Sposób i tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposób i tryb przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI I TECHNOLOGII 1
z dnia 21 maja 2019 r.
w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych

Na podstawie art. 23 ust. 5 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. z 2019 r. poz. 667) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych;
2)
sposób i tryb przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych;
3)
rodzaje urządzeń technicznych, przy obsłudze i konserwacji których wymagane jest posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego;
4)
okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych;
5)
wzór wniosku o sprawdzenie kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych;
6)
wzór wniosku o przedłużenie ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego;
7)
wzór zaświadczenia kwalifikacyjnego wymaganego przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
§  2. 
1. 
Sprawdzenie kwalifikacji, o których mowa w § 1 pkt 1, przeprowadza się na pisemny wniosek złożony w postaci papierowej lub elektronicznej.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, określa jeden rodzaj urządzenia technicznego określonego w kolumnach b tabel w załączniku nr 3 do rozporządzenia i jeden zakres kwalifikacji, o których sprawdzenie ubiega się osoba zainteresowana, oraz zawiera dane i załączniki, o których mowa w art. 23 ust. 1a, ust. 1b i ust. 3 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, zwanej dalej "ustawą".
3. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Postępowanie kwalifikacyjne, o którym mowa w art. 23 ust. 1 ustawy, zwane dalej "egzaminem", prowadzi komisja kwalifikacyjna, w składzie co najmniej dwuosobowym.
2. 
Po stwierdzeniu kompletności wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1, osoba zainteresowana jest niezwłocznie powiadamiana o wyznaczeniu terminu egzaminu, który nie może przekraczać 30 dni roboczych, licząc od dnia złożenia kompletnego wniosku, chyba że osoba zainteresowana zgłosi prośbę o wyznaczenie terminu egzaminu w terminie przekraczającym wskazany okres. Powiadomienie osoby zainteresowanej następuje za pomocą dostępnych środków komunikacji, w tym środków elektronicznych.
3. 
Egzamin składa się z części:
1)
teoretycznej, przeprowadzanej w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej, w zakresie określonym w art. 22 ust. 2 ustawy;
2)
praktycznej, polegającej na sprawdzeniu umiejętności w zakresie obsługi lub konserwacji urządzeń technicznych.
4. 
Część praktyczną egzaminu, o której mowa w ust. 3 pkt 2, przeprowadza się w warunkach zapewniających bezpieczeństwo, przy uwzględnieniu stopnia zagrożenia związanego z obsługą lub konserwacją urządzenia technicznego.
5. 
Tematyka egzaminacyjna podawana jest do publicznej wiadomości przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego za pomocą dostępnych środków komunikacji, w tym środków elektronicznych.
6. 
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół, w którym stwierdza się jego wynik. Protokół podpisują wszyscy członkowie komisji kwalifikacyjnej.
§  4. 
1. 
Komisja kwalifikacyjna informuje osobę zainteresowaną o wyniku egzaminu bezpośrednio po egzaminie.
2. 
Pozytywny wynik egzaminu jest podstawą do wydania zaświadczenia kwalifikacyjnego przez organ właściwej jednostki dozoru technicznego, którego wzory określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Zaświadczenie kwalifikacyjne obejmuje jeden rodzaj urządzenia technicznego określonego w kolumnach b tabel w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
4. 
W przypadku negatywnego wyniku egzaminu ponowne przystąpienie przez osobę zainteresowaną do egzaminu jest możliwe po złożeniu nowego wniosku, o którym mowa w § 2 ust. 1.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy osoba zainteresowana, nie później niż na 3 dni robocze przed planowanym egzaminem, poinformowała w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej organ właściwej jednostki dozoru technicznego, że nie stawi się na egzamin w wyznaczonym terminie, pobrana opłata za sprawdzenie kwalifikacji podlega zgodnie z jej żądaniem:
1)
zaliczeniu na poczet egzaminu przeprowadzanego w innym terminie albo
2)
zwrotowi.
2. 
W przypadku gdy osoba zainteresowana nie przystąpi do egzaminu w innym terminie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, i poinformuje o tym pisemnie lub elektronicznie organ właściwej jednostki dozoru technicznego nie później niż na 3 dni robocze przed wyznaczonym terminem egzaminu, pobrana opłata podlega zwrotowi.
3. 
W przypadku żądania, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przepisy § 3 ust. 2 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.
§  6. 
Rodzaje urządzeń technicznych, przy obsłudze i konserwacji których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym, oraz okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7. 
1. 
Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje na pisemny wniosek osób, o których mowa w art. 22 ust. 3 ustawy, złożony w postaci papierowej lub elektronicznej do jednostki dozoru technicznego, która wydała zaświadczenie.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera dane i załączniki, o których mowa w art. 23 ust. 2b i ust. 2d ustawy.
3. 
Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje w zakresie, w jakim osoba zainteresowana wykazała spełnienie warunku, o którym mowa w art. 23 ust. 2c pkt 2 ustawy.
4. 
Po złożeniu kompletnego wniosku, o którym mowa w ust. 1, okres ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego zostaje przedłużony na okres określony w kolumnach c tabel w załączniku nr 3 do rozporządzenia, licząc od daty upływu okresu ważności przedłużanego zaświadczenia kwalifikacyjnego.
5. 
Przedłużenie okresu ważności zaświadczenia kwalifikacyjnego następuje poprzez wydanie nowego zaświadczenia kwalifikacyjnego zgodnego z wzorem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
6. 
Wzór wniosku, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2019 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK O SPRAWDZENIE KWALIFIKACJI

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ZAŚWIADCZENIA KWALIFIKACYJNEGO
I.
UPRAWNIAJĄCEGO DO OBSŁUGI URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH:
A)
wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego

wzór

B)
wydawanego przez Transportowy Dozór Techniczny

wzór

C)
wydawanego przez Wojskowy Dozór Techniczny

wzór

Zaświadczenia kwalifikacyjne mają postać plastikowych kart identyfikacyjnych.

II.
UPRAWNIAJĄCEGO DO KONSERWACJI URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH:
A)
wydawanego przez Urząd Dozoru Technicznego

wzór

B)
wydawanego przez Transportowy Dozór Techniczny

wzór

C)
wydawanego przez Wojskowy Dozór Techniczny

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

RODZAJE URZĄDZEŃ TECHNICZNYCH, PRZY OBSŁUDZE I KONSERWACJI KTÓRYCH WYMAGANE JEST POSIADANIE KWALIFIKACJI POTWIERDZONYCH ZAŚWIADCZENIEM KWALIFIKACYJNYM, ORAZ OKRESY WAŻNOŚCI ZAŚWIADCZEŃ KWALIFIKACYJNYCH

Tabela nr 1. Urządzenia techniczne, przy obsłudze których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym, oraz okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
OBSŁUGA
Lp. Rodzaje urządzeń technicznych, przy obsłudze których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych

(w latach)

a b c
1 Wciągarki i wciągniki Wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia 10
Wciągniki i wciągarki ogólnego i specjalnego przeznaczenia 5
2 Suwnice Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia 10
Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia 5
3 Żurawie Żurawie stacjonarne 10
Żurawie przewoźne i przenośne

(uprawnia do obsługi żurawi przewoźnych i przenośnych oraz stacjonarnych)

10
Żurawie samojezdne

(uprawnia do obsługi żurawi samojezdnych, przewoźnych i przenośnych oraz stacjonarnych)

5
Żurawie szynowe 5
Żurawie wieżowe i szybkomontujące

(uprawnia do obsługi żurawi wieżowych i szybkomontujących oraz szynowych)

5
Żurawie kolejowe i na pojazdach kolejowych 5
Żurawie pokładowe 5
Żurawie pływające

(uprawnia do obsługi żurawi pływających oraz pokładowych)

5
4 Układnice Układnice 10
5 Wyciągi towarowe Wyciągi towarowe 10
6 Wyciągi statków Wyciągi statków 10
7 Podesty ruchome Podesty ruchome stacjonarne 10
Podesty ruchome wiszące

(uprawnia do obsługi podestów ruchomych wiszących oraz stacjonarnych)

10
Podesty ruchome masztowe

(uprawnia do obsługi podestów ruchomych masztowych oraz stacjonarnych)

10
Podesty ruchome przejezdne 5
Podesty na pojazdach kolejowych 10
8 Wózki jezdniowe podnośnikowe Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem

(uprawnia również do obsługi wszystkich pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia)

5
Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem 10
9 Dźwigi Dźwigi budowlane

(uprawnia do obsługi dźwigów budowlanych towarowych i towarowo-osobowych oraz wyciągów towarowych)

10
Dźwigi towarowo-osobowe ze sterowaniem wewnętrznym i szpitalne

(uprawnia do obsługi dźwigów towarowo-osobowych ze sterowaniem wewnętrznym oraz dźwigów szpitalnych nieposiadających kontroli obciążenia kabiny)

10
10 Dźwignice linotorowe Dźwignice linotorowe 10
11 Urządzenia do manipulacji kontenerami Urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych 10
12 Układarki Układarki do układania torów 10
13 Koleje linowe Towarowe koleje linowe 5
Osobowe koleje napowietrzne jednolinowe o ruchu okrężnym z krzesełkami niewyprzęganymi 5
Osobowe koleje jednolinowe napowietrzne o ruchu okrężnym krzesełkowe lub gondolowe z pojazdami wyprzęganymi 5
Osobowe okrężne koleje linowe napowietrzne wielolinowe gondolowe z pojazdami wyprzęganymi 5
Osobowe koleje linowe napowietrzne wahadłowe jedno- lub dwulinowe 5
Osobowe koleje linowo-terenowe 5
14 Wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych Dla narciarzy przemieszczanych po śniegu lub gruncie stałym z wysokim lub z niskim prowadzeniem liny, podporowe lub bezpodporowe, sterowane z peronu lub z maszynowni 5
Wielopodporowe dla narciarzy przemieszczanych po wodzie z wysokim prowadzeniem liny o ruchu okrężnym 5
Dwupodporowe dla narciarzy przemieszczanych po wodzie z wysokim lub z niskim prowadzeniem liny o ruchu rewersyjnym lub okrężnym 5
Wyciągi pojazdów zjeżdżalni grawitacyjnych / wyciągi saneczkowe wraz z infrastrukturą toru zjazdowego 5
15 Podesty i pomosty ruchome z zespołami napędowymi

w przystaniach promowych

Pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych morskich 10
Pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych śródlądowych 10
16 Zbiorniki przenośne Napełnianie zbiorników przenośnych (naczyń ciśnieniowych) o pojemności powyżej 350 cm3 10
17 Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych klasy: ............. wg ADR / RID / ADN 5
Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niebezpiecznych klas: ............ wg ADR / RID / ADN 5
Portowe ramiona przeładunkowe dla towarów niebezpiecznych wg IMDG 5
18 Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niezaliczanych jako niebezpieczne Urządzenia do napełniania i opróżniania zbiorników transportowych do materiałów niezaliczanych jako niebezpieczne, które są pod ciśnieniem napełniane, opróżniane lub przewożone 10
Portowe ramiona przeładunkowe dla towarów niezaliczanych jako niebezpieczne 10
19 Zbiorniki na gaz skroplony lub sprężony, służące do zasilania silników spalinowych w pojazdach Napełnianie zbiorników LPG zamontowanych w instalacjach zasilania pojazdów i statków żeglugi śródlądowej 10
Napełnianie zbiorników CNG zamontowanych w instalacjach zasilania pojazdów i statków żeglugi śródlądowej 10
Napełnianie zbiorników LNG zamontowanych w instalacjach zasilania pojazdów i statków żeglugi śródlądowej 10
Napełnianie zbiorników wodoru zamontowanych w instalacjach zasilania pojazdów i statków żeglugi śródlądowej 10
20 Kotły parowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do wytwarzania pary z cieczy z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej Kotły parowozowe 5
21 Przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach Przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach 10
22 Urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych Wyładowarki wagonów 10
Wyładowarki okrętowe 10
Wywrotnice wagonów 10
Ładowarki, w tym okrętowe 10
Zwałowarki 10
Zwałowarko-ładowarki 10
Przenośniki taśmowe podwieszone 10
Podajniki 10
Przenośniki 10
Wyciągi skipowe 10
Pneumatyczne urządzenia transportowe do materiałów masowych 10
Zwałowarko-ładowarki i podajniki 10
23 Urządzenia specjalistyczne podlegające wojskowemu dozorowi technicznemu Przenośne zbiorniki ciśnieniowe statków powietrznych i jednostek pływających oraz wozów bojowych należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej - w zakresie ich napełniania 10
Urządzenia do napełniania uzbrojenia i sprzętu wojskowego 10
Polowe rurociągi do transportu paliw płynnych 10
Urządzenia załadowczo-wyładowcze mostów wojskowych 10
Mechaniczne urządzenia załadowczo-startowe rakiet 10
Mechaniczne urządzenia załadowcze torped 10
Urządzenia treningowe do skoków spadochronowych 10
Wciągarki wykorzystywane do przemieszczania osób lub ładunków niebezpiecznych stosowane na statkach powietrznych, jednostkach pływających, wozach bojowych i pojazdach należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 10

Poz. 1-3 nie dotyczą urządzeń technicznych:

- o napędzie ręcznym wszystkich mechanizmów;

- z napędem elektrycznym jednofazowym o udźwigu do 1000 kg;

- o udźwigu do 250 kg, z wyłączeniem urządzeń służących do przemieszczania osób.

Poz. 4-11 nie dotyczą urządzeń technicznych:

- o napędzie ręcznym wszystkich mechanizmów;

- o udźwigu do 250 kg, z wyłączeniem dźwigów oraz urządzeń służących do przemieszczania osób.

Tabela nr 2. Urządzenia techniczne, przy konserwacji których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym, oraz okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.

KONSERWACJA
Lp. Rodzaje urządzeń technicznych, przy konserwacji których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym Okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych

(w latach)

a b c
1 Wciągarki i wciągniki Wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia 10
Wciągniki i wciągarki ogólnego i specjalnego przeznaczenia 10
2 Suwnice, wciągniki i wciągarki Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego przeznaczenia 5
Suwnice, wciągniki i wciągarki ogólnego oraz specjalnego przeznaczenia 5
3 Żurawie Żurawie stacjonarne

(uprawnia do konserwacji żurawi stacjonarnych i wciągników oraz wciągarek ogólnego przeznaczenia)

10
Żurawie samojezdne oraz przenośne i przewoźne

(uprawnia do konserwacji żurawi samojezdnych oraz przenośnych i przewoźnych oraz żurawi stacjonarnych i wciągników oraz wciągarek ogólnego przeznaczenia)

5
Żurawie wieżowe, szybkomontujące, szynowe i stacjonarne

(uprawnia do konserwacji żurawi wieżowych, szybkomontujących, szynowych i stacjonarnych oraz wciągników i wciągarek ogólnego przeznaczenia)

5
Żurawie stoczniowe i portowe 5
Żurawie kolejowe i na pojazdach kolejowych 5
Żurawie pokładowe 5
Żurawie pływające 5
4 Układnice magazynowe Układnice 10
5 Dźwigniki Dźwigniki do podnoszenia ładunków, w tym pojazdów 10
Dźwigniki do podnoszenia pojazdów kolejowych 10
Dźwigniki montowane na pojeździe kolejowym (w tym wypornice i korektory położenia służące do zawieszania i regulacji sieci trakcyjnej) 10
6 Wyciągi towarowe Wyciągi towarowe 10
7 Wyciągi statków Wyciągi statków 10
8 Podesty ruchome Podesty ruchome stacjonarne, wiszące oraz masztowe 5
Podesty ruchome przejezdne oraz załadowcze, w tym do transportu osób 5
Podesty ruchome na pojazdach kolejowych 5
9 Urządzenia dla osób niepełnosprawnych Urządzenia dla osób niepełnosprawnych 5
10 Przenośniki okrężne kabinowe i platformowe Przenośniki okrężne kabinowe i platformowe 5
11 Przenośniki osobowe i towarowe Przenośniki kabinowe i krzesełkowe o ruchu obrotowym przeznaczone dla celów rekreacyjno-rozrywkowych 5
Schody i chodniki ruchome 5
Przenośniki o ruchu ciągłym do transportu osób ze sprzętem narciarskim lub turystycznym 5
12 Dźwigi osobowe i towarowe Dźwigi osobowe, towarowo-osobowe i towarowe z napędem elektrycznym

(uprawnia do konserwacji dźwigów osobowych, towarowo-osobowych i towarowych z napędem elektrycznym oraz urządzeń dla osób niepełnosprawnych z napędem elektrycznym)

5
Dźwigi osobowe, towarowo-osobowe i towarowe z napędem hydraulicznym oraz pneumatycznym

(uprawnia do konserwacji dźwigów osobowych, towarowo-osobowych i towarowych z napędem hydraulicznym oraz pneumatycznym oraz urządzeń dla osób niepełnosprawnych z napędem hydraulicznym i pneumatycznym)

5
13 Dźwigi budowlane Dźwigi budowlane towarowe i towarowo-osobowe 5
14 Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia Wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia 5
15 Dźwignice linotorowe Dźwignice linotorowe 5
16 Urządzenia do manipulacji kontenerami Urządzenia techniczne służące do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych 5
17 Układarki do układania torów Układarki do układania torów 5
18 Przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach Przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach 5
19 Koleje linowe osobowe Osobowe koleje napowietrzne jednolinowe o ruchu okrężnym z krzesełkami niewyprzęganymi 5
Osobowe koleje jednolinowe napowietrzne o ruchu okrężnym krzesełkowe lub gondolowe z pojazdami wyprzęganymi oraz osobowe okrężne koleje linowe napowietrzne wielolinowe gondolowe z pojazdami wyprzęganymi 5
Osobowe koleje linowe napowietrzne wahadłowe jedno- lub dwulinowe 5
Osobowe koleje linowo-terenowe 5
20 Koleje linowe towarowe Koleje linowe towarowe 5
21 Wyciągi do przemieszczania osób w celach turystyczno-sportowych Narciarskie dla narciarzy przemieszczanych po śniegu lub gruncie stałym 5
Narciarskie dla narciarzy przemieszczanych po wodzie 5
Pojazdów zjeżdżalni grawitacyjnych 5
Przenośniki o ruchu ciągłym do transportu osób ze sprzętem narciarskim 5
22 Pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych Pomosty ruchome z zespołami napędowymi w przystaniach promowych 10
23 Urządzenia załadowcze, wyładowcze lub podające ładunki w ciągach technologicznych przeładowczych Wyładowarki wagonów 10
Wyładowarki okrętowe 10
Wywrotnice wagonów 10
Ładowarki, w tym okrętowe 10
Zwałowarki 10
Zwałowarko-ładowarki 10
Przenośniki taśmowe podwieszone 10
Podajniki 10
Przenośniki 10
Wyciągi skipowe 10
Pneumatyczne urządzenia transportowe do materiałów masowych 10
Zwałowarko-ładowarki i podajniki 10
24 Urządzenia specjalistyczne podlegające Wojskowemu Dozorowi Technicznemu Urządzenia załadowczo-wyładowcze mostów wojskowych 5
Mechaniczne urządzenia załadowczo-startowe rakiet 5
Mechaniczne urządzenia załadowcze torped 5
Urządzenia treningowe do skoków spadochronowych 10
Wciągarki wykorzystywane do przemieszczania osób lub ładunków niebezpiecznych stosowane na statkach powietrznych, jednostkach pływających, wozach bojowych i pojazdach należących do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej 5

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

WNIOSEK O PRZEDŁUŻENIE OKRESU WAŻNOŚCI ZAŚWIADCZENIA KWALIFIKACYJNEGO

wzór

1 Minister Przedsiębiorczości i Technologii kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Przedsiębiorczości i Technologii (Dz. U. poz. 93).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 18 lipca 2001 r. w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych (Dz. U. poz. 849 oraz z 2003 r. poz. 426), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o dozorze technicznym (Dz. U. poz. 2518).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.1008

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób i tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposób i tryb przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych.
Data aktu: 21/05/2019
Data ogłoszenia: 30/05/2019
Data wejścia w życie: 01/06/2019