Pobieranie próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 18 października 2021 r.
w sprawie pobierania próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych 2

Na podstawie art. 21 ust. 6 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób pobierania próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych ich składu lub właściwości fizycznych, lub właściwości chemicznych, zwanych dalej "badaniami";
2)
wzór protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań;
3)
sposób zabezpieczenia próbek środków ochrony roślin, zwanych dalej "próbkami", pobranych do badań;
4)
sposób postępowania z próbkami pobranymi do badań oraz pozostałościami po tych próbkach.
§  2. 
1. 
Pobieranie próbek do badań obejmuje pobranie:
1)
całych opakowań środka ochrony roślin, w których znajduje się ten środek, albo
2)
odpowiedniej ilości środka ochrony roślin z opakowań, w których znajduje się ten środek.
2. 
W przypadku środków ochrony roślin w opakowaniach:
1)
nie większych niż 500 ml albo 500 g - próbki stanowią oryginalnie zamknięte opakowania jednostkowe środka ochrony roślin, przy czym w przypadku środka ochrony roślin w postaci:
a)
płynnej - pobiera się taką liczbę opakowań, aby uzyskać łączną wielkość próbki wynoszącą co najmniej 500 ml,
b)
stałej - pobiera się taką liczbę opakowań, aby uzyskać łączną wielkość próbki wynoszącą co najmniej 500 g;
2)
większych niż 500 ml albo 500 g i nie większych niż 5 l lub 5 kg - próbkę stanowi oryginalnie zamknięte opakowanie;
3)
większych niż 5 l albo 5 kg z opakowania pobiera się próbkę o:
a)
objętości 500 ml środka ochrony roślin - w przypadku środka ochrony roślin w postaci płynnej albo
b)
masie 500 g środka ochrony roślin - w przypadku środka ochrony roślin w postaci stałej.
3. 
Jeżeli nie jest możliwe pobranie próbki o wielkości określonej w ust. 2, pobiera się próbkę o wielkości mniejszej, o ile nie będzie to miało wpływu na wynik badania, a wielkość próbki została uzgodniona z laboratorium przeprowadzającym badanie.
4. 
W przypadku środków ochrony roślin w postaci gazowej, w tym aerozoli, próbkę stanowi oryginalnie zamknięte opakowanie, w którym znajduje się ten środek.
5. 
W przypadkach określonych w art. 35 ust. 2 zdanie pierwsze lit. a rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, z późn. zm.) kolejną próbkę do badań pobiera się zgodnie z ust. 2 albo 4.
§  3. 
Wzór protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
W przypadku pobierania do badań próbki środka ochrony roślin znajdującego się w opakowaniu, o którym mowa w § 2 ust. 2:
1)
pkt 1 i 2, oryginalne opakowanie, w którym środek ochrony roślin jest wprowadzany do obrotu, plombuje się i oznakowuje w miejscu pobrania próbki;
2)
pkt 3, próbkę niezwłocznie po pobraniu umieszcza się w czystym, wykonanym z chemicznie obojętnych materiałów, w szczególności z polietylenu o dużej gęstości, chroniącym próbkę przed zanieczyszczeniem, zniszczeniem, uszkodzeniem lub ubytkiem opakowaniu; opakowanie plombuje się i oznakowuje.
2. 
Oznakowanie opakowania, o którym mowa w ust. 1, polega na umieszczeniu na tym opakowaniu następujących informacji:
1)
nazwy środka ochrony roślin;
2)
numeru partii środka ochrony roślin;
3)
numeru protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań;
4)
numeru próbki.
3. 
Opakowanie środka ochrony roślin, o którym mowa w § 2 ust. 2 pkt 3, z którego została pobrana próbka, niezwłocznie po pobraniu próbki:
1)
zabezpiecza się przed rozlaniem lub rozsypaniem;
2)
plombuje się i zaopatruje w informację o pobraniu próbki.
4. 
Próbki pobrane do badań przechowuje się zgodnie z warunkami wskazanymi na etykiecie środka ochrony roślin i transportuje w sposób i w warunkach zabezpieczających te próbki przed zmianą ich jakości i właściwości.
5. 
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa oddaje próbkę, o której mowa w § 2 ust. 5, na przechowanie podmiotowi kontrolowanemu.
6. 
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa, o którym mowa w ust. 5, stwierdza nieprzydatność do badań próbki, o której mowa w § 2 ust. 5, oddanej na przechowanie podmiotowi kontrolowanemu, jeżeli:
1)
próbka ta:
a)
jest w stanie, który uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie badań, lub
b)
była przechowywana w sposób, który nie zabezpieczał jej przed wpływem czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na wyniki badań, lub
2)
opakowanie tej próbki zostało naruszone w sposób umożliwiający zamianę tej próbki, lub
3)
plomba założona na opakowanie tej próbki zgodnie z ust. 1 pkt 1 albo 2 została zdjęta albo naruszona.
§  5. 
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa właściwy ze względu na miejsce pobrania próbki, o której mowa w § 2 ust. 2 i 5:
1)
zapewnia dostarczenie próbki do laboratorium przeprowadzającego badanie:
a)
niezwłocznie,
b)
bezpośrednio albo za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1041 i 2320) przesyłką rejestrowaną nadaną w sposób umożliwiający uzyskanie przez nadawcę dokumentu potwierdzającego odbiór tej przesyłki,
c)
z zachowaniem warunków uniemożliwiających zmianę jakości i właściwości pobranej próbki oraz zamianę tej próbki,
d)
w sposób zabezpieczający ją przed wpływem czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na wyniki badań;
2)
przekazuje wraz z dostarczaną próbką kopię protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań do laboratorium przeprowadzającego badanie.
§  6. 
1. 
Laboratorium przeprowadzające badania próbki potwierdza przyjęcie próbki do badań albo stwierdza nieprzydatność próbki do badań - przez dokonanie odpowiedniej adnotacji na kopii protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań.
2. 
Adnotacja, o której mowa w ust. 1, zawiera datę przyjęcia próbki do badań oraz ocenę przydatności próbki do badań i ocenę stanu opakowania próbki, dokonane na podstawie:
1)
informacji zawartych w kopii protokołu pobrania próbek środków ochrony roślin do badań;
2)
oględzin próbki dostarczonej do badań.
3. 
Laboratorium stwierdza nieprzydatność próbki do badań, jeżeli:
1)
została ona dostarczona do tego laboratorium:
a)
w stanie, który uniemożliwia prawidłowe przeprowadzenie badań, lub
b)
w sposób, który nie zabezpieczał jej przed wpływem czynników zewnętrznych mogących mieć wpływ na wyniki badań, lub
c)
o wielkości mniejszej niż określona w § 2 ust. 2 bez uzgodnienia z tym laboratorium, lub
2)
opakowanie, w którym została ona dostarczona do tego laboratorium:
a)
zostało naruszone w sposób umożliwiający zamianę tej próbki lub
b)
nie zostało zaplombowane albo plomba została zdjęta albo naruszona lub nie zostało oznakowane w sposób określony w § 4 ust. 2.
4. 
W przypadku próbki przekazanej do badań za pośrednictwem operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe dowód odebrania próbki przez laboratorium stanowi dokument potwierdzający odbiór przesyłki rejestrowanej dostarczony nadawcy przez operatora pocztowego.
5. 
W przypadku stwierdzenia nieprzydatności próbki do badań laboratorium przeprowadzające badanie informuje o tym niezwłocznie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa właściwego ze względu na miejsce pobrania próbki i wskazuje przyczyny nieprzydatności tej próbki do badań.
6. 
Pozostałą po przeprowadzeniu badań część próbki umożliwiającą powtórzenie tych badań przechowuje się w laboratorium przeprowadzającym badanie przez 12 miesięcy od dnia zakończenia badań, zgodnie z warunkami wskazanymi na etykiecie środka ochrony roślin.
7. 
Z próbkami laboratoryjnymi, w przypadku których upłynął okres, o którym mowa w ust. 6, albo w odniesieniu do których stwierdzono nieprzydatność do badań, oraz z pozostałościami próbek po przeprowadzeniu badań laboratorium postępuje zgodnie z przepisami o odpadach, po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, który przekazał daną próbkę do laboratorium, z wyjątkiem przypadku, gdy próbka albo jej pozostałość stanowią lub mają stanowić dowód rzeczowy w postępowaniu karnym albo w postępowaniu w sprawach o wykroczenia. W takim przypadku o przeznaczeniu i okresie przechowywania decyduje organ, który prowadzi postępowanie.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

PROTOKÓŁ POBRANIA PRÓBEK ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN nr ……… do badań laboratoryjnych składu lub właściwości fizycznych, lub właściwości chemicznych

wzór

1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
2 Niniejsze rozporządzenie służy stosowaniu:

1) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1, Dz. Urz. UE L 81 z 21.03.2012, str. 43, Dz. Urz. UE L 158 z 10.06.2013, str. 72, Dz. Urz. UE L 189 z 27.06.2014, str. 1, Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 205 z 08.08.2017, str. 59, Dz. Urz. UE L 101 z 20.04.2018, str. 33, Dz. Urz. UE L 111 z 02.05.2018, str. 10, Dz. Urz. UE L 82 z 25.03.2019, str. 40, Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 231 z 06.09.2019, str. 1 oraz Dz. Urz. UE L 74 z 04.03.2021, str. 7);

2) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych przeprowadzanych w celu zapewnienia stosowania prawa żywnościowego i paszowego oraz zasad dotyczących zdrowia i dobrostanu zwierząt, zdrowia roślin i środków ochrony roślin, zmieniającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 999/2001, (WE) nr 396/2005, (WE) nr 1069/2009, (WE) nr 1107/2009, (UE) nr 1151/2012, (UE) nr 652/2014, (UE) 2016/429 i (UE) 2016/2031, rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 i (WE) nr 1099/2009 oraz dyrektywy Rady 98/58/WE, 1999/74/WE, 2007/43/WE, 2008/119/WE i 2008/120/WE, oraz uchylającego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 854/2004 i (WE) nr 882/2004, dyrektywy Rady 89/608/EWG, 89/662/EWG, 90/425/EWG, 91/496/EWG, 96/23/WE, 96/93/WE i 97/78/WE oraz decyzję Rady 92/438/EWG (rozporządzenie w sprawie kontroli urzędowych) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, Dz. Urz. UE L 137 z 24.05.2017, str. 40, Dz. Urz. UE L 82 z 25.03.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 131 z 17.05.2019, str. 1, Dz. Urz. UE L 165 z 21.06.2019, str. 4, Dz. Urz. UE L 317 z 09.12.2019, str. 114 oraz Dz. Urz. UE L 321 z 12.12.2019, str. 111).

3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie pobierania próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych (Dz. U. poz. 1512 oraz z 2019 r. poz. 1088), które zgodnie z art. 68 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024