Umundurowanie pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz odznaka tej inspekcji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 23 lutego 2022 r.
w sprawie umundurowania pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz odznaki tej inspekcji

Na podstawie art. 29 ust. 6 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki przydziału umundurowania dla pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwanych dalej "pracownikami", oraz okres jego zużycia;
2)
wzory, kolory i normy umundurowania;
3)
wzór odznaki Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwanej dalej "odznaką";
4)
szczegółowy sposób noszenia umundurowania i odznaki;
5)
wysokość i warunki wypłaty równoważnika pieniężnego na zakup umundurowania oraz za okresowe czyszczenie umundurowania;
6)
stanowiska pracy, na których zatrudnione osoby są uprawnione do noszenia umundurowania i odznaki, w zależności od rodzaju i zakresu wykonywanych zadań.
§  2. 
1. 
Wykaz składników umundurowania, okresów ich zużycia oraz norm umundurowania jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Składniki umundurowania, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w lp. 1-14 i 16, są wydawane pracownikowi bezpośrednio.
3. 
Pracownikowi wypłaca się równoważnik pieniężny na zakup składników umundurowania, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia w lp. 15 i 17-20.
§  3. 
1. 
Okres zużycia składników umundurowania liczy się od dnia:
1)
wydania ich pracownikowi albo
2)
wypłacenia pracownikowi równoważnika pieniężnego na ich zakup.
2. 
Do okresu, o którym mowa w ust. 1, nie wlicza się okresów nieświadczenia pracy przez pracownika, trwających nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, innych niż okres korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego.
§  4. 
1. 
Jeżeli utrata lub zniszczenie składnika umundurowania nastąpiły przed upływem okresu jego zużycia, to nowy składnik umundurowania przysługuje:
1)
bezpłatnie, na wniosek pracownika zaopiniowany przez jego przełożonego - jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły z przyczyn niezależnych od pracownika;
2)
odpłatnie, za zwrotem kwoty odpowiadającej wartości utraconego lub zniszczonego składnika umundurowania, obliczonej z uwzględnieniem okresu użytkowania tego składnika umundurowania - jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiły w przypadkach innych niż określone w pkt 1.
2. 
Kwota, o której mowa w ust. 1 pkt 2, odpowiada wartości składników umundurowania za okres odpowiednio od dnia utraty lub zniszczenia składnika umundurowania do dnia upływu okresu zużycia danego składnika umundurowania.
§  5. 
1. 
Pracownik nosi umundurowanie w sposób, który zapewnia mu estetyczny wygląd zewnętrzny podczas wykonywania obowiązków służbowych.
2. 
Niedopuszczalne jest:
1)
dokonywanie przeróbek lub zniekształceń składników umundurowania;
2)
noszenie składników umundurowania:
a)
w połączeniu z:
ubraniem cywilnym,
ozdobami osobistymi umieszczonymi na umundurowaniu w widoczny sposób,
b)
o znacznym stopniu zużycia,
c)
niezgodnie z przeznaczeniem.
3. 
Dopuszcza się noszenie przez umundurowanego pracownika:
1)
symbolu żałoby w sposób zwyczajowo przyjęty;
2)
okularów przeciwsłonecznych lub zdrowotnych;
3)
środków ochrony osobistej, jeżeli takie wymaganie wynika z przepisów odrębnych.
4. 
Pracownik nosi odznakę na zewnętrznej stronie umundurowania, na lewej kieszeni lub na lewym rękawie kurtki pomiędzy barkiem a łokciem.
§  6. 
1. 
Wzory i kolory składników umundurowania są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Wzór odznaki jest określony w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Podstawę obliczania wysokości równoważnika pieniężnego, o którym mowa w § 2 ust. 3, stanowią ceny jednostkowe składników umundurowania określone w tabeli kalkulacyjnej do obliczania równoważnika pieniężnego, stanowiącej załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Wysokość równoważnika pieniężnego ulega corocznie zwiększeniu o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w poprzednim roku kalendarzowym, ogłaszany przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 94 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291, z późn. zm.).
§  8. 
1. 
Równoważnik pieniężny za okresowe czyszczenie umundurowania wypłaca się pracownikowi niezwłocznie:
1)
po uzyskaniu przez niego upoważnienia do przeprowadzania granicznej kontroli fitosanitarnej;
2)
po upływie każdego kolejnego roku od dnia uzyskania upoważnienia, o którym mowa w pkt 1.
2. 
Podstawę obliczania wysokości równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, stanowi ryczałt za czyszczenie umundurowania określony w tabeli kalkulacyjnej do obliczania równoważnika pieniężnego, stanowiącej załącznik nr 4 do rozporządzenia. Do obliczania równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, stosuje się § 7 ust. 2.
§  9. 
Umundurowanie i odznakę noszą pracownicy upoważnieni do przeprowadzania granicznej kontroli fitosanitarnej w punkcie kontroli granicznej, zatrudnieni na stanowiskach:
1)
kierownika oddziału;
2)
głównego specjalisty;
3)
starszego specjalisty;
4)
specjalisty;
5)
starszego inspektora;
6)
inspektora.
§  10. 
1. 
Dopuszcza się noszenie składników umundurowania wydanych pracownikowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnych ze wzorami określonymi w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lutego 2009 r. w sprawie umundurowania pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz odznaki tej Inspekcji (Dz. U. poz. 270), do upływu okresu ich zużycia.
2. 
Nie dopuszcza się łączenia składników umundurowania wydanych pracownikowi przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ze składnikami umundurowania wydanymi po dniu wejścia w życie rozporządzenia.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WYKAZ SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA, OKRESÓW ICH ZUŻYCIA ORAZ NORM UMUNDUROWANIA

Lp. Składniki umundurowania Okres zużycia w latach Norma umundurowania
1 2 3 4
1 Kurtka zimowa, 1 szt. (#49575F) 3 Wodoodporna, wiatroodporna, ocieplana, oddychająca, z kapturem. Kurtka służbowa zimowa z podpinką i ocieplaczem z polaru. Kurtka zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy. Kurtka ma doszyty na stałe kaptur z daszkiem, ocieplony polarem. Na wysokości lewej i prawej piersi są naszyte kieszenie nakładane z patką, zapinane taśmą samosczepną. Dół patek jest wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole przodu kurtki są naszyte dwie kieszenie nakładane z patkami zapinanymi na napy. Na lewym rękawie pomiędzy barkiem a łokciem jest naszyta kieszeń nakładana z patką zapinaną taśmą samosczepną, z wykończeniem wypustką odblaskową. Na górnej części pleców umieszczony odblaskowy napis "Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patce górnej lewej kieszeni znajduje się odblaskowy napis "PIORiN" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Ocieplacz z polaru z odpinanymi rękawami, po odpięciu rękawów może być używany jako kamizelka.
2 Kurtka letnia, 1 szt. (#49575F) 3 Wodoodporna, wiatroodporna, oddychająca, z membraną. Kurtka zapinana na zamek błyskawiczny kryty podwójną plisą zapinaną na napy, ma doszyty na stałe kaptur z daszkiem. Na
wysokości lewej i prawej piersi wszyte wpuszczane kieszenie zapinane na zamki błyskawiczne, przykryte patkami. Dół patek wykończony wypustką odblaskową w kolorze srebrnym. Na dole kurtki umieszczone symetrycznie wpuszczane kieszenie z patkami zapinanymi taśmą samosczepną. Patki wykończone taśmą wypustową odblaskową w kolorze srebrnym. Na lewym rękawie, w górnej części, jest naszyta kieszeń z mieszkiem i klapką zapinaną taśmą samosczepną. Na górnej części pleców umieszczony odblaskowy napis "Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Na patce górnej lewej kieszeni znajduje się odblaskowy napis "PIORiN" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał.
3 Kurtka typu softshell, 1 szt.

(#49575F)

2 Kurtka zapinana na zamek błyskawiczny, z dopinanym na zamek błyskawiczny kapturem. Na dole kurtki umieszczone symetrycznie wpuszczane kieszenie zapinane na suwak. Na górnej części pleców umieszczony odblaskowy napis "Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. Po lewej stronie, na wysokości klatki piersiowej, znajduje się odblaskowy napis "PIORiN" w kolorze srebrnym, wykonany metodą wgrzewania w materiał. W dolnej części na całym obwodzie i na rękawach (mankietach) elementy odblaskowe.
4 Bluza, 1 szt. (#49575F) 2 Wykonana z polaru, z dwiema kieszeniami zapinanymi na suwak i wzmocnieniami na łokciach i ramionach. Po lewej stronie, na wysokości klatki piersiowej, znajduje się wyszyty mechanicznie napis "PIORiN". Na rękawach (mankietach) elementy odblaskowe. Stanowi dodatkowe ocieplenie do kurtki zimowej. Odpinane rękawy.
5 Spodnie letnie, 2 szt. (#49575F) 2 Spodnie letnie z wysokim stanem. Na dole spodni wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Z przodu, na wysokości kolan, wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach umieszczony napis "PIORiN" w kolorze srebrnym. Tylne kieszenie zapinane na napy.
6 Spodnie zimowe, 2 szt.

(#49575F)

2 Spodnie zimowe z wysokim stanem wykonane z ciepłego materiału. Na dole spodni wszyta patka umożliwiająca regulację szerokości dołu nogawek. Wzdłuż szwów bocznych na całej długości spodni wszyta lamówka odblaskowa w kolorze srebrnym. Z przodu, na wysokości kolan, wzmocnienia z tkaniny zasadniczej. Na bokach nogawek naszyte kieszenie z patkami zapinanymi na napy. Na patkach umieszczony napis "PIORiN" w kolorze srebrnym. Tylne kieszenie zapinane na napy.
7 Koszulobluza z długim rękawem w kolorze błękitnym, białym lub jasnoszarym, 2 szt. (#FFFFFF, #9CC0E7, #CFD0D2) 1 Zapinana na guziki. Na wysokości klatki piersiowej dwie kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad patką lewej kieszeni znajduje się wyszyty mechanicznie napis "PIORiN". Damska koszulobluza taliowana.
8 Koszulka typu polo z krótkim rękawem w kolorze błękitnym, białym lub jasnoszarym, 2 szt. (#FFFFFF, #9CC0E7, #CFD0D2) 1 Zapinana na 3 guziki, z kołnierzykiem. Po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna z guzikiem. Nad kieszenią znajduje się wyszyty mechanicznie napis "PIORiN".
9 Koszulka typu T-shirt z krótkim rękawem w kolorze błękitnym, białym lub jasnoszarym, 2 szt. (#FFFFFF, #9CC0E7, #CFD0D2) 1 Po lewej stronie jest naszyta kieszeń zewnętrzna. Na kieszeni znajduje się wyszyty mechanicznie napis "PIORiN".
10 Koszulobluza z krótkim rękawem w kolorze błękitnym, białym lub jasnoszarym, 2 szt. (#FFFFFF, #9CC0E7, #CFD0D2) 1 Zapinana na guziki. Na wysokości klatki piersiowej dwie kieszenie z patkami zapinanymi na guzik. Nad patką lewej kieszeni znajduje się wyszyty mechanicznie napis "PIORiN". Damska koszulobluza taliowana.
11 Czapka zimowa typu sportowego, 1 szt. (#49575F) 1 Wykonana z polaru, z wykończeniem z dzianiny w tym samym kolorze co kolor polaru. Na przodzie czapki znajduje się haftowany mechanicznie wizerunek orła w kolorze srebrnym, pod nim haftowany mechanicznie napis "PIORiN". Czapka ma doszyte nauszniki z polaru, które w zależności od warunków atmosferycznych mogą być wysunięte lub schowane do wewnątrz.
12 Czapka letnia z daszkiem typu sportowego, 1 szt. (#49575F) 1 Na przodzie czapki znajduje się haftowany mechanicznie wizerunek orła w kolorze srebrnym, pod nim haftowany mechanicznie napis "PIORiN".
13 Buty zimowe ocieplane typu B (trzewik) na grubej podeszwie w kolorze czarnym, 1 para 2 Bezpieczne klasy S "safety", antypoślizgowe, wierzch ze skóry, cholewka za kostkę, ze stalowym noskiem, język ze wstawkami uniemożliwiający przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza buta, wzmocnienie na wysokości pięty i łuku stopy oraz poduszka powietrzna zapewniająca amortyzację, formowane wzmocnienie łuku stopy zapewniające wsparcie i elastyczność, podeszwa o zwiększonej przyczepności, mrozoodporna. Po bokach cholewki miękkie, koliste zabezpieczenia kostek przed urazem.
14 Buty letnie typu A (półbuty) na grubej podeszwie w kolorze czarnym, 1 para 2 Bezpieczne klasy S "safety", wierzch ze skóry oraz tkaniny wodoodpornej oddychającej, z metalowym noskiem, język ze wstawkami uniemożliwiający przedostawanie się zanieczyszczeń do wnętrza buta, ochronny nosek wykonany z gumy odpornej na ścieranie, wzmocnienia poziome gwarantujące bezpieczeństwo i trwałość, wzmocnienie na wysokości pięty i łuku stopy oraz poduszka powietrzna zapewniająca amortyzację, formowane wzmocnienie łuku stopy zapewniające wsparcie i elastyczność, podeszwa o zwiększonej przyczepności.
15 Pas, 1 szt. 2 Skórzany lub parciany, czarny z metalową klamrą.
16 Kamizelka ostrzegawcza, 1 szt. 2 Kamizelka ostrzegawcza wykonana z dzianiny z elementami odblaskowymi w kolorze żółtym, zapinana z przodu na klamrę zaciskową. Na górnej części pleców jest naszyty napis "Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa" w kolorze czarnym na żółtym odblaskowym tle. Z przodu po lewej stronie, na wysokości klatki piersiowej, naszyty napis "PIORiN" w kolorze czarnym na pasie taśmy odblaskowej. Taki sam pas taśmy odblaskowej umieszczony symetrycznie po prawej stronie. W dolnej części kamizelki na całym obwodzie dwa pasy taśmy odblaskowej.
17 Rękawiczki ochronne, 1 para 2 Zimowe z ociepleniem.
18 Szalik typu komin, 1 szt. 2 Wykonany z polaru.
19 Skarpety zimowe, 4 pary 1 Bawełnianie lub bambusowe, w kolorze szarym, ze wzmocnieniami na palcach i pięcie.
20 Skarpety letnie, 4 pary 1 Bawełnianie lub bambusowe, w kolorze szarym.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORY I KOLORY SKŁADNIKÓW UMUNDUROWANIA

kurtka zimowa

kurtka letnia

kurtka typu softshell

bluza

spodnie letnie

spodnie zimowe

koszulobluza z długim rękawem

koszulobluza z krótkim rękawem

koszulka typu polo z krótkim rękawem

koszulka typu T-shirt z krótkim rękawem

czapka letnia, czapka zimowa, rękawiczki ochronne, szalik typu komin, pas

skarpety zimowe, skarpety letnie, buty zimowe, buty letnie

kamizelka ostrzegawcza wraz z umundurowaniem

ubiór - wariant 1

ubiór - wariant 2

ubiór - wariant 3

ubiór - wariant 4

ubiór - wariant 5

ubiór - wariant 6

ubiór - wariant 7

ubiór - wariant 8

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ODZNAKI PAŃSTWOWEJ INSPEKCJI OCHRONY ROŚLIN I NASIENNICTWA

wzór

Opis:

Odznaka jest wykonana z materiału, haftem mechanicznym. Kolory odznaki:

-
stylizowany kłos - #2E6534,
-
stylizowany wąż oraz obwódka - #004E6A,
-
litery PIORN - #004E6A,
-
tło - #CFD0D2.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

TABELA KALKULACYJNA DO OBLICZANIA RÓWNOWAŻNIKA PIENIĘŻNEGO

Lp. Składniki umundurowania Jednostka miary Liczba Okres zużycia (w latach) Cena jednostkowa Wartość ogółem (w zł) Równoważnik roczny (w zł)
1 2 3 4 5 6 7 8
1 Kurtka zimowa szt. 1 3 420 420 140
2 Kurtka letnia szt. 1 3 270 270 90
3 Kurtka typu softshell szt. 1 2 150 150 75
4 Bluza szt. 1 2 100 100 50
5 Spodnie zimowe szt. 2 2 200 400 200
6 Spodnie letnie szt. 2 2 200 400 200
7 Koszulobluza z długim rękawem szt. 2 1 100 200 200
8 Koszulobluza z krótkim rękawem szt. 2 1 100 200 200
9 Koszulka typu polo z krótkim rękawem szt. 2 1 70 140 140
10 Koszulka typu T-shirt z krótkim rękawem szt. 2 1 35 70 70
11 Czapka zimowa szt. 1 1 90 90 90
12 Czapka letnia szt. 1 1 50 50 50
13 Buty zimowe para 1 2 400 400 200
14 Buty letnie para 1 2 200 200 100
15 Pas szt. 1 2 80 80 40
16 Kamizelka ostrzegawcza szt. 1 2 30 30 15
17 Rękawiczki ochronne para 1 2 40 40 20
18 Szalik typu komin szt. 1 2 30 30 15
19 Skarpety zimowe para 4 1 15 60 60
20 Skarpety letnie para 4 1 10 40 40
21 Ryczałt za czyszczenie umundurowania 2 1 75 150 150
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 12 lutego 2009 r. w sprawie umundurowania pracowników Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz odznaki tej Inspekcji (Dz. U. poz. 270), które zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024