Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady wprowadzającego system wyrównania dodatkowych kosztów poniesionych przy wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów rybołówstwa z Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich i francuskich departamentów Gujany i Reunion od roku 2007 do roku 2013.

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady wprowadzającego system wyrównania dodatkowych kosztów poniesionych przy wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów rybołówstwa z Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich i francuskich departamentów Gujany i Reunion od roku 2007 do roku 2013

COM (2006) 740 wersja ostateczna - 2006/0247 (CNS)

(2007/C 93/07)

(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2007 r.)

Dnia 18 grudnia 2006 r. Rada, działając na podstawie art. 37 i art. 299 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Dnia 12 grudnia 2006 r. Prezydium Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego powierzyło Sekcji Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Naturalnego przygotowanie opinii w tej sprawie.

Mając na względzie pilny charakter prac, na 432. sesji plenarnej w dniach 17 - 18 stycznia 2007 r. (posiedzenie z 17 stycznia 2007 r.) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wyznaczył Gabriela SARRÓ IPARRAGUIRRE na sprawozdawcę generalnego oraz stosunkiem głosów 81 do 3 - 7 osób wstrzymało się od głosu - przyjął następującą opinię:

1. Wnioski i zalecenia

1.1 Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) wyraża aprobatę dla przedstawionego przez Komisję wniosku dotyczącego rozporządzenia wprowadzającego na lata 2007 - 2013 system wyrównania dodatkowych kosztów poniesionych przy wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów rybołówstwa z najbardziej oddalonych regionów Unii Europejskiej.

1.2 Komitet zaleca, aby Komisja sprecyzowała zasięg tego wyrównania dla statków rybackich pływających pod banderą Wenezueli i prowadzących działalność połowową na wodach Wspólnoty.

2. Wstęp

2.1 Od roku 1992 Unia Europejska udziela wsparcia producentom produktów rybołówstwa w najbardziej oddalonych regionach w celu wyrównania dodatkowych kosztów transportu produktów rybołówstwa do rynków europejskich.

2.2 W 2003 r. Rada przyjęła rozporządzenie (WE) nr 2328/2003, wprowadzające system wyrównywania wspomnianych dodatkowych kosztów dla niektórych produktów rybołówstwa pochodzących z następujących regionów:

- Azory,

- Madera,

- Wyspy Kanaryjskie,

- Gujana Francuska,

- Reunion.

2.3 Rozporządzenie Rady (WE) nr 2328/2003 wygasło 31 grudnia 2006 r. i, zgodnie z przewidzianą w nim procedurą, Komisja przedstawia nowe rozporządzenie, w którym, zachowując taki sam jak uprzednio budżet w wysokości 15 mln EUR, proponuje dłuższy okres jego obowiązywania - od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2013 r.

2.4 29 października 2003 r. EKES wydał pozytywną opinię(1) w sprawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2328/2003, w której sformułowano różnorodne zalecenia.

3. Uwagi ogólne

3.1 Wydanie przedstawianego obecnie przez Komisję wniosku dotyczącego rozporządzenia było przewidziane w poprzednim rozporządzeniu, które nakładało na Komisję obowiązek przedstawienia przed 1 stycznia 2007 r. pierwszego sprawozdania zawierającego propozycje odpowiednich środków niezbędnych do osiągnięcia celów związanych z wyrównaniem dodatkowych kosztów poniesionych przy wprowadzaniu do obrotu na kontynentalne rynki europejskie produktów rybołówstwa z najbardziej oddalonych regionów UE.

3.2 Przedstawione przez Komisję w nowym rozporządzeniu środki uwzględniają wyniki konsultacji z zainteresowanymi stronami oraz z różnymi władzami regionalnymi, a także wnioski z badania zewnętrznego na temat "aspektów strukturalnych wspólnej polityki rybołówstwa w najbardziej oddalonych regionach UE" oraz zalecenia Parlamentu Europejskiego i EKES-u.

3.3 W oparciu o te zasady i po przeanalizowaniu zestawu środków zaproponowanych przez Komisję, Komitet wyraża aprobatę dla przedstawionego mu do konsultacji nowego rozporządzenia.

4. Uwagi szczegółowe

4.1 Wniosek dotyczący kontynuacji systemu wyrównywania kosztów wprowadza wyższy stopień pomocniczości, ponieważ pozostawia państwom członkowskim określenie kwalifikujących się do rekompensaty produktów, ich dopuszczalnych ilości oraz wysokości kwot wyrównania.

4.2 Ponadto umożliwiono państwom członkowskim dostosowywanie swoich planów wyrównania, w ramach całkowitej kwoty przyznanej na państwo członkowskie, jeśli jest to uzasadnione zmieniającymi się warunkami.

4.3 Obciążenie administracyjne zarówno dla krajowych i regionalnych władz w państwach członkowskich, jak i służb Komisji utrzymane jest na poziomie minimalnym dzięki zaktualizowanym procedurom składania i przyjmowania wniosków. Wniosek mieści się w trwającym programie Komisji dotyczącym upraszczania prawodawstwa wspólnotowego.

4.4 Całkowita roczna kwota wyrównania nie powinna przekraczać:

a) dla Azorów i Madery: 4.283.992 EUR

b) dla Wysp Kanaryjskich 5.844.076 EUR

c) dla Gujany Francuskiej i Reunion: 4.868.700 EUR

4.5 Na okres 2007 - 2013 przewiduje się roczny budżet w wysokości 15 mln EUR, czyli taki sam jak w poprzednim okresie. Będzie on pochodził z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji.

4.6 Zmiany wprowadzone do poprzedniej wersji omawianego rozporządzenia wynikają m.in. z zaleceń sformułowanych przez EKES w poprzedniej opinii; dlatego też Komitet uważa je za stosowne.

4.7 Wsparcie jest ograniczone do tych produktów rybołówstwa pochodzących z regionów najbardziej oddalonych, które są hodowane i przetwarzane zgodnie z zasadami wspólnej polityki rybołówstwa.

4.8 We wniosku dotyczącym rozporządzenia wyklucza się z listy produktów rybołówstwa, którym nie będzie przysługiwać wyrównanie, "produkty złowione przez statki rybackie pływające pod banderą Wenezueli i prowadzące działalność na wodach Wspólnoty". EKES jest zdania, że jeśli jakiś układ między Unią Europejską a Wenezuelą umożliwia statkom tego państwa korzystanie z systemu wyrównywania kosztów ustanawianego w omawianym wniosku dotyczącym rozporządzenia, to układ ten powinien być wymieniony z nazwy; to samo dotyczy wód wspólnotowych regionu oddalonego, z których połowy będą podlegać systemowi wyrównywania.

4.9 Na koniec wniosek dotyczący rozporządzenia przewiduje, aby każde państwo członkowskie składało coroczne sprawozdania monitorujące wdrażanie systemu wyrównywania kosztów, a także aby przed 31 grudnia 2011 r. Komisja przedłożyła Parlamentowi Europejskiemu, Radzie oraz Europejskiemu Komitetowi Ekonomiczno-Społecznemu sprawozdanie z jego wdrożenia; sprawozdanie to byłoby, w razie potrzeby, uzupełnione o wnioski legislacyjne.

Bruksela, 17 stycznia 2007 r.

Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Dimitris DIMITRIADIS

______

(1) Dz.U. C 32 z 5.2.2003

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.93.31

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady wprowadzającego system wyrównania dodatkowych kosztów poniesionych przy wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów rybołówstwa z Azorów, Madery, Wysp Kanaryjskich i francuskich departamentów Gujany i Reunion od roku 2007 do roku 2013.
Data aktu: 17/01/2007
Data ogłoszenia: 27/04/2007