Program Leonardo Da Vinci - Etap drugi (2000-2006) - Zaproszenie do składania wniosków EAC/21/06 - "Przyznanie dotacji na wykorzystanie, w formie działań rozpowszechniających i wykorzystujących doświadczenia (konferencje/seminaria), wyników projektów w ramach programu Leonardo da Vinci" - Zawiadomienie o opublikowaniu zaproszenia do składania wniosków w Internecie.

PROGRAM LEONARDO DA VINCI

Etap drugi (2000-2006)

Zaproszenie do składania wniosków EAC/21/06

"Przyznanie dotacji na wykorzystanie, w formie działań rozpowszechniających i wykorzystujących doświadczenia (konferencje/seminaria), wyników projektów w ramach programu Leonardo da Vinci"

Zawiadomienie o opublikowaniu zaproszenia do składania wniosków w Internecie

(2006/C 133/07)

(Dz.U.UE C z dnia 8 czerwca 2006 r.)

1. Opis i cele

Celem niniejszego zaproszenia do składania wniosków jest wspieranie działań związanych z rozpowszechnianiem i wykorzystywaniem doświadczeń (w szczególności konferencji i seminariów) w celu zachęcenia do powielania i wykorzystywania wyników programu Leonardo da Vinci oraz stymulowania współpracy pomiędzy klientami i oferentami w ramach 2-3 projektów.

Inicjatywa powinna przebiegać w trzech następujących etapach: działania przygotowawcze, działania główne i działania następcze. Pod uwagę będą brane wyłącznie propozycje zgodne z warunkami określonymi odnośnie do wspomnianych trzech etapów:

1) Etap przygotowań: określenie i zgodność potrzeb użytkowników z wynikami wybranych projektów. Na podstawie analizy określonych potrzeb, w przynajmniej trzech różnych krajach należy określić i wybrać produkty i wyniki przynajmniej pięciu różnych projektów Leonardo da Vinci celem ich promowania i wykorzystania.

2) Organizacja działania (wydarzenia) głównego: organizacja konferencji, seminarium, wystawy, warsztatów lub interaktywnych sesji w ramach partnerstwa celem porównania podaży i popytu. Należy zorganizować wymiany interaktywne pomiędzy promotorami projektów oraz użytkownikami celem ułatwienia przeniesienia i wykorzystania wyników projektów, mając na uwadze realizację potrzeb nowych użytkowników.

3) Etap końcowy: różnorodne działania następcze. Propozycje działań następczych, które służą ułatwieniu przeniesienia wyników i opracowania wskaźników umożliwiających zmierzenie wyników osiągniętych dzięki zorganizowanemu wydarzeniu.

2. Uprawnieni wnioskodawcy

O dotacje z tytułu niniejszego zaproszenia do składania wniosków mogą ubiegać się przedsiębiorstwa lub instytucje europejskie, krajowe, regionalne, lokalne i sektorowe, włącznie z sieciami europejskimi, które spełniają kryteria kwalifikacji, działają w sektorze edukacji i szkoleń zawodowych i pragną zorganizować działania bazujące na poprzednich doświadczeniach w dziedzinie ściśle objętej zaproszeniem do składania wniosków. Kandydaci powinni posiadać osobowość prawną od przynajmniej trzech lat i posiadać siedzibę w jednym z poniższych państw:

jedno z 25 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa członkowskie EFTA/EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub państwa kandydujące (Bułgaria, Rumunia, Turcja).

3. Potencjalni beneficjenci

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do instytucji (organizacje działające w dziedzinie edukacji i szkoleń zawodowych, agencje krajowe itp.), które mogą wykazać się zdolnością do szerokiego działania ("efekt pomnażania") celem usprawnienia systemów i praktyk w sektorze edukacji i szkoleń zawodowych.

4. Kryteria wyboru

Rozpatrzone zostaną podania o dotacje złożone przez wnioskodawców, którzy:

– dysponują możliwościami finansowymi pozwalającymi na samodzielne zorganizowanie proponowanego działania (patrz treść zaproszenia);

– dysponują możliwościami operacyjnymi pozwalającymi na samodzielne zorganizowanie proponowanego działania;

5. Kryteria udzielania zamówień

Decyzja o przyznaniu dotacji zostanie podjęta na podstawie następujących kryteriów:

– zgodność treści i wyników zrealizowanych dzięki zorganizowanemu wydarzeniu (konferencja/seminarium) w odniesieniu do celów niniejszego zaproszenia do składania wniosków, tj. wkład w rozpowszechnianie i wykorzystywanie (bazowanie na doświadczeniach) nowatorskich wyników projektów Leonardo da Vinci; określenie potrzeb szkolenia oraz sposób ich realizacji;

– jakość zaproponowanej struktury organizacyjnej, w szczególności jej zdolność do rozpowszechniania, wykorzystywania doświadczeń i zagwarantowania skutecznych wyników;

– liczby, profilu i jakości osób uczestniczących w działaniu (zakres użytkowników/grup docelowych rzeczywistych i potencjalnych, promotorów i partnerów projektów, osób podejmujących decyzje na wszystkich szczeblach, głównych organów szkolenia zawodowego);

– jakość i skuteczność metodyki, narzędzi i praktycznych sposobów rozwiązywania problemów zaproponowanych do oceny oraz dostosowanie produktów do potrzeb użytkowników; możliwość normalizacji/ możliwość realizacji projektów;

– europejski wymiar działania, mierzony w kontekście wkładu w jego treść i cele; liczba uczestników (promotorów i użytkowników) pochodzących z różnych krajów uczestniczących w programie Leonardo da Vinci; przewidywany potencjalny wpływ;

– plan prac (przejrzystość i zgodność celów z zaproponowanymi środkami);

– harmonogram projektu;

– spójność budżetu z planem prac;

– metodyka działań następczych oraz metodyka oceny.

6. Szacunkowa kwota, maksymalny pułap finansowania, harmonogram

Kwota przydzielona w ramach niniejszego zaproszenia wynosi 1 000 000 EUR. Dzięki tej kwocie Dyrekcja Generalna ds. Edukacji i Kultury zamierza wesprzeć projekty dotacjami wynoszącymi maksymalnie 100 000 EUR oraz pokrywającymi do 75 % kosztów kwalifikowanych; 30 % tego budżetu zostanie obowiązkowo przeznaczone na sfinansowanie działań następczych (etap 3).

Działania należy rozpocząć po podpisaniu umów, najpóźniej pomiędzy dniem 1 listopada a dniem 31 grudnia 2006 r.

Działania związane z rozpowszechnianiem oraz wykorzystywaniem doświadczeń należy zakończyć w terminie umożliwiającym przejście do działań następczych przed zakończeniem projektu (4 do 6 miesięcy).

Maksymalny czas trwania projektu wynosi zasadniczo 18 miesięcy.

7. Termin składania wniosków

Wnioski należy przesyłać do Komisji najpóźniej do dnia 10 lipca 2006 r.

8. Informacje dodatkowe

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/education/programmes/calls/2106/index_en.html

Prośby o bardziej szczegółowe informacje prosimy kierować na następujący adres:

Eac-B5-Call-Eac/21/06@ec.europa.eu

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.133.9

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Program Leonardo Da Vinci - Etap drugi (2000-2006) - Zaproszenie do składania wniosków EAC/21/06 - "Przyznanie dotacji na wykorzystanie, w formie działań rozpowszechniających i wykorzystujących doświadczenia (konferencje/seminaria), wyników projektów w ramach programu Leonardo da Vinci" - Zawiadomienie o opublikowaniu zaproszenia do składania wniosków w Internecie.
Data aktu: 08/06/2006
Data ogłoszenia: 08/06/2006