Umożliwienie ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 7 października 2024 r.
w sprawie umożliwienia ładowania urządzeń za pośrednictwem gniazda USB typu C 2

Na podstawie art. 278 ust. 8 ustawy z dnia 12 lipca 2024 r. - Prawo komunikacji elektronicznej (Dz. U. poz. 1221) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C;
2)
specyfikacje techniczne dotyczące ładowania mające zastosowanie do tych kategorii lub klas urządzeń;
3)
informacje odnoszące się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących;
4)
wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące;
5)
wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących.
§  2. 
Określa się następujące kategorie lub klasy urządzeń radiowych konstruowanych w sposób umożliwiający ich ładowanie za pośrednictwem gniazda USB typu C:
1)
doręczone telefony komórkowe;
2)
tablety;
3)
aparaty cyfrowe;
4)
słuchawki nagłowne;
5)
zestawy słuchawkowe;
6)
doręczone konsole do gier wideo;
7)
przenośne głośniki;
8)
czytniki książek elektronicznych;
9)
klawiatury;
10)
myszy;
11)
przenośne systemy nawigacyjne;
12)
słuchawki douszne;
13)
laptopy.
§  3. 
Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego, to:
1)
zostają wyposażone w gniazdo USB typu C opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/53/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych i uchylającej dyrektywę 1999/5/WE (Dz. Urz. UE L 153 z 22.05.2014, str. 62, z późn. zm.), zwanej dalej "dyrektywą 2014/53/UE", a gniazdo to musi być zawsze dostępne i aktywne;
2)
są ładowane za pomocą kabli zgodnych z normą, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE.
§  4. 
Jeżeli urządzenia, o których mowa w § 2, mogą być ładowane za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V, prądem o natężeniu wyższym niż 3 A lub mocą wyższą niż 15 W, to:
1)
umożliwiają zasilanie przez USB opisane w normie, o której mowa w akcie delegowanym Komisji Europejskiej wydanym na podstawie art. 3 ust. 4 dyrektywy 2014/53/UE;
2)
zapewniają, aby dodatkowe protokoły w zakresie ładowania umożliwiały pełną funkcjonalność zasilania przez USB, o której mowa w pkt 1, niezależnie od używanego urządzenia ładującego.
§  5. 
1. 
W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących dla urządzeń, o których mowa w § 2, wskazuje się moc urządzeń przeznaczonych do ładowania przewodowego, które można stosować z danymi urządzeniami radiowymi, w tym:
1)
minimalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego,
2)
maksymalną moc wymaganą do ładowania urządzenia radiowego przy maksymalnej prędkości ładowania

- wyrażone w watach [W].

2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: "Moc dostarczana przez ładowarkę wynosi między minimalnie [XX] W wymaganych przez urządzenie radiowe a maksymalnie [YY] W, aby osiągnąć maksymalną prędkość ładowania".
3. 
W informacjach odnoszących się do specyfikacji technicznych dotyczących ładowania i kompatybilnych urządzeń ładujących, w przypadku urządzeń, o których mowa w § 4, wskazuje się zakres, w jakim można je ładować za pomocą ładowania przewodowego napięciem wyższym niż 5 V lub prądem o natężeniu wyższym niż 3 A, lub mocą wyższą niż 15 W.
4. 
Informacje, o których mowa w ust. 3, wraz ze wskazaniem, że urządzenie radiowe obsługuje protokół w zakresie zasilania przez USB, przedstawia się w formie tekstowej o następującej treści: "Szybkie ładowanie USB PD" oraz wskazaniem nazw innych obsługiwanych protokołów w zakresie ładowania.
5. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, 3 i 4, mogą zostać także udostępnione za pomocą kodów QR lub podobnych rozwiązań elektronicznych.
§  6. 
Wzory piktogramów informujących o tym, czy do urządzenia radiowego jest czy nie jest dołączone urządzenie ładujące, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  7. 
Wzór etykiety informującej o specyfikacji w zakresie możliwości ładowania urządzeń radiowych oraz kompatybilnych urządzeń ładujących określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2024 r., z wyjątkiem § 2 pkt 13, który wchodzi w życie z dniem 28 kwietnia 2026 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORY PIKTOGRAMÓW INFORMUJĄCYCH O TYM, CZY DO URZĄDZENIA RADIOWEGO JEST CZY NIE JEST DOŁĄCZONE URZĄDZENIE ŁADUJĄCE

Piktogram informujący o tym, czy urządzenie ładujące jest czy nie jest dołączone do urządzenia radiowego

1. Piktogram ma następujące formaty:

1.1. Jeżeli urządzenie ładujące jest dołączone do urządzenia radiowego:

wzór

1.2. Jeżeli urządzenie ładujące nie jest dołączone do urządzenia radiowego:

wzór

2. Piktogram może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem że pozostaje widoczny i czytelny. Jeżeli piktogram jest pomniejszony lub powiększony, zachowuje się proporcje określone na rysunkach, o których mowa w ust. 1 załącznika.

3. Wymiar »a«, o którym mowa w ust. 1 załącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ETYKIETY INFORMUJĄCEJ O SPECYFIKACJI W ZAKRESIE MOŻLIWOŚCI ŁADOWANIA URZĄDZEŃ RADIOWYCH ORAZ KOMPATYBILNYCH URZĄDZEŃ ŁADUJĄCYCH

1. Etykieta ma następujący format:

wzór

2. Litery »XX« zastępuje się liczbą odpowiadającą minimalnej mocy wymaganej do ładowania urządzenia radiowego, określającą minimalną moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć w celu ładowania urządzenia radiowego.

3. Litery »YY« zastępuje się liczbą odpowiadającą maksymalnej mocy wymaganej przez urządzenie radiowe do osiągnięcia maksymalnej prędkości ładowania, określającą moc, jaką urządzenie ładujące ma dostarczyć przynajmniej w celu osiągnięcia tej maksymalnej prędkości ładowania.

4. Skrót »USB PD« (zasilanie przez USB) przedstawia się, jeżeli urządzenie radiowe obsługuje ten protokół komunikacyjny w zakresie ładowania. »USB PD« to protokół, który dobiera najszybsze dostarczenie prądu z urządzenia ładującego do urządzenia radiowego bez skracania żywotności baterii.

5. Etykieta może różnić się wyglądem (w szczególności kolorem, wypełnieniem lub konturem, grubością linii), pod warunkiem że pozostaje widoczna i czytelna. Jeżeli etykieta jest pomniejszona lub powiększona, zachowuje się proporcje określone na rysunku, o którym mowa w ust. 1 załącznika.

6. Wymiar »a«, o którym mowa w ust. 1 załącznika, wynosi co najmniej 7 mm, niezależnie od zmiany wymiarów.

1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej – informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 2720).
2Niniejsze rozporządzenie w zakresie swojej regulacji wdraża dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2380 z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2014/53/UE w sprawie harmonizacji ustawodawstw państw członkowskich dotyczących udostępniania na rynku urządzeń radiowych (Dz. Urz. UE L 315 z 07.12.2022, str. 30).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024