Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09 - w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji.

Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09

w ramach programu "Uczenie się przez całe życie"

Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 98/08)

(Dz.U.UE C z dnia 29 kwietnia 2009 r.)

1. CELE I OPIS

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest przyznanie dotacji około 6-8 wnioskom, z uczestnikami z maksymalnej liczby państw i sektorów, mającymi na celu zorganizowanie działań dążących do utworzenia konsorcjów, które będą przyczyniać się do udanego i trwałego wdrożenia EQF jako nadrzędnych ram ułatwiania mobilności i uczenia się przez całe życie poprzez:

– wsparcie na rzecz opracowania, propagowania i stosowania podejścia opartego na wynikach nauczania dla wszystkich kwalifikacji na wszystkich poziomach;

– wsparcie na rzecz opracowania i wdrożenia nadrzędnych krajowych ram kwalifikacji (NQF) opartych na wynikach nauczania na wszystkich poziomach;

– wsparcie na rzecz ustalenia odniesień w krajowych poziomach kwalifikacji do EQF w przejrzysty i wiarygodny sposób, przy poparciu dla wzajemnego zaufania pomiędzy krajami i sektorami.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest w szczególności otwarte dla konsorcjów składających się z europejskich, krajowych, regionalnych i sektorowych organizacji, w tym np. ministeriów, organów kwalifikacyjnych, stowarzyszeń sektorowych, partnerów społecznych i innych kluczowych zainteresowanych stron biorących udział w systemach kwalifikacji. Wnioskodawcy powinni być w wystarczającym stopniu reprezentatywni pod względem sektora, rynku pracy lub systemów kształcenia i szkolenia, którym ich projekt ma przynieść korzyści.

Wnioski o dofinansowanie mogą składać jedynie konsorcja składające się z organizacji z co najmniej 7 różnych kwalifikujących się krajów.

Wnioski mogą być składane przez organizacje (w tym organizacje partnerskie) z siedzibą w jednym z następujących krajów:

– 27 państw członkowskich UE;

– trzy kraje EFTA-EOG (Islandia, Liechtenstein i Norwegia);

– Turcja.

Co najmniej trzy kraje z partnerstwa muszą być państwem członkowskim UE.

3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Działania kwalifikujące się w ramach niniejszego zaproszenia, które będą realizowane przez konsorcja, mogą obejmować projekty tworzące sieci, dzięki którym wzajemna wymiana doświadczeń prowadzi do osiągania konkretnych wyników i trwałych (funkcjonujących dłużej niż czas projektu) rozwiązań. Zamierzone, konkretne wyniki projektu i proponowane rozwiązania należy precyzyjnie sformułować i wyraźnie określić we wniosku.

Działania mogą obejmować np.:

– ankiety i badania w wybranej dziedzinie, w celu określenia problemów, wyzwań i ograniczeń;

– warsztaty i seminaria w celu zbadania wyzwań i zaproponowania sposobów sprostania im;

– ustanowienie specjalistycznych grup roboczych i sieci w celu rozwinięcia rozwiązań;

– opracowywanie wytycznych i innych narzędzi informacyjnych/podręczników, które pomogą ekspertom i zainteresowanym stronom w interpretacji i zastosowaniu EQF; w odpowiedniej sytuacji - zapewnienie tłumaczeń;

– promowanie świadomości w zakresie działań projektu i dostarczania wyników odpowiednim zainteresowanym stronom.

Działania należy rozpocząć pomiędzy 1 stycznia 2010 r. a 31 marca 2010 r. Maksymalny czas trwania projektu wynosi 24 miesięcy.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

Kwalifikujące się wnioski zostaną ocenione w oparciu o następujące kryteria:

1) Istotność (15 %).

2) Jakość metodologiczna (15 %).

3) Jakość programu pracy (10 %).

4) Jakość partnerstwa (20 %).

5) Stosunek kosztów do korzyści (10 %).

6) Rozpowszechnianie (15 %).

7) Wpływ (15 %).

5. BUDŻET

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 2 mln EUR. Kwoty dotacji będą wynosić od 200.000 EUR do 300.000 EUR na projekt.

Wkład finansowy Wspólnoty nie będzie przekraczał 75 % całkowitych kosztów kwalifikowanych.

Agencja zastrzega sobie prawo do nieprzyznania wszystkich dostępnych środków.

6. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesyłać do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego do dnia 14.8.2009 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres:

Agencja Wykonawcza ds. Educaji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

Life Long Learning Programme, Key Activity 1 - EQF

Call for Proposals EACEA/06/09

Avenue du Bourget/Bourgetlaan 1 (BOU2 2/145)

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Przyjmowane będą wyłącznie wnioski kompletne, wypełnione elektronicznie, złożone na odpowiednim oficjalnym formularzu zgłoszeniowym; oryginał musi być podpisany przez osobę uprawnioną do zaciągania w imieniu organizacji składającej wniosek prawnie wiążących zobowiązań.

Nie będą przyjmowane wnioski wysłane faksem lub tylko emailem.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Szczegółowe wytyczne dotyczące niniejszego zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe znajdują się na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/llp/funding/2009/index_en.htm

Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego formularzu i powinny one zawierać wszystkie wymagane załączniki i informacje.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.98.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków EACEA/06/09 - w ramach programu "Uczenie się przez całe życie" - Przyznanie dotacji na działania mające na celu opracowanie i wdrożenie europejskich ram kwalifikacji (EQF), w tym krajowych i sektorowych ram kwalifikacji.
Data aktu: 29/04/2009
Data ogłoszenia: 29/04/2009