Opłata mocowa.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 5 września 2024 r.
w sprawie opłaty mocowej

Na podstawie art. 76 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2131) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób pobierania opłaty mocowej, w tym:
1)
terminy i sposób przekazywania operatorowi środków z tytułu opłaty mocowej;
2)
zakres i termin przekazywania operatorowi i operatorowi systemu dystrybucyjnego elektroenergetycznego, zwanemu dalej "płatnikiem opłaty mocowej", informacji, w tym informacji o sumie należnych opłat mocowych;
3)
okresy rozliczeniowe pomiędzy odpowiednio operatorem, płatnikami opłaty mocowej i innymi podmiotami obowiązanymi do wnoszenia opłaty mocowej;
4)
sposób wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie na potrzeby obliczania opłaty mocowej należnej od odbiorców końcowych, z wyłączeniem odbiorców końcowych, o których mowa w art. 89a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy, zwanej dalej "ustawą";
5)
zakres, sposób i termin przekazywania Prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki, zwanemu dalej "Prezesem URE", za pośrednictwem operatora i płatników opłaty mocowej, informacji niezbędnych do kalkulacji stawek opłaty mocowej.

Rozdział  2

Okresy rozliczeniowe i przekazywanie środków z tytułu opłaty mocowej

§  2. 
1. 
Okresem rozliczeniowym dla rozliczeń dokonywanych pomiędzy operatorem a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 2 ustawy, jest miesiąc kalendarzowy.
2. 
Okresem rozliczeniowym dla rozliczeń dokonywanych pomiędzy:
1)
płatnikiem opłaty mocowej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 3 ustawy,
2)
przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, niebędącym płatnikiem opłaty mocowej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 4 ustawy,
3)
przedsiębiorstwem energetycznym wytwarzającym energię elektryczną a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5 ustawy,
4)
przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie magazynowania energii elektrycznej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5a ustawy,
5)
przedsiębiorstwem energetycznym wytwarzającym energię elektryczną a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5b ustawy, przyłączonymi do urządzeń, instalacji lub sieci tego przedsiębiorstwa za pośrednictwem linii bezpośredniej

- jest okres, w którym są dokonywane rozliczenia za energię elektryczną lub za świadczone usługi dystrybucji energii elektrycznej.

§  3. 
Podmioty, o których mowa w art. 69 ust. 2 ustawy, przekazują operatorowi należne za dany okres rozliczeniowy środki z tytułu opłaty mocowej w terminie do 19. dnia miesiąca kalendarzowego następującego po danym okresie rozliczeniowym, na podstawie wystawionych faktur, na wskazane rachunki bankowe.

Rozdział  3

Przekazywanie informacji dotyczących poboru opłaty mocowej

§  4. 
1. 
Płatnik opłaty mocowej przekazuje operatorowi informację o:
1)
sumie należnych środków z tytułu opłaty mocowej,
2)
wolumenie energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, w tym w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy

- w terminie do 9. dnia miesiąca kalendarzowego następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 2 ust. 1.

2. 
Podmioty, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, przekazują operatorowi, w zakresie odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do urządzeń, instalacji lub sieci tego przedsiębiorstwa, informację o:
1)
sumie należnych środków z tytułu opłaty mocowej,
2)
wolumenie energii elektrycznej pobranej z sieci w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, w tym w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy

- w terminie do 8. dnia miesiąca kalendarzowego następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 2 ust. 1.

§  5. 
Podmioty, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przekazują płatnikowi opłaty mocowej, w zakresie odbiorców końcowych przyłączonych bezpośrednio do urządzeń, instalacji lub sieci tego przedsiębiorstwa, informację o:
1)
sumie należnych środków z tytułu opłaty mocowej,
2)
wolumenie energii elektrycznej pobranej z urządzeń, instalacji lub sieci w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, w tym w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy

- w terminie do 8. dnia miesiąca kalendarzowego następującego po zakończeniu okresu rozliczeniowego, o którym mowa w § 2 ust. 2.

§  6. 
1. 
Wolumen energii elektrycznej pobranej z sieci, o którym mowa w § 4 i § 5, jest ustalany na podstawie wskazań licznika zdalnego odczytu odbiorcy końcowego albo innego licznika umożliwiającego pomiar zużycia energii elektrycznej odbiorcy końcowego w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy.
2. 
W przypadku awarii licznika, o którym mowa w ust. 1, wolumen energii elektrycznej pobranej z sieci, o którym mowa w § 4 i § 5, jest ustalany według standardowego profilu zużycia energii elektrycznej w rozumieniu art. 3 pkt 39 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz. U. z 2024 r. poz. 266, 834 i 859) oraz rzeczywiście pobranej energii elektrycznej w okresie rozliczeniowym lub zgodnie z zasadami określonymi w instrukcji, o której mowa w art. 9g ust. 4 tej ustawy.

Rozdział  4

Sposób wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie

§  7. 
1. 
Wybranymi godzinami doby przypadającymi na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, mogą być wyłącznie godziny, dla których może zostać ogłoszony okres przywołania na rynku mocy, wskazane w przepisach wydanych na podstawie art. 68 ustawy.
2. 
Liczba wybranych godzin doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w ust. 1, jest nie mniejsza niż 8 i nie większa niż 15.
§  8. 
1. 
Jako godziny doby przypadające na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w § 7 ust. 1, mogą zostać wybrane maksymalnie dwa rozłączne okresy w ciągu doby, przy czym pojedynczy okres obejmuje co najmniej 2 godziny.
2. 
W przypadku godzin doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w § 7 ust. 1, wskazanych w dwóch rozłącznych okresach w ciągu doby przerwa pomiędzy tymi okresami nie może być krótsza niż 2 godziny.
§  9. 
Wyboru godzin doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w § 7 ust. 1, dokonuje się na podstawie danych historycznych lub prognozowanych, dotyczących zapotrzebowania na moc w systemie, biorąc pod uwagę charakter dobowej krzywej zapotrzebowania na moc w systemie w poszczególnych kwartałach roku.

Rozdział  5

Przekazywanie informacji niezbędnych do kalkulacji stawek opłaty mocowej

§  10. 
1. 
Płatnik opłaty mocowej przyłączony do sieci przesyłowej, do którego sieci dystrybucyjnej jest przyłączonych mniej niż osiemset tysięcy odbiorców końcowych, oraz podmioty, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, przekazują operatorowi informację o wolumenie energii elektrycznej pobranej z ich urządzeń, instalacji lub sieci przez odbiorców końcowych, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, w roku poprzedzającym rok ustalania stawek opłaty mocowej, w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, za poszczególne kwartały roku poprzedzającego rok przekazywania informacji.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku, w którym jest ustalana stawka opłaty mocowej.
§  11. 
1. 
Płatnik opłaty mocowej przyłączony wyłącznie do sieci dystrybucyjnej przekazuje płatnikowi opłaty mocowej, do którego sieci jest przyłączony, informację o wolumenie energii elektrycznej pobranej ze swojej sieci, w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, przez odbiorców końcowych, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, za poszczególne kwartały roku poprzedzającego rok przekazywania informacji.
2. 
Informacja, o której mowa w ust. 1, jest przekazywana w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku, w którym jest ustalana stawka opłaty mocowej.
3. 
Podmioty, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przyłączone wyłącznie do sieci dystrybucyjnej przekazują płatnikowi opłaty mocowej, do którego sieci są przyłączone, informację o wolumenie energii elektrycznej pobranej z urządzeń, instalacji lub sieci tego podmiotu, w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, przez odbiorców końcowych, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, za poszczególne kwartały roku poprzedzającego rok przekazywania informacji.
4. 
Informacja, o której mowa w ust. 3, jest przekazywana w terminie do dnia 31 maja każdego roku, w którym jest ustalana stawka opłaty mocowej.
§  12. 
Operator, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku, w którym jest ustalana stawka opłaty mocowej, przekazuje Prezesowi URE informację o wolumenie energii elektrycznej pobranej w roku poprzedzającym rok ustalania stawek opłaty mocowej, w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, z:
1)
sieci przesyłowej przez odbiorców końcowych, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, w poszczególnych kwartałach roku poprzedzającego rok przekazywania informacji,
2)
sieci płatników opłaty mocowej przekazane zgodnie z § 10 oraz
3)
urządzeń, instalacji lub sieci podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, przyłączonych do jego sieci.
§  13. 
Płatnik opłaty mocowej przyłączony do sieci przesyłowej, z wyłączeniem płatnika opłaty mocowej, o którym mowa w § 10, w terminie do dnia 31 lipca każdego roku, w którym jest ustalana stawka opłaty mocowej, przekazuje Prezesowi URE informację o wolumenie energii elektrycznej pobranej w roku poprzedzającym rok ustalania stawek opłaty mocowej, w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy, z:
1)
sieci tego płatnika opłaty mocowej przez odbiorców końcowych przyłączonych do jego sieci, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, w poszczególnych kwartałach roku poprzedzającego rok przekazywania informacji,
2)
sieci płatników opłaty mocowej przyłączonych do jego sieci przekazane zgodnie z § 11 oraz
3)
urządzeń, instalacji lub sieci podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przyłączonych do jego sieci.
§  14. 
Informacje, o których mowa w § 10-13, są przekazywane w formie elektronicznej w sposób umożliwiający ich przetwarzanie, wyszukiwanie, sortowanie, filtrowanie, przeglądanie i wydruk, a także ich kopiowanie na informatyczne nośniki danych.

Rozdział  6

Przepisy epizodyczne

§  15. 
W odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających przed dniem 1 stycznia 2028 r. informacje, o których mowa w § 4 i § 5, zawierają:
1)
liczbę odbiorców końcowych, liczbę punktów poboru energii, o których mowa w art. 89a ust. 1 pkt 1 ustawy, i wolumen energii elektrycznej pobranej przez tych odbiorców końcowych we wszystkich godzinach roku oraz
2)
wolumen energii elektrycznej pobranej z urządzeń, instalacji lub sieci odpowiednio płatnika opłaty mocowej, podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, lub podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przez odbiorców końcowych, o których mowa w art. 89a ust. 1 pkt 2 ustawy, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, odrębnie we wszystkich godzinach roku oraz w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy.
§  16. 
W odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających przed dniem 1 stycznia 2028 r. informacje, o których mowa w § 10-13, zawierają:
1)
liczbę odbiorców końcowych, liczbę punktów poboru energii, o których mowa w art. 89a ust. 1 pkt 1 ustawy, i wolumen energii elektrycznej pobranej przez tych odbiorców końcowych we wszystkich godzinach roku oraz
2)
wolumen energii elektrycznej pobranej z urządzeń, instalacji lub sieci odpowiednio płatnika opłaty mocowej, podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 3 i 4 ustawy, lub podmiotów, o których mowa w art. 69 ust. 3 pkt 2 i 3 ustawy, przez odbiorców końcowych, o których mowa w art. 89a ust. 1 pkt 2 ustawy, w podziale na grupy odbiorców końcowych, o których mowa w art. 70a ust. 1 ustawy, odrębnie we wszystkich godzinach roku oraz w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy.
§  17. 
W odniesieniu do okresów rozliczeniowych przypadających przed dniem 4 lipca 2031 r. w celu ustalenia opłaty mocowej w sposób inny niż ryczałtowy oraz w celu zbierania i przekazania Prezesowi URE informacji niezbędnych do kalkulacji stawek opłaty mocowej zgodnie z rozdziałem 5 dla odbiorców końcowych, o których mowa w art. 89a ust. 2 ustawy, § 6 ust. 2 stosuje się również w przypadku braku licznika zdalnego odczytu lub innego licznika umożliwiającego pomiar zużycia energii elektrycznej w wybranych godzinach doby przypadających na godziny szczytowego zapotrzebowania na moc w systemie, o których mowa w art. 74 ust. 4 pkt 2 ustawy.

Rozdział  7

Przepis przejściowy i przepis końcowy

§  18. 
Do okresów rozliczeniowych dla rozliczeń dokonywanych pomiędzy:
1)
płatnikiem opłaty mocowej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 3 ustawy,
2)
przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie przesyłania lub dystrybucji energii elektrycznej, niebędącym płatnikiem opłaty mocowej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 4 ustawy,
3)
przedsiębiorstwem energetycznym wytwarzającym energię elektryczną a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5 ustawy,
4)
przedsiębiorstwem energetycznym wykonującym działalność gospodarczą w zakresie magazynowania energii elektrycznej a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5a ustawy,
5)
przedsiębiorstwem energetycznym wytwarzającym energię elektryczną a podmiotami, o których mowa w art. 69 ust. 5b ustawy, przyłączonymi do urządzeń, instalacji lub sieci tego przedsiębiorstwa za pośrednictwem linii bezpośredniej

- rozpoczętych w terminie innym niż pierwszy dzień miesiąca i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.

§  19. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2024 r. 2
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - energia, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 2726).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 9 listopada 2020 r. w sprawie pobierania opłaty mocowej i wyznaczania godzin doby przypadających na szczytowe zapotrzebowanie na moc w systemie (Dz. U. poz. 2009 i 2370), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 47 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1681 oraz z 2024 r. poz. 859).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1350

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłata mocowa.
Data aktu: 05/09/2024
Data ogłoszenia: 11/09/2024
Data wejścia w życie: 01/10/2024