Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.

Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/C 296/07)

(Dz.U.UE C z dnia 6 grudnia 2006 r.)

Numer XA: XA 97/06

Państwo członkowskie: Włochy

Region: Friuli Venezia Giulia

Nazwa programu pomocy lub nazwa podmiotu otrzymującego pomoc indywidualną: Strukturalne działania interwencyjne na rzecz pastwisk górskich i dojazdu do nich: finansowanie przyznane zrzeszeniu Associazione Friulana Tenutari Stazioni Taurine ed Operatori Fecondazione Animale di Udine

Podstawa prawna:

– Legge regionale n. 1/2005, articolo 6, comma 48 «Disposizioni per la formazione del bilancio pluriennale e annuale della Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia (Legge finanziaria 2005)»

– Delibera di Giunta Regionale del 17.3.2006 n. 556

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Przewidywany budżet: 23.010,75 EUR

Maksymalna intensywność pomocy: 75 % wydatków kwalifikowanych dotyczących inwestycji lub robót mających na celu zachowanie dziedzictwa krajobrazowego i materialnego związanego z wykorzystaniem pastwisk górskich, pod warunkiem, że inwestycje te nie spowodują zwiększenia zdolności produkcyjnej danego pastwiska

Data realizacji: W ciągu 10 dni roboczych od daty wysłania niniejszego zestawienia, zgodnie z przepisami art. 19 ust. 1 rozporządzenia wyłączającego (rozporządzenie (WE) nr 1/2004).

Czas trwania programu pomocy lub przyznanej pomocy indywidualnej: 31 grudnia 2006 r.

Cel pomocy: Przyznanie pomocy na rzecz pastwisk górskich w celu finansowania budowy, naprawy i utrzymania dróg dojazdowych, prac związanych z obiektami służącymi do produkcji, magazynowania i podawania paszy, zagospodarowania i wyposażenia pastwisk, prac związanych z doprowadzeniem wody i zapewnieniem schronienia dla stad.

Pomoc wpisuje się w ramy określone w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r., opublikowanego w Dz.U. L 1 z 3 stycznia 2004 r.

Sektory gospodarki: Pomoc dotyczy działań związanych z zachowaniem i poprawą stanu krajobrazu i dziedzictwa materialnego, do którego należą konstrukcje budowlane znajdujące się na pastwiskach górskich; działania te prowadzone są przez przedsiębiorstwa zajmujące się działalnością związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.

Nazwa i adres organu przyznającego pomoc:

Regione autonoma Friuli Venezia Giulia

Direzione centrale risorse agricole, naturali, forestali e montagna

Servizio investimenti aziendali e sviluppo agricolo

Via Caccia, 17

I-33100 - Udine

Strona internetowa: www.regione.fvg.it

Numer XA: XA 93/06

Państwo członkowskie: Rzeczpospolita Polska

Region: Północno - Zachodni (Pl 4), Województwo Wielkopolskie (Pl 41; 3.30)

Podregion: Kaliski (3.30.40)

Tytuł systemu pomocy lub nazwa przedsiębiorstwa otrzymującego pomoc indywidualną: Przedsiębiorstwo Produkcji, Handlu i Usług "Gruntpol" Sp. z o.o. w Kaliszu, ul. Gościnna 23/25, PL-62-800 Kalisz

Podstawa prawna:

– art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. z 2001 r., nr 100 poz. 1085 ze zm.)

– art. 281 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jednolity: Dz.U. z 2006 r., nr 129 poz. 902)

– art. 67a § 1 pkt 2 i pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., nr 8 poz. 60 ze zm.)

Planowane wydatki roczne w ramach systemu lub całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej przedsiębiorstwu: Całkowita kwota pomocy indywidualnej przyznanej przedsiębiorstwu: 145.171,66 PLN (sto czterdzieści pięć tysięcy sto siedemdziesiąt jeden złotych sześćdziesiąt sześć groszy) - podana kwota stanowi wartość pomocy brutto i obliczona została na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w różnych formach (Dz.U. z 2004 r., nr 194, poz. 1983). Pomoc jest udzielana w formie umorzenia opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska oraz w formie odroczenia terminu płatności w/w. opłat.

Maksymalna wielkość pomocy: 145.224,92 PLN (sto czterdzieści pięć tysięcy dwieście dwadzieścia cztery złote dziewięćdziesiąt dwa grosze). Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą wynoszą: 290.449,85 PLN. W związku z tym, intensywność pomocy brutto wynosi 49,98 %.

Data zastosowania: Po otrzymaniu potwierdzenia w formie zawiadomienia wraz z numerem identyfikacyjnym o otrzymaniu przez Komisję niniejszej informacji zbiorczej.

Czas trwania systemu lub przyznania pomocy indywidualnej:

– umorzenie opłat: wrzesień 2006 r.

– odroczenie terminu płatności opłaty: 1 rok

Cel pomocy: Inwestycja, na którą zostanie przeznaczona przedmiotowa pomoc, ma na celu polepszenie jakosci przechowywanych płodów rolnych, tj. cebuli i zbóż (art. 4 ust. 3 lit c Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi (Dz.U. L 1/1 z dnia 3 stycznia 2004 r.). Powyższy cel ma zostać osiągnięty przez przebudowę i modernizację budynku gospodarczego na magazyn cebuli i ziemiopłodów (art. 4 ust. 4 lit. a w/w. Rozporządzenia).

Odnośne sektory: Pomoc jest udzielana przedsiębiorcy prowadzącemu działalność rolniczą w sektorze produkcji roślinnej

Nazwa i adres organu udzielającego pomocy:

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Al. Niepodległości 18

PL-61-713 Poznań

Adres strony internetowej: www.umww.pl

Numer XA: XA 94/2006

Państwo Członkowskie: Rzeczpospolita Polska

Region: Obszar całego kraju

Nazwa programu pomocy: Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw ubiegających się o rejestrację nazw produktów zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 509/2006 w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami oraz rozporządzeniem Rady nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 28 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Planowane w ramach programu roczne wydatki lub łączna kwota pomocy indywidualnej przyznanej podmiotowi: Poziom wydatków łącznych zależy od ilości zaakceptowanych na poziomie krajowym i przesłanych do Komisji Europejskiej wniosków o rejestrację

Maksymalna wielkość pomocy: Pomoc udzielana będzie do wysokości 100 % poniesionych wydatków, jednak nie będzie ona mogła przekroczyć 10.000 PLN dla całej grupy składającej wniosek o rejestrację.

Data zastosowania: Do objęcia wsparciem kwalifikują się wnioski o rejestrację, w stosunku, do których została podjęta decyzja o przesłaniu do Komisji Europejskiej po wejściu w życie ustawy o zmianie ustawy o utworzeniu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Płatność może być jednak wypłacona dopiero po otrzymaniu potwierdzenia w formie zawiadomienia wraz z numerem identyfikacyjnym o otrzymaniu przez Komisję Europejską niniejszej informacji zbiorczej.

Czas trwania systemu lub przyznania pomocy indywidualnej: Czas trwania jest nieokreślony i wiąże się z ilością przesłanych wniosków o rejestrację oraz rocznym limitem środków budżetowych na to działanie.

Cel pomocy: Pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw ubiegających się o rejestrację nazw produktów zgodnie z rozporządzeniem Rady nr 509/2006 w sprawie produktów rolnych i środków spożywczych będących gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami oraz rozporządzeniem Rady nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych polegająca na finansowaniu wydatków poniesionych na przygotowanie informacji niezbędnych do opracowania wniosku o rejestrację. Pomoc na celu zachęcenie do ochrony, rejestracji i wytwarzania żywności wysokiej jakości - art. 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004.

Sektory gospodarki: Program pomocy jest otwarty na wszystkie sektory. W skład grup zgłaszających wnioski o rejestrację mogą wchodzić podmioty zajmujące się produkcją i przetwórstwem a także podmioty zajmujące się wprowadzaniem do obrotu.

Nazwa i adres organu udzielającego pomocy:

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Al. Jana Pawła II 70

PL-00-175 Warszawa

Adres strony internetowej: www.armir.gov.pl

Beneficjenci pomocy: grupy producentów, które spełniają definicję małych i średnich przedsiębiorstw zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 70/2001 r. z dnia 12 stycznia 2001 r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Wydatki kwalifikujące się: Wydatki kwalifikujące się w ramach pomocy obejmują wydatki poniesione na uzyskanie informacji niezbędnych do przygotowania wniosku o rejestrację w zakresie tradycji, historii i pochodzenia produktu, związku produktu z regionem oraz przygotowanie dowodu pochodzenia, informacji dotyczących opisu, produkcji i oznakowania produktu.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.296.31

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zestawienie informacji przekazanych przez państwa członkowskie, dotyczących pomocy państwa przyznanej na mocy rozporządzenia Komisji (WE) nr 1/2004 z dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie stosowania art. 87 i art. 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność związaną z produkcją, przetwórstwem i obrotem produktami rolnymi.
Data aktu: 06/12/2006
Data ogłoszenia: 06/12/2006