Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09 - w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji.

Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09

w ramach programu "Uczenie się przez całe życie"

Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 98/08)

(Dz.U.UE C z dnia 29 kwietnia 2009 r.)

1. CELE I OPIS

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest przyznanie dotacji około 6-8 wnioskom, z uczestnikami z maksymalnej liczby państw i sektorów, mającymi na celu zorganizowanie działań dążących do utworzenia konsorcjów, które będą przyczyniać się do udanego i trwałego wdrożenia EQF jako nadrzędnych ram ułatwiania mobilności i uczenia się przez całe życie poprzez:

– wsparcie na rzecz opracowania, propagowania i stosowania podejścia opartego na wynikach nauczania dla wszystkich kwalifikacji na wszystkich poziomach;

– wsparcie na rzecz opracowania i wdrożenia nadrzędnych krajowych ram kwalifikacji (NQF) opartych na wynikach nauczania na wszystkich poziomach;

– wsparcie na rzecz ustalenia odniesień w krajowych poziomach kwalifikacji do EQF w przejrzysty i wiarygodny sposób, przy poparciu dla wzajemnego zaufania pomiędzy krajami i sektorami.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest w szczególności otwarte dla konsorcjów składających się z europejskich, krajowych, regionalnych i sektorowych organizacji, w tym np. ministeriów, organów kwalifikacyjnych, stowarzyszeń sektorowych, partnerów społecznych i innych kluczowych zainteresowanych stron biorących udział w systemach kwalifikacji. Wnioskodawcy powinni być w wystarczającym stopniu reprezentatywni pod względem sektora, rynku pracy lub systemów kształcenia i szkolenia, którym ich projekt ma przynieść korzyści.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać jedynie konsorcja składające się z organizacji z co najmniej 7 różnych kwalifikujących się krajów.

Wnioski mogą być składane przez organizacje (w tym organizacje partnerskie) z siedzibą w jednym z następujących krajów:

– 27 państw członkowskich UE;

– trzy kraje EFTA-EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia);

– Turcja.

Co najmniej trzy kraje z partnerstwa muszą być państwem członkowskim UE.

3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Działania kwalifikujące się w ramach niniejszego zaproszenia, które będą realizowane przez konsorcja, mogą obejmować projekty tworzące sieci, dzięki którym wzajemna wymiana doświadczeń prowadzi do osiągania konkretnych wyników i trwałych (funkcjonujących dłużej niż czas projektu) rozwiązań. Zamierzone, konkretne wyniki projektu i proponowane rozwiązania należy precyzyjnie sformułować i wyraźnie określić we wniosku.

Działania mogą obejmować np.:

– ankiety i badania w wybranej dziedzinie, w celu określenia problemów, wyzwań i ograniczeń;

– warsztaty i seminaria w celu zbadania wyzwań i zaproponowania sposobów sprostania im;

– ustanowienie specjalistycznych grup roboczych i sieci w celu rozwinięcia rozwiązań;

– opracowywanie wytycznych i innych narzędzi informacyjnych/podręczników, które pomogą ekspertom i zainteresowanym stronom w interpretacji i zastosowaniu EQF; w odpowiedniej sytuacji - zapewnienie tłumaczeń;

– promowanie świadomości w zakresie działań projektu i dostarczania wyników odpowiednim zainteresowanym stronom.

Działania należy rozpocząć pomiędzy 1 stycznia 2010 r. a 31 marca 2010 r. Maksymalny czas trwania projektu wynosi 24 miesięcy.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

1) Istotność (15 %).

2) Jakość metodologiczna (15 %).

3) Jakość programu pracy (10 %).

4) Jakość partnerstwa (20 %).

5) Stosunek kosztów do korzyści (10 %).

6) Rozpowszechnianie (15 %).

7) Wpływ (15 %).

5. BUDŻET

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 2 mln EUR. Kwoty dotacji będą wynosić od 200.000 EUR do 300.000 EUR na projekt.

Wkład finansowy Wspólnoty nie będzie przekraczał 75 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego do dnia 14.8.2009 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Agencja Wykonawcza ds. Educaji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

Life Long Learning Programme, Key Activity 1 - EQF

Call for Proposals EACEA/06/09

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1 (BOU2 2/145)

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski kompletne, wypełnione elektronicznie, złożone na odpowiednim oficjalnym formularzu zgłoszeniowym; oryginał musi być podpisany przez osobę uprawnioną do zaciągania w imieniu organizacji składającej wniosek prawnie wiążących zobowiązań.

Nie będą przyjmowane wnioski wysłane faksem lub tylko emailem.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Szczegółowe wytyczne dotyczące niniejszego zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2009/index_en.htm

Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego formularzu i powinny one zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.98.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09 - w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji.
Data aktu: 29/04/2009
Data ogłoszenia: 29/04/2009