Prowadzenie Rejestru Dowodów Osobistych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 15 października 2021 r.
w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych

Na podstawie art. 59 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2021 r. poz. 816 i 1000) zarządza się, co następuje:
  § 
1. Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych;
2)
sposób przetwarzania danych biometrycznych, w zakresie odcisków palców, gromadzonych w Rejestrze Dowodów Osobistych;
3)
sposób i zakres danych przekazywanych z Rejestru Dowodów Osobistych do rejestru PESEL, Krajowego Systemu Informacyjnego Policji i Systemu Informacyjnego Schengen.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
RDO - Rejestr Dowodów Osobistych;
2)
SIS - System Informacyjny Schengen, o którym mowa w art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym (Dz. U. z 2021 r. poz. 1041);
3)
ustawa - ustawę z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych;
4)
KSI - Krajowy System Informatyczny, o którym mowa w art. 2 pkt 11 ustawy z dnia 24 sierpnia 2007 r. o udziale Rzeczypospolitej Polskiej w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Wizowym Systemie Informacyjnym;
5)
KSIP - Krajowy System Informacyjny Policji, o którym mowa w art. 21nb ust. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2021 r. poz. 1882).
§  3. 
1. 
Organ gminy wprowadza do RDO dane bezpośrednio, w trybie teletransmisji. RDO przekazuje zwrotnie komunikat zawierający potwierdzenie wprowadzenia danych.
2. 
Dane w RDO zapisuje się wielkimi literami. Dopuszcza się zapisywanie danych dotyczących numeru domu lub lokalu małą literą, o ile taka numeracja występuje.
§  4. 
1. 
W celu zapewnienia poufności danych biometrycznych w zakresie odcisków palców gromadzonych w RDO, dane te są przetwarzane w formie zaszyfrowanej.
2. 
Szyfrowanie danych biometrycznych w zakresie odcisków palców jest dokonywane z zastosowaniem algorytmów i długości kluczy zgodnych z polityką świadczenia usług dla dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
3. 
Klucze są generowane i przechowywane w urządzeniu spełniającym wymagania bezpieczeństwa zgodnie z profilem bezpieczeństwa bezpiecznych urządzeń do składania podpisu określonym w normie PN-EN 419211-2:2013, po stronie podmiotu dokonującego personalizacji dowodu osobistego.
4. 
Potwierdzenie wiarygodności kluczy jest realizowane z wykorzystaniem certyfikatu klucza publicznego wydanego w ramach polityki certyfikacji spełniającej wymagania określone w normach wprowadzających serię norm ETSI EN 319 411.
5. 
Dane biometryczne w zakresie odcisków palców gromadzone w RDO mogą być przetwarzane w postaci niezaszyfrowanej w trakcie procesu ich pobierania oraz personalizacji dowodu osobistego.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, minister właściwy do spraw informatyzacji oraz minister właściwy do spraw wewnętrznych, każdy w zakresie swojej właściwości, zapewniają stosowanie mechanizmów, które gwarantują ochronę przed nieuprawnionym dostępem do tych danych, w tym w szczególności ich kopiowanie, oraz zapewniają rejestrowanie wszelkich działań dokonywanych na tych danych.
§  5. 
1. 
Po wprowadzeniu przez organ gminy do RDO daty odbioru przez obywatela dowodu osobistego z RDO do rejestru PESEL są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a-c ustawy.
2. 
W przypadku unieważnienia dowodu osobistego z RDO do rejestru PESEL są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a oraz lit. d tiret piąte ustawy.
3. 
W przypadku zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego z RDO do rejestru PESEL są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a oraz lit. d tiret dziewiąte ustawy.
4. 
W przypadku cofnięcia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego z RDO do rejestru PESEL są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a i b ustawy.
5. 
Z RDO do SIS są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy dotyczące skradzionych, przywłaszczonych lub utraconych blankietów dowodów osobistych.
6. 
W przypadku unieważnienia dowodu osobistego z powodu utraty z RDO do SIS są przekazywane dane określone w art. 28 pkt 2, pkt 6, w zakresie daty urodzenia posiadacza dowodu osobistego, i pkt 7 ustawy oraz w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a, c i d tiret pierwsze i piąte ustawy.
7. 
W przypadku zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego z RDO do SIS są przekazywane dane określone w art. 28 pkt 2, pkt 6, w zakresie daty urodzenia posiadacza dowodu osobistego, i pkt 7 ustawy oraz w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. a, c i d tiret pierwsze i dziewiąte ustawy, w zakresie daty zawieszenia.
8. 
W przypadku cofnięcia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego, zmiany przyczyny unieważnienia z powodu utraty na inną przyczynę unieważnienia lub zwrotu utraconego dowodu osobistego z RDO do SIS jest przekazywany komunikat o konieczności usunięcia wpisu dotyczącego dowodu osobistego.
9. 
W przypadku zwrotu dowodu osobistego, wcześniej zgłoszonego jako utracony, z RDO do KSIP są przekazywane dane określone w art. 56 ust. 1 pkt 4 lit. d tiret piętnaste i szesnaste ustawy.
§  6. 
1. 
Przekazywanie danych między RDO a rejestrem PESEL, SIS i KSIP następuje przy wykorzystaniu systemów teleinformatycznych. Rejestr PESEL, SIS i KSIP przekazują zwrotnie komunikat zawierający potwierdzenie przekazania danych.
2. 
Przekazywanie danych między RDO a rejestrem PESEL i KSIP odbywa się bezpośrednio w czasie rzeczywistym.
3. 
Przekazywanie danych między RDO a SIS odbywa się za pośrednictwem KSI.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 3a ustawy z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1000 i 1393). 2
1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 1716).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 listopada 2014 r. w sprawie prowadzenia Rejestru Dowodów Osobistych (Dz. U. z 2016 r. poz. 876), które utraci moc z dniem wejścia w życie art. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 kwietnia 2021 r. o zmianie ustawy o dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1000 i 1393).

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1903

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie Rejestru Dowodów Osobistych.
Data aktu: 15/10/2021
Data ogłoszenia: 21/10/2021
Data wejścia w życie: 07/11/2021