Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.34914 - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

Pomoc państwa SA.34914 (C/2013) - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 369/04)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)

Pismem z dnia 1 października 2014 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Zjednoczone Królestwo o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 TFUE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka pomocy, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: + 32 22961242

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Zjednoczonego Królestwa. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

OPIS ŚRODKA

W 2010 r. zaprojektowano dla Gibraltaru nowy system poboru podatku dochodowego od osób prawnych, który wszedł w życie w 2011 r. ("ITA 2010"). W myśl nowego ITA przedsiębiorstwa będące rezydentami mają obowiązek uiszczania podatku dochodowego (10 %) na zasadzie terytorialności, tj. od przychodów "powstałych na terytorium lub pochodzących z terytorium" Gibraltaru.

ITA 2010 wprowadza ponadto procedurę wydawania decyzji podatkowych. Dzięki tej procedurze przedsiębiorstwa mają możliwość zwracania się z wyprzedzeniem o wyjaśnienie, czy przedsiębiorstwa zarejestrowane w Gibraltarze podlegają obowiązkowi uiszczania podatków na jego terytorium.

Komisja oceniła 165 decyzji podatkowych, które wydano w odniesieniu do różnych przedsiębiorstw w latach 2011, 2012 i 2013 (z łącznej liczby 340 decyzji). Komisja zakłada, że: 1) nie ma wyznaczonej procedury na potrzeby zwracania się o informacje przez organy podatkowe Gibraltaru; 2) nie ma również merytorycznej analizy ani uzasadnienia w decyzjach podatkowych; 3) występuje natomiast nieprawidłowe stosowanie przepisów ITA 2010 w praktyce wydawania decyzji podatkowych.

Wydaje się, że decyzje nie są odpowiednio monitorowane. W myśl decyzji zadaniem przedsiębiorstwa jest bowiem poinformowanie organów podatkowych, o ile jego dochody nie są generowane (przestały być generowane) poza granicami Gibraltaru, jednak organy podatkowe nie prowadzą żadnych stosownych kontroli działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej.

OCENA ŚRODKA

Na obecnym etapie Komisja ma powody zakładać, że powyższy środek wiąże się z wykorzystywaniem zasobów państwowych w postaci dochodów podatkowych utraconych przez gibraltarski skarb państwa. Praktyka decyzji podatkowych w Gibraltarze jest selektywna, ponieważ stanowi odstępstwo od systemu odniesienia (podatek dochodowy od osób prawnych), sprzyjając określonej grupie przedsiębiorstw otrzymujących decyzje podatkowe. W rzeczywistości po analizie znaczącej liczby decyzji podatkowych Komisja zakłada, że organy podatkowe Gibraltaru wydają formalne decyzje podatkowe, nie dokonując odpowiedniej oceny działalności takich przedsiębiorstw w celu zabezpieczenia swojej krajowej bazy podatkowej. Taka praktyka jest możliwa, ponieważ dzięki ITA 2010 organy podatkowe Gibraltaru dysponują dużym polem manewru, co z kolei prowadzi do dyskryminacyjnego traktowania innych przedsiębiorstw znajdujących się w podobnej sytuacji prawnej i faktycznej. Taka stwierdzona bez zagłębiania się w sprawę selektywność nie jest na tym etapie uzasadniona - ani charakterem ani ogólnym schematem systemu podatkowego.

Wydaje się również, że występuje zakłócenie konkurencji i wpływ na wymianę handlową między państwami członkowskimi, jako że wiele przedsiębiorstw zarejestrowanych w Gibraltarze (oraz grup, do których te przedsiębiorstwa należą) z dużym prawdopodobieństwem prowadzi działalność w sektorach, w których występuje wymiana handlowa między państwami członkowskimi.

Stosowanie prawa przez organy podatkowe ujawnia w poszczególnych przypadkach powracający model, który można de facto uznać za system selektywny w rozumieniu art. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999. Pomoc jest nową pomocą w rozumieniu art. 1 lit. c) rozporządzenia (WE) nr 659/1999.

Zastosowania nie ma żadne z odstępstw, o których mowa w art. 107 ust. 2 i 3, gdyż środek stanowi pomoc operacyjną niezwiązaną z realizacją określonych projektów.

W związku z powyższym Komisja dochodzi na obecnym etapie do wniosku, iż można przyjąć, że nowy ITA 2010 w formie, w jakiej jest stosowany za pośrednictwem decyzji podatkowych, stanowi pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 TFUE. Na obecnym etapie Komisja nie widzi powodów uznania tej pomocy za zgodną z przepisami, w związku z czym Komisja rozszerza trwające postępowanie wyjaśniające dotyczące ITA 2010, które zostało wszczęte dnia 16 października 2013 r.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.369.55

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Zjednoczone Królestwo - Pomoc państwa SA.34914 - (ex 2013/NN) - System poboru podatku dochodowego od osób prawnych w Gibraltarze - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 07/10/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016