Określenie wzorców dotyczących prostej spółki akcyjnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 30 czerwca 2021 r.
w sprawie określenia wzorców dotyczących prostej spółki akcyjnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym

Na podstawie art. 3007 § 5 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 i 2320) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Lista wzorców]
1. 
Ustala się następujące wzorce dotyczące prostej spółki akcyjnej udostępnione w systemie teleinformatycznym:
1)
wzorzec umowy prostej spółki akcyjnej, zwany dalej "wzorcem umowy", stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2)
wzorzec uchwały o powołaniu pełnomocnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do zawarcia z członkiem zarządu umowy prostej spółki akcyjnej przy wykorzystaniu wzorca umowy, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)
wzorzec uchwały o powołaniu pełnomocnika spółki akcyjnej do zawarcia z członkiem zarządu umowy prostej spółki akcyjnej przy wykorzystaniu wzorca umowy, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
4)
wzorzec oświadczenia członków zarządu albo rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej o wysokości kapitału akcyjnego, stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia;
5)
wzorzec oświadczenia członków zarządu albo rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej o wniesieniu wkładów na pokrycie akcji w części przewidzianej w umowie spółki, stanowiący załącznik nr 5 do rozporządzenia;
6)
wzorzec listy akcjonariuszy prostej spółki akcyjnej, stanowiący załącznik nr 6 do rozporządzenia;
7)
wzorzec uchwały o ustanowieniu prokury przez prostą spółkę akcyjną, stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia;
8)
wzorzec wykazu adresów do doręczeń albo adresów do doręczeń elektronicznych członków zarządu / rady dyrektorów prostej spółki akcyjnej, stanowiący załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o systemie teleinformatycznym, rozumie się przez to system teleinformatyczny w rozumieniu art. 3a ust. 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 112 oraz z 2020 r. poz. 2320).
§  2.  [Wzorzec wykorzystywany przy zawiązaniu spółki jednoosobowej]
W przypadku zawiązania jednoosobowej prostej spółki akcyjnej wzorzec umowy jest wykorzystywany jako wzorzec aktu założycielskiego jednoosobowej prostej spółki akcyjnej.
§  3.  [Wybór wariantu treści postanowienia we wzorcu]
Jeżeli wzorzec umowy przewiduje warianty treści poszczególnych postanowień, należy dokonać wyboru poszczególnych wariantów, oznaczając wybrany wariant w systemie teleinformatycznym.
§  4.  [Sposób oznaczenia osób wskazywanych we wzorcach]
Osoby wskazywane we wzorcach oznacza się:
1)
jeżeli są osobami fizycznymi - imieniem i nazwiskiem oraz numerem PESEL, a jeżeli nie posiadają numeru PESEL - numerem paszportu ze wskazaniem kraju wystawienia paszportu, a także miejscem zamieszkania i adresem;
2)
jeżeli są osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej - firmą bądź nazwą, numerem w Krajowym Rejestrze Sądowym, a jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna nie są zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym - numerem we właściwym rejestrze z nazwą rejestru i określeniem organu prowadzącego rejestr, jeżeli zaś rejestr jest prowadzony za granicą - wskazaniem kraju, w którym jest prowadzony, a także siedzibą i adresem.
§  5.  [Liczba osób (akcjonariuszy, członków organu) wskazana we wzorcu]
Wskazana we wzorcu umowy liczba osób jest przykładowa, a liczba akcjonariuszy bądź członków organu nie jest ograniczona wzorcem umowy.
§  6.  [Sposób oznaczenia siedziby i adresu spółki]
Określając siedzibę i adres prostej spółki akcyjnej, miejscowość na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej należy wskazać na podstawie danych z systemu teleinformatycznego pobranych z krajowego rejestru urzędowego podziału terytorialnego kraju TERYT.
§  7.  [Sposób określenia roku obrotowego]
Określając rok obrotowy, należy określić datę końcową pierwszego roku obrotowego zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2021 r. poz. 217), przy czym data ta nie może być późniejsza niż 18 miesięcy od dnia zawiązania prostej spółki akcyjnej.
§  8.  [Sposób określenia przedmiotu działalności spółki]
Określając przedmiot działalności prostej spółki akcyjnej, akcjonariusze posługują się systematyką Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) według schematu tej klasyfikacji zamieszczonego w systemie teleinformatycznym.
§  9.  [Liczby i wartości podawane we wzorcu - stosowanie liczb arabskich i oznaczeń słownych]
Liczbę i numery akcji w prostej spółce akcyjnej, liczbę i numery akcji objętych przez każdego akcjonariusza, cenę emisyjną akcji, wartość wkładów pieniężnych i termin ich wniesienia, minimalny procentowy stosunek liczby głosów przypadających na akcje założycielskie, okres kadencji członków organów, a także minimalną i maksymalną liczbę członków organów określa się liczbami arabskimi oraz słownie.
§  10.  [Emisja kilku serii akcji - wybór rodzaju akcji]
1. 
W przypadku emisji kilku serii akcji akcjonariusze dokonują wyboru rodzaju akcji każdej z wyemitowanych serii spośród następujących rodzajów: akcje zwykłe (seria A), akcje założycielskie (seria AZ), akcje uprzywilejowane co do głosu (seria AG), akcje uprzywilejowane co do dywidendy (seria AD), akcje nieme (seria AN).
2. 
Wskazana we wzorcu umowy liczba serii akcji wyemitowanych przez prostą spółkę akcyjną jest przykładowa, przy czym system teleinformatyczny uniemożliwia wybór więcej niż jednej serii każdego z rodzajów akcji.
§  11.  [Brak możliwości jednoczesnego wyboru przez wszystkich akcjonariuszy wyłącznie akcji niemych]
System teleinformatyczny uniemożliwia jednoczesny wybór przez wszystkich akcjonariuszy wyłącznie akcji niemych (seria AN).
§  12.  [Nieprzekraczalny termin wniesienia wkładów]
System teleinformatyczny uniemożliwia określenie w umowie prostej spółki akcyjnej terminu wniesienia wkładów upływającego później niż trzy lata od dnia wpisu prostej spółki akcyjnej do rejestru.
§  13.  [Sposób określenia kadencji członków organów]
Określenie kadencji członków organów prostej spółki akcyjnej następuje w latach, przy czym jest możliwe ustalenie jednego roku jako najkrótszej kadencji.
§  14.  [Sposób określenia funkcji członków organów]
Funkcje członków organów prostej spółki akcyjnej w zarządzie określa się jako "prezes zarządu" i "członek zarządu", w radzie dyrektorów - jako "dyrektor", a w radzie nadzorczej - jako "przewodniczący rady nadzorczej", "zastępca przewodniczącego rady nadzorczej" i "członek rady nadzorczej".
§  15.  [Minimalna liczba członków rady nadzorczej]
W przypadku powołania rady nadzorczej system teleinformatyczny uniemożliwia określenie w akcie powołania organu liczby członków rady nadzorczej mniejszej niż trzy osoby.
§  16.  [Informacja o osobie podpisującej dokument sporządzony przy wykorzystaniu wzorca]
W dokumencie pochodzącym z systemu teleinformatycznego, po podpisaniu dokumentu sporządzonego przy wykorzystaniu wzorca, jest umieszczana informacja o osobie podpisującej wraz z oznaczeniem rodzaju podpisu.
§  17.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZORZEC UMOWY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

Umowa prostej spółki akcyjnej

z dnia ..............

§  1. 
Stawający:
1)
...........................................................................................................................................
2)
...........................................................................................................................................
3)
...........................................................................................................................................

oświadczają, że na podstawie niniejszej umowy zawiązują prostą spółkę akcyjną, zwaną dalej "Spółką".

§  2. 
Firma Spółki brzmi: ...............................................................................................

prosta spółka akcyjna.

§  3. 
Siedzibą Spółki jest: ...............................................................................................
§  4. 
Przedmiotem działalności Spółki jest:
1)
(PKD ...............) ............................................................................................................. ;
2)
(PKD ...............) ............................................................................................................. ;
3)
(PKD ...............) ............................................................................................................. ;
§  5. 
Wariant A, który ma zastosowanie, jeżeli Spółka w ramach pierwszej emisji emituje jedną serię akcji:

Akcje Spółki stanowią .................. (słownie: ....................) akcji serii A o numerach od 1 do .................. i cenie emisyjnej każdej akcji w wysokości .................. (słownie: ....................) zł.

Wszystkie akcje serii A są akcjami zwykłymi.

Wariant B, który ma zastosowanie, jeżeli Spółka w ramach pierwszej emisji emituje więcej niż jedną serię akcji. Akcjonariusz lub akcjonariusze dokonują wyboru rodzaju akcji każdej z serii spośród następujących wariantów: akcje zwykłe, akcje założycielskie, akcje uprzywilejowane co do głosu, akcje uprzywilejowane co do dywidendy, akcje nieme.

1.
Liczba akcji Spółki wynosi .................... (słownie: ....................), w tym:
1)
.................... (słownie: ....................) akcji serii A / AZ / AG / AD / AN o numerach od 1 do .................... i cenie emisyjnej każdej akcji w wysokości (słownie:) zł;
2)
.................... (słownie:....................) akcji serii A / AZ / AG / AD / AN o numerach od 1 do .................... i cenie emisyjnej każdej akcji w wysokości .................... (słownie: ....................) zł;
3)
.................... (słownie:....................) akcji serii A / AZ / AG / AD / AN o numerach od 1 do .................... i cenie emisyjnej każdej akcji w wysokości .................... (słownie: ....................) zł.

Poszczególnym rodzajom akcji odpowiadają następujące postanowienia umowne, stanowiące kolejne ustępy § 5:

2.
Akcje zwykłe: Wszystkie akcje serii A są akcjami zwykłymi.
3.
Akcje założycielskie: Wszystkie akcje serii AZ są akcjami założycielskimi. Emisja nowych akcji nie może naruszać minimalnego stosunku liczby głosów przypadających na akcje założycielskie do ogólnej liczby głosów przypadających na wszystkie akcje Spółki, który wynosi .................... (słownie: ....................) %. W przypadku emisji nowych akcji, która mogłaby naruszyć ten stosunek, liczba głosów z akcji założycielskich ulega odpowiedniemu zwiększeniu.
4.
Akcje uprzywilejowane co do głosu: Wszystkie akcje serii AG są uprzywilejowane co do głosu, w ten sposób, że jedna akcja uprzywilejowana daje prawo do dwóch głosów.
5.
Akcje uprzywilejowane co do dywidendy: Wszystkie akcje serii AD są uprzywilejowane w zakresie dywidendy, w ten sposób, że jedna akcja uprzywilejowana daje prawo do 150% dywidendy przypadającej na jedną akcję zwykłą.
6.
Akcje nieme: Wszystkie akcje serii AN są uprzywilejowane w zakresie dywidendy, w ten sposób, że jedna akcja uprzywilejowana daje prawo do 150% dywidendy przypadającej na jedną akcję zwykłą. Wobec tych akcji jest wyłączone prawo głosu.
§  6. 
Akcje w Spółce obejmują:
1)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);
2)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);
3)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);

Wariant dodatkowy, który ma zastosowanie w przypadku wyboru wariantu B w § 5:

2. 
Akcje Spółki serii obejmują:
1)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);
2)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);
3)
akcjonariusz .................... obejmuje: .................... (słownie:....................) akcji serii A... o numerach od .................... (słownie:....................) do .................... (słownie:....................);
§  7. 
Wszystkie akcje Spółki są pokrywane wkładami pieniężnymi.
§  8. 
Akcjonariusze wnieśli następujące wkłady:
1)
akcjonariusz .................... wniósł wkład pieniężny o wartości .................... (słownie: ....................) zł;
2)
akcjonariusz .................... wniósł wkład pieniężny o wartości .................... (słownie: ....................) zł;
3)
akcjonariusz .................... wniósł wkład pieniężny o wartości .................... (słownie: ....................) zł;

Wariant dodatkowy, który ma zastosowanie, jeżeli część wkładów ma zostać wniesiona po wpisie Spółki do rejestru:

2. 
Akcjonariusze zobowiązują się do wniesienia pozostałych wkładów w następujących terminach:
1)
akcjonariusz .................... zobowiązuje się do wniesienia wkładu pieniężnego o wartości .................... (słownie:....................) zł w terminie .................... (słownie: ....................) dni / miesięcy / lat od dnia wpisu spółki do rejestru;
2)
akcjonariusz .................... zobowiązuje się do wniesienia wkładu pieniężnego o wartości .................... (słownie:....................) zł w terminie .................... (słownie: ....................) dni / miesięcy / lat od dnia wpisu spółki do rejestru;
3)
akcjonariusz .................... zobowiązuje się do wniesienia wkładu pieniężnego o wartości .................... (słownie:....................) zł w terminie .................... (słownie: ....................) dni / miesięcy / lat od dnia wpisu spółki do rejestru;
§  9. 
Wariant A
1. 
Rozporządzenie akcją w pełni pokrytą wymaga zgody Spółki.
2. 
W przypadku odmowy wyrażenia zgody na zbycie akcji, spółka w terminie jednego miesiąca od dnia zgłoszenia zamiaru zbycia akcji, wskaże innego nabywcę. Cena za sprzedawaną akcję będzie równa jej wartości godziwej. Zapłata ceny nastąpi w ciągu trzydziestu (30) dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży akcji.

Wariant B

Rozporządzenie akcją w pełni pokrytą nie wymaga zgody Spółki.

Wariant C

1.
Rozporządzenie akcją w pełni pokrytą nie wymaga zgody Spółki.
2.
Pozostali akcjonariusze mają prawo pierwszeństwa nabycia akcji przeznaczonych do zbycia przez innego akcjonariusza.
§  10. 
Wariant A

Zastawnik i użytkownik nie mogą wykonywać prawa głosu z akcji, na której ustanowiono zastaw lub użytkowanie.

Wariant B

Zastawnik i użytkownik mogą wykonywać prawo głosu z akcji, na której ustanowiono zastaw lub użytkowanie, jeżeli przewiduje to czynność prawna ustanawiająca ograniczone prawo rzeczowe oraz gdy w rejestrze akcjonariuszy dokonano wzmiankę o jego ustanowieniu i o

upoważnieniu do wykonywania prawa głosu.

§  11. 
1. 
Zarząd może wypłacać zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy.
2. 
Spółka może tworzyć kapitały rezerwowe.
§  12. 
Wariant A

Organami Spółki są:

1)
Zarząd;
2)
Walne zgromadzenie.

Wariant B

Organami Spółki są:

1)
Zarząd;
2)
Rada nadzorcza;
3)
Walne zgromadzenie.

Wariant C

Organami Spółki są:

1)
Rada dyrektorów;
2)
Walne zgromadzenie.
§  13. 
Wariant A
1. 
Zarząd składa się z jednego lub większej liczby członków powoływanych, odwoływanych, i zawieszanych w czynnościach z ważnych powodów uchwałą akcjonariuszy.
2. 
Kadencja członka Zarządu wynosi .... Liczba członków Zarządu wynosi od ... do ....

Wariant B

1.
Zarząd składa się z jednego lub większej liczby członków powoływanych, odwoływanych, i zawieszanych w czynnościach z ważnych powodów uchwałą akcjonariuszy.
2.
Członkowie Zarządu są powoływani na czas nieoznaczony. Liczba członków Zarządu wynosi od ... do ....

Wariant dodatkowy, który ma zastosowanie w przypadku powołania Rady nadzorczej, tj. wyboru wariantu B w § 12.

3.
W skład Rady nadzorczej wchodzi od ... do ... członków powoływanych i odwoływanych uchwałą akcjonariuszy.
4.
Kadencja członka Rady nadzorczej wynosi ....

Warianty dodatkowe, które mają zastosowanie w przypadku wyboru modelu monistycznego, tj. wyboru wariantu C w § 12.

Wariant C1

1.
Rada dyrektorów składa się z jednego lub większej liczby członków powoływanych, odwoływanych, i zawieszanych w czynnościach z ważnych powodów uchwałą akcjonariuszy.
2.
Kadencja członka Rady dyrektorów wynosi .... Liczba członków Rady dyrektorów wynosi od ... do ....

Wariant C2

1.
Rada dyrektorów składa się z jednego lub większej liczby członków powoływanych, odwoływanych, i zawieszanych w czynnościach z ważnych powodów uchwałą akcjonariuszy.
2.
Członkowie Rady dyrektorów są powoływani na czas nieoznaczony. Liczba członków Rady dyrektorów wynosi od ... do ....
§  14. 
Wariant A

Jeżeli Zarząd składa się z dwóch lub większej liczby osób, do składania oświadczeń w imieniu Spółki jest wymagane współdziałanie dwóch członków Zarządu albo jednego członka Zarządu łącznie z prokurentem.

Wariant B

Do składania oświadczeń w imieniu Spółki jest upoważniony każdy z członków Zarządu samodzielnie.

Warianty dodatkowe, które mają zastosowanie w przypadku wyboru modelu monistycznego, tj. wyboru wariantu C w § 12.

Wariant C1

Jeżeli Rada dyrektorów składa się z dwóch lub większej liczby osób, do składania oświadczeń w imieniu Spółki jest wymagane współdziałanie dwóch dyrektorów albo jednego dyrektora łącznie z prokurentem.

Wariant C2

Do składania oświadczeń w imieniu Spółki jest upoważniony każdy dyrektor samodzielnie.

§  15. 
W skład pierwszego Zarządu Spółki akcjonariusze powołują:
1)
..................................................., funkcja: ......................................................................;
2)
..................................................., funkcja: ......................................................................;
3)
..................................................., funkcja: ...................................................................... .

Wariant dodatkowy, który ma zastosowanie w przypadku powołania Rady nadzorczej, tj. wyboru wariantu B w § 12.

W skład pierwszej Rady nadzorczej akcjonariusze powołują:

1)
................................................, funkcja: ..............................................................;
2)
................................................, funkcja: ..............................................................;
3)
................................................, funkcja: ............................................................. .

Wariant podstawowy, który ma zastosowanie w przypadku wyboru modelu monistycznego, tj. wyboru wariantu C w § 12.

W skład pierwszej Rady dyrektorów Spółki akcjonariusze powołują:

1)
................................................, funkcja: ..............................................................;
2)
................................................, funkcja: ..............................................................;
3)
................................................, funkcja: ............................................................. .
§  16. 
1. 
Uchwały akcjonariuszy są podejmowane na walnym zgromadzeniu albo poza zgromadzeniem: na piśmie albo przy wykorzystaniu poczty elektronicznej z użyciem adresów poczty elektronicznej wpisanych do rejestru akcjonariuszy.
2. 
Akcjonariusze mogą brać udział w walnym zgromadzeniu i głosować przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej spełniających warunki wymagane przepisami prawa.
§  17. 
Walne zgromadzenie jest ważne bez względu na liczbę reprezentowanych na nim akcji, jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej.
§  18. 
Uchwały akcjonariuszy zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy prawa nie stanowią inaczej.
§  19. 
1. 
Rokiem obrotowym jest rok kalendarzowy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. 
Pierwszy rok obrotowy kończy się w dniu 31 grudnia ........ roku.

Informacja o podpisach akcjonariuszy:

1)
.................................
2)
.................................
3)
.................................

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZORZEC UCHWAŁY O POWOŁANIU PEŁNOMOCNIKA SPÓŁKI Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ DO ZAWARCIA Z CZŁONKIEM ZARZĄDU UMOWY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ PRZY WYKORZYSTANIU WZORCA UMOWY

Uchwała nr ........... z dnia ..................
§  1. 
Zgromadzenie wspólników spółki, zwanej dalej

"Spółką", działając na podstawie art. 210 § 11 Kodeksu spółek handlowych, postanawia ustanowić

1)
...............................................................................................................................,
2)
............................................................................................................................... .

pełnomocnikiem / pełnomocnikami Spółki do zawarcia umowy spółki ......................................................................................................................................................

z członkiem / członkami zarządu Spółki

1)
............................................................................................................................,
2)
............................................................................................................................ .
§  2. 
Pełnomocnik jest uprawniony do samodzielnego kształtowania treści umowy, kierując się interesem Spółki / Pełnomocnicy są uprawnieni do samodzielnego kształtowania treści umowy, kierując się interesem Spółki.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała została podjęta jednogłośnie / za uchwałą oddano głosów za, głosów przeciw.

Informacja o podpisie Przewodniczącego Zgromadzenia wspólników:

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZORZEC UCHWAŁY O POWOŁANIU PEŁNOMOCNIKA SPÓŁKI AKCYJNEJ DO ZAWARCIA Z CZŁONKIEM ZARZĄDU UMOWY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ PRZY WYKORZYSTANIU WZORCA UMOWY

Uchwała nr ........... z dnia ..................
§  1. 
Walne Zgromadzenie spółki,

zwanej dalej "Spółką", działając na podstawie art. 379 § 11 Kodeksu spółek handlowych, postanawia ustanowić

1)
......................................................................................................................................,
2)
......................................................................................................................................

pełnomocnikiem / pełnomocnikami Spółki do zawarcia umowy spółki ......................................................................................................................................................

z członkiem / członkami zarządu Spółki

1)
..............................................................................................................................,
2)
............................................................................................................................. .
§  2. 
Pełnomocnik jest uprawniony do samodzielnego kształtowania treści umowy, kierując się interesem Spółki / Pełnomocnicy są uprawnieni do samodzielnego kształtowania treści umowy, kierując się interesem Spółki.
§  3. 
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała została podjęta jednogłośnie / za uchwałą oddano ..... głosów za, ..... głosów przeciw.

Informacja o podpisie Przewodniczącego Walnego Zgromadzenia:

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZORZEC OŚWIADCZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU ALBO RADY DYREKTORÓW PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ O WYSOKOŚCI KAPITAŁU AKCYJNEGO

Członkowie Zarządu / Rady dyrektorów spółki ................................., zwanej dalej "Spółką", oświadczają, że na dzień złożenia niniejszego oświadczenia kapitał akcyjny Spółki wynosi ........................................ (słownie: .............................................).

Informacja o podpisach wszystkich członków Zarządu / Rady dyrektorów:

1)
...........................................
2)
...........................................
3)
...........................................

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZORZEC OŚWIADCZENIA CZŁONKÓW ZARZĄDU ALBO RADY DYREKTORÓW PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ O WNIESIENIU WKŁADÓW NA POKRYCIE AKCJI W CZĘŚCI PRZEWIDZIANEJ W UMOWIE SPÓŁKI

Członkowie Zarządu / Rady dyrektorów spółki ......................................... , zwanej dalej "Spółką", oświadczają, że wszystkie wkłady do Spółki na pokrycie akcji zostały wniesione w części przewidzianej w umowie spółki.

Informacja o podpisach wszystkich członków Zarządu / Rady dyrektorów:

1)
...........................................
2)
...........................................
3)
...........................................

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZORZEC LISTY AKCJONARIUSZY PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

............................................. Prosta spółka akcyjna

według stanu na dzień .........................

Imię i nazwisko / Nazwa Liczba i seria akcji

Informacja o podpisach wszystkich członków Zarządu / Rady dyrektorów:

1)
...........................................
2)
...........................................
3)
...........................................

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZORZEC UCHWAŁY O USTANOWIENIU PROKURY PRZEZ PROSTĄ SPÓŁKĘ AKCYJNĄ

Uchwała nr ........... z dnia ..................

Zarząd / Rada dyrektorów spółki ................................................................................................

ustanawia prokurentem / prokurentami spółki następującą osobę / następujące osoby:

1)
............................, rodzaj prokury: (oddzielna / łączna / oddziałowa oddzielna / oddziałowa łączna); oznaczenie oddziału spółki 1 : ..........................................................; sposób wykonywania prokury 2 : ....................................................;
2)
............................, rodzaj prokury: (oddzielna / łączna / oddziałowa oddzielna / oddziałowa łączna); oznaczenie oddziału spółki 3 : ..........................................................; sposób wykonywania prokury 4 : ....................................................;

Informacja o podpisach wszystkich członków Zarządu / Rady dyrektorów:

1)
...........................................
2)
...........................................
3)
...........................................

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZORZEC WYKAZU ADRESÓW DO DORĘCZEŃ ALBO ADRESÓW DO DORĘCZEŃ ELEKTRONICZNYCH CZŁONKÓW ZARZĄDU / RADY DYREKTORÓW PROSTEJ SPÓŁKI AKCYJNEJ

............................................. Prosta spółka akcyjna

według stanu na dzień .........................

Imię i nazwisko Adres do doręczeń albo adres do doręczeń elektronicznych

Informacja o podpisach wszystkich członków Zarządu / Rady dyrektorów:

1)
...........................................
2)
...........................................
3)
...........................................
1 Dotyczy prokury oddziałowej oddzielnej i prokury oddziałowej łącznej.
2 Dotyczy prokury łącznej i prokury oddziałowej łącznej.
3 Dotyczy prokury oddziałowej oddzielnej i prokury oddziałowej łącznej.
4 Dotyczy prokury łącznej i prokury oddziałowej łącznej.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2021.1191

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie wzorców dotyczących prostej spółki akcyjnej udostępnionych w systemie teleinformatycznym.
Data aktu: 30/06/2021
Data ogłoszenia: 01/07/2021
Data wejścia w życie: 01/07/2021