Licencjonowanie otwartego oprogramowania do zintegrowanego zarządzania danymi Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa dotyczącymi rybołówstwa.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 6 lipca 2016 r.
w sprawie licencjonowania otwartego oprogramowania do zintegrowanego zarządzania danymi Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa dotyczącymi rybołówstwa

(2016/C 252/03)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2016 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o Unii Europejskiej, Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Energii Atomowej oraz Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Komisji z dnia 19 września 2001 r. (PV1536) nadającą dyrektorom generalnym i szefom służb uprawnienia do decydowania o konieczności złożenia wniosku o ochronę praw własności intelektualnej wynikających z działań lub programów, za które są oni odpowiedzialni, o udzieleniu powiązanej z tym licencji, o nabyciu, przeniesieniu lub odstąpieniu od praw lub porzuceniu praw, oraz nadającą dyrektorom generalnym uprawnienia do powiązanych środków administracyjnych,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa opracowała szereg systemów informatycznych należących do pakietu oprogramowania zintegrowanego zarządzania danymi o rybołówstwie (IFDM), który służy do elektronicznej wymiany danych dotyczących działalności połowowej w oparciu o normę FLUX Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Ułatwiania Handlu i Elektronicznego Biznesu (UN/CEFACT).

(2) Obecny pakiet IFDM (zwany dalej oprogramowaniem) zawiera następujące systemy informatyczne: warstwę transportową FLUX do wymiany wiadomości elektronicznych zgodnie z normą UN/CEFACT, unijne narzędzie systemu monitorowania statków (VMS) do monitorowania pozycji statków, do którego Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa opracowała trzy moduły (przestrzenny, sprawozdawczy i USM), jak również przeglądarkę ERS narzędzia VMS, która poszerza unijny VMS o funkcję wizualizacji elektronicznych dzienników połowowych w formacie UN/CEFACT.

(3) Licencjonowanie otwartego oprogramowania wpłynęłoby pozytywnie na światową harmonizację wymiany danych dotyczących rybołówstwa i pozwoliłoby na oszczędności kosztów. Dlatego też dystrybucja narzędzi oprogramowania powinna zostać udostępniona państwom członkowskim, państwom trzecim, regionalnym organizacjom ds. rybołówstwa oraz Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

(4) Dyrekcja Generalna ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa, jako dyrekcja generalna odpowiedzialna za opracowanie i obsługę techniczną oprogramowania oraz - jednocześnie - służba, której powierzono administracyjne wykonanie decyzji w dziedzinie własności intelektualnej, uważa licencjonowanie otwartego oprogramowania za odpowiednie i zasadne.

(5) W celu dystrybucji i promocji użytkowania oprogramowania oraz aby uniknąć jego wyłącznego przywłaszczenia, oprogramowanie zostanie wprowadzone na zasadach licencji otwartego oprogramowania,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Warunki licencji niewyłącznego otwartego oprogramowania mogą być stosowane do dystrybucji oprogramowania w celu umożliwienia jego użytkowania, kopiowania, rozwoju i dalszej dystrybucji.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja będzie miała zastosowanie do wszelkich wprowadzanych w przyszłości nowych wersji tego oprogramowania.

Sporządzono w Brukseli dnia 6 lipca 2016 r.

W imieniu Komisji

João AGUIAR MACHADO

Dyrektor Generalny

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.252.9

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Licencjonowanie otwartego oprogramowania do zintegrowanego zarządzania danymi Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa dotyczącymi rybołówstwa.
Data aktu: 06/07/2016
Data ogłoszenia: 12/07/2016
Data wejścia w życie: 06/07/2016