegające wyłącznie lub głównie na sponsorowaniu indywidualnego uczestnictwa w warsztatach, seminariach, konferencjach, kongresach i innych wydarzeniach, lub wystąpień podczas tego rodzaju wydarzeń,
-
projekty polegające wyłącznie lub głównie na finansowaniu indywidualnych stypendiów na studia lub szkolenia.

Do działań, które mogą uzyskać finansowane w ramach niniejszego wezwania do składana wniosków należą m.in. (lista niewyczerpująca):

W odniesieniu do części 1 i 2:

-
działania w mediach i w mediach społecznościowych,
-
opracowywanie i rozpowszechnianie materiałów audiowizualnych, publikacje lub komunikacja elektroniczna,
-
organizacja wydarzeń, targów, wystaw lub szkoleń,
-
infotainment, czyli działania informacyjnorozrywkowe (debaty, programy młodzieżowe, quizy, gry wideo lub programy muzyczne),
-
narzędzia, działania i rozwiązania internetowe.

W odniesieniu do części 3:

-
Międzynarodowe konferencje w kontekście UE
-
Fora
-
Debaty

Szczegółowe informacje przedstawiono w części 6. Wytycznych dla wnioskodawców.

4.
Kryteria wyłączenia

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się w sytuacji, która wyklucza ich z uczestnictwa i/lub uniemożliwia przyznanie dotacji, zgodnie z treścią rozporządzenia finansowego, mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Unii oraz zasad stosowania.

5.
Kryteria wyboru

Wnioskodawcy muszą złożyć pełne i podpisane przez siebie honorowe oświadczenie o swoim statusie osoby prawnej oraz o zdolnościach finansowych i operacyjnych umożliwiających im realizację proponowanych działań.

Szczegółowe informacje przedstawiono w części 10. Wytycznych dla wnioskodawców.

6.
Kryteria przyznania

Wnioski zostaną poddane ocenie w 100-punktowej skali, na podstawie kryteriów przyznania i w oparciu z następujące zasady ważenia:

Próg minimalny Maksymalna liczba punktów
1. Istotność projektu i jego znaczenie z punktu widzenia interesu publicznego 25 35
2. Zasięg i wpływ 25 35
3. Trwałość i metodologia 14 20
4. Opłacalność 6 10
Razem 70 100

Aby mieć szanse na dofinansowanie, wniosek musi otrzymać:

-
łącznie co najmniej 70 punktów,

oraz

-
co najmniej minimalną liczbę punkty w każdym podkryterium.

Szczegółowe informacje przedstawiono w części 11. Wytycznych dla wnioskodawców.

7.
Budżet

Całkowity budżet na dofinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1 000 000 EUR.

Finansowanie w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków uzależnione jest od dostępności środków, zgodnie z budżetem na 2018 r. przyjętym przez władze budżetowe EUIPO.

Wkład finansowy z EUIPO nie może przekroczyć 80 % całkowitych kosztów kwalifikowalnych zadeklarowanych przez wnioskodawcę, i musi mieścić się pomiędzy następującymi kwotami minimalnymi i maksymalnymi przyjętymi dla poszczególnych trzech części:

Dla części 1: Dotarcie z przekazem do dzieci poprzez zajęcia edukacyjne prowadzone w szkołach (dostępny budżet: 400 000 EUR)

-
Minimalna kwota: 20 000 EUR
-
Maksymalna kwota: 60 000 EUR

Dla części 2: Dotarcie z przekazem do młodego pokolenia za pośrednictwem środowisk opiniotwórczych i multiplikatorów (dostępny budżet: 400 000 EUR)

-
Minimalna kwota: 20 000 EUR
-
Maksymalna kwota: 60 000 EUR

Dla części 3: Dotarcie z przekazem do decydentów politycznych i liderów opinii za pośrednictwem konferencji i forów (dostępny budżet: 200 000 EUR)

-
Minimalna kwota: 15 000 EUR
-
Maksymalna kwota: 40 000 EUR

EUIPO zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

8.
Termin składania wniosków

Pakiet zgłoszeniowy dostępny jest w Internecie pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy przesyłać do EUIPO, korzystając z formularza elektronicznego (e-formularza) najpóźniej do dnia 25 września 2017 r. godz. 13.00 (czasu lokalnego).

Nie dopuszcza się innych metod składania wniosków.

Wnioskodawcy powinni sprawdzić, czy przedłożyli wszystkie wymagane dokumenty wymienione w e-formularzu.

Wnioski, które nie zawierają wszystkich wymaganych załączników, i które nie zostały złożone przed upływem terminu, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje znajdują się w części 16. Wytycznych dla wnioskodawców.

9.
Pełne informacje

Pełny tekst wytycznych dla wnioskodawców jest dostępny pod następującym adresem internetowym: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy sporządzić z uwzględnieniem wszystkich wymogów podanych w Wytycznych i złożyć na przeznaczonych do tego celu formularzach.

10.
Kontakt

Aby uzyskać dodatkowe informacje, należy skontaktować się z nami pod następującym adresem: grants@euipo.europa.eu

Zmiany w prawie

Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku ok. 4 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 23.07.2024
Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024