Decyzja ustanawiająca grupę ekspertów ds. internetu przedmiotów

DECYZJA KOMISJI

z dnia 10 sierpnia 2010 r.

ustanawiająca grupę ekspertów ds. internetu przedmiotów

(2010/C 217/08)

(Dz.U.UE C z dnia 11 sierpnia 2010 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Zgodnie z komunikatem Komisji "Internet przedmiotów - plan działań dla Europy" (zwanym dalej "komunikatem") na szczeblu europejskim należy ustanowić wielostronny mechanizm, którego celem będzie doradzanie Komisji w kwestiach związanych z tworzeniem unijnej strategii realizacji różnego rodzaju działań przewidzianych w komunikacie.

(2) W związku z powyższym konieczne jest ustanowienie grupy ekspertów w dziedzinie internetu przedmiotów oraz zdefiniowanie jej zadań i struktury.

(3) Grupa ta powinna ułatwiać dialog między zainteresowanymi podmiotami.

(4) W skład grupy powinny wejść organizacje posiadające kompetencje w dziedzinie prawa, ekonomii oraz techniki, ponieważ dziedziny te związane są z internetem przedmiotów. Wśród organizacji tych mogą się znaleźć zrzeszenia przemysłowe i handlowe, europejskie organy normalizacyjne, partnerzy międzynarodowi, organizacje konsumentów, organizacje społeczne, jednostki badawcze i akademickie, jak również obserwatorzy z państw członkowskich UE oraz z zainteresowanych instytucji unijnych, takich jak Komitet Regionów i Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny.

(5) Bez uszczerbku dla przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom(1), należy określić zasady dotyczące ujawniania informacji przez członków grupy.

(6) Dane osobowe członków grupy powinny być przetwarzane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych(2).

(7) Należy ustalić okres stosowania niniejszej decyzji. W odpowiednim czasie Komisja rozważy celowość przedłużenia tego okresu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

Przedmiot

Niniejszym ustanawia się z dniem publikacji niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej grupę ekspertów ds. internetu przedmiotów, zwaną dalej "grupą".

Artykuł  2

Zadania

Zadania grupy obejmują:

a) doradzanie Komisji, w jaki sposób najskuteczniej sprostać wyzwaniom technicznym, prawnym i organizacyjnym na szczeblu europejskim;

b) umożliwienie wymiany doświadczeń i dobrych praktyk oraz zapewnienie wkładu - w formie pisemnej i ustnej - różnych podmiotów w dyskusje prowadzone w ramach grupy, w tym w stosownych przypadkach zapewnienie wkładu podmiotów międzynarodowych;

c) współtworzenie wspólnej wizji rozwoju i zastosowania internetu przedmiotów w ramach europejskiej agendy cyfrowej, która stanowi jeden z głównych elementów strategii "Europa 2020".

Artykuł  3

Konsultacje

1.
Komisja może zasięgnąć opinii grupy we wszelkich kwestiach, które uzna za istotne w związku z rozwojem internetu przedmiotów w Europie; jednocześnie Komisja będzie się zwracać do członków grupy o przedkładanie propozycji dotyczących kolejnych tematów do dyskusji.
Artykuł  4

Skład i powoływanie

1.
W skład grupy wchodzi nie więcej niż 45 członków.
2.
Członkami grupy są organizacje posiadające kompetencje w dziedzinie prawa, ekonomii oraz techniki, ponieważ dziedziny te związane są z internetem przedmiotów.
3.
Komisja wybiera organizacje, które mianują swoich przedstawicieli oraz ich zastępców.
4.
Członkowie grupy pełnią swoje funkcje do chwili ich zastąpienia lub do wygaśnięcia mandatu.
5.
Członkowie, którzy utracą zdolność wnoszenia należytego wkładu w prace grupy, którzy złożą rezygnację lub nie spełniają warunków określonych w ust. 3 niniejszego artykułu lub w art. 339 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, mogą zostać zastąpieni na okres, jaki pozostaje do wygaśnięcia ich mandatu.
6.
Nazwy organizacji publikuje się w rejestrze grup ekspertów.
7.
Nazwiska członków są gromadzone, przetwarzane i publikowane zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001.
Artykuł  5

Funkcjonowanie grupy

1.
Grupie przewodniczy przedstawiciel Komisji.
2.
W porozumieniu z Komisją grupa może ustanowić podgrupy celem zbadania szczegółowych kwestii, zgodnie z zakresem obowiązków ustalonym przez grupę. Takie podgrupy są rozwiązywane niezwłocznie po wypełnieniu swojego mandatu.
3.
W trybie doraźnym przedstawiciel Komisji może zaprosić do udziału w pracach grupy lub podgrupy zewnętrznych ekspertów posiadających określone kompetencje w dziedzinie, którą zajmuje się grupa lub podgrupa. Ponadto przedstawiciel Komisji może nadawać osobom fizycznym lub instytucjom status obserwatora.
4.
Członkowie grup ekspertów i ich zastępcy oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy zawodowej określonym w traktatach i ich przepisach wykonawczych, a także przestrzegają przepisów Komisji dotyczących bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonych w załączniku do decyzji Komisji 2001/844/WE, EWWiS, Euratom. W przypadku nieprzestrzegania niniejszego przepisu Komisja może podjąć wszelkie stosowne środki.
5.
Komisja zapewnia grupie obsługę sekretariatu. W posiedzeniach grupy i jej podgrup mogą uczestniczyć inni zainteresowani jej pracami urzędnicy Komisji.
6.
Grupa przyjmuje swój regulamin wewnętrzny sporządzony na podstawie standardowego regulaminu wewnętrznego grup ekspertów.
7.
Komisja publikuje stosowne informacje na temat działalności grupy w rejestrze lub na specjalnej stronie internetowej dostępnej poprzez link umieszczony w rejestrze.
Artykuł  6

Koszty posiedzeń

1.
Osoby uczestniczące w pracach grupy nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2.
Wydatki na podróże służbowe i koszty utrzymania ponoszone przez osoby uczestniczące w pracach grupy są zwracane przez Komisję zgodnie z przepisami obowiązującymi w Komisji.
3.
Koszty posiedzeń są zwracane w granicach rocznego budżetu przyznanego grupie przez właściwe służby Komisji.
Artykuł  7

Stosowanie

Niniejszą decyzję stosuje się do dnia 31 grudnia 2012 r.

Artykuł  8

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w Brukseli dnia 10 sierpnia 2010 r.

W imieniu Komisji
José Manuel BARROSO
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. L 317 z 3.12.2001, s. 1.

(2) Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1.

Zmiany w prawie

Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2010.217.10

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Decyzja ustanawiająca grupę ekspertów ds. internetu przedmiotów
Data aktu: 10/08/2010
Data ogłoszenia: 11/08/2010
Data wejścia w życie: 31/12/2012, 12/08/2010