Metoda kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposób przedstawiania informacji o tych kosztach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU I TECHNOLOGII 1
z dnia 23 listopada 2021 r.
w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach

Na podstawie art. 245 ust. 7 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1129, 1598, 2054 i 2269) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Sposób obliczania kosztów cyklu życia budynku]
Kalkulację kosztów cyklu życia budynku oblicza się jako sumę kosztów nabycia, użytkowania oraz utrzymania budynku, obliczoną według wzoru:

Cg= Cn + Cuz+ Cut

gdzie:

Cg - koszty cyklu życia budynku w 30-letnim okresie życia budynku, zwanym dalej "okresem obliczeniowym",

Cn - koszty nabycia,

Cuz - koszty użytkowania,

Cut - koszty utrzymania.

§  2.  [Określenie kosztu nabycia budynku]
Zamawiający określa koszt nabycia na podstawie ceny oferty.
§  3.  [Sposób obliczania kosztów użytkowania budynku]
1. 
Koszty użytkowania związane z przewidywanym zużyciem energii końcowej lub nośników energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków oblicza się jako sumę iloczynów ilości zużywanej w ciągu roku energii końcowej lub nośników energii oraz ody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków, cen jdnostkowych energii końcowej lub nośnika energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków i okresu obliczeniowego według wzoru:

gdzie:

30 - okres obliczeniowy,

n - każdy kolejny rodzaj energii końcowej lub nośnika energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków,

En - ilość n-tej energii końcowej lub n-tego nośnika energii oraz wody zużywanej w ciągu roku z uwzględnieniem odprowadzania ścieków,

Cjn - cena jednostkowa n-tej energii końcowej lub n-tego nośnika energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków.

2. 
Zamawiający określa w specyfikacji warunków zamówienia minimalną charakterystykę energetyczną budynku, ze wskazaniem maksymalnej ilości energii końcowej lub nośników energii zużywanych w ciągu roku, oraz maksymalne zużycie wody w ciągu roku z uwzględnieniem odprowadzania ścieków.
3. 
Dane, o których mowa w ust. 2, oblicza się zgodnie z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie art. 15 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz. U. z 2021 r. poz. 497) w oparciu o przyjęte założenia wynikające z dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych lub programu funkcjonalno-użytkowego.
4. 
Zamawiający określa w specyfikacji warunków zamówienia ceny jednostkowe energii końcowej lub nośników energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków, które zostaną ujęte w kalkulacji kosztów cyklu życia budynku.
5. 
Zamawiający określa ceny jednostkowe, o których mowa w ust. 4, na podstawie umów zawartych przez niego z dostawcami energii końcowej lub nośników energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków lub taryfikatorów publikowanych przez dostawców energii końcowej lub nośników energii oraz wody.
6. 
Wykonawca przedstawia w ofercie przewidywaną ilość energii końcowej lub nośnika energii oraz wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków zużywanych w ciągu roku.
7. 
W przypadku gdy podana przez wykonawcę w ofercie przewidywana ilość energii końcowej, nośnika energii lub wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków zużywanych w ciągu roku jest niższa od wartości maksymalnej wskazanej przez zamawiającego, wykonawca przedstawia w ofercie rozwiązania, których zastosowanie zapewni osiągnięcie wskazanych przez niego wartości.
§  4.  [Sposób obliczania kosztów utrzymania wynikających z eksploatacji budynku]
1. 
Koszty utrzymania wynikające z eksploatacji budynku, umożliwiające utrzymanie budynku w należytym stanie technicznym i estetycznym, oblicza się jako sumę jednostkowych kosztów utrzymania wyrobów w okresie obliczeniowym pomniejszonych o wartość gwarancji wykonawcy dla danego wyrobu według wzoru:

gdzie:

i - każdy kolejny wyrób,

Ai - koszt utrzymania i-tego wyrobu w okresie obliczeniowym,

Bi - wartość gwarancji wykonawcy i-tego wyrobu.

2. 
Koszt utrzymania i-tego wyrobu w okresie obliczeniowym oblicza się według wzoru:

Ai= I x K x N

gdzie:

I - liczba jednostek wyrobu,

K - koszt wymiany jednostki wyrobu,

N - liczba cykli użytkowania wyrobu w okresie obliczeniowym.

3. 
Wartość gwarancji wykonawcy i-tego wyrobu oblicza się według wzoru:

Bi=(Ai x Og / 30)

gdzie:

Og - okres gwarancji i-tego wyrobu wyrażony w latach.

4. 
Zamawiający określa w specyfikacji warunków zamówienia:
1)
rodzaje wyrobów uwzględnianych przy ustalaniu kosztu utrzymania - biorąc pod uwagę ich wpływ na funkcjonowanie budynku oraz szacowany koszt wyrobów z uwzględnieniem montażu;
2)
koszt wymiany jednostki wyrobu - na podstawie kalkulacji z wykorzystaniem analizy indywidualnej lub kosztorysowych norm nakładów rzeczowych, zawierających jednostkowe nakłady rzeczowe oraz metodę interpolacji i ekstrapolacji z uwzględnieniem cen jednostkowych, ustalonych na podstawie danych rynkowych.
5. 
Zamawiający określa w specyfikacji warunków zamówienia liczbę cykli użytkowania wyrobu w okresie obliczeniowym zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia, uwzględniając funkcję budynku oraz przewidywany sposób jego użytkowania.
6. 
Zamawiający ustala liczbę jednostek wyrobu na podstawie dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych albo programu funkcjonalno-użytkowego lub innych opracowań w przypadku realizacji obiektu budowlanego za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.
7. 
Wykonawca określa w ofercie okres gwarancji dla poszczególnych wyrobów.
§  5.  [Formularz danych do określenia kosztów cyklu życia budynku]
Zamawiający sporządza kalkulację kosztów cyklu życia budynku na formularzu danych do określenia kosztów cyklu życia budynku, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  6.  [Nieuwzględnianie podatku VAT]
W rachunku kosztów cyklu życia budynku nie uwzględnia się podatku od towarów i usług.
§  7.  [Kalkulacja kosztów cyklu życia części budynku w rozumieniu przepisów o charakterystyce energetycznej budynków]
W przypadku zastosowania kalkulacji kosztów cyklu życia budynku w odniesieniu do części budynku w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków koszty nabycia, użytkowania oraz utrzymania oblicza się dla tej części.
§  8.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

LICZBA CYKLI UŻYTKOWANIA WYROBU W OKRESIE OBLICZENIOWYM

Lp. Rodzaj wyrobu Liczba cykli użytkowania wyrobu w okresie obliczeniowym
1 Okna 1-4
2 Drzwi 1-3
3 Posadzki:

a) terakota/gres

1-2
b) panele 3-5
c) parkiet 1-3
d) inne* 1-10
4 Wyroby wchodzące w skład instalacji:

a) wodociągowej

1-3
b) gazowej 1-3
c) elektrycznej 1-3
d) klimatyzacyjnej 1-3
e) innej* 1-10
5 Dźwigi 1-3
6 Elewacja 1-2
7 Pokrycia dachowe:

a) blacha

1-3
b) dachówki 1-2
c) papa 2-4
d) inne* 1-10
8 Inne* 1-15
* Określa zamawiający.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

FORMULARZ DANYCH DO OKREŚLENIA KOSZTÓW CYKLU ŻYCIA BUDYNKU

tabela 1. informacje podstawowe

Nazwa nadana zamówieniu przez zamawiającego
Wykonawca
Zamawiający
Data wypełnienia formularza

tabela 2. Koszty nabycia

LP- Rodzaje grup kosztów
1 Koszty nabycia Brutto Netto (bez podatku od towarów i usług)
Cena oferty (w złotych)

tabela 3. Koszty użytkowania

LP. Rodzaje grup kosztów Rodzaj nośnika energii Ilość zużytej w ciągu roku energii końcowej/ nośnika energii/wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków1) Cena jednostkowa energii końcowej/nośnika energii/wody z uwzględnieniem odprowadzania ścieków (w złotych)2) Koszty roczne (w złotych) Koszty w całym okresie obliczeniowym (w złotych)
1 Ogrzewanie budynku
2 Przygotowanie ciepłej wody użytkowej
3 Chłodzenie budynku
4 Zaopatrzenie w wodę z uwzględnieniem odprowadzania ścieków -
5 Oświetlenie wbudowane
6 Zasilanie dźwigów
SUMA
1) Na podstawie oferty wykonawcy.

2) Na podstawie specyfikacji warunków zamówienia, określanej przez zamawiającego.

tabela 4. Koszty utrzymania

Lp. Rodzaje grup kosztów Liczba jednostek wyrobu1) Okres gwarancji2) Koszt wymiany jednostki wyrobu (w złotych)3) Koszty w całym okresie obliczeniowym (w złotych)
1 Koszty utrzymania (wyroby określone przez zamawiającego)
1.1 Wyrób 1
1.2 Wyrób 2
SUMA
1) Na podstawie dokumentacji projektowej oraz specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych albo programu funkcjonalno-użytkowego lub innych opracowań w przypadku realizacji obiektu budowlanego za pomocą dowolnych środków, zgodnie z wymaganiami określonymi przez zamawiającego.

2) Na podstawie oferty wykonawcy.

3) Na podstawie specyfikacji warunków zamówienia, określanej przez zamawiającego.

Tabela 5. Suma kosztów cyklu życia budynku

LP. Rodzaje grup kosztów Koszty (w złotych)
1 Koszty nabycia
2 Koszty użytkowania
3 Koszty utrzymania
SUMA
1 Minister Rozwoju i Technologii kieruje działem administracji rządowej - budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rozwoju i Technologii (Dz. U. poz. 1945).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie metody kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposobu przedstawiania informacji o tych kosztach (Dz. U. poz. 1357), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. poz. 2020 oraz z 2020 r. poz. 1086 i 2275).

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2276

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Metoda kalkulacji kosztów cyklu życia budynków oraz sposób przedstawiania informacji o tych kosztach.
Data aktu: 23/11/2021
Data ogłoszenia: 10/12/2021
Data wejścia w życie: 01/01/2022