Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa SA.34720 (2015/C) (ex 2013/NN) - restrukturyzacja Vestjysk Bank - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.

POMOC PAŃSTWA - DANIA
Pomoc państwa SA.34720 (2015/C) (ex 2013/NN) - restrukturyzacja Vestjysk Bank

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 220/04)

(Dz.U.UE C z dnia 17 czerwca 2016 r.)

Pismem z dnia 4 grudnia 2015 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Królestwo Danii o swojej decyzji o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission,

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Bruxelles/Brussel

Faks: + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom duńskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

PROCEDURA

W dniu 25 kwietnia 2012 r. Komisja tymczasowo zatwierdziła trzy środki pomocy państwa przyznane przez państwo duńskie na rzecz Vestjysk Bank i Aarhus Lokalbank 1 , które wynosiły 8 941 mln DKK (1,2 mld EUR) (decyzja w sprawie pomocy na ratowanie 2 ) i były zgodne z zasadami pomocy państwa obowiązującymi w 2012 r. Zgodnie z decyzją w sprawie pomocy na ratowanie Dania zobowiązała się do przedłożenia w ciągu sześciu miesięcy od daty wydania decyzji planu restrukturyzacji Vestjysk mającego przywrócić rentowność banku, w tym do przyjęcia środków zapewniających odpowiedni podział obciążeń oraz środków służących ograniczeniu zakłóceń konkurencji. W dniu 18 kwietnia 2012 r. przedstawiono Komisji wstępny plan restrukturyzacji, a w dniach 5 września 2014 r., 12 listopada 2014 r., 9 lutego 2015 r. i 10 czerwca 2015 r. przesłano Komisji zmienione wersje planu restrukturyzacji.

OPIS

Vestjysk bank jest obecnie dziesiątym pod względem wielkości bankiem w Danii, a jego filie znajdują się głównie w Jutlandii i Funen. Vestjysk Bank jest notowany na giełdzie kopenhaskiej. W czerwcu 2015 r. całkowity bilans banku wynosił 22 102 mln DKK.

W 2012 r. Vestjysk bank otrzymał środki pomocy państwa w postaci: 1. zastrzyku kapitałowego w wysokości 166 mln DKK (22 mln EUR); 2. sprzedaży na rzecz duńskiego banku centralnego mniejszościowych udziałów o wartości 175 mln DKK (23 mln EUR), jakie bank posiada w duńskiej instytucji kredytowej zajmującej się kredytami hipotecznymi; oraz 3. indywidualnych gwarancji państwa na nowe obligacje maksymalnie do kwoty 6 800 mln DKK (906 mln EUR). Środki pomocy państwa wyniosły łącznie 8 941 mln DKK (1,2 mld EUR).

W decyzji w sprawie pomocy na ratowanie zaznaczono, że w kontekście środków pomocy plan restrukturyzacji powinien wykazać długoterminową rentowność banku. Zmienione wersje planu restrukturyzacji skupiały się na: prognozach bilansu zysków i strat banku, zakładających między innymi, że bank nadal będzie zmniejszał znaczna strata z tytułu utraty wartości oraz koszty operacyjne z tytułu przywrócenia rentowności.

OCENA

Decyzja w sprawie ratowania opierała się na art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE przewidującym "zaradzenie poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego", a w szczególności na komunikacie bankowym z 2008 r. 3 oraz komunikacie w sprawie przedłużenia z 2011 r. 4 .

Plan restrukturyzacji musi być zgodny z komunikatem w sprawie restrukturyzacji 5 , który stanowi, że bank osiąga długoterminową rentowność, jeśli jest w stanie konkurować o kapitał na rynku na podstawie własnych osiągnięć zgodnie z odpowiednimi wymogami prawnymi. W związku z tym bank musi pokryć wszystkie swoje koszty oraz wypracować odpowiedni zwrot z kapitału własnego z uwzględnieniem profilu ryzyka banku, jak również w określonym terminie zwrócić otrzymaną pomoc państwa lub zapewnić odpowiednie jej wynagrodzenie. Przywrócenie rentowności powinno wynikać przede wszystkim ze środków wewnętrznych. Należy również podać przyczyny problemów banku i jego słabe punkty oraz wyjaśnić, w jaki sposób można je rozwiązać poprzez restrukturyzację.

Na obecnym etapie Komisja nie jest w stanie stwierdzić, czy obecny plan restrukturyzacji umożliwi powrót Vestjysk bank jako całości do długoterminowej rentowności oraz spłatę pomocy państwa. Ocena taka wynika ze stwierdzenia, że projekt planu restrukturyzacji zawiera wiele niedociągnięć. Znaczne straty z tytułu utraty wartości kredytów w obszarze rolnictwa, łowiectwa, leśnictwa i rybactwa, jednym z głównych obszarów działalności banku, w połączeniu z dużą presją konkurencyjną na marże wskazują na to, że nadal wywierana jest presja na profil ryzyka banku i jego długoterminową rentowność.

Obecnego plan restrukturyzacji budzi ponadto zastrzeżenia, gdyż nie zawiera wystarczających informacji mogących zapewnić przywrócenie rentowności banku, nie pozwala także Komisji stwierdzić, że ograniczono do minimum zakłócenia konkurencji. Komisja stwierdza także, że w przypadku jednej z transakcji odkupu przeprowadzonych przez bank podział obciążeń był niewystarczający.

W związku z tym Komisja podjęła decyzję o wszczęciu postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

TEKST PISMA

grafika

1 W dniu 28 lutego Vestjysk Bank i Arhus Vestjysk Lokalbank połączyły się, tworząc Vestjysk bank, z uwagi na to, że po połączeniu Aarhus Lokalbank przestał istnieć.
2 Decyzja Komisji w sprawie SA.34423 (Dz.U. C 348 z 3.10.2014, s. 2).
3 Komunikat Komisji - Zastosowanie zasad pomocy państwa do środków podjętych w odniesieniu do instytucji finansowych w kontekście obecnego, globalnego kryzysu finansowego, Dz.U. C 270 z 25.10.2008, s. 8 ("komunikat bankowy z 2008 r."), który obowiązywał w momencie przyznania przedmiotowej pomocy.
4 Zob. komunikat Komisji w sprawie stosowania od dnia 1 stycznia 2012 r. reguł pomocy państwa w odniesieniu do środków wsparcia na rzecz banków w kontekście kryzysu finansowego (komunikat w sprawie przedłużenia z 2011 r.) (Dz.U. C 356 z 6.12.2011, s. 7).
5 Komunikat Komisji w sprawie przywrócenia rentowności i oceny środków restrukturyzacyjnych stosowanych w sektorze finansowym w dobie kryzysu zgodnie z regułami pomocy państwa (Dz.U. C 195 z 19.8.2009, s. 9).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.220.23

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Dania - Pomoc państwa SA.34720 (2015/C) (ex 2013/NN) - restrukturyzacja Vestjysk Bank - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 TFUE.
Data aktu: 17/06/2016
Data ogłoszenia: 17/06/2016