Ubiór mundurowy członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 25 kwietnia 2017 r.
w sprawie ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

Na podstawie art. 203 ust. 7 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. z 2016 r. poz. 1255 oraz z 2017 r. poz. 456) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa wzór i elementy ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej oraz okoliczności i sposób jego noszenia wraz z oznakami posiadanych stopni wojskowych.
§  2. 
1. 
Elementami ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej są:
1)
kurtka oficerska wz. 36 koloru khaki z patkami w kolorze granatowym z żółtymi wypustkami;
2)
spodnie wyjściowe albo spódnica koloru khaki;
3)
płaszcz oficerski wz. 36 koloru khaki z granatowo-żółtymi paskami na kołnierzu;
4)
czapka rogatywka z otokiem w kolorze granatowym albo furażerka wyjściowa dla kobiet;
5)
koszula koloru białego ze stójką;
6)
półbuty wyjściowe albo półbuty damskie dla kobiet;
7)
rękawiczki dziane koloru białego;
8)
szalik zimowy koloru khaki;
9)
rękawice zimowe pięciopalcowe;
10)
sznur galowy;
11)
oznaki stopni.
2. 
Wzory ubioru mundurowego członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej są określone odpowiednio w załącznikach nr 1-3 do rozporządzenia.
§  3. 
Ubiór mundurowy członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej wraz z oznakami posiadanych stopni wojskowych nosi się podczas:
1)
obchodów świąt państwowych, narodowych i wojskowych;
2)
uroczystości patriotycznych, patriotyczno-religijnych i religijnych;
3)
wygłaszania prelekcji dotyczących historii lub obronności państwa w jednostkach wojskowych, szkołach, zakładach pracy lub na forum organizacji społecznych;
4)
spotkań autorskich związanych z własną twórczością nawiązującą do historii lub obronności państwa;
5)
uroczystości rodzinnych.
§  4. 
1. 
Kurtkę munduru dopasowuje się tak, aby krawędź rękawa sięgała nasady kciuka przy opuszczonej ręce.
2. 
Spodnie dopasowuje się tak, aby sięgały z tyłu do krawędzi obcasa.
3. 
Spódnicę dopasowuje się tak, aby zakrywała kolana.
4. 
Płaszcz oficerski nosi się tak, aby odległość od podłoża do dolnej krawędzi płaszcza wynosiła, w zależności od wzrostu - 420-520 mm. Rękawy płaszcza zakrywają rękawy kurtki, jednak nie mogą być dłuższe niż do nasady kciuka przy opuszczonej ręce.
5. 
Czapkę rogatywkę nakłada się prosto na całej szerokości czoła, przy czym jej dolna krawędź znajduje się na wysokości 30 mm nad linią brwi.
6. 
Koszulę nosi się z mankietami zapiętymi na guziki.
§  5. 
1. 
Oznaki posiadanych stopni wojskowych na ubiorze mundurowym członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej nosi się na:
1)
nakryciach głowy;
2)
naramiennikach płaszcza i kurtki.
2. 
W zakresie sposobu rozmieszczenia oznak stopni wojskowych na otoku czapki rogatywki oraz na naramiennikach stosuje się odpowiednio przepisy wydane na podstawie art. 137a ust. 4 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1726 i 2138 oraz z 2017 r. poz. 60).
§  6. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z KURTKĄ OFICERSKĄ I SPODNIAMI MUNDURU SŁUŻBOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z KURTKĄ OFICERSKĄ I SPÓDNICĄ MUNDURU SŁUŻBOWEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR UBIORU MUNDUROWEGO

Z PŁASZCZEM OFICERSKIM

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2017.895

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ubiór mundurowy członka Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 25/04/2017
Data ogłoszenia: 09/05/2017
Data wejścia w życie: 10/05/2017