Sprawa C-202/16: Skarga wniesiona w dniu 12 kwietnia 2016 r. - Komisja Europejska/Republika Grecka.

Skarga wniesiona w dniu 12 kwietnia 2016 r. - Komisja Europejska/Republika Grecka
(Sprawa C-202/16)

Język postępowania: grecki

(2016/C 200/20)

(Dz.U.UE C z dnia 6 czerwca 2016 r.)

Strony

Strona skarżąca: Komisja Europejska (przedstawiciele: Μ. Patakia i E. Sanfrutos Cano)

Strona pozwana: Republika Grecka

Żądania strony skarżącej

-
Stwierdzenie, że Republika Grecka, tolerując nieprawidłowe funkcjonowanie składowiska Templonio, które nie spełnia warunków i wymogów uregulowań środowiskowych Unii zawartych w art. 13 dyrektywy 2008/98/WE 1 w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy, jak również w art. 8 lit. a), art. 11 ust. 1 i w załączniku Ι do dyrektywy 99/31/WΕ 2 w sprawie składowania odpadów, uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą na podstawie wymienionych wyżej przepisów;
-
obciążenie Republiki Greckiej kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

1.
Niniejsza sprawa dotyczy niewykonania przez Republikę Grecką zobowiązań, które ciążą na niej na podstawie art. 13 dyrektywy 2008/98/WE w sprawie odpadów oraz uchylającej niektóre dyrektywy, jak również na podstawie art. 8 lit. a), art. 11 ust. 1 i załącznika I do dyrektywy 99/31/WE w sprawie składowania odpadów. Naruszenie tych przepisów dotyczy funkcjonowania terenu składowania odpadów (zwanego dalej "składowiskiem") Templonio na Korfu.
2.
Przedmiotem niniejszej skargi jest nieprawidłowe funkcjonowanie składowiska Templonio i szkodliwe skutki tego składowiska dla środowiska, co wiąże się z tym, że władze greckie nie przedsięwzięły koniecznych środków przewidzianych w uregulowaniach środowiskowych Unii w celu zapewnienia, by składowisko mogło funkcjonować z pełnym poszanowaniem warunków i wymogów uregulowań środowiskowych Unii.
3.
W trakcie całego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Komisja zidentyfikowała szereg problemów związanych z błędnym funkcjonowaniem składowiska, które to problemy zostały stwierdzone przez różne kontrole na miejscu przeprowadzone w latach 2009-2012 przez właściwe władze greckie.
4.
W swojej ostatniej odpowiedzi z dnia 23 marca 2015 r. władze greckie poinformowały Komisję, że:
-
został złożony nowy projekt zmiany decyzji o zatwierdzeniu warunków dotyczących ochrony środowiska naturalnego w odniesieniu do składowiska w celu ustalenia różnych robót, które muszą zostać zrealizowane, aby składowisko mogło funkcjonować we właściwy sposób;
-
po kontroli na miejscu w dniu 8 sierpnia 2014 r. (i stwierdzeniu nowych naruszeń) władze regionalne otwarły na nowo postępowanie w sprawie sankcji administracyjnych wobec podmiotu eksploatującego składowisko;
-
różne konieczne roboty są nadal prowadzone, jak na przykład roboty dotyczące zarządzania biogazem (Komisja zauważa, że władze greckie wskazują obecnie po raz pierwszy, że zmiana uwarunkowań środowiskowych dla składowiska stanowi niezbędną przesłankę realizacji tych robót);
-
proces poszukiwania lokalizacji dla nowego składowiska, które ma zostać zbudowane na wyspie, nie został jeszcze zakończony.
5.
Komisja uważa, że jasne jest, iż składowisko Templonio stale funkcjonuje w niezadowalający sposób. O ile pewne nieprawidłowości ustały, z biegiem czasu pojawiają się inne, i w związku z taką ciągłą ewolucją nie jest możliwe sporządzenie wyczerpującego wykazu tych nieprawidłowości, gdyż podlegają one ciągłym zmianom. W każdym wypadku bez względu na dokładną liczbę naruszeń zdaniem Komisji oczywiste jest (i władze greckie tego nie kwestionują), że składowisko funkcjonuje w sposób niezgodny z wymogami określonymi w obu wymienionych wyżej dyrektywach. Mimo że kontrole na miejscu wykazywały nieustannie istotne problemy w funkcjonowaniu składowiska, władze greckie nadal tolerują prowadzenie działalności przez to składowisko.
1 Dz.U. L 312 z 22.11.2008, s. 3.
2 Dz.U. L 182 z 16.7.1999, s. 1.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.200.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-202/16: Skarga wniesiona w dniu 12 kwietnia 2016 r. - Komisja Europejska/Republika Grecka.
Data aktu: 06/06/2016
Data ogłoszenia: 06/06/2016