Przekazywanie w ramach pomocy konsularnej kwoty pieniężnej za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH 1
z dnia 7 stycznia 2020 r.
w sprawie przekazywania w ramach pomocy konsularnej kwoty pieniężnej za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 40a ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. - Prawo konsularne (Dz. U. z 2018 r. poz. 2141 oraz z 2019 r. poz. 60 i 1687) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób przekazania przez konsula kwoty stanowiącej równowartość kwoty wpłaconej przez osobę trzecią;
2)
sposób przeliczania równowartości kwoty, która ma być przekazana;
3)
wzór potwierdzenia przekazania kwoty stanowiącej równowartość kwoty wpłaconej przez osobę trzecią.
§  2. 
Wpłaty kwoty pieniężnej na zabezpieczenie podstawowych potrzeb osoby, której ma być udzielona pomoc konsularna, dokonuje się:
1)
w walucie wskazanej przez konsula - na wskazany przez niego rachunek bankowy właściwego urzędu konsularnego lub przedstawicielstwa dyplomatycznego;
2)
w złotych - na wskazany przez konsula rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw zagranicznych.
§  3. 
W przypadku, o którym mowa w § 2 pkt 2, konsul przelicza wpłaconą w złotych kwotę na walutę państwa przyjmującego lub walutę, w której pobiera opłaty konsularne, stosując obowiązujący w dniu wpłaty kurs sprzedaży ogłaszany przez Narodowy Bank Polski, a gdy brak takiej możliwości - kurs referencyjny ogłaszany przez bank centralny państwa przyjmującego, a jeśli to nie będzie możliwe - inny powszechnie stosowany kurs referencyjny.
§  4. 
1. 
Konsul przekazuje za pokwitowaniem kwotę, o której mowa w § 2, wskazanej osobie, jej przedstawicielowi ustawowemu albo pełnomocnikowi, w walucie państwa przyjmującego albo w walucie, w której pobiera opłaty konsularne.
2. 
Jeżeli zachodzą okoliczności uniemożliwiające osobiste przekazanie kwoty, o której mowa w § 2, konsul wpłaca tę kwotę do kasy lub na rachunek bankowy podmiotu właściwego ze względu na miejsce przebywania osoby, której ma być udzielona pomoc konsularna, wskazanego przez tę osobę, jej przedstawiciela ustawowego, pełnomocnika albo przez osobę wpłacającą.
3. 
Koszty związane z dokonaniem wpłaty, o której mowa w ust. 2, potrąca się z kwoty, o której mowa w § 2.
§  5. 
W przypadku braku możliwości przekazania kwoty, o której mowa w § 2, jest ona zwracana na rachunek bankowy, z którego była dokonywana wpłata, po potrąceniu kosztów związanych z koniecznością dokonania zwrotu.
§  6. 
Konsul dokumentuje przekazanie kwoty, o której mowa w § 2, na potwierdzeniu przekazania kwoty stanowiącej równowartość kwoty wpłaconej przez osobę trzecią sporządzonym według wzoru, który jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

POTWIERDZENIE PRZEKAZANIA KWOTY PIENIĘŻNEJ STANOWIĄCEJ RÓWNOWARTOŚĆ KWOTY WPŁACONEJ PRZEZ OSOBĘ TRZECIĄ

POTWIERDZENIE PRZEKAZANIA KWOTY PIENIĘŻNEJ STANOWIĄCEJ RÓWNOWARTOŚĆ KWOTY WPŁACONEJ PRZEZ OSOBĘ TRZECIĄ

Konsul Rzeczypospolitej Polskiej w .................................................................................................

przekazał ......................................................................................................................................

(dane osobowe)

dnia ............................................................... kwotę ....................................................................

przeliczoną według kursu ............................. z dnia .................................................................1).

Informacja o formie przekazania kwoty pieniężnej2):

1) dokonano wpłaty w kasie / na rachunek3) ................................................................................

(w załączeniu potwierdzenie wpłaty);

2) przekazano osobiście:

Potwierdzam otrzymanie kwoty ................................4)

................................................ ............................................................
(miejscowość, data) (podpis)

3) ze względu na brak możliwości przekazania kwoty zwrócono ją na rachunek bankowy

................................................................................................................................................................

(właściciel)

nr ............................................................................................... (w załączeniu potwierdzenie wpłaty).

.................................... ............................................... ......................................................
(miejscowość, data) (pieczęć urzędowa urzędu konsularnego / przedstawicielstwa dyplomatycznego) (podpis i pieczęć konsula)

___________________

1) Należy skreślić, jeśli kwota nie była przeliczana.

2) Należy wybrać właściwe.

3) Np.: wpłata na rachunek bankowy / do kasy zakładu karnego, aresztu, szpitala lub innego miejsca przebywania.

4) Należy wskazać wysokość kwoty oraz walutę.

)

1 Minister Spraw Zagranicznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy zagraniczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Zagranicznych (Dz. U. poz. 2260).

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024