(2016/C 269/04)(Dz.U.UE C z dnia 23 lipca 2016 r.)
RADA UNII EUROPEJSKIEJ
PRZYWOŁUJE:
ODNOTOWUJE Z NIEPOKOJEM, ŻE:
UZNAJE, ŻE:
WZYWA PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE, BY:
WZYWA PAŃSTWA CZŁONKOWSKIE I KOMISJĘ DO:
WZYWA KOMISJĘ DO:
1 Dz.U. C 326 z 26.10.2012, s. 47 (wersja skonsolidowana).
2 Dok. 15612/07.
3 Dz.U. C 305 z 11.11.2010, s. 3.
8 Dz.U. C 213 z 8.7.2014, s. 1.
13 Niewyczerpujący wykaz: Unijna strategia w sprawie zagadnień zdrowotnych związanych z odżywianiem, nadwagą i otyłością z 2007 r.; Deklaracja polityczna posiedzenia plenarnego ONZ na wysokim szczeblu w sprawie zapobiegania chorobom niezakaźnym i zwalczania tych chorób przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne (ONZ) w 2011 r.; Europejski Plan Działania w dziedzinie Żywności i Żywienia 2015-2020 WHO; deklaracja wiedeńska w sprawie odżywiania i chorób niezakaźnych w kontekście ram polityki zdrowotnej "Zdrowie 2020"; plan działania UE w sprawie otyłości u dzieci na lata 2014-2020.
14 W rozumieniu załącznika II do unijnych ram dla krajowych inicjatyw dotyczących wybranych składników odżywczych (http://ec.europa.eu/health/nutrition_physical_activity/docs/added_sugars_en.pdf) "dodatek cukru" oznacza sacharozę, fruktozę, glukozę, hydrolizaty skrobiowe (syrop glukozowy, syrop glukozowo-fruktozowy) oraz inne wyizolowane cukry stosowane jako takie lub dodawane w procesie przetwarzania i produkcji żywności, jak również cukry obecne w miodzie, syropach, sokach owocowych i koncentratach soku owocowego.
15 Szereg środków spożywczych jest pakowanych (ciastka, batony czekoladowe, napoje mleczne, jogurty, orzechy, sałatki, konserwy itp.) lub sprzedawanych (hamburgery, dania w stołówkach itp.) w porcjach przeznaczonych do natychmiastowego spożycia lub spożycia zaraz po otwarciu. Porcje te nie mają ujednoliconych rozmiarów, ale jest jasne, że rozmiar wybrany przez producenta stanowi wyraźne zaproszenie do spożycia, gdyż ludzie unikają marnowania żywności. Mniejsze porcje oferują konsumentowi większą elastyczność, gdyż druga porcja zostanie zjedzona wtedy, gdy konsument świadomie podejmie taką decyzję.
16 Jednak nawet jeżeli wartość energetyczna pozostanie niezmieniona, można zachęcać do zmniejszenia ilości tłuszczów nasyconych i dodatku cukru poprzez zwiększenie ilości zalecanych składników żywności, których generalnie je się zbyt mało (np. błonnika, owoców i warzyw).
17 M.in. producenci, sprzedawcy detaliczni, przedsiębiorstwa żywienia zbiorowego, bary, restauracje i inni dostawcy żywności.
23 Do celów monitorowania należy skupić się na łącznej zawartości cukrów, a nie na dodatku cukru, gdyż (obecnie) możliwa jest tylko analiza łącznej zawartości cukrów.