Szczegółowe wymagania, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie rejestru.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 18 października 2021 r.
w sprawie szczegółowych wymagań, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie rejestru

Na podstawie art. 13 ust. 8 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowe wymagania, jakie mają być spełnione, aby uzyskać zezwolenie na prowadzenie rejestru, w tym:
1)
warunki i sposób prowadzenia rejestru zapewniający właściwe zabezpieczenie i ochronę danych gromadzonych w rejestrze, dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt w zakresie niezbędnym do realizacji programu krzyżowania;
2)
minimalną liczebność pogłowia zwierząt niezbędną do prowadzenia rejestru - w przypadku bydła, koni, owiec, alpak, kóz, jeleniowatych, jedwabników morwowych, pszczół oraz stad drobiu i zwierząt futerkowych.
§  2. 
1. 
Związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie rejestru:
1)
zapewnia:
a)
prowadzenie rejestru w postaci papierowej - książki lub kartoteki - lub w postaci elektronicznej,
b)
zabezpieczenie i ochronę danych zawartych w rejestrze i innych dokumentach hodowlanych przed ich utratą,
c)
sporządzanie, co najmniej raz na 12 miesięcy, na informatycznych nośnikach danych, kopii bezpieczeństwa wpisów, zmian i uzupełnień wpisów w rejestrze, dokonanych w danym roku - w przypadku prowadzenia rejestru wyłącznie w postaci elektronicznej,
d)
przechowywanie, przez co najmniej 10 lat, rejestru prowadzonego w postaci papierowej lub kopii bezpieczeństwa, o której mowa w lit. c, na informatycznych nośnikach danych,
e)
sprawdzanie informacji niezbędnych do wystawiania dokumentów hodowlanych, w szczególności dotyczących pochodzenia zwierząt,
f)
prowadzenie rejestru przez osobę posiadającą co najmniej średnie wykształcenie;
2)
powinien mieć dostęp do informacji i danych o wartości użytkowej lub hodowlanej zwierząt, która została oszacowana w wyniku przeprowadzonej oceny genetycznej, w zakresie niezbędnym do realizacji programu krzyżowania prowadzonego na potrzeby rejestru; wymaganie to nie dotyczy związku hodowców lub innego podmiotu, które zostały upoważnione przez ministra właściwego do spraw rolnictwa do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej;
3)
udostępnia związkom hodowców lub innym podmiotom, które zostały upoważnione przez ministra właściwego do spraw rolnictwa do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub oceny genetycznej, informacje niezbędne do prowadzenia tej oceny;
4)
zatrudnia co najmniej jednego specjalistę do spraw hodowli lub selekcji zwierząt, jeżeli regulamin prowadzenia rejestru przewiduje wpis zwierząt do rejestru przez takiego specjalistę;
5)
zapewnia w statucie lub umowie, na podstawie których działa, równe traktowanie swoich członków.
2. 
Specjalista, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, posiada wykształcenie wyższe uzyskane na kierunku zootechnika, weterynaria lub rolnictwo.
§  3. 
Związek hodowców lub inny podmiot ubiegający się o zezwolenie na prowadzenie rejestru powinien zapewnić, że programem krzyżowania prowadzonym na potrzeby tego rejestru będzie objęte pogłowie zwierząt o liczebności, co najmniej:
1)
30 sztuk krów lub jałowic - w przypadku bydła;
2)
50 sztuk klaczy - w przypadku koni;
3)
15 sztuk samic stada podstawowego - w przypadku owiec;
4)
15 sztuk samic stada podstawowego - w przypadku alpak;
5)
15 sztuk samic stada podstawowego - w przypadku kóz;
6)
15 sztuk samic stada podstawowego - w przypadku jeleniowatych;
7)
50 sztuk samic jedwabników morwowych;
8)
6 sztuk matek pszczelich pochodzących z trzech różnych linii hodowlanych - w przypadku pszczół;
9)
15 sztuk samic stada podstawowego - w przypadku drobiu;
10)
10 sztuk samic stada podstawowego dla każdego gatunku, każdej rasy i odmiany barwnej - w przypadku zwierząt futerkowych.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. z 2021 r. poz. 942).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 kwietnia 2008 r. w sprawie dodatkowych wymagań, jakie powinny spełniać związki hodowców lub inne podmioty ubiegające się o prowadzenie rejestrów zwierząt gospodarskich innych niż świnie (Dz. U. poz. 513), które zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 36) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024