(2016/C 369/04)(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)
Pismem z dnia 1 października 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.
Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:
European Commission
Directorate-General for Competition
State aid Greffe
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Faks: + 32 22961242
Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.
STRESZCZENIE
OPIS ŚRODKA
W 2010 r. zaprojektowano dla Gibraltaru nowy system poboru podatku dochodowego od osób prawnych, który wszedł w życie w 2011 r. ("ITA 2010"). W myśl nowego ITA przedsiębiorstwa będące rezydentami mają obowiązek uiszczania podatku dochodowego (10 %) na zasadzie terytorialności, tj. od przychodów "powstałych na terytorium lub pochodzących z terytorium" Gibraltaru.
ITA 2010 wprowadza ponadto procedurę wydawania decyzji podatkowych. Dzięki tej procedurze przedsiębiorstwa mają możliwość zwracania się z wyprzedzeniem o wyjaśnienie, czy przedsiębiorstwa zarejestrowane w Gibraltarze podlegają obowiązkowi uiszczania podatków na jego terytorium.
Komisja oceniła 165 decyzji podatkowych, które wydano w odniesieniu do różnych przedsiębiorstw w latach 2011, 2012 i 2013 (z łącznej liczby 340 decyzji). Komisja zakłada, że: 1) nie ma wyznaczonej procedury na potrzeby zwracania się o informacje przez organy podatkowe Gibraltaru; 2) nie ma również merytorycznej analizy ani uzasadnienia w decyzjach podatkowych; 3) występuje natomiast nieprawidłowe stosowanie przepisów ITA 2010 w praktyce wydawania decyzji podatkowych.
Wydaje się, że decyzje nie są odpowiednio monitorowane. W myśl decyzji zadaniem przedsiębiorstwa jest bowiem poinformowanie organów podatkowych, o ile jego dochody nie są generowane (przestały być generowane) poza granicami Gibraltaru, jednak organy podatkowe nie prowadzą żadnych stosownych kontroli działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej.
OCENA ŚRODKA
Na obecnym etapie Komisja ma powody zakładać, że powyższy środek wiąże się z wykorzystywaniem zasobów państwowych w postaci dochodów podatkowych utraconych przez gibraltarski skarb państwa. Praktyka decyzji podatkowych w Gibraltarze jest selektywna, ponieważ stanowi odstępstwo od systemu odniesienia (podatek dochodowy od osób prawnych), sprzyjając określonej grupie przedsiębiorstw otrzymujących decyzje podatkowe. W rzeczywistości po analizie znaczącej liczby decyzji podatkowych Komisja zakłada, że organy podatkowe Gibraltaru wydają formalne decyzje podatkowe, nie dokonując odpowiedniej oceny działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej. Taka praktyka jest możliwa, ponieważ dzięki ITA 2010 organy podatkowe Gibraltaru dysponują dużym polem manewru, co z kolei prowadzi do dyskryminacyjnego traktowania innych przedsiębiorstw znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej i faktycznej. Taka stwierdzona bez zagłębiania się w sprawę selektywność nie jest na tym etapie uzasadniona - ani charakterem ani ogólnym schematem systemu podatkowego.
Wydaje się również, że występuje zakłócenie konkurencji i wpływ na wymianę handlową między państwami członkowskimi, jako że wiele przedsiębiorstw zarejestrowanych w Gibraltarze (oraz grup, do których te przedsiębiorstwa należą) z dużym prawdopodobieństwem prowadzi działalność w sektorach, w których występuje wymiana handlowa między państwami członkowskimi.
Stosowanie prawa przez organy podatkowe ujawnia w poszczególnych przypadkach powracający model, który można de facto uznać za system selektywny w rozumieniu art. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999. Pomoc jest nową pomocą w rozumieniu art. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 659/1999.
Zastosowania nie ma żadne z odstępstw, o których mowa w art. 107 ust. 2 i 3, gdyż środek stanowi pomoc operacyjną niezwiązaną z realizacją określonych projektów.
W związku z powyższym Komisja dochodzi na obecnym etapie do wniosku, iż można przyjąć, że nowy ITA 2010 w formie, w jakiej jest stosowany za pośrednictwem decyzji podatkowych, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Na obecnym etapie Komisja nie widzi powodów uznania tej pomocy za zgodną z przepisami, w związku z czym Komisja rozszerza trwające postępowanie wyjaśniające dotyczące ITA 2010, które zostało wszczęte dnia 16 października 2013 r.
TEKST PISMA
grafika