P7_TC1-COD(2011)0281 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 20 listopada 2013 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007.

Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 20 listopada 2013 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007

P7_TC1-COD(2011)0281

(Dz.U.UE C z dnia 24 listopada 2016 r.)

(Jako że pomiędzy Parlamentem i Radą osiągnięte zostało porozumienie, stanowisko Parlamentu odpowiada ostatecznej wersji aktu prawnego, rozporządzenia (UE) nr 1308/2013.)

ZAŁĄCZNIK

WSPÓLNE OŚWIADCZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY I KOMISJI

w sprawie artykułu 43 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)

Wynik negocjacji w odniesieniu do powołania się na art. 43 ust. 3 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej stanowi część ogólnego kompromisu w sprawie obecnej reformy WPR i nie narusza stanowiska żadnej instytucji dotyczącego zakresu tego przepisu oraz jakichkolwiek przyszłych zmian odnoszących się do tej kwestii, w szczególności wszelkiego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

OŚWIADCZENIE KOMISJI

w sprawie norm handlowych (związane z art. 59 ust. 1a)

Komisja jest w pełni świadoma tego, jak delikatną kwestią jest rozszerzenie stosowania norm handlowych na sektory lub produkty, które obecnie nie podlegają tym zasadom, w ramach rozporządzenia o jednolitej wspólnej organizacji rynków.

Normy handlowe powinny mieć zastosowanie wyłącznie w sektorach, w których istnieją jasne oczekiwania konsumentów, oraz w przypadku gdy istnieje potrzeba poprawy warunków ekonomicznych produkcji i wprowadzania do obrotu określonych produktów i ulepszenia jakości tych produktów, potrzeba uwzględnienia postępu technicznego lub potrzeba zapewnienia innowacyjności produktu. Normy te nie mogą ponadto stanowić obciążenia administracyjnego, powinny być zrozumiałe dla konsumentów i pozwalać na łatwe przekazywanie przez producentów informacji o cechach i właściwościach wytwarzanych przez nich produktów.

Komisja uwzględni wszelkie uzasadnione wnioski instytucji lub organizacji przedstawicielskich, a także zalecenia międzynarodowych organów, lecz zanim skorzysta ze swoich uprawnień do włączenia nowych produktów lub sektorów do art. 59 ust. 1, będzie musiała dokonać wnikliwej oceny specyfiki danego sektora i przedstawić Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdanie, oceniające w szczególności potrzeby konsumenta, koszty i obciążenia administracyjne dla podmiotów gospodarczych, w tym skutki dla rynku wewnętrznego i handlu międzynarodowego, a także korzyści dla producentów oraz konsumentów końcowych.

OŚWIADCZENIE KOMISJI

w sprawie cukru

Aby dążyć do zrównoważonego rynku oraz płynnego zaopatrzenia unijnego rynku w cukier w pozostałym okresie obowiązywania kwot cukru, Komisja zadba zarówno o interesy unijnych plantatorów buraków cukrowych, jak i o interesy rafinerii cukru trzcinowego w ramach stosowania tymczasowego mechanizmu zarządzania rynkiem ustanowionego w art. 101da rozporządzenia o jednolitej wspólnej organizacji rynków.

OŚWIADCZENIE KOMISJI

w sprawie europejskiego instrumentu monitorowania cen

Komisja uznaje znaczenie gromadzenia i rozpowszechniania dostępnych danych dotyczących kształtowania się cen na różnych etapach łańcucha żywnościowego. W tym celu Komisja stworzyła instrument monitorowania cen produktów żywnościowych, którego działanie opiera się na danych zebranych przez krajowe urzędy statystyczne odnoszących się do połączonego wskaźnika cen żywności. Wspomniany instrument ma służyć przedstawieniu w jednym miejscu oraz udostępnieniu informacji o kształtowaniu się cen w łańcuchu żywnościowym oraz pozwala na porównanie, w jaki sposób kształtują się ceny określonych produktów rolnych, ceny w określonych sektorach przemysłu spożywczego i ceny określonych produktów konsumpcyjnych. Instrument ten jest stale udoskonalany, a celem będzie poszerzanie zakresu produktów łańcucha żywnościowego, które są nim objęte, i ogólnie zaspokojenie potrzeb rolników i konsumentów w zakresie większej przejrzystości i kształtowania cen żywności. Komisja będzie regularnie przedstawiać Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdania z działania europejskiego instrumentu monitorowania cen oraz z wyników badań w ramach tego instrumentu.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.436.275

Rodzaj: Akt przygotowawczy
Tytuł: P7_TC1-COD(2011)0281 Stanowisko Parlamentu Europejskiego przyjęte w pierwszym czytaniu w dniu 20 listopada 2013 r. w celu przyjęcia rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr .../2013 ustanawiającego wspólną organizację rynków produktów rolnych oraz uchylającego rozporządzenia Rady (EWG) nr 922/72, (EWG) nr 234/79, (WE) nr 1037/2001 i (WE) nr 1234/2007.
Data aktu: 20/11/2013
Data ogłoszenia: 24/11/2016