Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.35065 (2012/FC) - Domniemana pomoc dla MMD Shipping Services Ltd. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa SA.35065 (2012/FC) - Domniemana pomoc dla MMD Shipping Services Ltd.
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 452/02)

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2016 r.)

Pismem z dnia 19 września 2016 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego części wyżej wspomnianych środków pomocy.

Komisja postanowiła nie zgłaszać zastrzeżeń co do pozostałych środków, zgodnie z opisem następującym po niniejszym streszczeniu.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: + 32 2 296 12 42

stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

Jeden z konkurentów twierdzi, że przedsiębiorstwo MMD Shipping Services Ltd. ("MMD") otrzymało pomoc od Portsmouth City Council (Rada Miasta Portsmouth, "PCC"). MMD jest od 2008 r. własnością PCC i świadczy usługi w zakresie obsługi ładunków (sztauowanie, składowanie i dystrybucja głównie owoców i innych produktów świeżych) na rzecz klientów Portsmouth International Port ("Port"), który również należy do PCC i jest przez nią zarządzany.

Skarga dotyczy wymienionych poniżej rzekomo nielegalnych i niezgodnych z rynkiem wewnętrznym środków pomocy udzielonych przez PCC na rzecz MMD:

-
nabycie MMD przez PCC w 2008 r. (środek 1),
-
coroczne dofinansowywanie dochodów zapewniane przez PCC na rzecz MMD począwszy od roku obrotowego 2008/ 09 na pokrycie strat handlowych (środek 2),
-
długoterminowa pożyczka w łącznej wysokości 6,944 mln GBP udzielona przez PCC na rzecz MMD od 2010 r. (środek 3),
-
zakup dwóch dźwigów przez PCC za kwotę 2,1 mln GBP każdy oraz ich długoterminowa dzierżawa na rzecz MMD w 2010 r. i 2011 r. (środek 4),
-
udzielenie przez PCC zabezpieczenia dla kredytu w rachunku bieżącym na rzecz MMD (środek 5).

Zjednoczone Królestwo twierdzi, że wymienione środki są zgodne z testem prywatnego inwestora, a zatem nie stanowią pomocy państwa.

Jeśli chodzi o środek 1 (nabycie MMD przez PCC), Komisja jest zdania, że jego podstawą była gruntowna analiza ekonomiczna poparta ocenami niezależnych ekspertów, w których przewidywano rozsądne perspektywy zwrotu z inwestycji dokonanej przez PCC. Komisja stwierdza zatem, że środek ten nie zapewnia MMD żadnej korzyści ekonomicznej, a zatem nie stanowi pomocy państwa.

Natomiast jeśli chodzi o środki 2-5, Komisja jest zdania, że takie późniejsze stałe wsparcie finansowe ze strony PCC było udzielane na rzecz MMD bez odpowiedniej analizy potwierdzającej jego ekonomiczną zasadność. Pomimo niepowodzenia pierwotnego biznesplanu PCC w dalszym ciągu pokrywała straty MMD za pomocą środka 2 przez co najmniej siedem lat bez prób odpowiedniego zaradzenia trudnościom finansowym przedsiębiorstwa ani bez rozważenia innych scenariuszy działania. Oprócz tego PCC zapewniała różnego rodzaju finansowanie na rzecz MDD (środki 3-5) na warunkach, których MMD najprawdopodobniej nie byłoby w stanie uzyskać na rynku ani od hipotetycznej prywatnej spółki dominującej. Z powyższych względów Komisja jest zdania na obecnym etapie, że środki 2-5 zapewniały MMD korzyść ekonomiczną i w związku z tym mogą stanowić pomoc państwa.

Co więcej, Zjednoczone Królestwo nie przedstawiło żadnych podstaw do uznania zgodności z rynkiem wewnętrznym ewentualnej pomocy przekazanej w ramach środków 2-5, więc Komisja ma wątpliwości, czy środki te można uznać za zgodne w oparciu o jakąkolwiek właściwą podstawę prawną. Na obecnym etapie Komisja jest zdania, że wymienione środki nie spełniają warunków przyznania pomocy na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstwa znajdującego się w trudnej sytuacji zgodnie z obowiązującymi przepisami 1 .

W świetle powyższego Komisja podjęła decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego w odniesieniu do środków 2-5.

Zgodnie z art. 16 rozporządzenia Rady (UE) 2015/1589 wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

TEKST PISMA

grafika

1 Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.452.4

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.35065 (2012/FC) - Domniemana pomoc dla MMD Shipping Services Ltd. - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 02/12/2016
Data ogłoszenia: 02/12/2016