Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/14/09 - Program współpracy w dziedzinie szkolnictwa w ramach ICI - Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń między UE a Australią, Japonią i Republiką Korei.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/14/09

Program współpracy w dziedzinie szkolnictwa w ramach ICI - Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego i szkoleń między UE a Australią, Japonią i Republiką Korei

(2009/C 136/09)

(Dz.U.UE C z dnia 16 czerwca 2009 r.)

1. CELE I OPIS

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie wzajemnego zrozumienia między narodami UE i krajów partnerskich z uwzględnieniem lepszej znajomości ich języków, kultur i instytucji oraz poprawa jakości szkolnictwa wyższego oraz szkolenia poprzez stymulowanie zrównoważonych partnerstw pomiędzy szkolnictwem wyższym a instytucjami szkolenia zawodowego w Europie i krajach partnerskich.

2. KWALIFIKUJĄCY SIĘ WNIOSKODAWCY

Składanie wniosków o dotację w ramach niniejszego zaproszenia jest otwarte dla instytucji szkolnictwa wyższego i instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego oraz konsorcjów szkolnictwa wyższego i (lub) instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego.

Kwalifikujący się wnioskodawcy muszą mieć siedzibę w jednym z krajów partnerskich i w jednym z 27 państw Unii Europejskiej.

3. KWALIFIKUJĄCE SIĘ DZIAŁANIA

Zaproszenie ICI-ECP wspiera wspólne projekty w zakresie mobilności dotyczące zorganizowanej wymiany studentów i członków wydziałów oraz wielostronnego rozwijania wspólnych programów nauczania lub studiów.

Wszystkie projekty w zakresie mobilności muszą uwzględniać: opracowanie innowacyjnych, międzynarodowych programów nauczania; usługi na rzecz studentów, przygotowanie językowe i kulturowe; ramy organizacyjne dla mobilności studentów i członków wydziałów; ocenę oraz trwałość i rozpowszechnianie.

Konsorcjum składające wniosek ICI-ECP w zakresie mobilności musi składać się, z co najmniej 3 wyższych uczelni i (lub) instytucji kształcenia i szkolenia zawodowego z 3 rożnych krajów członkowskich i co najmniej 2 instytucji mających siedzibę w kraju partnerskim.

Czas trwania projektu wynosi trzy lata.

Działania należy rozpocząć między dniem 1 listopada 2009 r. a dniem 31 grudnia 2009 r. i zakończyć do dnia 31 października 2012 r.

4. KRYTERIA PRZYZNANIA DOTACJI

W celu określenia ogólnego wyniku dotyczącego jakości każdego kwalifikującego się wniosku będą stosowane następujące kryteria jakościowe:

Znaczenie projektu dla stosunków pomiędzy UE a krajami partnerskimi (stanowiące 25 % całkowitego wyniku) zostanie określone na podstawie:

– istotności wniosku dla celów zaproszenia;

– wartości dodanej programu badań w proponowanej dziedzinie i zawodzie z punktu widzenia stosunków pomiędzy UE i krajem partnerskim.

Wkład w jakość i doskonałość (stanowiący 25 % całkowitego wyniku) zostanie określony na podstawie:

– prawdopodobnego wkładu projektu w jakość, doskonałość i innowację w zakresie edukacji;

– znaczenia projektu w zakresie poprawy metod nauczania i dalszych możliwości edukacyjnych/szkoleniowych dla studentów;

– zakresu definicji akademickiego systemu kontroli jakości i jego skuteczności w zakresie zapewniania udziału w doskonałości akademickiej.

Jakość wdrożenia projektu (stanowiąca 50 % ogólnego wyniku) określona na podstawie:

– dobrze zdefiniowanych mechanizmów współpracy i struktur administracyjnych funkcjonującego partnerstwa;

– bilansu integracji planu mobilności pośród instytucji partnerskich; bilansu proponowanych przepływów mobilności;

– zasadności stosowania mechanizmów wyboru studentów w oparciu o przejrzystość, równość i zasługi oraz wspólne standardy uzgodnione przez partnerstwo do wspólnego stosowania, dopuszczenia do wyboru i procedury przeprowadzania egzaminów;

– zasadności i jasności ustaleń w zakresie punktów akademickich i transferu punktów oraz stopnia zgodności z ECTS;

– jakości zasobów przeznaczonych na przyjęcie zagranicznych studentów i członków wydziałów;

– jakości planu językowego;

– jakości systemu monitoringu i oceny;

– jakości działań w zakresie rozpowszechniania oraz

– jakości planu rozwoju u trwałości.

5. BUDŻET

Dostępny budżet szacuje się na około 2,8 mln EUR. Porównywalne środki zostaną zapewnione przez kraje partnerskie zgodnie z zasadami mającymi zastosowanie do każdego z tych krajów.

Oczekuje się, że w 2009 r. zostaną sfinansowane trzy lub cztery projekty UE-Australia, jeden lub dwa projekty UE-Japonia i trzy lub cztery projekty UE-Republika Korei.

6. TERMIN

Wnioski należy składać do zarówno w UE (Agencja), jak i w instytucjach wdrażających w Australii (Australijski Departament Edukacji - DEEWR), Japonii (Japońska Organizacja Usług Studenckich - JASSO) i Republice Korei (Ministerstwo Edukacji, Nauki i Technologii - MEST).

Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy przesłać Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego najpóźniej do dnia 15 września 2009 r.

Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego

EU-ICI Call for Proposals 2009

Avenue du Bourget no 1

Bour 02/23

1140 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Wnioski w imieniu głównej instytucji unijnej należy składać na odpowiednim formularzu, należycie wypełnionym, opatrzonym datą i podpisanym przez osobę upoważnioną do zawierania prawnie wiążących zobowiązań w imieniu organizacji składającej wniosek.

7. DODATKOWE INFORMACJE

Wskazówki oraz odpowiednie formularze do składania wniosków znajdują się na następującej stronie internetowej:

http://eacea.ec.europa.eu/extcoop/ici-ecp/index_en.htm

Wnioski należy składać na przeznaczonym do tego celu formularzu; muszą zawierać wszystkie załączniki i wymagane informacje.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024