Komunikat w sprawie kryteriów oceny pomocy państwa zawartych w komunikacie Komisji w sprawie niektórych aspektów prawnych produkcji kinematograficznych i innych produkcji audiowizualnych (komunikat dotyczący kinematografii) z dnia 26 września 2001 r.

Komunikat Komisji w sprawie kryteriów oceny pomocy państwa zawartych w komunikacie Komisji w sprawie niektórych aspektów prawnych produkcji kinematograficznych i innych produkcji audiowizualnych (komunikat dotyczący kinematografii) z dnia 26 września 2001 r.

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 31/01)

(Dz.U.UE C z dnia 7 lutego 2009 r.)

Zgodnie z komunikatami Komisji z 2004(1) i 2007 r.(2), przedłużającymi ważność kryteriów oceny pomocy państwa zawartych w komunikacie dotyczącym kinematografii z 2001 r.(3), Komisja przeprowadziła kompleksowe badania wpływu ekonomicznego i kulturowego, jaki wywiera obowiązek terytorialnego wykorzystania środków nałożony w ramach programu wsparcia dla branży filmowej. Badania zostały zapoczątkowane w dniu 24 sierpnia 2006 r.(4), a 6 lipca 2007 r. zorganizowano warsztaty dla zainteresowanych stron. Rezultaty badań opublikowano w dniu 22 maja 2008 r.(5)

Raport końcowy z badań nie jest rozstrzygający co do faktycznego wpływu ekonomicznego i kulturowego, jaki wywiera obowiązek terytorialnego wykorzystania środków nałożony w ramach programu wsparcia dla branży filmowej. Wyniki podkreślają więc potrzebę dalszej analizy przed zaproponowaniem zmiany obecnego kryterium oceny pomocy państwa zawartego w komunikacie dotyczącym kinematografii z 2001 r. i odnoszącego się do obowiązku terytorialnego wykorzystania środków, która będzie zgodna z podstawowymi zasadami zawartymi w Traktacie.

W opinii Komisji, bieżące kryteria oceny pomocy państwa mogą na chwilę obecną nadal być stosowane w celu promowania twórczości kulturalnej i będą gwarantować, że pomoc na rzecz produkcji filmowej i audiowizualnej nie wpłynie na konkurencję i warunki wymiany handlowej w stopniu sprzecznym ze wspólnym interesem. Jednak od czasu komunikatu dotyczącego kinematografii z 2001 r. pojawiło się wiele odmiennych tendencji, które będą wymagać udoskonalenia tych kryteriów we właściwym momencie.

Tendencje te obejmują wsparcie dla dziedzin aktywności innych niż produkcja filmowa i telewizyjna (takich jak dystrybucja filmów i wyświetlanie cyfrowe), więcej regionalnych programów wsparcia dla branży filmowej, jak również współzawodnictwo pomiędzy niektórymi państwami członkowskimi polegające na stosowaniu pomocy państwa dla przyciągnięcia inwestycji zagranicznych ze strony wielkich przedsiębiorstw, głównie amerykańskich, zajmujących się produkcją filmową. Wypracowanie odpowiednich kryteriów oceny z uwzględnieniem tak złożonych kwestii wymaga dyskusji z państwami członkowskimi oraz krajowymi i regionalnymi instytucjami wspierającymi branżę filmową.

Dlatego też Komisji zdecydowała, że będzie nadal stosować bieżące kryteria oceny do czasu wprowadzenia nowych zasad przyznawania pomocy państwa dla produkcji kinematograficznych i innych produkcji audiowizualnych, jednakże nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2012 r.

______

(1) Dz.U. C 123, z 30.4.2004, s. 1.

(2) Dz.U. C 134, z 16.6.2007, s. 5.

(3) Dz.U. C 43, z 16.2.2002, s. 6.

(4) Dz.U. S 173 z 12.9.2006, nr ref. 2006/S 173-183834.

(5)http://ec.europa.eu/avpolicy/info_centre/library/studies/index_en.htm#finalised.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.31.1

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat w sprawie kryteriów oceny pomocy państwa zawartych w komunikacie Komisji w sprawie niektórych aspektów prawnych produkcji kinematograficznych i innych produkcji audiowizualnych (komunikat dotyczący kinematografii) z dnia 26 września 2001 r.
Data aktu: 07/02/2009
Data ogłoszenia: 07/02/2009