Wykaz zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowa Książeczka Szczepień.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 27 września 2023 r.
w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz Międzynarodowej Książeczki Szczepień

Na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2023 r. poz. 1284, 909 i 1938) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wykaz zalecanych szczepień ochronnych;
2)
wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień oraz sposób jej wydawania i dokonywania w niej wpisów.
§  2. 
Ustala się wykaz zalecanych szczepień ochronnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Ustala się wzór Międzynarodowej Książeczki Szczepień, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Międzynarodowa Książeczka Szczepień jest wydawana przez świadczeniodawcę, u którego przeprowadzono szczepienie ochronne, na wniosek osoby poddawanej szczepieniu ochronnemu.
3. 
Wydanie Międzynarodowej Książeczki Szczepień jest odnotowywane przez osobę przeprowadzającą szczepienie ochronne w dokumentacji medycznej, o której mowa w przepisach o rodzajach i zakresie dokumentacji medycznej oraz sposobie jej przetwarzania.
4. 
Wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień obejmuje rodzaj i datę wykonanego szczepienia ochronnego lub zastosowanego środka profilaktycznego, określenie producenta, nazwy handlowej i numeru serii szczepionki, termin ważności zaświadczenia o przeprowadzonym szczepieniu oraz oznaczenie podmiotu wykonującego działalność leczniczą, który udzielił świadczenia zdrowotnego. Wpis potwierdza własnoręcznym podpisem osoba, która przeprowadziła szczepienie ochronne lub odpowiedzialna za jego przeprowadzenie.
5. 
Wpis do Międzynarodowej Książeczki Szczepień informacji o przeprowadzeniu szczepienia ochronnego może być dokonany przez personel medyczny realizujący szczepienia w terminie późniejszym, o ile na podstawie dokumentacji medycznej prowadzonej zgodnie z przepisami o rodzajach i zakresie dokumentacji medycznej oraz sposobie jej przetwarzania jest możliwe ustalenie danych niezbędnych do dokonania wpisu, a fakt przeprowadzenia szczepienia ochronnego nie budzi wątpliwości.
§  4. 
Międzynarodowe Książeczki Szczepień wydane na podstawie dotychczasowych przepisów zachowują ważność.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2023 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ ZALECANYCH SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Szczepienie ochronne przeciw:

1) błonicy;

2) cholerze;

3) COVID-19;

4) durowi brzusznemu;

5) gruźlicy;

6) grypie;

7) inwazyjnym zakażeniom Haemophilus influenzae typu b;

8) inwazyjnym zakażeniom Neisseria meningitidis;

9) inwazyjnym zakażeniom Streptococcus pneumoniae;

10) japońskiemu zapaleniu mózgu;

11) kleszczowemu zapaleniu mózgu (KZM);

12) krztuścowi;

13) ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV);

14) nagminnemu zapaleniu przyusznic (śwince);

15) odrze;

16) ospie wietrznej;

17) półpaścowi;

18) ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (poliomyelitis);

19) różyczce;

20) tężcowi;

21) wirusowemu zapaleniu wątroby typu A;

22) wirusowemu zapaleniu wątroby typu B;

23) wściekliźnie;

24) zakażeniom wywołanym przez rotawirusy;

25) zakażeniom wirusem syncytialnym układu oddechowego (RSV);

26) żółtej gorączce.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

wzór

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 14 sierpnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. poz. 1616).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 16 września 2010 r. w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych oraz sposobu finansowania i dokumentowania zalecanych szczepień ochronnych wymaganych międzynarodowymi przepisami zdrowotnymi (Dz. U. poz. 1215), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1938).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024