Sposób zamieszczania oraz przetwarzania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 22 listopada 2021 r.
w sprawie sposobu zamieszczania oraz przetwarzania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych

Na podstawie art. 13 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1909) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób zamieszczania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zwanym dalej "Rejestrem", sposób przetwarzania i ujawniania danych zawartych w Rejestrze, a także tryb i sposób przetwarzania oraz przekazywania danych zgromadzonych w Rejestrze do badań naukowych oraz do celów statystycznych.
§  2. 
1. 
Dane, o których mowa w art. 5 i art. 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2018 r. o Krajowym Rejestrze Zadłużonych, zwanej dalej "ustawą", są zamieszczane w Rejestrze automatycznie przez system teleinformatyczny obsługujący postępowanie sądowe, zwany dalej "Systemem teleinformatycznym", jednocześnie z dokonaniem obwieszczenia albo dokonaniem innej czynności, z którą ustawa wiąże skutek ujawnienia w Rejestrze.
2. 
Dane, o których mowa w art. 7 i art. 8 ustawy, zamieszcza, zmienia lub usuwa w Rejestrze uprawniony organ z wykorzystaniem Systemu teleinformatycznego lub bezpośrednio przez system teleinformatyczny organu uprawnionego do zamieszczania tych danych.
§  3. 
1. 
W Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Sprawiedliwości można zapoznać się z danymi ujawnionymi w Rejestrze.
2. 
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5-7 ustawy, w odniesieniu do osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej, jest numer Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL), numer identyfikacji podatkowej (NIP) albo sygnatura akt sprawy.
3. 
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5-7 ustawy, w odniesieniu do osób fizycznych, które prowadzą działalność gospodarczą, jest imię i nazwisko, firma, numer PESEL, NIP albo sygnatura akt sprawy.
4. 
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5-7 ustawy, w odniesieniu do podmiotów niebędących osobami fizycznymi jest nazwa lub firma, numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), NIP albo sygnatura akt sprawy.
5. 
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 23 ustawy, są kryteria wymienione w ust. 2, 3 albo 4 oraz typ składnika masy upadłości, część opisu bądź nazwy składnika masy upadłości, wartość oszacowania, status składnika masy upadłości, numer składnika masy upadłości ze spisu inwentarza, a także wskazanie podmiotu pełniącego funkcję syndyka masy upadłości.
6. 
Kryterium wyszukiwania danych ujawnionych w Rejestrze, o których mowa w art. 8 ustawy, jest numer PESEL.
7. 
W przypadku braku numeru PESEL kryterium wyszukiwania jest numer paszportu i oznaczenie państwa wystawiającego paszport albo numer karty pobytu w Rzeczypospolitej Polskiej albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.
8. 
W przypadku braku numeru KRS kryterium wyszukiwania jest numer w zagranicznym rejestrze albo zagraniczny numer identyfikacji lub identyfikacji podatkowej.
§  4. 
Obwieszczeń w Rejestrze dokonuje się za pośrednictwem Systemu teleinformatycznego.
§  5. 
1. 
Dane, których ujawniania zaprzestano, przekazuje się do celów statystycznych komórce organizacyjnej Ministerstwa Sprawiedliwości, która wykonuje zadania z zakresu statystyki publicznej związane z działalnością Ministra Sprawiedliwości w rozumieniu ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2021 r. poz. 955 i 1641).
2. 
Dane są przekazywane do opracowania komórce organizacyjnej, o której mowa w ust. 1, po dokonaniu kontroli kompletności i jakości danych, w postaci dokumentu elektronicznego zapisanego na elektronicznym nośniku danych.
§  6. 
1. 
Minister Sprawiedliwości przekazuje dane, których ujawniania zaprzestano, do badań naukowych - na wniosek, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku.
2. 
Wniosek o przekazanie danych do badań naukowych zawiera:
1)
zwięzły opis celów badawczych oraz programu badań;
2)
zakres żądanych danych wraz z uzasadnieniem;
3)
informacje umożliwiające wyszukanie żądanych danych w zbiorze.
3. 
Odmowa udostępnienia danych, o których mowa w ust. 1, wymaga uzasadnienia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 2021 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.2173

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób zamieszczania oraz przetwarzania danych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Data aktu: 22/11/2021
Data ogłoszenia: 29/11/2021
Data wejścia w życie: 01/12/2021