Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych(2009/C 300/09)
(Dz.U.UE C z dnia 10 grudnia 2009 r.)
Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.
JEDNOLITY DOKUMENT
ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006
"FAGIOLO CANNELLINO DI ATINA"
NR WE: IT-PDO-0005-0681-25.02.2008
ChOG ( ) ChNP (X)
1. Nazwa:
"Fagiolo Cannellino di Atina"
2. Państwo członkowskie lub kraj trzeci:
Włochy
3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:
3.1. Rodzaj produktu (zgodnie z załącznikiem II):
Klasa 1.6: Owoce, warzywa i zboża świeże lub przetworzone
3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:
ChNP "Fagiolo Cannellino di Atina" określa produkt otrzymywany z upraw rośliny Phaseulus vulgaris L lokalnego ekotypu "Cannellino di Atina". W momencie wprowadzenia do obrotu fasola "Fagiolo Cannellino di Atina" musi mieć następujące cechy:
Kształt: nerkowaty, lekko eliptyczny i spłaszczony.
Wymiary: długość od 0,9 cm do 1,4 cm i szerokość od 0,5 cm do 0,6 cm.
Barwa: biała matowa.
Okrywa ziarna: delikatna.
Średnia waga 100 ziaren: nie mniej niż 38 g i nie więcej niż 50 g.
Epikarp: delikatny, a po ugotowaniu rozpływający się na podniebieniu.
Wilgotność fasoli suchej w
momencie wprowadzenia do obrotu: ≤ 13 %.
"Fagiolo Cannellino di Atina", w odróżnieniu od innych gatunków fasoli, nie wymaga uprzedniego namoczenia przed gotowaniem.
3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):
-
3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):
-
3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:
Wszystkie etapy procesu produkcyjnego muszą odbywać się na terenie obszaru określonego w pkt 4.
3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:
Pakowanie ChNP "Fagiolo Cannellino di Atina" musi odbywać się na obszarze geograficznym określonym w pakt 4. Produkt nie jest konserwowany żadnymi środkami, dlatego też transport poza obszar produkcji mógłby narazić go na wpływ zmian temperatury i wilgotności, co nie tylko zmieniłoby jego cechy organoleptyczne, ale także stworzyło warunki do rozwoju strąkowca fasolowego, przez co ziarna nie nadawałyby się do wykorzystania w konsumpcji.
Dopuszczalne są następujące rodzaje opakowań: torebki o pojemności od 250 g do 5 kg; torebki zamykane próżniowo o pojemności od 250 g do 5 kg; pojemniki o pojemności od 250 g do 3 kg; pojemniki zamykane próżniowo o pojemności od 250 g do 3 kg; produkt zamrożony w ww. opakowaniach.
3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:
Na opakowaniu należy obowiązkowo umieścić na etykiecie drukowanymi wyraźnymi i czytelnymi literami - oprócz wspólnotowego znaku graficznego i wymaganych przepisami prawa informacji - następujące informacje dodatkowe: napis "Fagiolo Cannellino di Atina", a po nim skrót DOP; nazwisko, nazwę, adres producenta i przedsiębiorstwa pakującego; zabrania się dodawania jakichkolwiek określeń, które nie są wyraźnie przewidziane. Niemniej dopuszczalne jest umieszczenie informacji odnoszących się do prywatnych znaków towarowych, pod warunkiem, że nie mają znaczenia reklamującego i nie wprowadzają konsumenta w błąd, podanie nazwy gospodarstwa, z którego upraw produkt pochodzi, a także innych zgodnych z prawdą i dających się udokumentować informacji, których umieszczanie jest zgodne z przepisami wspólnotowymi, krajowymi lub regionalnymi. Nazwy "Fagiolo Cannellino di Atina" nie tłumaczy się. Logo nazwy "Fagiolo Cannellino di Atina" składa się z dwóch współśrodkowych kół: koło wewnętrzne ma tło pomarańczowe, jest w nim umieszczony rysunek ziarna fasoli "Cannellino di Atina" koloru kości słoniowej. Pod rysunkiem fasoli umieszczona jest girlanda, składająca się z liści koloru zielonego związanych na środku wstążką w kolorze czerwonym. Nad rysunkiem fasoli umieszczona jest korona, której kontury koloru czarnego wypełnione są w wewnętrznej części kolorem zielonym, a w zewnętrznej - żółtym; ponad koroną umieszczono napis DOP (CHNP) czcionką Times New Roman koloru czarnego. Kontury zewnętrznego i wewnętrznego koła są wyznaczone brązową linią; między konturami wytłuszczonym drukiem umieszczony jest napis "Fagiolo cannellino di Atina" czcionką Times New Roman koloru czarnego, natomiast w górnej części widnieją trzy żółte gwiazdy na niebieskim tle, a obok nich trzy kolory flagi włoskiej. Logo można dostosowywać proporcjonalnie do różnych wymiarów opakowań, na których jest umieszczane.
..................................................Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX
Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.
..................................................
grafika
4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:
Obszar produkcji fasoli objętej chronioną nazwą pochodzenia "Fagiolo Cannellino di Atina" obejmuje następujące gminy w prowincji Frosinone: gmina Atina: miejscowości Settignano, Oboca, Sacco, Sabina, S. Marciano i Case di Melfa; - gmina Villa Latina: miejscowość Saccoccia; - gmina Picinisco: miejscowości Di Vito i Immoglie; - gmina Casalvieri: miejscowości Guagno, Casal Delle Mole i Plauto; gmina Casalattico: miejscowości S. Nazzario i S. Gennaro; - gmina Gallinaro: miejscowość Rosanisco. W ten sposób określony obszar obejmuje tereny nawadniane wodą z rzek Melfa, Mollarino i ich dopływów.
5. Związek z obszarem geograficznym:
5.1. Specyfika obszaru geograficznego:
Na obszarze upraw "Fagiolo Cannellino di Atina" występują osady aluwialne, ukształtowane w Holocenie. Podglebie jest przepuszczalne, ułożone na warstwie żwirowej lub skałach okruchowych. Morfologiczne i litologiczne cechy to ukształtowanie pagórkowate z wewnętrznymi dolinami, formy wulkaniczne, warstwy lawy i jej pochodnych. Lokalnie gleby nazywa się "focaleti" (teren żwirowy bogaty w mangan), ponieważ są ciemne i bogate w mangan. Temperatura zmienia się w zależności od wysokości, lecz rzadko spada poniżej - 2 °C zimą, a latem nie przekracza 25 °C. Wiatry wieją z południa, a położone na północy góry zatrzymują zimne masy powietrza. Opady występują głównie w okresie jesienno-zimowym, niemniej również latem pojawiają się deszcze, które uniemożliwiają powstanie suszy w lipcu i sierpniu.
5.2. Specyfika produktu:
Specyficznymi cechami fasoli "Fagiolo Cannellino di Atina" są: łagodny smak, biały matowy kolor, charakterystyczny nerkowaty kształt, ale przede wszystkim niezwykle delikatny epikarp, rozpływający się na podniebieniu po ugotowaniu. "Fagiolo Cannellino di Atina" w odróżnieniu od innych gatunków fasoli nie wymaga uprzedniego namoczenia przed gotowaniem.
5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku ChOG):
CHNP "Fagiolo Cannellino di Atina" uważana jest za symbol kultury i tradycji obszaru produkcji określonego w pkt 4. Nazwa wywodzi się od nazwy obszaru geograficznego, który od wieków najlepiej nadaje się pod uprawy i ma decydujący wpływ na specyfikę produktu, sprawiając, że jest on niepowtarzalny, a pomylenie go z innymi gatunkami niemożliwe. Cechy, jakie charakteryzują "Fagiolo Cannellino di Atina" to łagodny smak, biały matowy kolor, charakterystyczny nerkowaty kształt, ale przede wszystkim delikatny, a po ugotowaniu rozpływający się na podniebieniu epikarp. "Fagiolo Cannellino di Atina" w odróżnieniu od innych gatunków fasoli nie wymaga uprzedniego namoczenia przed gotowaniem. Cechy te wynikają ze specyfiki ekotypu, a także ze składu i struktury gleb uprawnych. Gleby, które lokalnie zwane są "focaleto" (teren żwirowy bogaty w mangan), są pochodzenia aluwialnego, bogate w mangan, bardzo przepuszczalne i ciemnej barwy. Woda stosowana do nawadniania gleb charakteryzuje się bardzo niską zawartością fosforu i azotu, których ilość jest zdecydowanie niższa niż dopuszczalne limity, co świadczy o braku zanieczyszczeń wywołanych działalnością człowieka. Wapń obecny w znacznej ilości wpływa na ilość pektyn zawartych w produkcie. Również z punktu widzenia klimatycznego obszar produkcji charakteryzuje się warunkami bardzo sprzyjającymi dla upraw "Fagiolo Cannellino di Atina". Uprawy te charakteryzują się raczej krótkim cyklem produkcji, zachodzącym wyłącznie w okresie letnim, ponieważ do wzrostu potrzebne są dość wysokie temperatury w ciągu dnia i stosunkowo niskie nocą. Typowa dla obszaru produkcji różnica temperatur między dniem a nocą ma wpływ na wzrost rośliny, a w konsekwencji na cechy produktu końcowego. Opady występują głównie w okresie jesienno-zimowym, ale nie brakuje ich również latem, co skraca okresy suszy, mogące szkodzić uprawom. Czynnik ludzki w decydujący sposób przyczynia się do uzyskania dobrego produktu. Znaczna część ludności zamieszkującej na tym obszarze uprawia "Fagiolo Cannellino di Atina" z pasją i w sposób kompetentny, stosując techniki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Każde gospodarstwo reprodukuje co roku własne nasiona, których zazdrośnie strzeże. Na obszarze, gdzie sytuacja gospodarcza jest szczególnie trudna i gdzie występują problemy z zatrudnieniem, a zjawisko emigracji jest nadal bardzo powszechne, ponowne "odkrycie" fasoli "Cannellino di Atina" stanowi konkretną możliwość tworzenia miejsc pracy. Z pewnością nie brakuje historycznych świadectw, dotyczących ChNP "Fagiolo Cannellino di Atina". Istnieje bowiem wiele dokumentów, które świadczą o tym, jak ta roślina strączkowa wpisała się w życie lokalnej społeczności. Już w 1811 r. Demarco określił "Fagiolo Cannellino di Atina" jako fasolę doskonałej jakości, a Cirelli w "Il Regno delle due Sicilie" przedstawił bardzo znaczące dane statystyczne, dotyczące produkcji rolnej w 1853 r., wśród których wspomina o produkcji "Fagiolo Cannellino di Atina" na polach gminy Atina w ilości 2.500 "tomoli" ("tomolo" - stara jednostka miary) rocznie. "Fagiolo Cannellino di Atina" zawsze stanowiła główny składnik pożywienia ludności wiejskiej, która gotowała ją w charakterystycznych naczyniach zwanych "pignata", doprawiając niewielką ilością oliwy z oliwek; w przeszłości takie danie stanowiło cały posiłek spożywany w południe. Z rejestrów w tzw. "Mastri" (księgach rachunkowych) można dowiedzieć się, że fasola nie tylko przeznaczana była do spożycia własnego i do sprzedaży, ale także dawano ją w prezencie znajomym i rodzinie właśnie z powodu jej wysoko cenionej jakości. Z punktu widzenia gospodarczego uprawa "Fagiolo Cannellino di Atina" stanowi jedną z najbardziej dochodowych upraw prowadzonych w tej dolinie, a nazwa ta weszła do potocznego i handlowego języka, oznaczając produkt, który jest przedmiotem kongresów i relacji prasowych.
Odesłanie do publikacji specyfikacji:
Właściwe władze administracyjne wszczęły krajową procedurę sprzeciwu, publikując propozycję uznania ChNP "Fagiolo Cannellino di Atina" w Dzienniku Urzędowym Republiki Włoskiej nr 185 z dnia 10 sierpnia 2007 r.
Skonsolidowany tekst specyfikacji produkcji można znaleźć na stronie internetowej za pośrednictwem poniższego linku:
http://www.politicheagricole.it/DocumentiPubblicazioni/Search_Documenti_Elenco.htm?txtTipoDocumento=Disciplinare%20in%20esame%20UE&txtDocArgomento=Prodotti%20di%20Qualit%E0>Prodotti%20Dop,%20Igp%20e%20Stg
lub
wchodząc na stronę internetową Ministerstwa (http://www.politicheagricole.it), otwierając zakładkę "Prodotti di Qualità" (po lewej stronie ekranu), a następnie zakładkę "Disciplinari di Produzione all'esame dell'UE [regolamento (CE) n. 510/2006]".